Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω φιλε νικοδημε η βοη8εια σου ηταν παρα πολυ κατατοπιστικη οταν το βαλω μπροστα 8α σου πω αν ενδιαφερεσε να μα8εις τι εγινε...και παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

διάβασα με πολύ προσοχή τις 17 σελίδες αυτού το θέματος και είμαι αρκετά προβληματισμένος... έχω υπόψιν μου ένα χώρο τον οποίο θέλω να διαμορφώσω ως στούντιο, με 3 διαφορετικές αίθουσες + control. Ο χώρος είναι 2ος όροφος, από πάνω ταράτσα, από κάτω βιοτεχνικός χώρος (κλειστός τις ώρες λειτουργιας του στούντιο) και στο ισόγειο καφετέρια. Γύρω γύρω ο χώρος έχει μπαλκόνι και δεν συνορεύει (δεν έχει μεσοτοιχίες) με άλλα κτίσματα. Τα αρκετά παράθυρα που υπάρχουν αυτή την στιγμή πρέπει προφανως να αντικασταθούν με ηχομονωτικά και πρέπει να γίνουν αρκετά εσωτερικά χωρίσματα, πάτωμα και ψευδοροφές. 2 στούντιο (προβάδικα) αναγκαστικά θα επικοινωνούν με μεσοτοιχία και φαντάζομαι πως το πιο δυσκολο πράγμα θα είναι να καταφέρουμε να μην ενοχλεί το ένα το άλλο όταν υπάρχουν ταυτόχρονες πρόβες. Σε τι λύσεις εσωτερικής τοιχοποιιας πρεπει να κινηθώ και σε τι εξωτερικά (ποδιές κάτω από τα τζάμια και εξωτερικοί τοίχοι)? Είναι η δημιουργία πλωτού πατώματος απαραίτητη στην περίπτωση μου? Με το να φτιάξουμε decks για μπάσο και τύμπανα θα γλιτώσουμε το πλωτό πάτωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φίλοι μου καλησπέρα....

 

  Επειδή αυτές τις μέρες κάνω μία μελέτη για ηχομώνοση σε ένα Home Studio και είμαι στη φάση της έρευνας και χθές διαφωνούσαμε με ένα φίλο για το εάν ο πετροβάμβακας είναι καρκινογόνος ή όχι.

  Θυμόμουνα ότι το είχα διαβάσει κάπου και έτσι σήμερα που το έψαξα βρήκα αυτά από έγκυρη πηγή που αποδεικνύουν ότι δέν είναι.

 

http://monographs.iarc.fr/ENG/Classification/crthgr03.php

 

  Στη σελίδα αυτή είναι οι ομάδες κινδύνου όσο αφορά τον καρκίνο και ο πετροβάμβακας (rock/stone wool) κατατάσσετε στην ομάδα 3 η οποία είναι ακίνδυνη.

 

Απλά θεώρησα καλό να ύπαρχει στο αρχείο του φόρουμ.

Ευχαριστώ.....

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα αρκετά παράθυρα που υπάρχουν αυτή την στιγμή πρέπει προφανως να αντικασταθούν με ηχομονωτικά και πρέπει να γίνουν αρκετά εσωτερικά χωρίσματα, πάτωμα και ψευδοροφές. 2 στούντιο (προβάδικα) αναγκαστικά θα επικοινωνούν με μεσοτοιχία και φαντάζομαι πως το πιο δυσκολο πράγμα θα είναι να καταφέρουμε να μην ενοχλεί το ένα το άλλο όταν υπάρχουν ταυτόχρονες πρόβες. Σε τι λύσεις εσωτερικής τοιχοποιιας πρεπει να κινηθώ και σε τι εξωτερικά (ποδιές κάτω από τα τζάμια και εξωτερικοί τοίχοι)?

 

Όντως, είναι αρκετά δύσκολη αποστολή να επιτύχεις ικανοποιητική απομόνωνση ανάμεσα σε 2 δωμάτια προβών που βρίσκοντε το ένα δίπλα στο άλλο.....

 

Κάπου στην 4 με 6 σελίδα μπορείς να βρεις 2 σχέδια σχετικά τόσο με την περιμετρική τοιχοποιεία όσο και με τα ενδιάμεσα χωρίσματα...θα δεις ότι οι βασικές αρχές στην κατασκευή ενός συστήματος Μάζα - Ελατήριο (αέρας) - Μάζα είναι πάντα οι ίδιες και το αποτέλεσμα θα καθορίζεται σχεδόν πάντα τόσο από τις λεπτομέρειες (σωστό decoupling, σωστό σφράγισμα αρμών κλπ κλπ) όσο και από το πιο αδύναμο σημείο της κατασκευής (πόρτες, παράθυρα).

 

Τα σχέδια που παρέθεσα μπορούν υπό ιδεατές συνθήκες (δηλαδή άψογη κατασκευή) να προσφέρουν ικανοποιητικά αποτελέσματα τα οποία μπορούν να γίνουν ακόμη καλύτερα είτε αυξάνωντας το διάκενο είτε αυξάνωντας την μάζα, είτε βέβαια και τα δύο.....όλα λοιπόν εξαρτώνται από το πόσο χώρο μπορείς να "ξοδέψεις"-"χάσεις" αλλά και από το πόσο θές να κοστίσει....

 

Είναι η δημιουργία πλωτού πατώματος απαραίτητη στην περίπτωση μου? Με το να φτιάξουμε decks για μπάσο και τύμπανα θα γλιτώσουμε το πλωτό πάτωμα?

 

Κατ'αρχάς θα πρέπει να διαπιστώσεις αν ΜΠΟΡΕΙΣ να φτιάξεις ένα σωστό πλωτό πάτωμα στην συγκεκριμένη οικοδομή....αν δηλαδή αυτές οι παρεμβάσεις δεν επηρεάζουν την στατικότητα της κατασκευής και αυτό μπορεί να στο πει μόνο κάποιος πολιτικός μηχανικός.

 

Από εκεί και πέρα , λογικά θα μπορούσες να κάνεις κάποια πιο ελαφριά κατασκευή

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο νομόγραμμα, κάποιος πίνακας που να αναφέρει τη μείωση της έντασης του ήχου σε decibel σε σχέση με κάποιο υλικό;

 

Για παράδειγμα ένα τοίχος αποτελούμενος από γυψοσανίδα-πετροβάμβακα (50kgr/m2)-γυψοσανίδα τι μείωση θα αποφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολλοί κατασκευαστές προσφέρουν αυτού του είδους τις πληροφορίες...μια μικρή έρευνα για "Sound transmission class" "STC"  κλπ κλπ στο διαδίκτυο θα φέρει πληθώρα σχετικών αποτελεσμάτων.

 

Το ζήτημα όμως είναι να αντιληφθούμε

 

α. πως ακριβώς δουλεύει το όλο πράγμα

β. ποιοι είναι οι παράγωντες που τελικά θα καθορίσουν το αποτέλεσμα

γ. ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στις εργαστηριακές συνθήκες και στις "πραγματικές"

δ. τι ακριβώς είναι η κατηγοριοποίηση STC και τι μειονεκτήματα έχει

 

...μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ, με μια πολύ αναλυτική κατηγοριοποίηση της απόδοσης των χωρισμάτων από γυψοσανίδα (που αποτελούν και το κυρίαρχο υλικό) και ένα σχετικό επεξηγηματικό άρθρο.

 

http://www.nrc-cnrc.gc.ca/obj/irc/doc/pubs/ir/ir761/ir761.pdf

http://www.nrc-cnrc.gc.ca/eng/ibp/irc/ctus/ctus-n1.html

 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Kαλησπέρα σε όλους,

ήθελα και εγω με την σειρά μου να ρωτήσω κάποια βασικά πράγματα που δεν γνωρίζω ???

 

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω έναν χώρο μέσα στο σπίτι μου.

Συγκεκριμένα το σαλόνι μου που το οποίο είναι 15 τ.μ

Θα έχω μέσα έναν ενισχυτή μπάσου, τύμπανα ηλεκτρονικά και έναν ενισχυτή κιθάρας.

Δεν θα γίνεται πρόβα μόνο θα ηχογραφώ .

 

Τώρα το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να έχω όσο το δυνατόν πιο ήσυχο περιβάλλον μέσα στο χώρο για εγγραφή ακουστικών οργάνων  και  φωνητικών.

Το δωμάτιο είναι 2,5μ ύψος  3μ πλάτος  και 5μ μήκος.

Που μπορώ να βάλω panels για να αποφύγω τους ήχους που μπαίνουν στο χώρο ή πρέπει να κανω κατι άλλο;

Με ενδιαφέρει να κόψω του θορύβους από τους εξωτερικούς παράγοντες όπως ας πούμε την μπαλκονόπορτα που είναι ένα φύλο και την πόρτα εισόδου στο δωμάτιο που είναι δυο ξύλινα φύλα που έχουν τζάμι λεπτό και κλείνουν στη μέση. (συρόμενη)

Σκέφτομαι να κλείσω για αρχή την μπαλκονόπορτα με ένα panel στα μέτρα της το οποίο θα είναι μόνιμο.

Τώρα με την πόρτα εισόδου δεν ξέρω.θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με καμία ιδέα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο το δυνατόν λιγότερα γιατί λειτούργησα λίγο ανάποδα.

Πρώτα πήρα κάποια απο τα μηχνήματα που χρειάζομαι και τωρα θέλω να φτιαξω τον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου