Προς το περιεχόμενο

Esthisis - διασκευές σε video. γνωμη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικα εκτος απο τον playloud και καποια αλλα παιδια ανεξαρτητου εαν εγραψαν αρνητικα ή θετικα σχολια οι αλλοι απαντησαν εαν τους αρεσουν οι επανεκτελεσεις-διασκευες- οτι οριζει ο καθενας ετσι...αλλος ειπε οτι δεν ηταν καλη ηχογραφηση και δεν επρεπε να ανεβει το video..αλλος ειπε οτι οι επανεκτελεσεις ειναι για κρουαζιερες,αλλος οτι δεν ειναι του γουστου του οι επανεκτελεσεις αλλα οι δημιουργιες απο την γκλαβα του καθενος,αλλος οτι πρεπει να παιζεις διασκευες και να αλλαζεις τελειως το κομματι,αλλος οτι πρεπει να κανεις επαγγελματικη ηχογραφηση και μετα να τολμας να ανεβασεις video εδω,αλλος για ΧΙΟ τραβηξε και αλλος για ΜΥΤΙΛΗΝΗ....παιδια να ειστε καλα ολοι....αλλα περισσοτερο αυτοι που καταλαβαν τουλαχιστον τι ηθελα να κανω με το να βαλω τα video αυτα...εγω ψιλοβαρεθηκα αυτο που εγω ο ιδιος ξεκινησα(φαντασου)!!!!.να'στε καλα ολοι αλλα καλυτερα αυτοι που μιλαμε και αντιλαμβανομαστε τα ιδια  ;) ρε φιλε alchemist υτε το μυαλο μου να διαβαζες.....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο καθένας έχει δικαίωμα να παίζει Ο,ΤΙ θέλει και να ζητάει τη γνώμη μας για ΑΥΤΟ που παίζει. Αν θέλουμε του τη δίνουμε, αν δεν θέλουμε δεν του τη δίνουμε.

 

Η γνώμη μας για το ΤΙ πρέπει ή δεν πρέπει να παίζει κάποιος, αν δεν μας ζητηθεί, είναι άχρηστη και περιττή.

 

Πάρτε και μια "επανεκτέλεση" Rachmaninoff τώρα και όταν τελείωσει ο τύπος βγάλτε τον στο δρομάκι από πίσω και σπάστε τον στο ξύλο που δεν παίζει τη δική του μουσική (ο άχρηστος) ή που δεν "διασκεύασε" το κομμάτι.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iγνάντιε, εγώ σας είπα ορισμένα πράγματα και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Αν τα κατάλαβες, οκ, αν όχι μπορείς να τραβήξεις και σε Χίο, και σε Μυτιλήνη και οπουδήποτε αλλού επιθυμείς. Σόρι αν σε παρεξήγησα αλλά το ερμηνεύω ως διάθεση διακωμώδησης τουλάχιστον των δικών μου γραφομένων.

 

 

 

Mscmkr: μια απλή ερώτηση: έχεις κλασσική παιδεία; Σου έχει τύχει να ΕΡΜΗΝΕΥΕΙΣ ένα κλασσικό κομμάτι και να υπάρχουν τόσες μικροδιαφορές που να μην υποπτεύεσαι καν τι σημασία έχουν και πόσο αλλάζουν το κομμάτι (και ο καθηγητής να στη λέει από πάνω που ξέχασες πχ. να παίξεις την τρίλια στο τάδε μπαρόκ κομμάτι ξεκινώντας από την υψηλότερη νότα κι όχι την χαμηλότερη, ή που δεν έκανες κρεσέντο εκεί που έπρεπε);

 

Η επανεκτέλεση που αναφέρεις δεν έχει απολύτως καμία θέση στις κλασσικές φόρμες και το παράδειγμα που φέρεις είναι, κατ'εμέ, 100% άστοχο και ασύγκριτο με την μοντέρνα μουσική. Ευτυχώς λοιπόν που δεν στείλαμε τον πτωχό πιανίστα αυτόν στο ΚΑΤ με σπασμένα πλευρά και κεφάλι.  ::)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bloody θα ανοίξουμε άλλο θέμα τώρα και το έχουμε ήδη πηδήξει το θρεντ, οπότε άστο. Το λινκ δεν ήταν άστοχο. Ήταν ψιλο tongue in cheek χιούμορ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επανεκτέλεση που αναφέρεις δεν έχει απολύτως καμία θέση στις κλασσικές φόρμες και το παράδειγμα που φέρεις είναι, κατ'εμέ, 100% άστοχο και ασύγκριτο με την μοντέρνα μουσική. Ευτυχώς λοιπόν που δεν στείλαμε τον πτωχό πιανίστα αυτόν στο ΚΑΤ με σπασμένα πλευρά και κεφάλι.  ::)

 

Φτηνά τη γλίτωσε το παλικάρι όντως...

 

 

καλα mscmkr πες μου ειλικρινα θα κοιμηθείς ήσυχος σήμερα που αποκάλεσες διασκευή να παίζεις Rachmaninoff στο πιάνο?

 

Δηλαδή αυτοί που ΛΙΩΝΟΥΝ για να πάρουν διπλώματα στο πιάνο και να μπορούν να διδάσκουν τί ειναι? Bedroom Players του Chopin και του Mozart? Και αντίστοιχα η συμφωνικές ορχήστρες δεν είναι τίποτ άλλο παρά Cover Bands των κλασσικών και ο μαέστρος είναι ο ...μάνατζερ τους.

 

Μέγας είσαι κύριε (θα με κάνετε χριστιανό εδώ μέσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bloody θα ανοίξουμε άλλο θέμα τώρα και το έχουμε ήδη πηδήξει το θρεντ, οπότε άστο. Το λινκ δεν ήταν άστοχο. Ήταν ψιλο tongue in cheek χιούμορ.

 

Δεν πειράζει που το έχουμε πήξει - υπάρχει επάρκεια χώρου στη βάση δεδομένων.

 

Στο θέμα μας: η τυποποίηση που επικράτησε στις εκτελέσεις έργων κλασσικής μουσικής, είχε τα αποτελέσματα της: τη δραματική μείωση των ακροατηρίων της εις όφελος πιο σύγχρονων ακουσμάτων. Αυτή η τυποποίηση έχει αμφισβητηθεί πολλές φορές από μαέστρους και σολίστ που γενικά θεωρούνται "αιρετικοί" (ειδικά άμα ρωτήσεις τα παιδιά στη "Λέσχη του Δίσκου"). Οπωσδήποτε τα έργα του Μπαχ παιγμένα από τον Gould "απέχουν" αρκετά από το να θεωρούνται απλές εκτελέσεις και ο μόνος λόγος που δεν τα λέμε διασκευές ειναι επειδή κάποια ντελικάτα στομάχια θα ανακατευόντουσαν.

 

Κακή αναλογία διάλεξες λοιπόν για να υποστηρίξεις το επιχείρημα σου. Όσο για το δικαίωμα μας να λέμε τη γνώμη μας χωρίς να μας ρωτήσουν, μάλλον κάποιοι έχετε περάσει πολύ καιρό σε ελληνικές πολιτικές νεολαίες.

 

(καλό, ε;)...;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο eye έχει δίκιο. Επειδή κάνω αρκετές τέτοιες συζητήσεις με την καθηγήτρια του πιάνου μου, όντως υπάρχουν πολλές σεβαστές αιρετικές εκτελέσεις. Τόσο στο ηχητικό αποτέλεσμα όσο και στον τρόπο παιξίματος (στήσιμο χεριού, κίνηση κλπ).

 

Σημασία δεν έχει να παίξεις κάτι διαφορετικά, αλλά να μπορείς να στηρίξεις αυτό που παίζεις. Να φανεί ότι είναι άποψη και όχι λάθος παίξιμο.

 

Σε καμμία περίπτωση όμως αυτό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ώς ...διασκευή. Δηλαδή μόνο που το λέω ανακατεύομαι.

 

Και ο κυριότερος λόγος που δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν είναι διασκευή είναι ότι δεν υπάρχουν ηχητικά ντοκουμέντα απο τον Bach να παίζει τα κομμάτια του, για να ξέρουμε πώς ακριβώς θα ήθελέ να ακουστεί.

 

 

 

Δεν νομίζω να έχει νόημα να εμπλέκουμε την κλασικη μουσική με αυτό το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

> Δεν πειράζει που το έχουμε πήξει - υπάρχει επάρκεια χώρου στη βάση δεδομένων.

 

Είμαι από αυτούς που θεωρούν ότι ένα θρεντ πρέπει να έχει κάποια συνοχή περιεχομένου, το οποίο (περιεχόμενο) να σχετίζεται με αυτό που ζητάει / ρωτάει ο original poster. Βέβαια αν εσύ ως modulator κρίνεις ότι μπορούμε να πηδάμε το θρεντ του καθενός επειδή υπάρχει επάρκεια χώρου, η γνώμη μου περισσεύει.

 

>Στο θέμα μας: η τυποποίηση που επικράτησε στις εκτελέσεις έργων κλασσικής μουσικής, είχε τα αποτελέσματα της: τη δραματική μείωση των ακροατηρίων της εις όφελος πιο σύγχρονων ακουσμάτων. Αυτή η τυποποίηση έχει αμφισβητηθεί πολλές φορές από μαέστρους και σολίστ που γενικά θεωρούνται "αιρετικοί" (ειδικά άμα ρωτήσεις τα παιδιά στη "Λέσχη του Δίσκου"). Οπωσδήποτε τα έργα του Μπαχ παιγμένα από τον Gould "απέχουν" αρκετά από το να θεωρούνται απλές εκτελέσεις και ο μόνος λόγος που δεν τα λέμε διασκευές ειναι επειδή κάποια ντελικάτα στομάχια θα ανακατευόντουσαν.

 

Πραγματικά δεν θέλω να μπω στη συζήτηση αν και έχω πολλά να πω για την καθήλωση σπουδαίων μουσικών στην απλή εκτέλεση κομματιών (δυστυχώς το πως σηκώνεις το χέρι σου από το κλαβιέ δεν συνιστά δημιουργικότητα για μένα).

 

>Κακή αναλογία διάλεξες λοιπόν για να υποστηρίξεις το επιχείρημα σου.

 

Δεν υποστήριξα κανένα επιχείρημα με το βίντεο. Εξηγήθηκα παραπάνω νομίζω.

 

>Όσο για το δικαίωμα μας να λέμε τη γνώμη μας χωρίς να μας ρωτήσουν, μάλλον κάποιοι έχετε περάσει πολύ καιρό σε ελληνικές πολιτικές νεολαίες.

(καλό, ε;)...;

 

Μάλλον ατυχές. Δεν έχω περάσει ούτε έξω από τα γραφεία καμίας νεολαίας. Απλώς έχω μάθει να είμαι εποικοδομητικός σε μια συζήτηση που επιλέγω να συμμετάσχω και να μην προσπαθώ να την καταστρέψω για να το παίξω προβοκάτορας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν θέλω να μπω στη συζήτηση αν και έχω πολλά να πω για την καθήλωση σπουδαίων μουσικών στην απλή εκτέλεση κομματιών (δυστυχώς το πως σηκώνεις το χέρι σου από το κλαβιέ δεν συνιστά δημιουργικότητα για μένα).

 

Αφού δεν έχεις ασχοληθεί με κλασσικό πιάνο γιατί επιμένεις? Μάθε ότι το πως θα σηκώσεις το χέρι σου μπορεί να έχει δραματικό αποτέλεσμα στον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε Λάμπρο. Κάποτε θα ξεκολλήσεις. Διάβασε ξανά τι ακριβώς έγραψα και αν (με) καταλάβεις, (με) κατάλαβες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου