Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο χωρος απο την στιγμή που θα μπαινει καποιος να ηχογραφεί θελω να κλείνει.

Δηλαδή πρέπει να μονόσω την συρόμενη πόρτα για αρχή κάπως ώστε όταν μπαίνει ο άλλος μέσα να κλείνει και τα πάνελ... Έτσι το εχω σκεφτεί.Βέβαια αφού έχω βρει την λύση να με βλέπει να με ακούει και εγώ το ίδιο με αυτόν,μέσω κάμερας ασύρματης με μικρόφωνο ενσωματομένο δυστυχώς διοτι δεν θα μπορω να γκρεμισω τον τοίχο για να εχω παράθυρο αναμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χωρος απο την στιγμή που θα μπαινει καποιος να ηχογραφεί θελω να κλείνει.

Δηλαδή πρέπει να μονόσω την συρόμενη πόρτα για αρχή κάπως ώστε όταν μπαίνει ο άλλος μέσα να κλείνει και τα πάνελ... Έτσι το εχω σκεφτεί.Βέβαια αφού έχω βρει την λύση να με βλέπει να με ακούει και εγώ το ίδιο με αυτόν,μέσω κάμερας ασύρματης με μικρόφωνο ενσωματομένο δυστυχώς διοτι δεν θα μπορω να γκρεμισω τον τοίχο για να εχω παράθυρο αναμεσα.

 

Σε αυτα τα τετραγωνικα που ανεφερες λογικα θελεις να φτιαξεις ενα μικρο θαλαμο με κοστος υλικων 5000 ευρω

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααα μόνον????εντάξει θα το φτιάξω και θα ανεβάσω φωτογραφια να μου πείτε γνώμη.

Θα γράψω τα υλικά και τις ώρες εργασίας που χρειάστηκα να το στήσω και τα χρήματα που ξόδεψα και ξαναμιλάμε αν είναι.Εγω 5000 ευρώ και λεφτά να εβγαζα απο αυτό δεν θα τα έδινα.Γιατί το θέμα είναι να έχεις οσο το δυνατον καλό αποτέλεσμα με αυτά που έχεις και με αυτά που μπορείς να διαθέσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω 5000 ευρώ και λεφτά να εβγαζα απο αυτό δεν θα τα έδινα.Γιατί το θέμα είναι να έχεις οσο το δυνατον καλό αποτέλεσμα με αυτά που έχεις και με αυτά που μπορείς να διαθέσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως

 

ρε Ρίγα αν ψαξεις λίγο στο φορουμ θα δεις οτι η ηχομωνοση και η ακουστικη περα απο το οτι δεν ειναι ευκολη δουλεια και επισης δεν ειναι και φτηνη δουλεια...

 

Την πίτα ζεστη και το σκυλο χορτατο ειναι λιγο δυσκολο να το εχουμε!

 

Εγω που πηγα σε εταιρια πάντως για μόνωση υπογειου full floating δωματιο με πλωτο πατωμα, room in a room κατασκευη ηχομωνοτικες πόρτες κτλ μου ειπαν οχι λιγότερο απο 5500 και οχι πανω απο 12000 αναλογως ποσα db θελω να κόψω και αν θελω στους πανω οροφους να ειμαι ανεκτος τις ωρες μη κοινης ησυχιας ή να μην ακουγομαι καθολου

Το τελικο κοστος θα εξαρτιοταν αν με τη μπαντα μου θα παιζαμε στα 110db ή στα 125, στο στουντιο που κανουμε προβες αυτος που εχει το στουντιο εκτιμα οτι δε παιζουμε πανω απο τα 90db

 

Αρα λογικα εσυ που θα εχεις ηλεκτρονικα drums κτλ δεν θα εχεις τις αναγκες τις δικες μου. Αν σε ενδιαφερει η εταιρια αυτη λεγεται acou και ειναι στα εξαρχεια. Είναι παρα πολύ καλοι τύποι ορεξατοι και επαγγελματίες. Δε κανω διαφ. αλλα μου τους συστησανε αρκετοι. Ο ιδιοκτητης διδασκει και στη SAE ακουστική ή κατι τετοιο. Κανε τους ενα τηλ και κλεισε ενα ραντεβου να μιλήσεις...δεν εχεις να χασεις τίποτα!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου πραγματικά σε ευχαριστώ.Απλα νομίζω οτι ξεχνάμε μερικές φορές οτι βρισκόμαστε στην εποχή που τα στούντιο τουλάχιστον στην Αθήνα πεινανε και μου αναφέρει ο φίλος μου πιο πάνω λύση με 5000€ για έναν χώρο ο οποίος είναι 15 τ.μ και το μόνο που θέλω ειναι να μην περνάει ο ήχος μέσα στο χώρο οσο πέρναγε στο δωματιο μου ας πούμε που κορνάρανε απο κατω και 'έπρεπε να γράψω τρομπετες για να το καλείψω'....

 

Δεν είπα οτι δεν θέλει χρήματα αλλα για ρώτα όλους αυτούς που ξεκίνησαν να κάνουν εναν ήσυχο χώρο 15τ.μ πόσοι απο αυτούς εχουν δώσει 5000€ για να τον φτιάξουν.

 

 

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αγαπητος Νίκος το εχει σπουδασει το θεμα και με εχει βοηθησει και εμενα αρκετα με τις γνωσεις του και σου μιλαει ως επαγγελματίας, απο εκει και περα όμως ταπεινη μου αποψη ειναι οτι αν δε παιζεις ωρες κοινης ησυχιας θα χρειαστεις λιγοτερο απο 5000 το ξερω οτι σου φαινονται πολλα αλλα σε αυτο που παιρνεις ειναι λίγα

 

ειμαστε σε μια εποχη που οχι μονο τα στουντιο αλλα γενικά ο κοσμος πειναει, παρολα αυτα παιρνουν υπερογκα δανεια για αμαξια πχ ποσο μαλλον και για επιχειρησεις και για αγαθα που ΔΕΝ τους χρειαζονται

 

πιστεψε με τα 5000 ειναι λίγα...αν ειναι κανεις ενα ονειρο σου πραγματικότητα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) το κόστος αυτού του είδους των ηχομειωτικών κατασκευών δεν καθορίζεται από τον τρόπο χρήσης (ερασιτέχνης, πρότζεκτ στούντιο, επαγγελματίας, στούντιο ηχογραφήσεων, κλαμπ, μηχανουργείο κλπ κλπ) αλλά από τις ανάγκες σε ηχομείωση (σε σχέση και με τις συνθήκες - φέρουσα κατασκευή, γειτνίαση με κατοικίες, θορυβώδες εξωτερικό περιβάλλον κλπ).

 

Με απλά λόγια.....ένα ντραμ σετ ή ένας ενισχυτής κιθάρας παράγει την ίδια ένταση (και ενοχλεί το ίδιο) είτε "παίζει" ένας επαγγελματίας που κάνει την δουλειά του είτε ένας ερασιτέχνης που κάνει το χόμπι του..... αντίστοιχα το λεωφορείο που περνάει ακριβώς μπροστά ενοχλεί και εμποδίζει εξίσου και τους 2.

 

Το θέμα λοιπόν είναι να οριοθετήσει ο κάθε ενδιαφερόμενος τις (πραγματικές) ανάγκες του και μετά να ψάξει για την καλύτερη δυνατή λύση.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου