Προς το περιεχόμενο

Να σας γαργαλίσω και γω τα αυτιά;;


SpyrosCh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω...με συγκινήσατε :) παλιόπαιδα :Ρ

 

 

Περί ήχου βέβαια...όσα αυτιά τόσες και γνώμες!... ;)

 

Έτσι είναι...Βασικά το κλου της υπόθεσης είναι ότι και στιχουργικά δένει πολύ το να χώνουν οι κιθάρες με αυτό τον τρόπο σε εκείνο ακριβώς το σημείο πριν μπουν τα γυναικεία φωνητικά (τα οποία κάνουν την γυναικεία πλευρά στην "κουβέντα" του κομματιού) και έπειτα να γυρίσει σε λίγο μπλούζ...Θυμίζω πάντως ότι δεν είναι και τελείως final το κομμάτι από άποψη μίξης..

 

 

Με το όλα γραμμένα στο σπίτι εννοώ ότι και τα τύμπανα είναι προγραμματισμένα αξία προς αξία..(EZ Drummer)..

Με την Fast Track Pro της M-Audio, ΒΧ5α monitors, M-Audio Keystation 61 midi κλαβιέ, AKG C 3000 B για τις φωνές, Fender Telecaster Highway One (η οποία μου βγήκε τέλεια κιθάρα για Highway...:))) για τα ρυθμικά και Gibson SG ενός φίλου για το τελευταίο σόλο, τα samples στην αρχή φτιαγμένα και/ή ηχογραφημένα από τηλεόραση με το παραπάνω μικρόφωνο (ποιός θα βρει από ποια ταινία είναι ο διάλογος μετά τις φωνές της Νίνας??:):):))...και από εκεί και πέρα τη δουλειά την κάνουν τα plug-ins (σε Cubase SX 2.2 DAW): Guitar Rig, B4, CSR Classic Studio Reverb, URS Compressors, Reason αλλά και delays, reverbs, compressors που έχει built-in το Cubase, και αν ξεχνάω και κανένα είναι επειδή πήγε 4 κοντά ;)

Αυτά όσον αφορά εξοπλισμό και φυσικά και δεν επιτρέπεται :P:P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκτός από εκπληκτική σύνθεση και εκτέλεση φίλε μου θα σου πω

και ένα μεγάλο μπράβο για το επίπεδο και της μίξης σου. ;D

 

Δηλαδή θες να μας πεις ότι το C 3000B το "κάρφωσες" κατευθείαν

στον preamp της m-audio χωρίς εξωτερικό προενισχυτή ανάμεσα ???

 

Τα συγχαρητήριά μου και ένα ευχαριστώ για την μουσική

ευχαρίστηση που μας προκάλεσες μέσα από το κομμάτι σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Το κομμάτι μου άρεσε πολύ στο δεύτερο μέρος, στο πρώτο καλό αλλά δεν τρελλάθηκα. Ο ήχος όμως είναι πολύ καλός παντού, αν και θασυμφωνήσω και εγώ ότι δεν ήταν ανάγκη να είναι τόσο ΤΣΙΤΑ :) Καταπληκτική και η ενορχήστρωση στο δεύτερο μέρος, πολύ ωραίος ο συνδυασμός keys και κιθάρας ;) Πολύ καλός!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας είμαι κάπως πιο αναλυτικός μιας και τώρα

το ακούω το κομμάτι σου από καλά ακουστικά (AKG 271)

και καλό προενισχυτή ακουστικών. Όπως επίσης τα άκουσα

και από τα Tascam μου...

 

Πριν το σχόλιο μου ήταν βάσει ακουστικών - ψειρών

με laptop προενίσχυση.

 

1. Καταρχάς γενικά ο ήχος έχει πολύ καλή ισορροπία, όμορφο

πανάρισμα, σωστή γραμμή μπάσσου, με λίγα λόγια,

δεν σου λείπει κάτι όταν ακούς το κομμάτι, ρέει και πλέον

συγκεντρώνεσαι στην μουσική και όχι στον ήχο. Αυτός είναι

και ο σημαντικότερος στόχος κατ' εμέ τον οποίο επιτυγχάνεις.

 

2. Ο ez drummer έχει εξαιρετική αληθοφάνεια και είναι πολύ

καλά προγραμματισμένος αλλά γιατί να τον φουλάρεις στο

κομπρεσσάρισμα? Γενικά η όλη ηχογράφιση έχει όμορφες δυναμικές

αλλά τα τύμπανα μου φαίνονται κάπως πνιγμένα. Δώσε τους

αέρα, να ακουστεί το σκάσιμο του ταμπούρου, να έχουν overhead τα

πιατίνια.

 

3. Πιστεύω ότι οι κιθάρες που μπαίνουν στο 0.13 θέλουν μισό dB

κάτω, ούτε καν ένα (!) και η ανδρική φωνή ανέβασμα κατά μισό με ένα

dB. Γενικά ξεχωρίζει πολύ καλά στη μίξη αλλά θέλει λίιιιγο ένταση.

Η χροιά της πάντως είναι ζεστή και αυτό αφορά τόσο την male όσο

και την female φωνή. 

 

4. Η τύπισσα αλλά και εσύ έχετε ιδιαίτερα χαρισματικές φωνές.

Δώστε τις το μισό dB που λέγαμε. Σε αυτό ίσως να φταίνε τα m-audio

ηχεία σου που είναι κάπως προβολικά στις μεσαίες συχνότητες όπου

ίθισται να "κάθεται" και η φωνή. Δεν λέω να τα αλλάξεις αλλά έχε το

υπόψιν σου γενικά.

 

Συνέχισε έτσι Σπυρο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο απ' όλα τα κομμάτια που έχεις στο myspace είναι το κομμάτι που έδωσες στο πρώτο σου post; (δεν λειτουργεί πλέον το link)

 

Το just another story ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ (χωρίς να εννοώ ότι τα υπόλοιπα πάνε πίσω).

 

Τα γυναικεία φωνητικά στο συγκεκριμένο κομμάτι είναι όλα τα λεφτά.

 

ΜΠΡΑΒΟ!!!! Αυτό μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, απίστευτα κομμάτια, καιρό είχα να ακούσω τόσο ενδιαφέρουσες συνθέσεις στο MySpace.

 

Φίλε μου ένα μεγάλο μπράβο, από κάθε άποψη, έχεις ταλέντο..!

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχεις λιώσει τα "entropia", "scenes from a memory" και "falling into infinity", μόνο καλό θα μπορούσε να είναι.

 

Δυστυχώς δεν ξέρω ποιό κομμάτι έβαλες στην αρχή(αν και όλοι λένε για γυναικεία φωνητικά), εγώ άκουσα το "Like a virus killing its host", το οποίο αν και αρχικά με ξένησε, είναι εκπληκτικό(συνεχίζω με τα υπόλοιπα τώρα). Έχεις φιλτράρει πολύ καλά τις επιρροές σου και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Απλά.

 

Η μόνη "παρατήρηση" που έχω να κάνω είναι ότι σε ορισμένα σημεία θα ήθελα λίιιιγο γρέζι στην φωνή(πχ στο 2+22 του sober sun).

 

Το χεις για τα καλά. Μην το αφήσεις.

 

υγ: ωπ-ωπ, σκάσανε οι opeth και οι green carnation στο closure. Θεός.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, από που να αρχίσω...Το λινκ που έδωσα αρχικά ήταν το Just Another Story. Φίλε Theonic σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου, συμφωνώ και εντοπίζω εδώ και καιρό όσα λες, απλά επαναλαμβάνω ότι τα κομμάτια δεν είναι τελειωμένα από άποψη μίξης..Ώστε τα ΒΧ5α είναι παραβολικά στις μεσαίες;;;thanks for the info :):):):)Γενικά όμως δεν μένω μόνο στα ηχέια μου για το άκουσμα του αποτελέσματος, προσπαθώ να το ακούω σε όσα περισσότερα seτ ups γίνεται. Ναι, οι φωνές έχουν βγει όλες με το AKG κατευθείαν στην προενίσχυση της M-Audio (όπως και το oboe στο Closure) με σχετικά προσεκτικό σετάρισμα του δωματίου, reverb, delays και κομπρεσσάρισμα(και πολλή υπομονή ;Ρ)..Με το ez drummer παίζει γενικά πρόβλημα με τα όβερ και το Room. Αν τα αυξήσεις αρκετά ντάξει απλώνει ο ήχος, αλλά αλλάζουν κάπως συχνοτικά οι ήχοι των επιμέρους τυμπάνων (και ειδικά του ταμπούρου), γιαυτό και γενικά αν παρατηρήσετε είναι σχετικά πίσω τα πιάτα και κυρίως το ride (εκτός από το Sober Sun και το Like a Virus που τα πιάτα είναι από Reason)... Λύση βέβαια υπάρχει, βγάζοντας τα multichannel μπορέις να δώσεις βάθος ξέχωρα...είπαμε δεν είναι όλα 100% final. Απλά τα έχω φτάσει σε ηχητικό επίπεδο που προσωπικά μου αρέσουν αρκετά.

Φίλε animae (be κανείς?:)), τo Sober Sun θέλει πολύ reworking καθώς είναι το πρώτο που τελείωσα...και περιμένω ένα φίλο να έρθει να γράψει percussions..Πολύ σωστός πάντως, τoν ήχο του harvest ήθελα να πετύχω στις ακουστικές χαίρομαι που το παρατήρησες ;))).Οι green carnation ποιοι είναι?για πες για πες...

 

:) :) :) :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου