Προς το περιεχόμενο

Esthisis - διασκευές σε video. γνωμη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, δεν καταλαβαίνω πως μπορεί στην ερώτηση "Σας αρέσει το Χ?" να υπάρξει απάντηση "Το Χ δεν μου αρέσει εξ' ορισμού, γιατί δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης στο Χ". Η ερώτηση, καλώς ή κακώς, ΔΕΝ είναι "Εγκρίνετε αυτό που κάνουμε;", αλλά "Σας αρέσει αυτό που κάνουμε;"

Ποιος ο λόγος να απαντήσεις, πέρα από του να βγάλεις ένα απωθημένο;

Όσο σωστά και αν είναι αυτά που λες (που μπορεί και να είναι πολύ σωστά, παρεμπιπτόντως), όταν τα λες σε άσχετο σημείο και απρόκλητα, καταντάνε απλά κομπλεξισμοί.

 

Κάθε τι υπάρχει για ένα λόγο. Αν δεν σου αρέσει που υπάρχει, απλά μην ασχολείσαι μαζί του. Ιδίως αν δεν σε ρωτάνε.

 

 

Τι είναι αυτά που λες ωρέ apos ;

 

Πόσην ώρα ακόμη θα λέτε αυτό το ψέμα;

 

Τόσο εγώ όσο και ένας-δύο άλλοι απαντήσαμε πλήρως στην ερώτηση που τέθηκε : οι διασκευές αυτές είναι κάκιστες, διότι δεν είναι καν διασκευές αλλά επανεκτελέσεις που προσπαθούν (μάταια) να μοιάζουν στο πρωτότυπο. Την κατάλαβες την απάντηση, ή να την ξαναγράψω με κεφαλαία;

 

Διασκευή είναι αυτό που έκανε ο Κόκερ στο With a Little Help From My Friends, κάνοντας το κομάτι καλύτερο από το πρωτότυπο (κατά γενική ομολογία) χωρίς να παραβιάσει την αρμονική του δομή. Εκτέλεση (και μάλιστα κακή) είναι αυτό που έκανε ο Νίνο στο τραγούδι των Νιρβάνα. Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που δεν ξέρει τη διαφορά ανάμεσα σε μία προσπάθεια εκτέλεσης και σε μία διασκευή; Θα μας τρελάνετε;

 

Την είπαμε τη γνώμη μας, την ξαναείπαμε, άμα είναι ανάγκη να την ξαναπούμε - μη λέτε όμως άλλο το ίδιο ψέμα, βρείτε ένα άλλο να πείτε αν είναι απαραίτητο.

 

Αντί για επιχειρήματα, ακούω πάλι και πάλι ότι υπάρχει κακεντρέχεια, κομπλεξισμός και άλλα πολλά. Είσαστε με τα καλά σας; Έχεις πραγματικά την εντύπωση ότι έχω κάτι να ζηλέψω εγώ (σε οποιοδήποτε επίπεδο) από τη μπάντα του ignantios; Ούτε κοινούς στόχους έχουμε, ούτε διασκευές παίζω, ούτε η τεχνική με ενδιαφέρει, ούτε τίποτε από όλα όσα βλέπουμε στο βίντεο. Τι αντικείμενο έχει ο κομπλεξισμός λοιπόν;

 

Είπα ότι οι άνθρωποι φαίνονται ότι είναι καλοί μουσικοί (και σίγουρα έχουν λιώσει στην πρόβα, για να αποδώσουν αυτά που αποδίδουν), αλλά μία λανθασμένη νοοτροπία τους έχει καταδικάσει να νομίζουν ότι πρέπει να επενδύουν αυτό το ταλέντο στο να παρασταίνουν τους Τοτο. Αυτή τη νοοτροπία κράζω, με την επίγνωση ότι δεν την εφηύραν αυτοί και την βαθύτατη γνώση του πόσους (και πόσους) μουσικούς καταδίκασε στην μετριότητα και την μη-δημιουργικότητα.

 

Δηλαδή (συγνώμην κιόλας) θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις ότι όποιος γράφει ένα τραγουδάκι με τρία ακόρντα δικό του, είναι πιο πλήρης από έναν που δεν γράφει κάτι δικό του; Θα ανατρέψετε εσείς τώρα (επειδή σας κάπνισε) όλα τα δεδομένα που έχουμε για όλη την ιστορία της τέχνης; Έχετε ακούσει για ζωγράφους που να αντιγράφουν πίνακες άλλων και να περνιούνται για σοβαροί ζωγράφοι; Έλεος πια...

 

Και κάτι ακόμη, καθότι δεν είμαστε και δεκαπέντε χρονών για να μας κάνετε πλακίτσα εσείς: η κριτική μου είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ήπια σε σχέση με την κριτική που θα δεχόντουσαν αν μπαίνανε ποτέ στα γραφεία ενός υπευθύνου δισκογραφικής εταιρείας για να παρουσιάσουν τη δουλειά τους και άμε να πείσεις ΑΥΤΟΝ ότι είσαι μουσικός όταν του βάζεις το ντέμο με τα σπαστά αγγλικά και το σχετικό ρεπερτόριο. Και μην αρχίσετε τώρα τα περί ταύλας και τέτοια και ότι "εμείς δεν πάμε σοβαρά" διότι κανείς δεν κάθεται να κάνει τόσες πρόβες και να τα γυρνάει σε βίντεο και να ζητάει γνώμες ΑΝ κάπου στο μυαλό του δεν έχει την ιδέα να το πάει ΚΑΙ σοβαρά.

 

Αντί να κατηγορείτε εμένα με προσωπικές αιχμές ("πόσοι χάρηκαν όταν έφυγα κλπ), κοιτάξτε να καταλάβετε ότι αυτά είναι για το καλό σας, αλλιώς, καλή διαδρομή αλλά όχι με αιχμές για εμένα - είμαι πάνω από αυτά που υπαινίσεστε και το ξέρουν όλοι όσοι με ξέρουν.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτό που πραγματικα δεν μπορώ να σηκώσω, είναι αυτό που λέει ο playloud (αν το κατάλαβα καλά) ότι σε μερικές περιπτώσεις οι "εκτελέσεις" του είναι καλύτερες και από το πρωτότυπο (;;;;;Wink

 

Διασκευή είναι αυτό που έκανε ο Κόκερ στο With a Little Help From My Friends, κάνοντας το κομάτι καλύτερο από το πρωτότυπο

 

Την κουρτινα Α η το κουτι Β, απ την Κικη και την Κοκο ποια να διαλεξω?

Ποιο απο τα 2 πιστευεις τελικα ρε Eye? (οχι οτι με νοιαζει απλα στα δειχνω)

 

Έχετε ακούσει για ζωγράφους που να αντιγράφουν πίνακες άλλων και να περνιούνται για σοβαροί ζωγράφοι; Έλεος πια...

Ενας Ρωσος λεει που μαμει και δερνει αλλα δεν τον θυμαμαι γαμωτο, ΤΡΕΛΛΑ φραγκααααα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος παλι αυτοεπιβεβαιωνεσαι μ'άρεσει που λες δεν κανω εγω (eye)λαθος  εσεις κανετε,εγω ειμαι σωστος εσεις λαθος,εγω παιζω μουσικη εσεις ειστε ταπεινοι και απαιδευτοι ,εγω δεν εχω να ζηλεψω τιποτα απο εσας εσεις πρεπει ,εισαστε με τα καλα σας ή να βαλω τις φωνες;D

.......και ποιος σου ειπε ρε eye οτι παμε για επαγγελματιες ....και ποιος σου ειπε οτι η δικη σου κριτικη ειναι σωστη και οχι του αλλου? ε?

και δεν ειναι η μπαντα του ignantios αλλα πεντε ατομα που γουσταρουν τρελα αυτο που κανουν και γι'αυτο λιωνουν στις προβες και μαλιστα μετα απο καθε προβα φευγουν ευτυχισμενοι (εαν το εχεις νιωσει ποτε μπορει να καταλαβαινεις τι ειναι)

 

 

ας αλλαξει καποιος τον τιτλο του topic σε: ΑΠΕΛΠΙΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΕ ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΠΑΝΕΚΤΕΛΕΣΗ ΓΝΩΣΤΩΝ ΕΠΙΤΥΧΙΩΝ

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος παλι αυτοεπιβεβαιωνεσαι....και ποιος σου ειπε ρε eye οτι παμε για επαγγελματιες ....και ποιος σου ειπε οτι η δικη σου κριτικη ειναι σωστη και οχι του αλλου? ε?

 

Κανείς δεν μου το είπε, γι΄αυτό άλλωστε εδώ φιλοξενούνται όλες οι γνώμες. Κάτι που άλλωστε έκανε και ο Χίτλερ, αν θυμάμαι καλά...

 

και δεν ειναι η μπαντα του ignantios αλλα πεντε ατομα που γουσταρουν τρελα αυτο που κανουν και γι'αυτο λιωνουν στις προβες και μαλιστα μετα απο καθε προβα φευγουν ευτυχισμενοι (εαν το εχεις νιωσει ποτε μπορει να καταλαβαινεις τι ειναι)

 

Έγραψα "μπάντα του ignantios" στη πορεία του λόγου, δεν εννοούσα τίποτε το κτητικό.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κουρτινα Α η το κουτι Β, απ την Κικη και την Κοκο ποια να διαλεξω?

Ποιο απο τα 2 πιστευεις τελικα ρε Eye? (οχι οτι με νοιαζει απλα στα δειχνω)

 

Κόκερ σε λένε; Άλλα της.. μετάλαξη....

 

Ενας Ρωσος λεει που μαμει και δερνει αλλα δεν τον θυμαμαι *****το, ΤΡΕΛΛΑ φραγκααααα

 

Πούτιν;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κ δε νομιζω οτι υπαρχει προσφορο εδαφος για εποικοδομητικη κουβεντα να πω μονο οτι συμφωνω με tasos1987 που συμφωνει με Protocol,το τελευταιο ποστ του οποιου με καλυπτει πληρως περι των επανεκτελεσεων.

 

Δεν ειναι απαραιτητο μια ωμη,εστω ακομψη για μερικους, τοποθετηση να ειναι κακεντρεχης,ουτε κακοηθης αυτος που την εκφραζει.btw εχω σηκωσει διαφορα κομματια δικα μου,εχω σηκωσει κακες διασκευες,εχω δικη μου tonelab και telecaster,δεν παω για επαγγελματιας,εχω κ δικη μου αποψη αλλα οσες φορες εχω μιλησει αρνητικα (πχ για τα κομματια του φιλου vartanis) το εχω μετανιωσει γιατι εμφανιζομαι κακος κλπ.

 

οπως κ να εχει προτιμω αυτο που γινεται εδω (να ακουγονται οι αποψεις ακομα κ αν παρεξηγουνται) παρα αυτο που βλεπω σε αλλα φορα που μιλανε σαν κυριες σε κομμωτηριο. :)

 

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια οι μισοι ειπαν ακομψες τις επανεκτελεσεις και οι αλλοι μισοι κομψες ποιος κερδιζει?οι ποιοι εχουν την σωστη απαντηση?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα αυτο!

 

Παντως,δεν εχει σημασια ποιος εχει δικιο και δεν υπαρχει καμμια ουσια σε αυτη την ερωτηση, γιατι προφανως οποιος διατυπωνει μια αποψη τη θεωρει σωστη,αυτο δεν ειναι το λογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και είναι κομπλεξισμός να "κράζεις" κάποιον που ουδέποτε αυτοπροσδιορίστηκε ως δημιουργός, μουσικός σωτήρας, συνθέτης και οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων.

 

Έχω υπάρξει κι εγώ μέλος μπάντας διασκευών-επανεκτελέσεων, και κάποια στιγμή ένιωσα ότι αυτό δεν με κάλυπτε πλέον, οπότε και προσπάθησα να στραφώ σε πιο "δημιουργικά μονοπάτια" (για να το πω και ποιητικά). Ως εκ τούτου, δεν με γεμίζει και τόσο πολύ η παλιά μου "ενασχόληση".

 

Ξαναρωτάω: Το thread κάποιου που ΔΗΛΩΝΕΙ ότι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να διασκευάζει ή να προσεγγίζει ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ στο 100% ένα γνωστό κομμάτι, ότι ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ όταν το κάνει, και ότι θέλει να το κάνει ακόμα καλύτερα, και γι'αυτό και ρωτάει τη γνώμη άλλων, ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ έχει κάποιος να το χαλάσει λέγοντας οτι δεν του αρέσουν οι επανεκτελέσεις; Ποιος τον ρώτησε στην τελική; Αυτό δεν καταλαβαίνω...

 

 

ΥΓ: Και όχι, η διασκευή του Cocker ΔΕΝ είναι καλύτερη!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και είναι κομπλεξισμός να "κράζεις" κάποιον που ουδέποτε αυτοπροσδιορίστηκε ως δημιουργός, μουσικός σωτήρας, συνθέτης και οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων.

 

Έχω υπάρξει κι εγώ μέλος μπάντας διασκευών-επανεκτελέσεων, και κάποια στιγμή ένιωσα ότι αυτό δεν με κάλυπτε πλέον, οπότε και προσπάθησα να στραφώ σε πιο "δημιουργικά μονοπάτια" (για να το πω και ποιητικά). Ως εκ τούτου, δεν με γεμίζει και τόσο πολύ η παλιά μου "ενασχόληση".

 

Ξαναρωτάω: Το thread κάποιου που ΔΗΛΩΝΕΙ ότι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να διασκευάζει ή να προσεγγίζει ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ στο 100% ένα γνωστό κομμάτι, ότι ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ όταν το κάνει, και ότι θέλει να το κάνει ακόμα καλύτερα, και γι'αυτό και ρωτάει τη γνώμη άλλων, ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ έχει κάποιος να το χαλάσει λέγοντας οτι δεν του αρέσουν οι επανεκτελέσεις; Ποιος τον ρώτησε στην τελική; Αυτό δεν καταλαβαίνω...

 

 

ΥΓ: Και όχι, η διασκευή του Cocker ΔΕΝ είναι καλύτερη!  :P

 

Ρε συ Αποστόλη, ρωτάει ο χριστιανός τη γνώμη μας γιατί πιθανώς ποντάρει στο ότι θα ακούσει πέντε-δέκα πράγματα για τη δουλειά που παρουσιάζει. Από ανθρώπους που, λιγότερο ή περισσότερο, τώρα ή παλιότερα, πέρασαν από αυτή τη φάση. Οπότε είναι πιθανό αυτοί οι άνθρωποι (εμείς) να έχουν προτάσεις, παρατηρήσεις, καθώς και άποψη που δεν βλέπω γιατί να την καταπιούν εις το όνομα του savoir vivre.

 

Τίποτα δεν χαλάει αυτός που δηλώνει απαρέσκεια για τις επανεκτελέσεις (κι εγώ μέσα, σε μεγάλο ποσοστό). Αν για χ, ψ λόγους δεν θες να έρθεις αντιμέτωπος με μια κόντρα γνώμη, με κάποιον που κρίνει ότι δεν θα βοηθήσει λιβανίζοντας με τυπικά "μπράβο" "γαμώ" "ωραίοι ρε μαν", δεν ποστάρεις τίποτα και ζουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

 

Joe Cocker for me, hands down. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου