Προς το περιεχόμενο

Groove Agent και Cubase SX Πρόβλημα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Forum!!!!

 

Εχω το εξής πρόβλημα.

Αγόρασα πρόσφατα το Groove Agent (το παλιό όχι το 2) και θέλω να το δουλέψω με CUABSE SX. Συμβαίνει όμως το εξής:

 

Ξεκινάω ένα τραγούδι (σε 4/4) από την αρχή και έχω γράψει μια κιθάρα απο το Virtual Guitarist συν ένα μπάσο.

Βάζω λοιπόν να ξεκινήσει και το Groove Agent. Όταν όμως αρχίζει να παίζει αντί να ξενιάει την Μποτα από τη "θέση" (δηλ στο 1/4) την ξεκινάει από την "άρση" (δηλ. στα 2/4). Καταλαναίνετε λοιπόν πως όλο το groove του τραγουδιου είναι ανάποδο.... Ποιο συγκεκριμένα (για όσους έχετε το groove agent) εκεί που μετράει τα patterns, στην αρχή του τραγουδίού, ανί να ξεκινάει από 0:1 ξακινάει από 256:4 (αν θυμάμαι καλά).

To configuration του συστήματος είναι: AMD 2600XP+, 512MB, Terratec Phase 28, WinXP, Cubase SX.

Όλα τα άλλα VST Instruments λειτουργούν άψογα!

Please help me....

 

Ευχαριστω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να ξεκινήσεις το κομάτι σου δύο μέτρα μετά, δηλαδή να μην ξεκινάει από το μέτρο 1 αλλά από το μέτρο 3. Θυμήσου να μας πεις αν λειτούργησε αυτό το κόλπο. (α, να μην το ξεχάσω, ελπίζω ότι όντως το συγκεκριμένο groove δεν είναι όντως off-beat, οπότε θα συνεχίσει να ακούγεται έτσι ότι και να κάνεις :))

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε στο configuration menu του groove agent, βαλε το midi output on, και μετα κανε σολο το midi track, και πατα merge midi in loop.

Ετσι θα σου rendarei αυτο που παιζει to groove agent σε midi και μετα το κουνας/αλλαζεις οπως θελεις(το rendarei στο midi track που εχεις κανει select)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. αλλα δυστηχώς με κανέναν από τους τρόπους που μου υποδείξατε άλλαξε κάτι....

Εχω απογοητευτεί τελείως... :(

 

Καμία άλλη ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου έγραψε ο Aztec είναι αδύνατον να μην σε εξυπηρέτησε, καθώς η πρότασή του έχει να κάνει με "εγγραφή" των αξιών του Groove Agent σε midi.... Με κάνεις να υποπτεύομαι ότι όλα είναι σπασμένα και σμπαραλιασμένα (τα προγράμματα)...;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Όσο και αν προσπάθησα, δεν κατάφερα να κάνω το ίδιο...

Το πρόβλημα σου είνα σίγουρα κάτι άλλο και δεν έχει να κάνει με το Groove Agent.

Πιθανολογώντας: Latency κάρτας ίσως..

Πάντως αν δεν μπορείς να γράψεις τις πληροφορίες midi σε κάποιο τρακ και μετά να διορθώσεις μεταφέροντας το part μπρός - πίσω όπως λέει ο Aztec τότε ίσως να ήταν καλό να ξεκινήσεις από το manual του Cubase.

Θα επαναλάβω ότι προγράμματα όπως το Cubase θέλουν διάβασμα και γνώσεις ηχοληψίας, αλλιώς θα πελαγοδρομείς άδικα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή μάλλον ο μόνος τρόπος που εξηγείται το πρόβλημά σου είναι το latency της κάρτας σου όπως αναφέρει και ο yameth, ένας τρόπος να το λύσεις είναι ο εξής:

"τριγκάρισε" το pattern του ρυθμού που σ'ενδιαφέρει γράφοντας την midi νότα

που αντιστοιχεί σ'αυτό (από to keyboard ή το piano roll-όχι render),και μετά κάνε freeze το track, οπότε λειτουργώντας σαν audio loop πλέον δεν θα καθυστερεί και η εκκλινησή του..

ΥΓ. Με velocity εως 90 τριγκάρεις το pattern και με παραπάνω τιμές το αντίστοι χό του fill

YΓ 2. Η παραπάνω λύση θα λύσει τα χέρια και πολλών από σας που ο υπολογιστής σας έχει αρχίσει και δείχνει τα "χρόνια" του

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

xmm..Αν και δεν είμαι θιασώτης του sx (όπως κατά καιρούς έχω δηλώσει εδώ..), μάλλον εννοείς το ταίριασμα των latencys που κάνει το sx μεταξύ των vst και της audio engine του ώστε να "ακούγονται" ταυτοχρονα..αυτό όμως δεν αναιρεί ούτε το πραγματικό latency της κάρτας ήχου ούτε και την όποια αδυναμία να εκκινήσει το Gr agent το pattern του "εγκαίρως"..Πάντως με τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω δια της ατόπου τσεκάρει ο φίλος μας την φύση του προβλήματός του και κατά μεγάλο ποσοστό το λύνει για τον απλούστατο λόγο ότι το freeze θα "διαβάσει" και θα καταγράψει τα πραγματικά data του pattern ανεμπόδιστα από οποιαδήποτε realtime "δεισλειτουργεία" είτε software είτε hardware..( εκτός αν το freeze στο sx λειτουργεί φτιάχνοντας "παγάκια" για τον φραπέ των χρηστών του..)

 

ΥΓ.Να θεωρήσω το "απότομα λακωνικό" της παρατηρησής σου "τρόπο έκφρασης" η να "στεναχωρηθώ" :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου