Προς το περιεχόμενο

Οι "ερασιτέχνες" δεν δικαιούνται χρήματα από τα live??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οκ, φίλοι πάλι; Αγκαλίτσα;

 

Ναι Κwsth μου...!!! :-* ;D Βεβαίως... :D

 

(παιδιά, elavd και λοιποί σορυ για τα offtopic... :-\!)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι μου έχω πιάτο Turksat και το τι απίστευτη σαβούρα παίζουν δε λέγεται. Έχουμε σχεδόν όμοια σκυλοποπ σκυλοροκ σκηνή, τουλάχιστον αυτή που βλέπω εγώ στα κανάλια.

 

Φυσικα,απλα οι τραγουδιστες και οι τραγουδιστριες τους ειναι πολυ καλυτεροι (οπως και οι μπαντες τους),αλλα ειπαμε απο ΕΜΑΣ τα πηρανε αυτα (εδω υπαρχει ειδικη τουρκο-greek φαμπρικα κατασκευης επιτυχιων και μαγαζια που παιζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ελληνικα σκυλαδικα (!) τι μου λες τωρα... ;D ;D

 

Βεβαια ισως ετσι τους ξεπληρωνουμε τη χαρη που μας εκαναν οι προσφυγες μας που "εφεραν" τα ρεμπετικα και τα λαϊκα απο τη Μικρα Ασια ;D ;D,αν δεν ειχαν ερθει ακομα το "Επαρηλθον οι χρονοι εκεινοι" θα ακουγαμε...αντε μαζι με τιποτα ...ηλεκτρικα κλαρινα... :) :)

 

 

Η Τουρκία ΔΕΝ είναι μόνο η Κων/πολη όπως και η Ελλάδα ΔΕΝ είναι μόνο η Αθήνα και η Θεσ/νίκη. Μα τώρα αλήθεια το λες; Huh?...super εδώ έχεις λάθος...

 

Ισως δεν καταλαβες τι θελω να πω οτι δηλ. οι μεγαλες αυτες πολεις χαρακτηριζουν δραματικα και τα δυο εθνη (οσο για την κατασταση στην επαρχια ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με αυτη που επικρατουσε στην Ελλαδα πριν 40-50 χρονια,δεδομενου οτι γενικα η Τουρκια ειναι περιπου 40-50 χρονια πισω απο εμας τοτε ειμαστε ταλε-κουαλε... :) σε 50 χρονια και η Τουρκικη επαρχια θα εχει τα σημερινα..χαλια της δικης μας,παντως καλυτερα απο τις πολεις θα ειναι οπως αλλωστε και εδω...)

 

2. Η ιστορία που διδάχτηκα στο σχολείο δεν ήταν μονόπλευρη (δηλ Έλληνες καλοί, Τούρκοι κακοί)...Δόξα τω Θεώ, είχα πολύ καλό καθηγητή και μου έμαθε (ή τουλάχιστον προσπάθησε) τα πράγματα όπως ήταν...Ο Αλή Πασάς ΔΕΝ έπνιξε καμια κυρα Φροσύνη στη λίμνη.. Shocked Huh?. Ίσα ίσα που την προστάτευσε αφού ήταν η γυναίκα του.(ιστορία πώς πας; έλα πλάκα κάνω.)..

 

ακριβως αυτο ηθελα να πω οτι δηλ. αν ρωτησεις στο δρομο τον μεσο Ελληνα θα σου πει οτι την ΕΠΝΙΞΕ και δεν την προστατευσε (οπως και θα σου πει οτι ηταν Τουρκος) ;D 

 

εγω παντως επι Χουντας πηγα σχολειο και αλλα μας ελεγαν για τους Τουρκους... ;D (που να δεις στους Πεζοναυτες τι μας ελεγαν κι ας πηγα εκει επι...Ανδρεα... :) :))

 

Παρότι συμφωνώ μαζί σου, που να δεις κάτι άλλες χώρες ακόμα πιο ανατολικά τι μουσική παράδοση έχουν

 

φυσικα και εχουν αλλα παραμενουν απλα εθνικες μουσικες ,δεν εχουν επιρεασει ή επιρεαστει σε τοσο βαθος οπως η τουρκικη μουσικη (η οποια κατα τη γνωμη πολλων μουσικολογων ,αλλα και την ταπεινη δικη μου,αγγιζει το οριο της "τελειοτητας" μια και πετυχημενα συνδιαζει εναν ποταμο επιρροων και ακουσματων ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα σε πιάνω ρε παιδί μου.. :D.(σ.σ. Superfunk).... ;) (τελικά πρέπει να μάθω να καταλαβαίνω πότε γίνεται η πλάκα ;D)

kwsta μου μαζί σου! Και εγώ σε εκείνη τη σχολή ανήκω...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πώς είναι δυνατόν να μιλάμε για μουσική παιδεία και επίπεδο για μια χώρα που επιτρέπει τα βασανιστήρια, τις άθλιες φυλακές και την περιθωριοποίηση της γυναίκας (είτε κοινωνικά είτε και στην οικογένεια); 8)

Δεν ξέρω πολλά για το θέμα της τουρκικής μουσικής παράδοσης, παιδείας και σκηνής, όμως φίλε μου αυτό που γράφεις εδώ είναι παντελώς άσχετο με το θέμα :-\ :-\

 

 

Τέλος πάντων, γνώμη μου είναι ότι όταν παράγεις έργο πρέπει  να πληρώνεσαι, και η αμοιβή σου να είναι ανάλογη αυτού που προσφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι προτιμω το ΤΣΑϊ και τον(την) Μπουλεντ Ερσοϋ...τουρκοσπορος βλεπεις... :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρομοιο θεμα στο παρελθον ειχα πει οτι η εφορια κ τα ασφαλιστικα ταμεια δεν ειναι σε θεση να διαχωρησουν τον επαγγελματια απ τον ερασιτεχνη μουσικο.

Τουλαχιστον απ τη μουσικη καλο ειναι να κατηγοριοποιουμε τους καλλιτεχνες αναλογα με το εκτελεστικο τους ταλεντο κ οχι με τη δηλωση εισοδηματος!

ο πιτσαδορος, ο ντελιβερας (επαγγελματα κατ εξοχην extraτζιδικα) κτλ δεν θα πρεπε να πληρωνονται;;;; ειναι επαγγελματιες ή ερασιτεχνες αυτοι;;;;;

 

Στο θεμα μας τωρα... βρισκω αδιανοητο το να μην πληρωνεται οποιαδηποτε μπαντα (που πληρει τις βασικες προυποθεσεις βεβαια) με δεδομενη τη δουλεια-ταλαιπωρια που συνεπαγεται με το στησιμο οποιουδηποτε live και μονο.

Δεν θελω να βγαζω την ουρα μου απ εξω μιας κ στο παρελθον επαιξα κ εγω τσαμπα αλλα φροντισα αυτο να μην ξαναγινει!!

 

Απευθυνομαι ειδικα σε παιδια που μπαινουν τωρα σ αυτο το κολπο κ σκεφτονται να κανουν τη γνωστη υποχωρηση (δλδ να παιξουν για τη ψυχη της μανας τους)

ΜΑΚΡΥΥΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!! υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες....

θα πηγαινατε ποτε να βαψετε το σπιτι καποιου τσαμπα;;;;

αν δεν υπαρχει παραγοντας εξυπηρετησης-φιλιας κτλ μη κανετε τη χαρη σε κανεναν...

 

πολλοι μπορει να μην εχετε την αυτοεκτιμηση κ την αυτοπεποιθηση να ζητησετε λεφτα, αλλα αμα περιμενετε να γινετε guitar hero ή super band για να παρετε 300€ εστω απο καποιον που ενδεχωμενως να βγαλει τα 3πλασια απ το κοπο σας κ απ το μερακι σας, τοτε ζητω που καηκαμε....

 

 

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό φταίει που παράτησα το ούτι, όλο δυτικά πράματα έπαιζα στο καϋμένο το οργανάκι ρε γμτ, δεν την έχω την τουρκίλα με τίποτα, όσο και αν προσπάθησε ο δάσκαλος είμαι ανεπήδηχτος μαθήσεως.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πολλά για το θέμα της τουρκικής μουσικής παράδοσης, παιδείας και σκηνής, όμως φίλε μου αυτό που γράφεις εδώ είναι παντελώς άσχετο με το θέμα :-\ :-\

 

Φίλε Μενέλαε απάντησα σε αυτό που είπε ο superfunk...Κοίτα! ;)

 

μακαρι να ειχαμε το 1% της μουσικης παιδειας και του επιπεδου των Τουρκων φιλε μου,...μακαρι...

 

 

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου