Προς το περιεχόμενο

Αριστεροπόδαρος drummer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν πλέον τόσες επιλογές σε βάσεις, racks, adapters, διπέταλα, remote-hats κ.λπ., που μπορείς να στήσεις οτιδήποτε, οπουδήποτε.

Νομίζω όμως ότι χωρίς ο ντράμερ σας να αγοράσει τίποτα, μπορεί να στήσει το σετ του πολύ απλά όπως στην εικόνα.

Ίσως να έχει ένα μικρό πρόβλημα αν χρησιμοποιεί δύο τομ τοποθετημένα επάνω στην κάσα, και γενικότερα ίσως χρειαστεί να αναπροσαρμόσει λίγο το set-up (και το παίξιμο του hihat), αλλά αν ξεκινήσει στήνοντας το ταμπούρο, την κάσα και το hi-hat εκεί ακριβώς που τον βολεύουν, και προσθέσει στη συνέχεια τα υπόλοιπα, θα βρεθούν λύσεις για όλα.

 

Πάντως, αφού έχει την έφεση να παίζει καλά με το αριστερό, καλό θα ήταν αν έχει την υπομονή, να εξασκήσει εξίσου και τα δύο πόδια. Έτσι με ένα διπλοπέταλο θα έχει λύσει το άπαξ δια παντός το πρόβλημα, δεν θα χρειάζεται να στήνει και να ξεστήνει όταν θα παίζετε με άλλα γκρουπ, και θα γίνει εξαιρετικός δίκασος...

 

Σημ. Τα πιατίνια στην εικόνα είναι τοποθετημένα τυχαία (ή μάλλον, όπως θα βόλευαν εμένα...).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειχα το ιδιο προβλημα στις αρχες.Ενω γραφω πχ με το δεξι χερι κλωτσαω πηδαω (αλματα :P)  κλπ με το αριστερο.και εμενα με βολευε κυριως το αριστερο σχετικα με το παιξιμο και εκανα το εξης:

εστηνα τα ντραμς ακριβως οπως οι δεξιοι και επαιζα με διπεταλο οποτε χρησιμοποιουσα το αριστερο ποδι.Το θεμα του hi hat  το ελυσα με ενα υδραυλικο οπου εστηνα το πενταλ διπλα στο δε3ι πενταλ του διπεταλου και την βαση με τα πιατα την στηριζα απ την κανονικη μερια...ισως βοηθησει.με τον καιρο παντως συνη8ισα και πλεον παιζω κανονικα...

 

Φίλε μου, αυτό που λες μου ακούγεται ως καλύτερη λύση μέχρι τώρα (τουλάχιστο αυτό κατάλαβα!). Επομένως χρειάζεται να αγοράσει ένα διπέταλο για μπότα και ένα υδραυλικό σύστημα για το hat, σωστά? Έχεις τίποτε οικονομικό να προτείνεις?

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πλέον τόσες επιλογές σε βάσεις, racks, adapters, διπέταλα, remote-hats κ.λπ., που μπορείς να στήσεις οτιδήποτε, οπουδήποτε.

Νομίζω όμως ότι χωρίς ο ντράμερ σας να αγοράσει τίποτα, μπορεί να στήσει το σετ του πολύ απλά όπως στην εικόνα.

Ίσως να έχει ένα μικρό πρόβλημα αν χρησιμοποιεί δύο τομ τοποθετημένα επάνω στην κάσα, και γενικότερα ίσως χρειαστεί να αναπροσαρμόσει λίγο το set-up (και το παίξιμο του hihat), αλλά αν ξεκινήσει στήνοντας το ταμπούρο, την κάσα και το hi-hat εκεί ακριβώς που τον βολεύουν, και προσθέσει στη συνέχεια τα υπόλοιπα, θα βρεθούν λύσεις για όλα.

 

Πάντως, αφού έχει την έφεση να παίζει καλά με το αριστερό, καλό θα ήταν αν έχει την υπομονή, να εξασκήσει εξίσου και τα δύο πόδια. Έτσι με ένα διπλοπέταλο θα έχει λύσει το άπαξ δια παντός το πρόβλημα, δεν θα χρειάζεται να στήνει και να ξεστήνει όταν θα παίζετε με άλλα γκρουπ, και θα γίνει εξαιρετικός δίκασος...

 

Σημ. Τα πιατίνια στην εικόνα είναι τοποθετημένα τυχαία (ή μάλλον, όπως θα βόλευαν εμένα...).

 

Ευχαριστώ πολύ για την souper επαγγελματική λύση (βλ. Σχήμα) :P. το μόνο πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι αφενός παίζει με δύο tom, οπότε ίσως τον δυσκολέψει αρκετά το 1, αφετέρου φαντάσου να πάμε να παίξουμε σε κανά φεστιβαλάκι με άλλα γκρουπ ή σε κανένα μαγαζί. Θα θέλει τρελό χρόνο κάθε φορά, ακόμα και στο studio που προβάρουμε για να τα στήσει έτσι.

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω νομιζω πως ειναι η καλυτερη λυση για αυτο την επελεξα και για μενα.το συν ειναι οπως ειπες και εσυ οτι δεν θα προβληματιζεστε σε live και σε προβες με τον χρονο στησιματος.Εμενα μου εχει γλυτωσει πολυ κουραση σε πολλα φεστιβαλ οπως επισης και σε live με μεγαλυτερα ονοματα που οπως και να χει δεν εχεις την πολυτελεια να πειρα3εις το σεταπ του headliner...

 

Σχετικα με τιμες μπορεις να κοιταξεις στο drumstore στην σουλτανη στα ε3αρχεια που πλεον οι τιμες του ειναι μια χαρα και ισως και φθηνοτερες απο καταστηματα του εξωτερικου..να προτεινω κατι δεν εχει νοημα..αυτο παει αναλογα το μπατζετ και τις προτιμησεις του ντραμερ σας..Εγω γενικα χρησιμοποιω Eliminator διπεταλο και μια υδραυλικη βαση hi hat της ΤΑΜΑ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την souper επαγγελματική λύση (βλ. Σχήμα) :P. το μόνο πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι αφενός παίζει με δύο tom, οπότε ίσως τον δυσκολέψει αρκετά το 1, αφετέρου φαντάσου να πάμε να παίξουμε σε κανά φεστιβαλάκι με άλλα γκρουπ ή σε κανένα μαγαζί. Θα θέλει τρελό χρόνο κάθε φορά, ακόμα και στο studio που προβάρουμε για να τα στήσει έτσι.

 

Δεν είναι και τόσο επαγγελματική παρουσίαση... Το kit builder από το site της DW είναι.

 

Καταλαβαίνω το πρόβλημα, και παρότι με πλήρη αναδιαρρύθμιση του σετ μπορεί να φέρει τα πάντα εκεί που θέλει, ξέρω ότι στον πραγματικό κόσμο αυτό δεν είναι εύκολο, εκτός αν έχεις δυο-τρεις roadies...

 

Η ευκολότερη εργονομικά και λιγότερο χρονοβόρα λύση που κι εγώ μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή είναι ένα cable (remote) hat, με το οποίο στήνεις τα πιατίνια και τη βάση αλλού ντ' αλλού, ή/και ένα διπλό πετάλι. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το remote της Pearl, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Πάντως πάλι θα χρειαστούν κάποιες μικροαλλαγές σε ήδη στημένα σετ, και το δεύτερο τομ ίσως παραμείνει πρόβλημα...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω νομιζω πως ειναι η καλυτερη λυση για αυτο την επελεξα και για μενα.το συν ειναι οπως ειπες και εσυ οτι δεν θα προβληματιζεστε σε live και σε προβες με τον χρονο στησιματος.Εμενα μου εχει γλυτωσει πολυ κουραση σε πολλα φεστιβαλ οπως επισης και σε live με μεγαλυτερα ονοματα που οπως και να χει δεν εχεις την πολυτελεια να πειρα3εις το σεταπ του headliner...

 

Σχετικα με τιμες μπορεις να κοιταξεις στο drumstore στην σουλτανη στα ε3αρχεια που πλεον οι τιμες του ειναι μια χαρα και ισως και φθηνοτερες απο καταστηματα του εξωτερικου..να προτεινω κατι δεν εχει νοημα..αυτο παει αναλογα το μπατζετ και τις προτιμησεις του ντραμερ σας..Εγω γενικα χρησιμοποιω Eliminator διπεταλο και μια υδραυλικη βαση hi hat της ΤΑΜΑ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...

 

Σε ευχαριστώ. Κοιτώντας στον Θωμά, έπεσα (και) πάνω σε αυτό:

http://www.thomann.de/gr/millenium_dch_set01_kabel_hi_hat.htm

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως δουλεύει το συγκεκριμένο?

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι του hihat μένει στην ίδια κλασσικά θέση στο αριστερό πόδι ενώ τα πιατίνια με την προέκταση μπορούν να τοποθετηθούν θεωρητικά όπου θές αρκεί να φτάνει το καλώδιο-ντίζα που ενεργοποεί τον μηχανισμό μέσω του πεταλιού. Εαν ενδιαφέρεσαι πάρε της Pearl ή DW και όχι κάποιο φθηνό. Τα φθηνότερα δεν έχουν καλή αίσθηση και είναι αρκετά επιρρεπή σε βλαβες,ζημιές. Το pearl σαν αίσθηση πλησιάζει αυτή μιας κορυφαίας σταθερής βάσης και είναι αρκετά αξιόπιστο. Απλά να ξέρεις ότι είναι ευαίσθητες κατασκευές και θέλουν προσοχή να μην τσακίσει,σπάσει κτλ η ντίζα καθώς είναι πιο λεπτεπίλεπτες κατασκευές από μια συνηθισμένη βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

γεια σας. ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ. το βρηκα τυχαια κ το βρηκα αρκετα ενδιαφερον κ πιστευω οτι θα βρω μια λυση στο προβλημα που εχω, το προβλημα μου λοιπον ειναι οτι εχω ξεκινισει ντραμς, (αξιεσ κ τετοια ηξερα) αλλα τορα που εχω ξεκινησει το πρακτικο μερος, βλεπω οτι ειμαι δεξιοποδαρος κ αριστεροχειρας, τι μπορω να κανο για αυτο. το hi-hat me βολευει με το αριστερο ποδι. μπορειτε να μου προτεινετε καποιο στησιμο? τωρα στην αρχη για να μην αρχισω να μαθαινω λαθος. η απλως μαθαινω με το ζορι hi-hat δεξι ποδι κ τελειωσε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το ride στ'αριστερά δίπλα από το hihat.

Θα παίζεις με τα χέρια ανοιχτά και όχι σταυρωτά όπως συνηθίζεται. Δεν είναι κακό αρκεί να σε βολεύει

leftride.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την προταση.αυτη η λυση φαινετε οκ μουχε περασει απτο μυαλο αλλα δεν ηξερα κατα ποσο ειναι σωστη. υπαρχει κινδυνος να περιοριστω στα γεμισματα?. τωρα κανω καποια, αλλα πολυ απλα.με λιγα λογια θα περιοριστω καπου αργοτερα με αυτη τη τεχνικη η ολα οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου