Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραίος...! keep walking...

 

σου προτείνω να ανοιξεις καινουργιο θεμα ''Κατασκευή Project Studio aspkd'' όπως εγινε και με το δικό μου  

 

ευχαριστώ φίλε beeros05...

αυτό και μόλις έκανα:

 

η συνέχεια εδώ ...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=178266

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα φίλοι μου!

Χρόνια και ζαμάνια  :P

Εύχομαι να είστε όλοι διακοπές και να ξεκουράζεστε και ας μην απαντήσει κανείς στο post!  :P

 

Θυμίζω μια ερώτηση που είχα κάνει παλιά σχετικά με την κλήση της οροφής και παραθέτω μια απάντηση και το edited σχήμα που είχε δώσει ο Holystone ...

 

Θέλω να κάνω μια αρκετά γενική ερώτηση!!!

1Α ή 1Β

2Α ή 2Β

1. Αν είναι κάπως μακρόστενο το δωμάτιο ποια πρέπει να είναι η θέση μας??

2. Αν έχουμε κλήση στο ταβάνι σε ποια μεριά είναι σωστό να καθόμαστε??

 

 

ss164.jpg

Καλημέρα!

 

Σε άρθρο του soundonsound έλεγε, πως πρέπει να βάζουμε τα monitors στην μεγάλη πλευρά του δωματίου έτσι ώστε να μην συγκεντρώνονται και να ενισχύονται οι χαμηλές συχνότητες ακόμα περισσότερο στους πλαινούς τοίχους και μπροστά μας, μιας και εκεί θέλουμε να είναι Dead End.

Στον τοίχο πίσω μας θέλουμε να είναι περισσότερο Live End.

 

Άρα ψηφίζω:1.Α  

 

Τώρα, όσον αφορά στην κλίση, ψηφίζω 2.Β,

καθώς αν υποθέσουμε πως οι συχνότητες αντανακλώνται όπως το φώς όταν χτυπάει σε ένα καθρέπτη με την ίδια γωνία κλίσης, τότε οι συχνότητες απομακρύνονται από την θέση ακρόασης.

 

πριν περίπου ένα 6μηνο έκανα άλλη μια αλλαγή στο "μονοθέσιο" home studio και είχα πέσει σε ένα topic στο GS όπου έλεγαν ότι καλύτερα η θέση ακρόασης να είναι στην μεριά που η οροφή είναι ψηλότερη ...

 

Εδώ ένα σχήμα που είχαν αναρτήσει τα παλικάρια

 

40810d1189181854-our-new-studio-build-calgary-canada-yet-another-photo-thread-ceiling-slope.jpg

 

The sloped ceiling helps break up room modes either way. However, if you look at my attached drawing you can see that the first ceiling reflection travels a shorter distance when the front of the room is the shorter end. Longer reflections are better. From this perspective, having the ceiling slope down towards the rear is preferable.

 

Τι γνώμη έχετε εσείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια και χαρά σε όλους σας και καλό χειμώνα.

 

Λοιπόν μπαίνω στο ψητό.

 

Επιτέλους βρήκα χώρο και αρχίζω την κατασκευή του studio μου.

 

Σας παραθέτω τα δεδομένα.

 

Το ακίνητο είναι ένα ημιυπόγειο 80 τ.μ. Έχει. 3 παράθυρα (μονό τζάμι) που βλέπουν στην αυλή πολυκατοικίας. Από πάνω είναι ανοιχτό parking και από την μια πλευρά του υπάρχει μια πόρτα που οδηγεί στους υπόγειους χώρους της πολυκατοικίας.

 

Ο χώρος θα διανεμηθεί σε Live Room, Control Room, μια αποθήκη (καθώς έχω και rental για συναυλίες) και σαφώς ένα μικρό χώρο υποδοχής.

 

Ιδού το σχέδιο όπου φαίνονται και οι διαστάσεις των δωματίων:

12studioplanj

 

Το Live Room θα γίνει Room in a Room ενώ το control room δεν θα ηχομονωθεί αφου δεν χρειάζεται (κατά την ταπεινή μου γνώμη.)

 

Αναλυτικότερα:

 

Για την κατασκευή του δαπέδου θα χρησιμοποιηθούν ,mdf, γυψοσανίδα, mdf, καδρόνια ξύλινα διαστάσεων 5χ5 cm πετροβάμβακας πάχους 5 cm πυκνότητας 50 κιλών / m3 και τα παρακάτω αντικραδασμικά στηρίγματα Vibro FM

 

 

 

με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

 

 

 

 

Ιδού το σχέδιο

 

 

 

Οι κατακόρυφοι τοίχοι θα κατασκευασθούν με  ξύλινο σκελετό ( πλαίσιο με καδρόνια διαστάσεων 5χ10 cm και κατακόρυφα καδρόνια 5χ5 cm σε αποστάσεις  ανά 40 cm), πετροβάμβακα πάχους  5 cm για το γέμισμα των κενών και γυψοσανίδες  στις εξωτερικές πλευρές σύμφωνα με το σχήμα

 

 

 

 

 

 

Στο μέρος από το δοκάρι της οροφής και προς την πόρτα εισόδου του υπογείου στην εξωτερική πλευρά του live room θα τοποθετηθεί διπλή γυψοσανίδα.

Οι κατακόρυφοι τοίχοι θα στηριχθούν πάνω στο δάπεδο στα όριά του με πρόβλεψη να τοποθετηθούν περισσότερα αντικραδασμικά στηρίγματα σύμφωνα με το συνολικό βάρος της κατασκευής.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Η οροφή θα κατασκευασθεί με ανάλογο τρόπο των κατακόρυφων τοίχων (τα καδρόνια που θα χρησιμοποιηθούν θα είναι όλα 5χ5 cm)  και σε απόσταση 5cm από την οροφή του υπογείου ακλουθώντας την μορφολογία της με συνολικό πάχος οροφής 7,25 cm.

Λόγω του μεγάλου μήκους των 5,5 m η συνέχεια της  οροφής  θα ¨κοπεί¨ στα δύο μέτρα με την τοποθέτηση ξύλινης δοκού 10χ15 cm (τρία καδρόνια 5χ10cm) παράλληλα προς τη τσιμεντοδοκό της οικοδομής. Τα υπόλοιπα 3,5m κόβονται αναγκαστικά περίπου στη μέση από την δοκό του υπογείου.

Τελικά εσωτερικά η οροφή του live room θα διατρέχεται από δύο παράλληλες δοκούς διαστάσεων 10χ15 και 35χ56 cm. όπως φαίνεται σε τομή στο σχήμα.

 

 

 

 

Υπάρχει η δυνατότητα η οροφή του live να στηριχθεί πάνω στους κατακόρυφους τοίχους ή να αναρτηθεί από την οροφή του ημιυπόγειου με τα εξαρτήματα CH της vibro

 

 

 

Επειδή το control room δεν θα έχει ιδιαίτερη ηχομόνωση και αντικραδασμική προστασία, στο παράθυρο επικοινωνίας η ζεύξη των δύο τοίχων θα γίνει με πετροβάμβακα που θα συγκρατείται στη θέση του με ύφασμα. Τα κρύσταλλα θα στερεωθούν με την παρεμβολή ταινιών νεοπρεν. Η κατασκευή θα γίνει σύμφωνα με το σχήμα:

 

 

Όταν ολοκληρωθεί το live room θα είναι ένα παραλληλεπίπεδο με εσωτερικές διαστάσεις: ύψος από 2,2 έως 2,25 m, πλάτος έως 3,75 m και μήκος έως 5,5 m.

 

 

Για την ακουστική ποιότητα του Live και Control Room θα χρησιμοποιηθούν έτοιμα Helmhortz Resonators Panels που μου περίσσεψαν από ένα παλαιότερο studio, ενώ για τις γωνίες του Control Room σκέφτομαι να βάλω κάποιες μπασοπαγίδες για τα στάσιμα κύματα.

 

 

Είμαι ανοιχτός σε οποιοδήποτε σχόλιο, διόρθωση όπου κάνω λάθος.

 

 

 

Και θέλω να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις:

 

1) Το μήκος του Live Room (5.5) το έχω βάλει ενδεικτικά, αλλά έχω την δυνατότητα να το κάνω όσο θέλω καθώς ο χώρος είναι κενός και θα διαμορφώσω όπως θέλω τις διαστάσεις. Έχετε να μου προτείνεται συγκεκριμένες διαστάσεις για την καλύτερη ακουστική ποιότητα των δωματίων.

 

2) Μπορώ να φτιάξω το ταβάνι με κλήση αλλά δεν ξέρω πόσο κλήση να του δώσω.

 

3) Όσον αφορά τα εξαρτήματα ανάρτησης της οροφής ποιό νομίζεται πως είναι η καλύτερη επιλογή μου από τις δύο ;

 

4) Το εξάρτημα όπου θα πατήσει το δάπεδο είναι από νεοπρένιο. Νομίζεται πως θα κάνω δουλιά;

 

5) Πιστεύετε πως ο πετροβάμβακας πάχους 5 cm πυκνότητας 50 κιλών / m3 είναι ok;

 

6) όπως είπα οι τοίχοι θα στηριχτούν στο δάπεδο του κτηρίου και όχι στο δάπεδο που θα φτιάξω. Τι υλικό πιστεύεται οτι πρέπει να βάλω κάτω από τους τοίχους για να μην δημιουργηθούν ηχογέφυρες;

 

7) Έχετε να μου προτείνεται κάποιο σχέδιο για τις μπασοπαγίδες του Control Room;

 

Αυτά.

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπα!!

 

Sorry παιδιά, κάποιο λάθως έκανα με τις photo.

 

Πώς μπορώ να εισάγω στο κείμενο μου φωτογραφίες σε μορφη jpeg;

 

Ανέβασέ τες σε κάποιο site τύπου imageshack, photobucket κτλ, και κάνε copy paste το url της κάθε εικόνας. Διαφορετικά επισυνάπτεις μέσω του noiz (στις πρόσθετες επιλογές), αλλά δε θα εμφανίζονται μέσα στο κείμενο

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπα!!

 

Sorry παιδιά, κάποιο λάθως έκανα με τις photo.

 

Πώς μπορώ να εισάγω στο κείμενο μου φωτογραφίες σε μορφη jpeg;

 

Πολυ ωραια αναλυτικη περιγραφη αλλα προτου μπουμε στο κατασκευαστικο μερος καλο θα ηταν να διευκρινησεις

 

1. Ποια θα ειναι η χρηση του στουντιο προσωπικη η επαγγελματικη?

 

2. Κοστος κατασκευης

 

3. Τοποθεσια, ενοικοι, γειτονες

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια αναλυτικη περιγραφη αλλα προτου μπουμε στο κατασκευαστικο μερος καλο θα ηταν να διευκρινησεις

 

1. Ποια θα ειναι η χρηση του στουντιο προσωπικη η επαγγελματικη?

 

2. Κοστος κατασκευης

 

3. Τοποθεσια, ενοικοι, γειτονες

 

Νικος

 

Εχεις δίκιο. σε λίγο θα ξαναστείλω το θέμα με τις photo.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο. σε λίγο θα ξαναστείλω το θέμα με τις photo.

 

 

δυσκολεύομαι λίγο με το upload των σχεδίων...επανέρχομαι αυριο με όλο το υλικο(ελπίζω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι,..

 

Σας παραθέτω τα δεδομένα.

 

Το studio θα χρησιμοποιηθεί επαγγελματικά για recording και πρόβες. Τους γείτονες δεν τους έχω γνωρίσει ακόμα καλά. .αλλά μου φαίνονται λίγο ιδιότροποι...

 

 

Το ακίνητο είναι ένα ημιυπόγειο 80 τ.μ. Έχει. 3 παράθυρα (μονό τζάμι) που βλέπουν στον κήπο της πολυκατοικίας. Από πάνω είναι ανοιχτό parking και από την μια πλευρά του υπάρχει μια πόρτα που οδηγεί στους υπόγειους χώρους της πολυκατοικίας.

 

Ο χώρος θα διανεμηθεί σε Live Room, Control Room, μια αποθήκη (καθώς έχω και rental για συναυλίες) και σαφώς ένα μικρό χώρο υποδοχής.

 

Ιδού το σχέδιο όπου φαίνονται και οι διαστάσεις των δωματίων:

 

studioplan.jpg

 

Ηχομόνωση

 

Το Live Room θα γίνει Room in a Room ενώ το control room δεν θα ηχομονωθεί ιδιαίτερα πάρα μόνο με έναν τοίχο με γυψοσανίδα και πετροβάμβακα.

 

 

Αναλυτικότερα:

 

Δάπεδο

 

Για την κατασκευή του δαπέδου θα χρησιμοποιηθούν ,mdf, γυψοσανίδα, mdf, καδρόνια ξύλινα διαστάσεων 5χ5 cm πετροβάμβακας πάχους 5 cm πυκνότητας 50 κιλών / m3 και τα παρακάτω αντικραδασμικά στηρίγματα Vibro FM

vibrofm.jpg

 

με τα εξής χαρακτηριστικά:

vibrofmspecs.jpg

 

62856952.jpg

 

Το συνολικό ύψος του δαπέδου είναι περίπου  9,5 cm (mdf 18mm, γυψοσανίδα 12,5 mm, καδρόνια 50 mm και vibro FM 13 mm)

 

Τοίχοι

 

Οι κατακόρυφοι τοίχοι θα κατασκευασθούν με  ξύλινο σκελετό ( πλαίσιο με καδρόνια διαστάσεων 5χ10 cm και κατακόρυφα καδρόνια 5χ5 cm σε αποστάσεις  ανά 40 cm), πετροβάμβακα πάχους  5 cm για το γέμισμα των κενών και γυψοσανίδες  στις εξωτερικές πλευρές σύμφωνα με το σχήμα

 

wallsw.jpg

Στο μέρος από το δοκάρι της οροφής και προς την πόρτα εισόδου του υπογείου στην εξωτερική πλευρά του live room θα τοποθετηθεί διπλή γυψοσανίδα.

Οι κατακόρυφοι τοίχοι θα στηριχθούν πάνω στο δάπεδο στα όριά του με πρόβλεψη να τοποθετηθούν περισσότερα αντικραδασμικά στηρίγματα σύμφωνα με το συνολικό βάρος της κατασκευής.

 

 

 

Οροφή

 

Η οροφή θα κατασκευασθεί με ανάλογο τρόπο των κατακόρυφων τοίχων (τα καδρόνια που θα χρησιμοποιηθούν θα είναι όλα 5χ5 cm)  και σε απόσταση 5cm από την οροφή του υπογείου ακλουθώντας την μορφολογία της με συνολικό πάχος οροφής 7,25 cm.

Λόγω του μεγάλου μήκους των 5,5 m η συνέχεια της  οροφής  θα ¨κοπεί¨ στα δύο μέτρα με την τοποθέτηση ξύλινης δοκού 10χ15 cm (τρία καδρόνια 5χ10cm) παράλληλα προς τη τσιμεντοδοκό της οικοδομής. Τα υπόλοιπα 3,5m κόβονται αναγκαστικά περίπου στη μέση από την δοκό του υπογείου.

Τελικά εσωτερικά η οροφή του live room θα διατρέχεται από δύο παράλληλες δοκούς διαστάσεων 10χ15 και 35χ56 cm. όπως φαίνεται σε τομή στο σχήμα.

orofi.jpg

 

 

Υπάρχει η δυνατότητα η οροφή του live να στηριχθεί πάνω στους κατακόρυφους τοίχους ή να αναρτηθεί από την οροφή του ημιυπόγειου με τα εξαρτήματα CH της vibro

 

vibrochminib.jpg

 

vibrochminispecs.jpg

 

και

 

chra.jpg

chrb.jpg

vibrochrspecs.jpg

 

Παράθυρο επικοινωνίας

 

Επειδή το control room δεν θα έχει ιδιαίτερη ηχομόνωση και αντικραδασμική προστασία, στο παράθυρο επικοινωνίας η ζεύξη των δύο τοίχων θα γίνει με πετροβάμβακα που θα συγκρατείται στη θέση του με ύφασμα. Τα κρύσταλλα θα στερεωθούν με την παρεμβολή ταινιών νεοπρεν. Η κατασκευή θα γίνει σύμφωνα με το σχήμα:

window.jpg

 

Όταν ολοκληρωθεί το live room θα είναι ένα παραλληλεπίπεδο με εσωτερικές διαστάσεις: ύψος από 2,2 έως 2,25 m, πλάτος έως 3,75 m και μήκος έως 5,5 m.

 

Πόρτα Live Room

 

 

Σκέφτομαι δύο περιπτώσεις:

 

1) Αγοράζω δύο απλές πόρτες, τις γεμίζω με πετροβάμβακα, τις βάζω λάστικα στις άκρες και τις τοποθετώ έτσι ώστε η μία να νοίγει προς τα μέσα και η άλλη προς τα έξω.

2) Βάζω μία έτοιμη ηχομονωτική πόρτα που είναι κατασκευασμένη απο δυπλό sandwich κόντρα πλακε – πετροβάμβακα

 

 

 

Ακουστική ποιότητα.

 

 

Live Room

 

Στους τοίχους του  Live Room θα τοποθετηθούν  6  Helmhortz Resonators Panels που μου περίσσεψαν από ένα παλαιότερο studio.

 

Η κατασκευή τους είναι ως εξείς:

 

Ξύλινο πλαίσιο γεμισμένο με πετροβάμβακα, διάκενο αέρα, διάτρητη ξύλινη Επιφάνια και ύφασμα.

 

2 από τα panel έχουν διαστάσεις ήψος 110 cm,  πλάτος 60 cm και βάθος 11 cm,

 

Ενώ τα υπόλοιπα 4 έχουν διαστάσεις 110 cm X 60 cm X 6 βάθος.

 

Το δάπεδο θα είναι παρκε και πάνω θα βάλω κάποια χαλιά.

 

Control Room

 

Σκέφτομαι για κάποιες μπασοπαγίδες στις γωνίες  αλλά απο εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω για να έχω flat monitoring.

 

 

Εξαερισμός – Κλιματισμός

 

Live Room

 

Για τον κλιματισμό θα μπει αθόρυβο air condition και θα κατασκευαστεί ένα πλαίσιο από πετροβάμβακα απο γύρο του για να κόβει τον ήχο.

 

Όσον αφορά τον εξαερισμό, σκέφτομαι να τοποθετήσω στον τοίχο κάποιο plenum όπου θα προμηθεύει στον χώρο φρέσκο αέρα.

 

Για το control room δεν υπάρχει πρόβλημα. Ανοίγω την πόρτα και αερίζομαι...(εννοώ παίρνω καθαρό αέρα...)

 

 

 

 

 

Σε πρώτη φάση θα αρχίσω με την ηχομόνωση του χώρου και μετά θα επιμεληθώ την ακουστική ποιότητα του.

 

 

 

 

Είμαι ανοιχτός σε οποιοδήποτε σχόλιο,  πρόταση ή διόρθωση όπου κάνω λάθος.

 

 

 

 

Και θέλω να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις:

 

1) Το μήκος του Live Room (5.5) το έχω βάλει ενδεικτικά, αλλά έχω την δυνατότητα να το κάνω όσο θέλω καθώς ο χώρος είναι κενός και θα διαμορφώσω όπως θέλω τις διαστάσεις. Αυτό ισχύει και για το control. Έχετε να μου προτείνεται συγκεκριμένες διαστάσεις για την καλύτερη ακουστική ποιότητα των δωματίων.

 

2) Μπορώ να φτιάξω το ταβάνι με κλήση αλλά δεν ξέρω πόσο κλήση να του δώσω.

 

3) Όσον αφορά τα εξαρτήματα ανάρτησης της οροφής ποιό νομίζεται πως είναι η καλύτερη επιλογή μου από τις δύο ;

 

4) Το εξάρτημα όπου θα πατήσει το δάπεδο είναι από νεοπρένιο. Νομίζεται πως θα κάνει δουλιά;

 

5) Πιστεύετε πως ο πετροβάμβακας πάχους 5 cm πυκνότητας 50 κιλών / m3 είναι ok;

 

6) όπως είπα οι τοίχοι θα στηριχτούν στο δάπεδο του κτιρίου και όχι στο δάπεδο που θα φτιάξω. Τι υλικό πιστεύεται ότι πρέπει να βάλω κάτω από τους τοίχους για να μην δημιουργηθούν ηχογέφυρες;

 

7) Έχετε να μου προτείνεται κάποιο σχέδιο για τις μπασοπαγίδες του Control Room;

 

8) έχετε γνώμη για το πού ακριβώς να τοποθετηθούν τα Helmhortz Resonators?

 

Αυτά.

 

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κανει αρκετη ερευνα και ειναι καλο.

 

Τα σχολια μου ειναι τα εξης

 

1. Η διαρυθμιση του χωρου κανει τα δωματια πολυ μικρα εως ασφυκτικα. Η δικη μου προταση ειναι να φτιαξεις ειτε ενα LIVE ROOM η CONTROL ROOM

 

2. Οι γειτονες θα ειναι το βασικοτερο προβλημα μιας και θα εχεις μια επιχειρηση που βγαζει λεφτα και εαν τους ενοχλεις θα εχεις σοβαρο προβλημα. Εαν απλα παιζεις για προσωπικη χρηση τα δεδομενα αλλαζουν και δεν θα ειναι τοσο αυστηροι

 

3. Ο εξαερισμος και κλιματισμος ειναι πολυ βασικος οπως και η ηχομονωση

 

4. Κοστος? Απο τις διαστασεις του χωρου σου, τα σχεδια και διαρυθμιση προβλεπω γυρω στα 10.000 Ευρω. Εαν θες να το κανεις σωστα ομως με εξαερισμο-κλιματισμο και ηχομονωση σε ολα τα δωματια το κοστος θα ειναι περιπου 30.000-40.000 Ευρω

 

 

 

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η φθηνοτερη λυση θα προκαλεσει προβληματα με τους γειτονες και επισης θα εχεις ενα κλειστοφοβικο στουντιο. Οι χρεωσεις σου θα πρεπει να ειναι παρα πολυ χαμηλες λογω ανταγωνισμου με μεγαλη πιθανοτητα να μην μπορεσεις να εχεις τα απαραιτητα εσοδα για τα λειτουργικα-εφορια-ενσημα κτλ

 

 

Η προταση μου ειναι κανεις ενα δωματιο και καλο και χτιζοντας πελατολογιο να επεκταθεις μετα απο καποια χρονια

 

Υ.Γ. Αν ηταν προσωπικο στουντιο τοτε τα δεδομενα αλλαζουν.

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου