Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με το παρακάτω:

σκέφτομαι να κάνω έναν όσο το δυνατόν πιο μονωμένο χώρο σ' ένα δωμάτιο που χρησιμοποιώ για H.S. κυρίως για να μπορώ να ηχογραφώ όλες τις ώρες φωνή αλλά και ακουστική (δεν ξέρω όμως θα βολεύει η ακουστική σε τόσο μικρό χώρο, αλλά ας πούμε ότι η φωνή είναι το κυρίως ζητούμενο).

 

Έχω δικό μου άνθρωπο αλουμινά που θα μου κάνει ότι χρειαστεί σε τιμή κόστους. Αυτό που σκέφτομαι είναι κάτι λίγο μεγαλύτερο από τηλεφωνικό θάλαμο ας πούμε, που να πατάει στο πάτωμα πάνω σε ... ακίδες, στρώμα καουτσούκ, τι ( ; ). Στα τοιχώματα διπλό τζάμι (ο μάστορας μου είπε ότι έκανε μια πόρτα με ειδικό τζάμι σε μπουζουκλερί για να μην ενοχλεί τους γείτονες και είχε αισθητή διαφορά) και επένδυση από μέσα με ηχοαπορροφητικό υλικό.

 

Τα ερωτήματα είναι

1) μήπως το αλουμίνιο δε βοηθάει λόγω της φύσης του (μέταλλο) και θα ήταν καλύτερα παραδοσιακά υλικά (ξύλο-γυψοσανίδα).

2) μήπως αν χρησιμοποιούσα συνθετικό κούφωμα θα ήταν καλύτερα ή αν γέμιζαν οι βέργες με κάποιο ηχητικά αδρανές υλικό;

3) πέρα από τις όποιες διαρροές μπορεί να έχει το αλουμινένιο πλάισιο, πιστεύετε ότι το διπλό ειδικό τζάμι είναι αρκετό;

4) έχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασε ΟΛΟ το θεμα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ, συγκεκριμενη απαντηση δεν υπαρχει αλλα θα καταλαβεις στο περιπου τι πρεπει να κανεις...ο παρανομαστης ειναι λιγο-πολυ ο ιδιος

 

και συ ρε φιλε τηλεφωνικο θαλαμο...? καντο λίγο πιο μεγαλο

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι δεν θέλει χρήματα αλλα για ρώτα όλους αυτούς που ξεκίνησαν να κάνουν εναν ήσυχο χώρο 15τ.μ πόσοι απο αυτούς εχουν δώσει 5000€ για να τον φτιάξουν.

 

Τρώγωντας ανοίγει η όρεξη.

 

Είμαι ένας από αυτούς που έφτασαν αυτό το ποσό. Πίστεψέ με δε θα κάνεις δουλειά με μια απλή επικάλυψη των τοίχων με κάποιο απλό-λεπτό ricifοn. Θα κόψεις λίγο τον αντίλαλο αλλά οι γύρω σου θα έχουν πρόβλημα και γρήγορα θα στο μεταδώσουν!

 

Πάντως είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις τον δικό σου χώρο για να μπορείς να μελετάς και να πειραματίζεσαι. Και μόνο γιαυτό θα δεις ότι θα κάνεις απόσβεση των χρημάτων που θα δώσεις.

 

Καλή επιτυχία φίλε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρώγωντας ανοίγει η όρεξη.

Είμαι ένας από αυτούς που έφτασαν αυτό το ποσό.

 

και τί ακριβως εκανες με αυτα τα λεφτα?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

παιδιά, έλιωσα διαβάζοντας όλα αυτά τα ενδιαφέροντα πράγματα που έχουν κατατεθεί εδώ. Χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν, συζητούν διεξοδικά και προσπαθούν χωρίς εγωισμούς να διαθέσουν εμπειρίες και γνώσεις πανω σε τόσο πολύπλοκα ζητήματα.

 

Επειδή εμπλέκομαι σαν σχεδιαστής και κατασκευαστής σε τέτοιου είδους έργα ήθελα απ την αρχή να σημειώσω 2 πράγματα.

 

Το πρώτο έχει να κάνει με τις ιδιοκατασκευές γενικότερα.

Σίγουρα στην θεωρία δεν είναι κάτι δύσκολο να πάρεις έναν βιδολόγο, μερικά σίδερα, βύσματα, στόκους, γυψοσανίδες ξύλα και οτιδήποτε υλικό και να φτιάξεις μια κατασκευή την οποία έχεις κατανοήσει τεχνικά.

Στην πράξη όμως παρουσιάζονται τα εξής ζητήματα.

 

α. Κόστος,

Και επεξηγώ. Ένας εξειδικευμένος (<= σημαντικό) εργολάβος με μια κάποια δραστηριότητα και ανάλογη εμπειρία στην εφαρμογή συστημάτων δόμησης έχει την δυνατότητα να προμηθεύεται τα υλικά κατασκευής με κάποια σημαντική έκπτωση, η οποία εξαρτάται συνήθως από τη συχνότητα χρήσης του υλικού και τη διαθεσιμότητά του στην αγορά.

Σε αυτό το κόστος προσθέτει το κόστος εργασίας και το κέρδος του που συνήθως για λόγους ανταγωνιστικότητας δεν υπερβαίνει στις μέρες μας το 20%, γιαυτό και κλείνουν γραφεία το ένα μετά το άλλο.

Συνολικά, μή εξαιρουμένου του κόστους εργασίας που δεν θα πλήρωνε κάποιος εαν το έκανε μόνος του, το κόστος προμήθειας και τοποθέτησης πχ ενός συστήματος τοιχοποιίας θα είναι πάνω-κάτω το ίδιο.

Επιπλέον, ένας τεχνίτης μπορεί άμεσα να αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα εφαρμογής και ίσως να προσφέρει και κάποια επιπλέον πιστοποίηση - εξασφάλιση, καθώς και την προσωπική του άποψη, η οποία ορισμένες φορές μπορεί να είναι καθοριστική.

Επιπλέον ένας τεχνίτης ή συνεργείο διαθέτουν ήδη κατάλληλα εργαλεία, τον οποίων την αγορά δεν επιβαρυνόμαστε εμείς.

 

β. Σωστή Εφαρμογή.

Πολλά απ τα τυποποιημένα συστήματα έχουν αυστηρές προδιαγραφές.

Μπορεί κανείς για παράδειγμα να επικοινωνήσει με μια εταιρεία που έχει αναπτύξει το τάδε σύστημα και το διαθέτει με καλή τεχνική υποστήριξη στην αγορά και να ζητήσει ένα σχέδιο εφαρμογής ή έναν αναλυτικό οδηγό συναρμολόγησης/τοποθέτησης.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων μπορεί κανείς να βρεί στο ιντερνετ σχέδια, τομές, κατόψεις, πιστοποιητικά ηχομόνωσης, πυραντίστασης κλπ.

Κανένα απ τα συστήματα αυτά όμως δεν έχει σχεδιαστεί για τον δικό μου χώρο και μόνο. Είναι θέμα τεχνικής κρίσεως / εμπειρίας το πώς θα προσαρμοστεί και θα εφαρμοστεί ένα σύστημα σε συγκεκριμένο χώρο. Δεν μιλάμε για μια ακουστική μελέτη που θέτει κάποια θεωριτικά πλαίσια. Εδώ πρόκειται για τον τρόπο που θα στοκάρει κανείς για παράδειγμα ένα διάκενο, από την προετοιμασία της μάζας μέχρι το άπλωμά της πάνω στο σημείο αρμολόγησης.

Αυτά είναι πράγματα που κανείς δεν μπορεί να τα περιγράψει ούτε σε σχέδια ουτε σε οδηγίες αλλά ούτε και τηλεφωνικά. Είναι θέματα δεξιοτεχνίας.

Σε πρακτικό επίπεδο τα συστήματα βελτιώνονται από τους εφαρμοστές.

Και αυτό μόνον όταν οι εταιρείες που σχεδιάζουν και παράγουν/παρέχουν συστήματα ενδιαφέρονται πραγματικά για την τεχνική υποστήριξη και περεταίρω ανάπτυξη των συστημάτων τους.

 

Φυσικά μπορεί να κάτσει κανείς και να τα συζητάει όλα με άλλους και να δοκιμάζει, αλλά το κόστος ανεβαίνει όπως και η πιθανότητα να επενδύσει κανείς σε υλικά μεγάλου κόστους και να αποτύχει στην εφαρμογή.

 

Για μένα θα ήταν κρίμα να δώσεις 100 ή 100.000 ευρω για κάτι και να πάνε στράφι.

 

Αυτά τα λίγα ήθελα να καταθέσω όσον αφορά στις ιδιοκατασκευές και τις Μαγκαιβεριές χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα.

 

---

Όσον αφορά κάποια υλικά που αναφέρθηκαν για αύξηση της πυκνότητας / μάζας.

 

Ο τομέας των υλικών κατασκευής δεν είναι απ τους τομείς που διαφημίζουν εξειδικευμένα προιόντα στο ευρύτερο κοινό.

Για τον λόγο αυτό ήθελα να θέσω υπ όψιν σας 2 τύπους που μπορείτε να βρείτε στο εμπόριο και θα σας βοηθήσουν να αυξήσετε μάζα χωρίς να χάσετε πολύ χώρο, σε λογικό κόστος και με βολικές ιδιοσυχνότητες επίσης.

 

1. τσιμεντοσανίδες

2. ινογυψοσανίδες

 

Για όσους δεν γνωρίζουν, πρόκειται για υλικά υψηλών αντοχών που προορίζονται είτε για εξωτερικούς χώρους είτε για αυξημένη πυρασφάλεια.

Φυσικά από μόνες τους δεν κάνουν τίποτα, αλλά αξίζει να τις συμπεριλάβει κανείς στους υπολογισμούς του  ;)

Τα στοιχεία πυκνότητας και το κόστος αλλάζει από παραγωγό σε παραγωγό, μπορεί όμως κανείς να τα βρει ελεύθερα στο ιντερνετ και να πειραματιστεί σε θεωριτικό επίπεδο.

 

Επιπλέον σε σχετικά χαμηλά κόστη υπάρχουν διάτρητες ηχοαπορροφητικές γυψόπλακες, για τοίχους και οροφές αλλά και ξύλινες επενδύσεις. Και στις δύο περιπτώσεις με ηχοαπορροφητικό υαλούφασμα στο αφανές μέρος εαν το θελήσει κανείς. Ακόμα και πετροβάμβακες με προστατευτικό υαλούφασμα σε διάφορα χρώματα κυκλοφορούν στην αγορά, για όσους φοβούνται το αναπνευστικό τους.

 

Αυτά τα λίγα από μένα και συγχαρητήρια σε όσους είχαν το θάρρος να δοκιμάσουν, γενικότερα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

έχω φτιάξει και εγώ κάτι και θα το μοιραστώ μαζί σας μόλις καταφέρω να περι-συμμαζέψω ολόκληρο το υλικό (φωτο, σχέδια κλπ)

 

επίσης επείδή το συγκεκριμένο ζήτημα (ακουστική, κατασκευές, νέες τεχνολογίες υλικών κλπ) δεν τελειώνει ποτέ, και επειδή αισθάνομαι άσχετος παρότι έχω κατασκευάσει το δικό μου χώρο έχω αρκετές απορίες...

 

γιύτό θα επανέλθω με επόμενες δημοσιεύσεις.

ευχαριστώ και καλή μου αρχή :) χε χε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... θα επανέλθω με επόμενες δημοσιεύσεις.

Η κατασκευή είναι Box in a Box και έχει ολοκληρωθεί το booth προς το παρόν (τωρα κατασκευάζω την οροφή κλπ)

 

Όπως αναφέρω και πιο πάνω εδώ έχω το αρχικό σχέδιο το οποίο έχει πολύ μικρή απόκλιση σε σχέση με το πρώτο booth που κατασκευάστηκε τελικώς. Το CR δεν έχει ξεκινήσει ακόμη και στο βοηθητικο δωμάτιο τελικώς έχει γίνει προετοιμασία για να κατασκευαστεί ως drumbooth. οπότε έχουμε δουλειές....

 

Το γενικό υψος είναι 2,4 (καθαρό)

 

Photos σε λίγες ημέρες ... διότι θα χρειαστώ τη βοήθεια ειδικών σε θέματα ακουστικής :)

sxedio.png.6e952237253739e93d8e3d48d1e28989.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ έχουμε ενα σχεδιάκι με την τομή της οροφής του Booth. Πρόκειται για 2 επίπεδα. Σκέφτηκα να κατασκευάσω 2 διαφορετικές οροφές, όπου η μία να μην έχει καμία απολύτως επαφή με την άλλη...

 

Θέλω την τεκμηριωμένη γνώμη σας σχετικά με την κλίση της 2ης γυψοσανίδας (ακουστική οροφή). Επίσης επειδή αυτές τις ημέρες τελειώνω αυτή ακριβώς την κατασκευή θα ήθελα γνώμες σχετικά με το πως αλλιώς θα μπορούσε να κατασκευαστεί η οροφή σε ένα μικρό Booth σαν αυτό :) (εκτός από τα διάφορα acoustic elements (διάφορα absorbers, διαχυτές κλπ) που μπορούν να προστεθούν κατόπιν!

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας εκ των προτέρων !

ceiling_2010.thumb.png.37292b51e4ef29853fa0b248b7128910.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος...! keep walking...

 

σου προτείνω να ανοιξεις καινουργιο θεμα ''Κατασκευή Project Studio aspkd'' όπως εγινε και με το δικό μου 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου