Προς το περιεχόμενο

Esthisis - διασκευές σε video. γνωμη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Όχι, άλλο η διασκευή και άλλο η επανεκτέλεση. Ας μην παίζουμε με τις λέξεις, αλλά αυτό είναι στοιχειώδης διευκρίνιση αν θέλουμε να συνεννοηθούμε.

 

Διασκευή, όπως μαρτυρά η λέξη, είναι η εκτέλεση με άλλη νοοτροπία/αισθητική/φιλοσοφία του πρωτότυπου.

 

Επανεκτέλεση είναι η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (που εσύ απαξιώνεις) να πλησιάσεις το original, σύμφωνα με τα μέσα και τις γνώσεις που διαθέτεις. Και δεδομένου ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να ακουστείς 100% όπως στο CD, όλα προσπάθειες είναι, άλλες υπερβολικά καλές, άλλες πολύ καλές, άλλες μέτριες κτλ. Αυτό που προσπαθεί κάποιος στην επανεκτέλεση, δεν είναι να αγοράσει το ίδιο gear για να ακουστεί ίδιος με το πρωτότυπο, αλλά να παίξει τις ίδιες νότες, τα ίδια μέρη, να κάνει τις ίδιες παύσεις, στο ίδιο tempo, δεμένα κτλ κτλ.

 

 

 

 

 

Αν δεν κάνω λάθος κι εσύ ένας 20χρονος κ@υλωμένος είσαι. Ή και να μην είσαι τώρα, ήσουν σίγουρα ένας 16χρονος κ@υλωμένος. Δεν καταλαβαίνω προς τι οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί, αφού κι εσύ για να είσαι τώρα ξε-κ@υλωτος, με metallica και τα συναφή το πέτυχες...

 

 

 

 

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι καβλωμένος αλλα δεν κάνω μια απο τα ίδια για να ξεπεράσω την καύλα μου γιατί ξέρω ότι δεν θα την ξεπεράσω έτσι.

 

Φυσικά υπήρξα 16χρόνος καυλωμένος και έχω παίξει και metalica με την μπάντα του σχολίου τότε. Δεν μου πέρασε η κ@υλα με αυτό και γι αυτό δεν νομίζω ότι αν το ξανακάνω θα γιατρευτώ.

 

Κολλάμε στις λέξεις apos. Κατάλαβες πολύ καλά τι εννοώ: Να ακούσω Pink Floyd με όλα τα εφέ μέσα και την δυνατότερη προσέγγιση στον ήχο που μπορεί να έχει κάποιος θα το σεβαστώ. Όπως επίσης και διασκευές στο στύλ του Psycho Killer απο Psycho που ανέβηκαν πριν λιγο καιρό στο νοιζ.

 

Το απλώς να κουτσοφτάσεις το ζητούμενο (όπως είναι CD) με την δικαιολογία "είναι διασκευή και θέλουμε να βάλουμε και το δικό μας στοιχείο μέσα" εμένα δεν με ικανοποιεί ούτε να το δώ ούτε να το ακούσω.

 

Για πολλούς το ζητούμενο δεν είναι το CD και ακόμη πιο πολύ δεν ενδιαφέρονται να το ακούσουν όπως στο  CD. Γούστα είναι αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την δυνατότερη προσέγγιση στον ήχο που μπορεί να έχει κάποιος

 

Το απλώς να κουτσοφτάσεις το ζητούμενο (όπως είναι CD)

 

Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτά τα δύο είναι τόσο υποκειμενικά ώστε να μην έχουν νόημα οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτά τα δύο είναι τόσο υποκειμενικά ώστε να μην έχουν νόημα οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί;

 

 

 

Γιατί είπε κανείς ότι δεν είναι? Είπε κανείς ότι δεν λέω την γνώμη μου αλλά διαβάζω απο εγκυκλοπαίδεια?

 

Μνησθητι μου κύριε...

 

 

Ο καθένας σύμφωνα με τα αυτιά και τις απαιτήσεις που έχει κρίνει. Εγώ μπορώ να κρίνω ότι φτάσανε το 95% του αυθεντικού. Κάποιος άλλος το 80%.

 

 

Μου αρέσει το σπάνιο και το πρωτότυπο. Κ@υλωμένοι νέοι που "παίζουν" μετάλικα δεν είναι κάτι πρωτότυπο. Ακόμη και η μέταλ διασκευή του χαζοτράγουδου oops i dit it again απο children of bodom είναι κάτι πολύ πιό ενδιαφέρον, πόσο μάλλον αυτό (κάντε υπομονή να ακούσετε το τελικό αποτέλεσμα στο 3.28)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου αρέσει το σπάνιο και το πρωτότυπο. Κ@υλωμένοι νέοι που "παίζουν" μετάλικα δεν είναι κάτι πρωτότυπο.

 

κι ομως αν ψαξεις πολλοι μεγαλοι τζαζιστες και αλλοι μουσικοι εχουν δηλωσει πως πηγαιναν να ακουσουν εντελως αρχαριους μουσικους και ερασιτεχνικες μπαντες γιατι ακουγοντας τα λαθη και τις 'λαθος' ατσαλες ατεχνες φαλτσες διασκευες τους , οι ιδιοι μπορεσαν να φτιαξουν στο μυαλο τους νεους ηχους, οπως επισης μπορεσαν και να προεκτεινουν το λαθος και να το μετεφρασουν σε νεες πειραματικες μουσικες αποψεις και να  δημιουργησουν νεες αρμονιες ;)

 

πχ φαλτσο------>μετατροπια -------> jazz 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ωραία κουβέντα κάνουμε (κάνετε βασικά) αλλά μάλλον δεν υπάρχει μια κοινή αντίληψη σχετικά με τις γνώμες του καθενός. Άλλα λέει ο ένας, άλλα καταλαβαίνει ο άλλος και τελικά η συζήτηση βρίσκεται μονίμως στα όρια της παρεξήγησης, σε κάποια σημεία τα ξεπέρασε κιόλας!

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι απλούστατα τα πράγματα. Προφανώς κάποιοι έχουν πρόβλημα με την έννοια "cover band" και το στυλ που τη συνοδεύει. Δεν πιστεύω ότι είναι προσωπικό το θέμα ή ότι στοχεύει την εν λόγω μπάντα, απλά υπάρχει στην προκειμένη κι ένας λόγος επιπλέον γιατί τα παιδιά παίζουν πολύ καλά αλλά όχι τέλεια και αυτό ίσως να κάνει ακόμα δυσκολότερη την αποδοχή μιας τέτοιας προσπάθειας από κάποιον που αποζητά άλλα πράγματα από τη μουσική.

 

Ως εκ τούτου, δεν μπορούμε να πούμε σε όποιον έχει αντίρρηση να σωπάσει. Μπορεί κι αυτός να πει τη γνώμη του εφόσον δεν προσβάλλει, ακόμα κι αν κρίνει τη γενικότερη ιδέα και όχι μόνο το περιεχόμενο των βίντεο.

Θα ήταν ίσως φρονιμότερο να υπερασπιστούμε την επιλογή μιας μπάντας να παίζει διασκευές λέγοντας ότι αυτό γουστάρουν τα μέλη και αυτό θα γίνεται. Η δικαιολογία της χρησιμότητας των διασκεύων στον κόσμο είναι τόσο εύθραυστη όσο και η αιτιολόγηση της απαξίωσής τους.

Αντί λοιπόν να προσπαθούμε να πείσουμε αλλήλους, ας υποστηρίξουμε τις επιλογές μας με σωστά επιχειρήματα (όπως ο eye, ο apos και ο fenderiarhs, sorry αν μου ξεφεύγει κάποιος) ή ας τις κάνουμε πάγιες. Αυτό μας αρέσει, αυτό θέλουμε, αυτό κάνουμε και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε, τέλος!

 

Υ.Γ. Πιστεύω ότι κάθε μπάντα οφείλει να περάσει από το στάδιο των διασκευών, έστω και για μικρό διάστημα. Όσο για τα βίντεο, πολύ καλά αλλά χρειάζεται λίγο ακόμα προσπάθεια. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου