Προς το περιεχόμενο

ηχογραφιση για σποτακια..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το τελευταίο που ανέβασες έχει πολύ πλάκα!

 

Κατα τη γνώμη μου ειναι καλύτερο από το προηγούμενο αν και πάλι κατα τη γνώμη μου πρέπει να σφίξεις λίγο το βαθάκι που λέει και ένας φίλος....

 

Βάλε κι άλλο μπάσο στη φωνή και ανέβασε και λίγο την ένταση στη φωνή. Και μη σέρνεις τις τελευταίες συλλαβές. Και μη γελάς γιατί σε καταλαβαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα απο τα eq,τους compressors και τα echo,απλά φίλε μου δέν κάνεις για επαγγελματικά σποτάκια.το σπηκάζ σου είναι αρκετά βαρετό,δεν περνάει αυτό που θές στον άλλον.πρέπει να βρείς κάποιον επαγγελματία που κάνει αυτή τη δουλειά για να σου εξηγήσει τι πρέπει να κάνεις.

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα απο τα eq,τους compressors και τα echo,απλά φίλε μου δέν κάνεις για επαγγελματικά σποτάκια.το σπηκάζ σου είναι αρκετά βαρετό,δεν περνάει αυτό που θές στον άλλον.πρέπει να βρείς κάποιον επαγγελματία που κάνει αυτή τη δουλειά για να σου εξηγήσει τι πρέπει να κάνεις.

 

μάλλον αυτό ψάχνει το παλικάρι εδώ μέσα να βρει κάποιον που είναι επαγγελματίας και να του πει 2 πράγματα

αν τα ήξερε δεν θα μας ρώταγε

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κράζεις το παλικάρι έτσι

κανείς δεν κάνει για τίποτα μέχρι να μάθει να το κάνει

δεν θέλει να βγάλει cd απ το μέγαρο μουσικής ο άνθρωπος

1-2 πράγματα θέλει να κάνει

υπάρχουν άλλη που έχουν τελειώσει σχολές και δηλώνουν

ηχολήπτες και είναι απαράδεκτοι

αν μπορείς να του δώσεις μερικές συμβουλές δώστες

αν δεν μπορείς σταμάτα να τον αποθαρρύνεις

εκτός αν σου έφαγε καμιά δουλειά  ;D

 

 

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κοιτάξεις,ζηταει βοήθεια για εξοπλισμό και εγώ του τόνισα οτι δεν είναι αυτό το πρόβλημα το επείγων,αλλα η ίδια του η φωνή.τι να μην τον αποθαρρύνω,αλλο να κάνεις κατι για την πάρτη σου στο σπίτι και αλλο επαγγλεματικά.αν έδινε έτσι το σποτάκι σε αθηναικο σταθμό για ντεμο θα το προσπερνάγανε αμέσως.την αλήθεια του λέω.

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι που το λες να το δεχτώ

 

γιατί το πρόβλημα είναι σύνθετο

 

1) γνώσεις

 

2) mic->preamp->audio interface

 

εγώ προτείνω να βρει τις γνώσεις και μετά να επενδύσει σε εξοπλισμό

 

 

υπάρχει ένα άρθρο περί compression στο noiz

όσο για τη φωνή μπορεί να βρει και στο net

ποιες περιοχές είναι αυτές που πρέπει να πειράξει

 

με ένα πολύ γρήγορο search

http://www.digitalprosound.com/2002/03_mar/tutorials/mixing_excerpt1.htm

 

και κάτι που αφορά τον εξοπλισμό

"You can't boost something that's not there

in the first place."

 

ΥΓ το backing track θα σου πρότεινα να είναι wav και όχι κάνα ξεπεσμένο mp3

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι υπέρ στο να συνεχίσει τη προσπάθεια που κάνει αρκεί να αποβάλλει τα λανθασμένα πρότυπα που έχει για το πως πρέπει να είναι ένα σποτ. Από τη διάρκεια του μέχρι μέχρι μέχρι...

 

Αν κατάλαβα καλά αυτό που ρωτάει στο forum είνα το πως να βελτιώσει τον ήχο του και όχι το voice & performance. Φυσικά για να πούμε πως κάποιος κάνει επαγγελματικά αυτή τη δουλειά θέλει από σοβαρό εξοπλισμό στούντιο, σεναριογράφο, market researchers, ηχολήπτη, voice talents και φυσικά καλά PR. Πόσοι το κάνουνε όμως στην Ελλάδα;

 

Το mp3 για μένα δεν αποτελεί τόσο σοβαρό πρόβλημα για το τελικό αποτέλεσμα από τη στιγμή βέβαια που η ποιότητα του ραδιοφώνου είναι κατώτερη από αυτή του mp3 ή ακόμα χειρότερα πόσοι ακούνε ραδιόφωνο από high ends συστήματα;

 

Αλλά πέρα από αυτό δεν είναι και τόσο νόμιμο να χρησιμοποιήσει μια μουσική χωρίς την έγγραφη άδεια των δημιουργών. Φυσικά εκτός Αθηνών αυτό συμβαίνει στο 100% του...

 

Συνέχισε, δούλεψε τη φωνή σου, φτιάξε ένα σενάριο το οποίο μπορείς να υποστηρίξεις και γίνε ένα με το ρόλο. Δώσε πάθος σε αυτό που κάνεις και το μόνο σίγουρο είναι πως μέρα με τη μέρα θα βελτιώνεσαι ένα και περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

αν κοιτάξεις,ζηταει βοήθεια για εξοπλισμό και εγώ του τόνισα οτι δεν είναι αυτό το πρόβλημα το επείγων,αλλα η ίδια του η φωνή.τι να μην τον αποθαρρύνω,αλλο να κάνεις κατι για την πάρτη σου στο σπίτι και αλλο επαγγλεματικά.αν έδινε έτσι το σποτάκι σε αθηναικο σταθμό για ντεμο θα το προσπερνάγανε αμέσως.την αλήθεια του λέω.

 

+1

 

Μα καλά πλάκα κανουμε???

Ας καταργήσουμε λοιπόν τους επαγγελματίες εκφωνητές, τον εξοπλισμό, τους τεχνικούς, τα στούντιο, την αισθητική και ας παροτρείνουμε τον φίλο να συνεχίσει την προσπάθεια που κάνει.

Και δεν φτανει μόνο αυτό, δίνουμε και συμβουλές για κομπρέσορες και εικιού ??? Για να βελτιώσει τι ακριβώς ο φίλος, το σποτάκι που έφιαξε στο δωμάτιο του, με την x-fi ?

 

 

 

 

...we are the knights that say Ni, Ni, Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το πρόβλημα δεν είναι στα μηχανήματα.

 

1. Αυτές τα πάνω-κάτω στην ένταση της μουσικής κατεβάζουν το σποτ 20 επίπεδα.

2. Τα λάθη στην ομιλία (όχι αρκετά καθαρή άρθρωση κλπ) άλλα 10.

3. Το ηχόχρωμα της φωνής καθώς κ το στυλ ομιλίας 5 ακόμα.

4. Η έλλειψη ΛΙΓΟΥ reverb και EQ άλλα 5.

 

Πρώτα απ'όλα εγώ θα σου πρότεινα να προσέξεις το ίδιο το υλικό λοιπόν (backing κομμάτια που επιλέγεις, το volume τους κλπ), δεύτερον να μιλάτε πιο καθαρά και άνετα και με λίγη ζωντάνια και τέλος αφού τα κάνεις αυτά να δεις reverb, eq, comp κλπ. Αλλά όταν το αρχικό track έχει ΤΑ προβλήματα, τι να τα ψάχνεις τα υπόλοιπα. Ξεκίνα προσπαθώντας να γράψεις ένα καλό αρχικό track. Και δεν το λέω με σνομπ υφάκι, αυτό είναι το ΠΙΟ δύσκολο. Η επεξεργασία δεν είναι τίποτα μπροστά σ'αυτό. Γι αυτό άλλωστε και οι 5 άνθρωποι στο hollywood που μιλάνε στα trailers ταινιών βγάζουν άπειρα λεφτά - και είναι όπως προείπα ελάχιστοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου