Προς το περιεχόμενο

Οι "ερασιτέχνες" δεν δικαιούνται χρήματα από τα live??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερασιτέχνης δεν είναι ο εραστής της τέχνης, αλλά εκείνος που ενώ ασχολείται με κάτι που του τρώει μεγάλο μέρος του χρόνου και των χρημάτων του δεν μπορεί να βρει το σθένος και το θάρρος για να ασχοληθεί με αυτό σε επαγγελματική βάση. Το γιατί δεν μπορεί να βρει το σθένος είναι δικό του θέμα - δεν θα το κρίνουμε, αλλά ας μην αποδίδουμε και στον κάθε χομπύστα ανύπαρκτες ιδιότητες.

 

μα γιατι θα ΠΕΙΝΑΣΕΙ τοσο απλο ειναι... :)

 

οπως πολυ πετυχημενα ειχε καποτε πει μια γνωστη "ροκ" τραγουδιστρια

 

"στην Ελλαδα δυο ειδων ανθρωποι ασχολουνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με το ροκ....οι ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΕΣ και οι απολυτως απελπισμενοι (δηλ.αυτοι που δεν μπορουνε να βρουνε δουλεια ουτε σε σουπερμαρκετ... :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι εννοείς; Πότε δεν εκφράστηκα καλά;

 

Όλο το ποστ σου είχε μια διάχυτη δόση ειρώνειας....οκ εντάξει είσαι ψαγμενος έχεις τη δική σου άποψη,αλλα αυτο δε σημαίνει οτι και εγω δε μπορώ να έχω τη δική μου και να την υποστηρίζω και μαζι μου και αρκετά μέλη....και πολύ περισσοτερο τι προσπαθεις να κάνεις να μειώσεις κάποιον για να φανείς ανώτερος με σοφιστίες,εικασίες και άκυρα παραδείγματα??

 

.....Και δυστυχώς από οτι βλέπω είναι πάγια τακτική σου...

 

-Καταρχάς Wow! πρώτα να εκφράζεσαι καλυτερα.... >:

 

Και στον άλλο φίλο:

Βρε αφήστε τις αρχαιοελληνικές κουταμάρες με την ετυμολογία της λέξης ερασιτέχνης και κουραφέξαλα. Στην Ελλάδα του 2008 είμαστε, όχι στην εποχή του Περικλή.

 

 

"Μπορεί να μη συμφωνώ με την άποψη σου,αλλά θα αγωνιστώ μέχρι θανάτου για να μπορείς να την εκφράζεις" ελεγε ο μεγάλος Βολταίρος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το ποστ σου είχε μια διάχυτη δόση ειρώνειας....οκ εντάξει είσαι ψαγμενος έχεις τη δική σου άποψη,αλλα αυτο δε σημαίνει οτι και εγω δε μπορώ να έχω τη δική μου και να την υποστηρίζω και μαζι μου και αρκετά μέλη....

 

Λυπάμαι που αναμίχθηκα. Δεν είσαι έτοιμος να ακούσεις την αλήθεια, ούτε να συζητήσεις γι' αυτή.

Καλή σταδιοδρομία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαρδόν ???

Τι εννοείς; Πότε δεν εκφράστηκα καλά;

Μήπως απλώς δεν σου αρέσουν αυτά που διάβασες;

 

Και στον άλλο φίλο:

Βρε αφήστε τις αρχαιοελληνικές κουταμάρες με την ετυμολογία της λέξης ερασιτέχνης και κουραφέξαλα. Στην Ελλάδα του 2008 είμαστε, όχι στην εποχή του Περικλή.

 

 

Τώρα εάν αυτό είναι καλή-ευγενική έκφραση τότε εγώ μιλώ άλλη γλώσσα και όχι την ελληνική. Καλό είναι να υπερασπιζόμαστε τη γνώμη μας, αλλά και αυτό το υποτιμητικό "κουταμάρες".....

Με την ίδια λογική ας αφήσουμε και τις νεοελληνικές κουταμάρες. Και άμα κάποιος θέλει να δουλεύει τσάμπα, γιατί τυχαίνει να του αρέσει η δουλειά του κανένα πρόβλημα. Αλλά αν κάποιος άλλος ΑΠΑΙΤΕΙ για έναν δεύτερο να δουλεέυει τσάμπα, ε ναι ρε παιδιά είναι πρόβλημα. Αντιγράφω από ωραίο flyer:

"Δουλεύουμε για να τρώμε?

Τρώμε για να δουλεύουμε?

Η μήπως μας δουλεέυουν και δουλεύουμε για να τρώνε?"

 

Για κάθε " επαγγελματία μαγαζάτορα" που να θέλει να βγάλει χρήματα από Live μουσική χωρίς να πληρώσει για την Live μουσική.

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mobynik, σε παρακαλώ να σοβαρευτείς.

 

Το ότι γνωρίζεις την ετυμολογία της λέξης "ερασιτέχνης" δε σημαίνει ότι η λέξη έχει αυτό το περιεχόμενο στη σύγχρονη καθομιλούμενη ελληνική γλώσσα. Αυτό το ξέρεις πολύ-πολύ καλά, αλλά προτιμάς τον ολισθηρό ρόλο του ερασιτέχνη φιλόλογου για να μην αντιμετωπίσεις την ουσία του προβλήματος - ίσως διότι δεν έχεις να πεις τίποτε για το θέμα.

 

Όπως ακριβώς και εγώ θα ακουγόμουν αστείος αν μιλούσα για το πιάνο και το έλεγα "κλειδοκύμβαλο", έτσι και εσύ ακούγεσαι να λες "κουταμάρες" όταν επιχειρείς να στηρίξεις την επιχειρηματολογία σου σε μία έννοια που δεν υφίσταται (την έννοια του "εραστή της τέχνης" κατά την αρχαία ελληνική).

 

Αν έχεις να πεις κάτι, ευχαρίστως πες το, αλλά άσε τις εξυπνάδες, δεν είμαστε όλοι εδώ μέσα αναλφάβητοι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις λίγο προσεχτικά θα δεις ότι:

α) δεν έγραψα εγώ την ετυμολογία της λέξης, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ τη γνώριζα. Αναφέρθηκα στο "κουταμάρες".

β) έχω να πω και άλλα τόσα, αλλά επίσης δεν είδες ότι είπα την βασική μου άποψη: πρέπει να πληρώνεσαι όταν δουλεύεις για κάποιον, άσχετα με το αν σου αρέσει αυτό που κάνεις ή οχι.

Μήπως δεν διάβασες το post προσεκτικά? Γιατί πραγματικά δεν είχα καμία πρόθεση να το παίξω εξυπνάκιας, ούτε να υποτιμήσω κανέναν. Ίσως να συμφωνήσεις αν το διαβάσεις πάλι πιο προσεκτικά.

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το ποστ σου είχε μια διάχυτη δόση ειρώνειας....οκ εντάξει είσαι ψαγμενος έχεις τη δική σου άποψη,αλλα αυτο δε σημαίνει οτι και εγω δε μπορώ να έχω τη δική μου και να την υποστηρίζω και μαζι μου και αρκετά μέλη....

 

Λυπάμαι που αναμίχθηκα. Δεν είσαι έτοιμος να ακούσεις την αλήθεια, ούτε να συζητήσεις γι' αυτή.

Καλή σταδιοδρομία.

 

 

 

Ναι είδες είμαι πολύ ανώριμος και εγωιστής!!!Η αλήθεια δεν είναι μία,αλλίως δε θα υπήρχε φόρουμ...τι νοημα έχει η συζήτηση αν πιστευεις οτι κατέχεις την αλήθεια...οποιος νομίζει οτι κατεχει την απόλυτη αλήθεια πλανάται πλάνην οικτρά!!σε ευχαριστω για την ευχή σου...το αυτό και σε εσένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ακόμα και τα threads καταλήγουν στο αβυσσαλέο μίσοςςς.

 

Ξέρετε κάτι κ.Superfunk? Θέλω κι εγώ να πάω στην Τουρκία! Αν δε δω στα 50 μέτρα που θα περπατήσω αφίσα για τούρκικη όπερα, θα γυρίσω στην Ελλάδα, θα μπω στο noiz και θα σας κάνω νιαου νιαου νιαρρρ

 

;D

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ είμαι περισσότερο καχύποπτος με την έννοια "επαγγελματίας" παρά με την έννοια "ερασιτέχνης". Από τότε που η τέχνη έγινε εμπορεύσιμη γεμίσαμε επαγγελματίες.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου