Προς το περιεχόμενο

Esthisis - διασκευές σε video. γνωμη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μπορεί να ακούγεται λίγο "κακό" αλλά αν δεν παίζατε καλά μουσική, στάνταρ ο eye θα σας έλεγε πως καλά κάνετε και παίζετε διασκευές... Από τη στιγμή που αποφασίζετε να εκτεθείτε δημοσίως, πρέπει να ακούσετε τα πάντα, ακόμα κι αν διαφωνήσετε. Κι εδώ που τα λέμε, όντως, γιατί να μην παίξετε δικά σας αφού παίζετε καλά; Αυτό είπε στην ουσία. Αυτό θα ήθελα κι εγώ. Να ακούσω κάτι δικό σας για να μη μπω στη διαδικασία να σας συγκρίνω με τους πρωτεργάτες, ο οποίοι οπως και να το κάνουμε, μένουν άφθαρτοι μέσα από τις πρώτες εκτελέσεις. Θα ήταν πολύ φασιστικό να μη μπορεί κανείς να κρίνει και την επιλογή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oντόπικ:

 

Παιδιά συγγνώμη που θα εκφέρω αρνητική άποψη (πρέπει να υπάρχουν κι αυτές, έτσι δεν είναι; ) αλλά οι διασκευές σας δεν μου άρεσαν καθόλου. Είναι στείρες επανεκτελέσεις, και χωρίς καμία ιδιαίτερη πινελιά για να δικαιολογήσουν την προσπάθεια. Κι αυτό που προσπαθούν να σας πουν είναι ότι στην ουσία δεν υπάρχει καν αντικείμενο στην ερώτηση "για πείτε μας γνώμη για τις διασκευές μας - καλά το πάμε;". Ωραία, κι αν σας πούμε ότι καλά το πάτε, ποια θα είναι η διαφορά; Aπολύτως καμία... Ενώ αν μας ρωτούσατε γνώμες για το δικό σας υλικό, θα μπορούσε να υπάρξει μια γόνιμη συζήτηση!  :)

 

Αυτά τα λέω επειδή εκτιμώ κι εγώ ότι είστε μουσικοί με δυνατότητες για πολύ καλύτερα πράγματα από σκέτες διασκευές "απλά για να περνάμε καλά".

 

 

 

Οφτόπικ (σχεδόν):

 

Τωρα το τι εννοω με το οτι (πολλες φορες) οι εκτελεσεις που κανουΜΕ ειναι ανωτερες των αυθεντικων ξερουν (οσοι ασχολουνται) ποσο ομορφο ειναι να παιρνεις ενα κομματι και να το κανεις απο απλο κομματακι, πολυ ομορφη διασκευη.

 

Tώρα εδώ βλέπω δυο προτάσεις που δεν συνδέονται καν μεταξύ τους...

 

Τωρα το τι εννοω με το οτι (πολλες φορες) οι εκτελεσεις που κανουΜΕ ειναι ανωτερες των αυθεντικων

 

ξερουν (οσοι ασχολουνται) ποσο ομορφο ειναι να παιρνεις ενα κομματι και να το κανεις απο απλο κομματακι, πολυ ομορφη διασκευη.

 

και γίνεται ένας μίνι συντακτικός αχταρμάς, με την πιθανή απάντηση στην αρχική ερώτηση να έχει πάει για βρούβες. Δεν μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος, Playloud; Kαι άσε τα περί φλώρων, αρκετό flaming βλέπουμε εδώ γύρω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί να ακούγεται λίγο "κακό" αλλά αν δεν παίζατε καλά μουσική, στάνταρ ο eye θα σας έλεγε πως καλά κάνετε και παίζετε διασκευές... Από τη στιγμή που αποφασίζετε να εκτεθείτε δημοσίως, πρέπει να ακούσετε τα πάντα, ακόμα κι αν διαφωνήσετε. Κι εδώ που τα λέμε, όντως, γιατί να μην παίξετε δικά σας αφού παίζετε καλά; Αυτό είπε στην ουσία. Αυτό θα ήθελα κι εγώ. Να ακούσω κάτι δικό σας για να μη μπω στη διαδικασία να σας συγκρίνω με τους πρωτεργάτες, ο οποίοι οπως και να το κάνουμε, μένουν άφθαρτοι μέσα από τις πρώτες εκτελέσεις. Θα ήταν πολύ φασιστικό να μη μπορεί κανείς να κρίνει και την επιλογή σας.

μα φιλε ΤΑΣΣΟ δεν μας πειραζει εαν σε καποιους δεν αρεσει ο τροπος που παιζουμε τα κομματια ...καθε αλλο δεκτο και το σεβομαστε(ετσι και αλλιως το επαγγελμα μου ειναι ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟς ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και οχι μουσικος ;)) αλλα να λεει ο αλλος με ειρωνια εαν μας καλουνε σε κρουαζιερες και λοιπα εε οχι τετοια κριτικη δεν μου λεει τιποτα ισα ισα θα με βρει αντιθετο.και εαν εκτιθεμαι εγω μια φορα που νομιζω οτι παιζω καποια κομματια που γουσταρω και μεγαλωσα με αυτα αλλο τοσο με συγχωρεις εκτιθεται και ο μαστορας που εχει το χαρισμα να τα λεει με στομφο και χαριτομενιες,,,λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και ναι θα συνεχισουμε να παιζουμε διασκευες οπως τις παιζουμε ευελπιστωντας οτι καποτε θα γινουμε καλυτεροι(εαν ποτε θα γινει αυτο βεβαια).

bloody εννοειται οτι θελουμε τη γνωμη σου και εννοειται οτι παιζουμε διασκευες μονο και μονο για να περναμε καλα και για κανενα live για αυτους τους δυο και μονο λογους...τιποτα αλλο δεν αναζητουμε ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος, Playloud;

Διαβασε καλυτερα και κανενα προηγουμενο μου ποστ (στο ιδιο θεμα), μην βαριεσαι, come on

 

Kαι άσε τα περί φλώρων, αρκετό flaming βλέπουμε εδώ γύρω...

 

Flaming, trolling σουξου μουξου μανταλακια δεν ξερω ΤΙ σημαινουν (αληθεια λεω)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα φιλε ΤΑΣΣΟ δεν μας πειραζει εαν σε καποιους δεν αρεσει ο τροπος που παιζουμε τα κομματια ...καθε αλλο δεκτο και το σεβομαστε(ετσι και αλλιως το επαγγελαμε μου ειναι ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟς ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και οχι μουσικος ;)) αλλα να λεει ο αλλος με ειρωνια εαν μας καλουνε σε κρουαζιερες και λοιπα εε οχι τετοια κριτικη δεν μου λεει τιποτα ισα ισα θα με βρει αντιθετο.και εαν εκτιθεμαι εγω μια φορα που νομιζω οτι παιζω καποια κομματια που γουσταρω και μεγαλωσα με αυτα αλλο τοσο με συγχωρεις εκτιθεται και ο μαστορας που εχει το χαρισμα να τα λεει με στομφο και χαριτομενιες,,,λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και ναι θα συνεχισουμε να παιζουμε διασκευες οπως τις παιζουμε ευελπιστωντας οτι καποτε θα γινουμε καλυτεροι(εαν ποτε θα γινει αυτο βεβαια).

 

Και πάλι δεν κατάλαβες, το χάνεις τελείως, αλλά οκ ας μη το συζητήσουμε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαριστε μας κατι  βρε παιδια , ο τιτλος λεει ΄διασκευες΄ , η συζητηση  γινεται  για το ποσο πιστα τα παιζετε σε σχεση με τα πρωτοτυπα  , τι ισχυει ?

 

Προσωπικα πιστευω οτι  η διασκευη  ειναι  μια παρα πολυ καλη  λυση και για  να

παιζεις τα κομματια που γουσταρεις αλλα και να βαζεις το μυαλο , το ταλεντο , την διαφορετικη προσεγγιση , το ηχοχρωμα κλπ και εντελει  να εχεις και αισθηση  δημιουργειας .....

Τεραστια ονοματα της μουσικης ξεκινησαν και συνεχισαν την καριερα τους παιζοντας και διασκευες  .  Ποτε ομως δεν ηταν πιστα αντιγραφα του πρωτοτυπου .........

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια για να καταληξουμε εμεις δεν θελουμε να αλλαζουμε τιποτα στις διασκευες(οσο το δυνατον )και ας ακουγονται οπως πιστευει ο καθενας....σε καποιους αρεσαν σε καποιους οχι δεν υπαρχει θεμα εμεις ετσι την αντιλαμβανομαστε και την βρισκουμε με την εννοια διασκευη καποιοι αλλοι αλλιως τι να κανουμε τωρα.και η συζητηση περιστρεφεται περι το αν αυτος που ακουσε τα κομματια του αφησαν καλη ή κακη εντυπωση μεσα απο μια ηχογραφηση κινητου αυτο και τιποτα αλλο.δεν εχω κανενα προβλημα εαν σε καποιους δεν αρεσαν .και σε μενα πολλες δημιουργιες πολλων απο εδω και ο τροπος παιξιματος  δεν μου αρεσουν τι σημαινει αυτο οτι ο δημιουργος - εκτελεστης πρεπει να σταματησει?...και η συζητηση ειναι περι τι πρεπει να βελτιωθει και οχι το εαν πρεπει να παιζουμε δικα μας,εαν θα ειχαμε για τραγουδιτη τον coverdale οτι θα ειμασταν καλυτεροι και εαν ειχαμε για κιθαρα τον satriani εαν θα δουλευε καλυτερα το πραγμα (που αμφιβαλλω)  ;D

εαν θελαμε να παιζουμε δικα μας και τι βρισκαμε θα το καναμε...και δεν νομιζω οτι ειναι ελλειψη δημιουργικοτητας που ειπε ο ....φιλος μου.αυτα μας αρεσουν και αυτα κανουμε.

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα το ειχαμε ξανασυζητησει σε πολυ πιο ηπιους τονους αν θυμαμαι Ιγνατιε και την αποψη μου την ξερεις.

 

Τωρα για αυτο που ρωτας,πρεπει πρωτα να ξεκαθαρισεις, τι ακριβως θελετε να πετυχετε,για να μπορεσει καποιος να σας απαντησει.

 

Αν το ζητουμενο σας ειναι η πιστη αντιγραφη,θελει δουλεια ακομη.

 

Αν ειναι να τα κανετε διασκευη κατα καποιο τροπο βαζοντας και δικα σας στοιχεια θελει παλι δουλεια κ.λ.π.

 

Το παν ειναι να την βρισκεις με αυτο που κανεις,οπως σωστα γραφεις.

Τα χαιρετισματα στον αγαπητο ....Σταροβα. ;D ;D ;D

 

 

Υ.Γ Και να προσεχετε,παντου υπαρχει ενας el...  ;D ;D ;D

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου ρε vartanis... ;D

ναι το θεμα ειναι να παιζουμε τις διασκευες οσο πιο καλα εμεις μπορουμε(με τα μελη που εχουμε και τα μηχανηματα που εχουμε)...τωρα αλλοι μπορει να μπορουν καλυτερα...ιδου η ΡΟΔΟΣ (τυχερε play).αν καταλαβουμε οτι αρεσουμε σε πολυ λιγους μπορει και να το σταματησουμε προς το παρων αρκετα studio που εχουμε γυρισει κανεις δεν εχει εκφραση κακη γνωμη αλλα και να το εκανε καλη καρδια σιγα μην στερησω εγω απο τον εαυτο μου τη χαρα... ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου