Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές σκέψεις και απο μένα:

 

Όντως το μέγεθος των live και control room είναι πολύ μικρό. Πέρα απ το θέμα της άνεσης τίθεται ακουστικό θέμα, όσο μεγαλύτερα τα δωμάτια τόσο το καλύτερο. Μεγάλωσε τα το μέγιστο δυνατό (που απ' οτι βλεπω δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο, ειδικά στο cr) ή φτιάξε ένα ενιαίο room.

Γενικά το minimum για ένα control room με σωστές προδιαγραφές είναι κοντά στο 6x4.

Μήπως να προσπαθήσεις να μικρύνεις την αποθήκη και τους διαδρόμους στο ελάχιστο και να κάνεις ανασχεδιασμό των room αποφεύγωντας πάντα το τετράγωνο σχήμα?

 

Αν ήμουν στην θέση σου και το επέτρεπε το budget θα επέλεγα εξαερισμό και κλιματισμό σε όλο τον χώρο.

 

Για την απορρόφηση στο cr μείνε στο 60kg/m3 broadband absorbers πετροβάμβακα, και treatare όσο μεγαλύτερο μέρος των 12 γωνιών μπορείς καθώς και τα first reflection points, με προτεραιότερα στις γωνίες μπροστά σου και πίσω σου (τα super chunks (http://swbg1.tripod.com/corner_stack.jpg) προτιμούνται συχνά και βολεύουν), στα first reflection points δεξιά και αριστερά σου και στο cloud πάνω απ το κεφάλι σου.

Στις σχεδιάσεις LEDE, στο Live End πίσω μέρος (ευθεία πίσω απ το κεφάλι σου καθώς και στους απέναντι τοίχους) προτιμάται diffusion, με ή χωρίς bass traping, ή μόνο absorption.

 

Οι μη παράλληλοι τοίχοι βοηθάνε ακουστικά. Σε μικρά δωμάτια, δύσκολα μπορείς να το παρακάνεις με το bass traping.

Ένα φτηνό μικρόφωνο μέτρησης πιθανώς θα βοθήσει.

Κάπου διάβαζα οτι ένας acoustician θεωρούσε πως αν έφτανε το δωμάτιο σε +-6 db διακυμάνσεις (το ανώτερο..) τότε η δουλειά του τελειώνε.

 

Επισυνάπτω μερικά παραδείγματα δωματίων.

To πρώτο είναι ενδεικτικό σχέδιο αλλά ίσως ανεπαρκές, το δεύτερο και το τρίτο φαίνονται καλοtreatαρισμένα (και diy ουσιαστικά) studio.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

room_layout_662.gif.1c6ac02527973d0c72d8ed6f13218b41.gif

wallpanel10.jpg.964b605dce58229837aac90fc0d39fb4.jpg

Vale_studio_178.thumb.jpg.1592613688e77eff92b1bc509db94287.jpg

www.minorhead.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Λοιπόν μετά από αρκετό καιρό αποχής από το θέμα "επιστρέφω" έχοντας σχεδόν (είναι δηλαδή λειτουργικό αν και ημιτελές...κάτι σαν το death star στο "Return of the Jedi"  ;D ;D ;D)  ολοκληρώσει ένα τεράστιο (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα) project κατασκευής ενός commercial recording & mixing studio complex (2 recording & mixing suites, ένα live room, αρκετά μικράκαι μεγάλα booths.... συν 2 rehearsal rooms, τους απαραίτητους χώρους ξεκούρασης και ψυχαγωγίας κλπ)....

 

Σκέφτηκα πως θα είχε ενδιαφέρον να μοιράστω κάποιες σκέψεις και συμπεράσματα με τους ενδιαφερόμενους φίλους νοιζάδες...από την άλλη όμως μιλάμε για έναν πραγματικά τεράστιο όγκο δεδομένων, πληροφοριών, αστείων (και λιγώτερο αστείων....) περιστατικών, έρευνας, δοκιμών και γενικότερα θεμάτων προς συζήτηση που μάλλον θα τείριαζαν περισσότερο σε μορφή βιβλίου παρά σε ιντερνετική κουβέντα....χχμμμμ καλή ιδέα  ;D ;D

 

Θεώρησα λοιπόν καλύτερα να γράψω κάτι πιο γενικό, ίσως με την μορφή άρθρου που να καλύπτει σε μεγάλο βαθμό κάποιες πτυχές του θέματος που έχουμε αγγίξει αλλά δεν έχουμε εμβαθύνει....και είναι πάααααααρρααααα πολλές αυτές οι πτυχές (από την μελέτη στο χαρτί στις δυσκολίες της κατασκευής και από τον επιμέρους σχεδιασμό και υλοποίηση πχ μιας ηλεκτρολογικής εγκατάστασης στην ακουστική διαμόρφωση των χώρων και στην επιλογή, απόκτηση και εγκατάσταση του εξοπλισμού ηχογραφήσεων)

 

Για κάποια πράγματα σχετικάμε την κατασκευή έχω ήδη γράψει (αν και δοκιμάσαμε πολλά ενδιαφέροντα σχέδια).....πάω λοιπόν να οργανώσω τις σκέψεις και το υλικό μου και επανέρχομαι σε 1-2 μέρες (εβδομάδες, μήνες.....χρόνια???)

 

Ως τότε ορίστε μια μικρή οπτική "πρόγευση" ( ???) ξεκινώντας από τον άδειο αρχικά χώρο και προχωρώντας προς το σχεδόν ή εντελώς ολοκληρωμένο....

 

_MG_5585.jpg

 

_MG_5583.jpg

 

Live04.jpg

 

Construction01.jpg

 

Liveroom02.jpg

 

Live011.jpg

 

ProvaRoom.jpg

 

Live2_2.jpg

 

control1_2.jpg

 

RehearsalRoom_Panorama1a.jpg

 

IMG_8453.jpg

 

IMG_8592.jpg 

 

 

πι.εσ. προς όλους του φίλους που μου έχουν στείλει πμ με ερωτήσεις και δυστυχώς δεν πρόλαβα να τους απαντήσω έως τώρα....ελπίζω πολλές από τις απορίες σας να καλυφθούν από αυτά που θα ανεβάσω το επόμενο διάστημα είτε εδώ είτε γενικότεραμε την μορφή σχετικών θεμάτων είτε με την μορφή άρθρων...

 

ευχαριστώ για την καταννόηση και την υπομονή  :)

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ολοκληρώσει ένα τεράστιο (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα) project κατασκευής ενός commercial recording & mixing studio complex (2 recording & mixing suites, ένα live room, αρκετά μικράκαι μεγάλα booths.... συν 2 rehearsal rooms, τους απαραίτητους χώρους ξεκούρασης και ψυχαγωγίας κλπ)...

 

Νικόδημε, σου εύχομαι τα καλύτερα.... είναι πολύ καλό οπτικά. Είναι μεγάλο το project αυτό, και μπράβο, και χαράς το κουράγιο σου...

 

ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

no words σου λέω τώρα!

ΓΙΑΣΟΥ Νικόδημε! ότι καλύτερο!!! :-)

 

Edit: μιας και μπήκα να κάνω και εγώ ένα μικρό update για το "μονοθέσιο" mini-kind-of-studio μιας και υπάρχουν νέα!

 

Διέλυσα την ξύλινη πλαϊνή super-κατασκευή ;p και αντικατέστησα με μερικά νέα μικρότερα panel. έγινε αρκετά πιο dead το room αλλά ακούω καλύτερα (θέλω να πιστεύω)

 

τώρα υπάρχουν

 

4 basstraps πάτωμα ταβάνι

4 side panels

1 back panel

1 cloud

 

Ίσως υπερβολή για τα τετραγωνικά

 

Image0094.jpg

 

 

περισσότερες photo και ένα μικρό howto σε χάλια Αγγλικά εδώ

 

http://jopsarados.blogspot.com/2010/05/diy-studio-construction-pt3-side-panels.html

 

ίσως βοηθήσει μερικούς αρχάριους στην κατασκευή Panels αν και υπάρχουν πολύ καλύτερα tutorials στο net χρονιά τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

AIF ωραία η κατασκευή των panels. Ακριβός την ίδια κατασκευή έχω στο studio μου. Πάντως πρόσεχε λίγο με τον εξαερισμό που ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, γιατί είναι ότι ποιο άσχημο να βρίσκεσαι σε έναν χώρο με πετροβάμβακα και να το εισπνέεις συνέχεια.

 

Για home κατάσταση όμως είναι πανέμορφο. Έχεις κάνει καμιά ηχομέτριση να δείς πάνω κάτω σε ποιές συχνότητες έχεις πρόβλημα;

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σου Leaf!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο με τον εξαερισμό αλλά επειδή η δουλειά έπρεπε να γίνει γρήγορα και το δωμάτιο ήταν πολύ χαμηλοτάβανο, το άφησα (κακώς αλλά ήταν μονόδρομος στην περίπτωση μου .... ίσως σε μια μελλοντική ανακαίνιση να το σηκώσω κανα μέτρο που να ρίξω και πάτωμα...)

 

Τον πετροβάμβακα τον έχω κλείσει καλά με διπλό ύφασμα και δεν έχς κάποιο πρόβλημα ... γενικά ανοίγω παράθυρα κάθε 3-4 ώρες για 20-25 λεπτά (πακέτο τον χειμώνα αλλά τι να κάνουμε)

 

Από προβλήματα είχα πάρα πολλά σε sub και 350-500 και μετά υπερβολικό flutter echo και "σύγχυση" γενικά στα ψηλά .

 

 

Τώρα σε χαμηλές με μέτριες εντάσεις παίζει αρκετά flat και από κουδουνίσματα τίποτα!!!

 

Σε μεγάλες εντάσεις αρχίζουν πάλι και τσιτώνουν τα sub και αρχίζει ο χαμός ....αλλά στο 1/5 από ότι πριν και με 0 flutter echo (αλλά μιλάμε για τσίτα γκάζι σε 13.5 τμ ... κάτι που γίνετε σπάνια)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά. :)

Αγαπητέ Νικόδημε, είμαι drummer και θέλω να κατασκευάσω ένα χώρο μελέτης και πρόβας όσο πιο ηχομονωμένο μπορώ γιατί έχω τα γνωστά προβλήματα με γείτονες  :'( . Διάβασα πολύ προσεκτικά το συγκεκριμένο topic (αλλά και άλλα στο forum και στο διαδίκτυο) και αποφάσισα να ακολουθήσω το μοντέλο που προτείνεις για την κατασκευή 'room within a room' με πλωτό πάτωμα (οχι με σκυρόδεμα-το πιο ελαφρύ). Αρχικά σε ευχαριστώ για την τόσο κατατοπιστική βοήθεια και κοινοποίηση των πολύτιμων γνώσεών σου επί του θέματος ;) :) :). Την κατασκευή θα την κάνω εγώ ως λάτρης του DIY (ως πρακτική και στάση ζωής ;)) και γι' αυτό θα ήθελα να σε ρωτήσω καμιά 500αριά πραγματάκια που αφορούν στην κατασκευαστική πλευρά του θέματος >:(. Αν έχεις όρεξη λοιπόν διάβασε... εγω συνεχιζω...

Το practice room θα γίνει σε μία αποθήκη που βρίσκεται στον κήπο του σπιτιού μου με τοίχους από τσιμεντόλιθους (σοβαντισμένους), πάτωμα από τσιμέντο, οροφή ελενίτ και πόρτα σιδερένια. Διαστάσεις: 2.20(Υ) Χ 2.80 Χ 3.30

Θα αριθμίσω τις ερωτήσεις μου για να σε διευκολύνω:

1) Οροφή. Λογικά θα πρέπει να αντικατασταθεί από κάποιο υλικό μεγαλύτερης μάζας και αεροστεγές. Ύπάρχει πιο εύκολη λύση από το σκυρόδεμα?

2) Η σιδερένια πόρτα. Θα αποτελέσει αδύναμο σημείο της ηχομόνωσης? Θα πρέπει να αντικατασταθεί ή να ενισχυθεί με κάποιο τρόπο ώστε να αυξηθεί η μάζα της (είναι ήδη αρκετά βαριά)?

3) Διάβασα (και από εσένα) ότι όσο αυξάνω το διάκενο μεταξύ υπάρχοντος τοίχου και γυψοσανίδας τόσο καλύτερο ηχομονωτικό

αποτέλεσμα έχω. Αυτό με ποια αναλογία απόστασης - ηχομονωτικού αποτελέσματος ισχύει? Δηλαδή εάν 'χάσω' παραπάνω από τα 75-150mm (ανά πλευρά δωματίου) που προτείνεις στο σχέδιό σου θα έχω αισθητή διαφορά στο αποτέλεσμα?

4) Στο σημείο που εφάπτεται ο μεταλλικός σκελέτος με το ήδη υπάρχων πάτωμα αναφέρεις να τοποθετηθεί 'elastic dicoupling pad' τί υλικό δηλαδή εννοείς? Θα μπορούσε να μπει εκεί ανακατεργασμένος αφρός?

5) Στο σημείο που εφάπτεται ο μεταλλικός σκελετός με το πλωτό πάτωμα τι υλικό να βάλω?

6) Οι γυψοσανίδες θα βιδωθούν πάνω στο μεταλλικό σκελετό? Και μεταξύ τους οι τρεις στρώσεις γυψοσανίδων θα κολληθούν (αν ναι με τι κόλλα?) ή θα βιδωθούν?

7) Οι μεταλλικοί σκελετοί των τοίχων με το μεταλλικό σκελετό του ταβανιού θα πιαστούν μεταξύ τους με γωνιές ή απλά η οροφή θα ακουμπήσει πάνω τους για λόγους ελαστικότητας?

8 ) Το τελευταίο (θα 'θελα..) που με προβληματίζει είναι το θέμα του εξαερισμού. Είναι απαραίτητη η χρήση μοτέρ για ένα τόσο μικρό σύστημα? Υπάρχει κάποιο υλικό που μπορώ να τοποθετήσω μέσα στις σωλήνες (οχι επιβλαβές κατά την εισπνοή των τυχών ινών του) ώστε να εμποδίσω τη μεταφορα του ήχου από αυτές? Και τι είδους ηχοπαγίδα μπορώ να βάλω στην έξοδό τους?

9) Εάν γίνει σωστά η εκτέλεση της κατασκευής θα έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα (να μην ενοχλώ) ή είναι μεγάλο μειονέκτημα το οτι το δωμάτιο είναι κτισμένο από πλήθρες?

 

Είμαι σίγουρος ότι σε κούρασα με όλες αυτές τις ερωτήσεις αλλά έχω πάντα στο μυαλό μου αυτό που είπες, οτι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με το πιο αδύναμο σημείο της κατασκευής, και με τρομάζει  :o !!!

Σε ευχαριστώ ξανά για την τόσο λεπτομερή προσέγγιση του θέματος και την όρεξη που έχεις να μας βοηθάς (ελπίζω να σε έπεισα να μου απαντήσεις  ;D )

Γιώργος  :)

ΥΓ: Το studio σου τα σπάει  ;) ;) ;)

ΟΔΗΓΟΣ ONLINE ΑΓΟΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιώργο καλησπέρα.....πολλές ερωτήσεις ;D

 

Κατ'αρχάς το diy είναι ωραίο μεν αλλά αφού όπως φαίνεται από αυτά που γράφεις δεν έχεις ιδιαίτερη σχέση με τις γυψοσανίδες, τους σκελετούς κλπ κλπ το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθηνθείς σε κάποιο συνεργείο για να στο φτιάξουν....πρώτα από όλα για λόγους ασφάλειας αλλά φυσικά και γιαλόγους επιτυχίας της όλης κατασκευής.

 

Και μιλώντας για ασφάλεια πρέπει οποσδήποτε να έχεις στο μυαλό σου ότι το ελενίτ, είναι αμίαντος και είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ υλικό. Επ'ουδενί μην αρχίσεις να κόβεις , τρυπάς κλπ κλπ. Αν αποφασίσεις να το βγάλεις θα πρέπει να το κάνει κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο καθώς η χρήση του πλέον είναι απαγορευμένη. Stay away from it

 

Σε ότι αφορά το με τι θα μπορούσες να το αντικαταστήσεις υποθέτω ο συνδυασμός τσιμεντοσανίδας με κάποιο μονωτικό για την υγρασία και το νερό μάλλον θα έκανε την δουλειά....με εσωτερικήεπένδυση γυψοσανίδας κλπ

 

Σε ότι αφορά πόρτες κλπ αυτό που έχει τρομερή σημασία είναι το περιμετρικό σφράγισμα.Πιθανότατα μπορείς με κάποιον τρόπο να προσθέσεις μάζα στην ήδη υπάρχουσα μεταλική πόρτα (βιδώνωντας ένα φύλο κόντρα πλακέ ή κάτι παραπλήσιο) αλλά το ζήτημα είναι το σωστό περιμετρικό σφράγισμα όταν είναι κλειστή.

 

Σε ότι αφορά τα ελαφριά πλωτά πατώματα η πιο καλή και φθηνή λύση είναι ένα "σάντουιτσ" από κόντρα πλακέ - γυψοσανίδα - γυψοσανίδα - κόντρα πλακέ τοποθετημένα σταυρωτά πάνω σε 5 εκ. σκληρού (100+ κ/μ3). Είναι αρκετά σταθερό και εύκολο στην κατασκευή από την άλλη βέβαια μόνο εμπειρικά μπορεί καποιος να πει πως θα δουλέψει καθώς δεν μπορούμε να υπολογίσουμε το deflection rate του πετροβάμβακα ούτε την συμπεριφορά του σε βάθος χρόνου.

 

Σε ένα τέτοιο ελαφρύ πάτωμα ΔΕΝ μπορείς να στηρίξεις με ασφάλεια την εσωτερική τοιχοποιεία.Αυτή θα πρέπει να στηριχτεί στο υπάρχον πάτωμα αν είναι δυνατόν πάνω σε αντικραδασμικά ελαστικά πέλματα για τους αλουμινένιους στρωτήρες.

 

Η απόσταση ανάμεσα στα 2 φύλλα της κατασκευής φυσικά και επηρεάζει το συνολικό συντελεστή ηχομείωσης. Όσο μεγαλύτερο διάκενο αφήσεις τόσο καλύτερα (με την λογική όμως ότι θα καλύψεις ένα ποσσοστό της τάξης του 50-70% του διάκενου με πετροβάμβακα). Το αν η βελτίωση που θα πετύχεις αντισταθμίζει τον χώροπου θα χάσεις μπορείς να το κρίνεις μόνο εσύ με βάση τις ανάγκες σου.

 

Για τους σκελέτούς,το πως ενώνωντε κλπ κλπ επαναλαμβάνω πως το καλύτερο κατά την γνώμη μου είναι να απευθηνθείς σε κάποιο συνεργείο.

 

Οι τσιμεντόλιθοι γενικά είναι καλή επιλογή....ανα είναι γεμισμένοι με άμμο και καλά σοβαντισμένοι ακόμη καλύτερα.

 

Σε ότι αφορά τον εξαερισμό, δυστυχώς είναι από τα πιο ακριβά σημεία μιας κατασκευής και με εξαίρεση την κατασκευή diy πλένουμ και ηχοπαγίδων δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις πολλά για να μειώσεις το κόστος. Υπάρχουν άπειρα σχέδια για αυτοσχέδιες ηχοπαγίδες για εξαερισμό στο διαδίκτυο όπως υπάρχουν και αρκετά έτοιμα προιόντα.

 

Αν θέλεις την γνώμη μου....αν υπάρχει παράθυρο κράτα το (με την ανάλογη προσθήκη δεύτερου κλπ κλπ) και φρόντιζε να αερίζεις τον χώρο με τον "παραδοσιακό" δωρεάν τρόπο ....ανοικτές πόρτες και παράθυρα όταν κάνεις διάλειμα.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου