Προς το περιεχόμενο

Esthisis - διασκευές σε video. γνωμη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινωντας απο την γενικη παραδοχη με την οποια νομιζω ολοι θα συμφωνησουν οτι

το να:

 

ΠΑΙΖΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΥΛΙΚΟ ειναι ουσιαστικοτερο απο το να ΠΑΙΖΩ ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ που ειναι καλυτερο απο το να ΠΑΙΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΚΡΕΒΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ ΜΟΥ (καλη η μ....α αλλα με το γ....ι κανεις και γνωριμιες  ;D ;D ;D ;D) πρεπει να δουμε ΠΩΣ κρινουμε αναλογα threads.

 

        Οταν καποιος ανεβαζει ενα κλιπ σα του ignatios πρεπει να τον κρινουμε σα δημιουργο η σαν εναν απλο ερασιτεχνη που κανει την πλακα του παιζοντας note for note διασκευες? Νομιζω πως και ο ιδιος ο ignatios ξερει οτι αυτο που κανει με τους φιλους του (το οποιο το εχω κανει και εγω και τωρα που  εχω χαθει με τους παλιους φιλους θα ηθελα να το κανω ξανα just for the shake of it για να μην παρεξηγουμαστε) δεν εχει κανενα καλλιτεχνικο νοημα και ειναι ανουσιο. (ειδικα μαλιστα οταν δεν εισαγει καποια καινουργια διασταση στο κομματι οπως θα εκανε μια καλη διασκευη σαν αυτη που αναφερθηκε προηγουμενως απο τον Wow!)

 

      Κατ αναλογια, ολα σχεδον τα κλιπακια του noiz  που ειναι ατελειωτο κιθαριστικο noodling πανω σε ΠΡΟΚΑΤ BACKING TRACKS ε δεν εχουν δα και τονους δημιουργιας επιπλεον απο του ignatios.....μπορει να ειναι καλυτερα η χειροτερα παιχτικα αλλα απο την αποψη της δημιουργιας ειναι ασμφισβητουμενο το ποση "δημιουργια" μπορουν να εχουν. Τουλαχιστον εγω δεν εχω στο μυαλο μου τη συνθεση σαν ενα improvisation πανω σε κατι που δεν τελει υπο τον δικο μου ελεγχο η εστω εμμεσο επηρεασμο......Ουτε θα τα κρινω με το ιδιο κριτηριο και ουτε θα εξαντλησω σε αυτα ολη μου την αυστηροτητα οπως θα την εξανλουσα πανω σε ενα κλιπ με δισκογραφικες βλεψεις.

 

      Καλο και δικαιο θα ειναι λοιπον οταν αφηνουμε ενα σχολιο να εχουμε ξεκαθαρισει ως τι κρινουμε αυτο που ο αλλος ανεβασε προς σχολιασμο και οι τοποθετησεις μας να υπακουν στην................αρχη της αναλογικοτητας.

 

       

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προτιμω αυτο που γινεται εδω (να ακουγονται οι αποψεις ακομα κ αν παρεξηγουνται) παρα αυτο που βλεπω σε αλλα φορα που μιλανε σαν κυριες σε κομμωτηριο. Smiley

+10000

 

Ναι, αλλά πάντα μετράει και ΠΩΣ εκφράζεις αυτή τη διαφωνία σου.

Όταν ειρωνεύεσαι, η δική μου λογική λέει πως δεν σε πολυνοιάζει να "ξυπνήσεις" τον άλλο, αλλά απλά να πεις.... τα δικά σου...

 

Aλλα τοσα

 

Βέβαια υπάρχει και το αντίστροφο... Wink

Αν οποιαδήποτε cover band δεν σε ενδιαφέρει (και όλα τα covers γενικώς σε αφήνουν παντελώς αδιάφορο) τότε δεν ποστάρεις τίποτα σαν απάντηση σ'ένα τέτοιο θέμα και ζουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.  Smiley Wink

 

Είναι σαν να μπώ εγώ σε thread που έχει τίτλο: mac vs windows και ν'αρχίσω να υποστηρίζω σθεναρά μια άποψη για ένα θέμα που δεν με ενδιαφέρει καθόλου..

 

Συμφωνώ επίσης πως ο τρόπος που λες κάτι παίζει σημαντικό ρόλο...

 

Τα ρεστα μου

 

Πούτιν;

Δεν εχεις ιδεα απο ζωγραφικη...... αζωγραφε  ;D (Ρε, για ενα Ρωσο ζωγραφο λεω που εκανε ΜΑΜΩ τα copies γνωστων πινακων και τα πουλαγε για αυθεντικα, τον εχουν πιασει αλλα δεν λεει που ειναι τα money (σορυ για το οφτοπικ πως το λενε)

 

Κόκερ σε λένε; Άλλα της.. μετάλαξη....

Δεν καταλαβα, τι εχει ο Cocker πιο πολυ απο μενα?? (ισως αρτηριοσκληρωση σορυ) ;)

 

Αααα, μιας και γραφω να ρωτησω, πως κανουμε ρε παραθεση αλλα να φαινεται και το ΠΟΙΟΝ παραθετουμε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινωντας απο την γενικη παραδοχη με την οποια νομιζω ολοι θα συμφωνησουν οτι

το να:

 

ΠΑΙΖΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΥΛΙΚΟ ειναι ουσιαστικοτερο απο το να ΠΑΙΖΩ ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ που ειναι καλυτερο απο το να ΠΑΙΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΚΡΕΒΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ ΜΟΥ (καλη η μ....α αλλα με το γ....ι κανεις και γνωριμιες  ;D ;D ;D ;D) πρεπει να δουμε ΠΩΣ κρινουμε αναλογα threads.

 

        Οταν καποιος ανεβαζει ενα κλιπ σα του ignatios πρεπει να τον κρινουμε σα δημιουργο η σαν εναν απλο ερασιτεχνη που κανει την πλακα του παιζοντας note for note διασκευες? Νομιζω πως και ο ιδιος ο ignatios ξερει οτι αυτο που κανει με τους φιλους του (το οποιο το εχω κανει και εγω και τωρα που  εχω χαθει με τους παλιους φιλους θα ηθελα να το κανω ξανα just for the shake of it για να μην παρεξηγουμαστε) δεν εχει κανενα καλλιτεχνικο νοημα και ειναι ανουσιο. (ειδικα μαλιστα οταν δεν εισαγει καποια καινουργια διασταση στο κομματι οπως θα εκανε μια καλη διασκευη σαν αυτη που αναφερθηκε προηγουμενως απο τον Wow!)

 

       Κατ αναλογια, ολα σχεδον τα κλιπακια του noiz  που ειναι ατελειωτο κιθαριστικο noodling πανω σε ΠΡΟΚΑΤ BACKING TRACKS ε δεν εχουν δα και τονους δημιουργιας επιπλεον απο του ignatios.....μπορει να ειναι καλυτερα η χειροτερα παιχτικα αλλα απο την αποψη της δημιουργιας ειναι ασμφισβητουμενο το ποση "δημιουργια" μπορουν να εχουν. Τουλαχιστον εγω δεν εχω στο μυαλο μου τη συνθεση σαν ενα improvisation πανω σε κατι που δεν τελει υπο τον δικο μου ελεγχο η εστω εμμεσο επηρεασμο......Ουτε θα τα κρινω με το ιδιο κριτηριο και ουτε θα εξαντλησω σε αυτα ολη μου την αυστηροτητα οπως θα την εξανλουσα πανω σε ενα κλιπ με δισκογραφικες βλεψεις.

 

       Καλο και δικαιο θα ειναι λοιπον οταν αφηνουμε ενα σχολιο να εχουμε ξεκαθαρισει ως τι κρινουμε αυτο που ο αλλος ανεβασε προς σχολιασμο και οι τοποθετησεις μας να υπακουν στην................αρχη της αναλογικοτητας.

 

       

 

 

Άγγελε το τοποθέτησες πολύ καλά κατά τη γνώμη μου.

Ιδιαιτέρως στο θέμα του αυτοσχεδιασμού, θα συμφωνήσω ότι είναι της ίδιας 'καλλιτεχνικής' αξίας με μια πιστή επανεκτέλεση.

 

Μοναδική μου ένσταση, το "ανούσιο" που ανέφερες. Είμαι σίγουρος πως δεν το είπες ισοπεδωτικά, αλλά δεν το διευκρίνισες για λόγους συντομίας, παρ'όλα αυτά θα' θελα να πω ότι η διαδικασία της (έστω και στεγνής) διασκευής κάνει πάρα πολύ καλό σε μια μπάντα σε επίπεδο συνεργασίας και δεσίματος και, ειδικά τον πρώτο καιρό, είναι χρήσιμες ως και απαραίτητες.

Γιατί, ας μην ξεχνάμε και ότι πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να "βαφτίσει" κάποιος την ανικανότητά του "άποψη" και το "περίπου", διασκευή.

 

Τίποτα το κακό, λοιπόν, σε τέτοιου είδους προσπάθειες. Το κακό είναι να μην προχωρήσει κάποιος ένα βήμα παραπέρα, θεωρώντας παράλληλα ότι κάνει κάτι σπουδαίο. Στην περίπτωση όμως των παιδιών, δεν βλέπω κάποια έπαρση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο και δικαιο θα ειναι λοιπον οταν αφηνουμε ενα σχολιο να εχουμε ξεκαθαρισει ως τι κρινουμε αυτο που ο αλλος ανεβασε προς σχολιασμο και οι τοποθετησεις μας να υπακουν στην................αρχη της αναλογικοτητας.

 

Πολύ σωστά.

Κανείς δεν πρόσεξε ότι σχεδόν ποτέ δεν λέω τη γνώμη μου για τα κλιπς που ανεβαίνουν; Στη συγκεκριμένη περίπτωση το έκανα επειδή είναι ξεκάθαρο ότι οι συγκεκριμένοι άνθρωποι έχουν όρεξη για δουλειά και ταλέντο. Οπότε, κατά τη γνώμη μου δεν παραβιάζεται η αρχή της αναλογικότητας, παρότι ο ignantios δεν το έχει καταλάβει και νομίζει απλώς ότι του κάνω τον έξυπνο.

 

Αυτό βέβαια, απαντά και στον longshadow : αν δεν ενδιαφερόμουν, ασφαλώς δε θα συμμετείχα.

 

;)

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα, μιας και γραφω να ρωτησω, πως κανουμε ρε παραθεση αλλα να φαινεται και το ΠΟΙΟΝ παραθετουμε?

 

Τι να το κάνεις; Πες τα εσύ χύμα... καταλαβαίνουμε εμείς ότι συμφωνείς με όλους εκτός από εμένα...

 

Λοιπόν αφού δεν είναι ο Πούτιν... μήπως είναι ο Κασπάροφ;

 

:) :)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα δε ντρεπομαστε λεω εγω ...

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ε και εσυ............μην παραπονεθεις τωρα αν λαβεις την καταλληλη απαντηση  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ε και εσυ............μην παραπονεθεις τωρα αν λαβεις την καταλληλη απαντηση  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ε ενταξει προσπαθησα να γινω οσο εριστικος ηταν και ο eye στο πρωτο του post περι κρουαζιεροπλοιων . Eye απλα ηθελα να σου απαντησω με το ιδιο υφος να δεις πως φαινεται και στους αλλους . Δε το συνεχιζω . No hard feelings ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά δεν διέκρινα ότι τα παιδιά είχαν πρόβλημα με την αρνητική κριτική!

Από την άλλη, σύγκρινε δύο διαφορετικές πρώτες απαντήσεις στο ίδιο θέμα, που πάνω - κάτω ήθελαν να πουν το ίδιο πράγμα:

Παράθεση από: Wow! στις 19:14 - 04/07/08

 

Εγώ θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση: ποιος είναι ο λόγος για να συντηρεί κανείς μία μπάντα που παίζει διασκευές; Υπάρχει κάποιος επαγγελματικός στόχος πίσω από κάτι τέτοιο; Προσλαμβάνονται σε κρουαζιερόπλοια ή νυχτερινά κέντρα; Συμμετέχουν σε κάποιο άλλο είδος εκδηλώσεων; Τι ακριβώς παίζει; Διαφωτίστε με παρακαλώ....

 

 

 

 

Παράθεση από: bloody_sunday στις 19:58 - 07/07/08

 

Παιδιά συγγνώμη που θα εκφέρω αρνητική άποψη (πρέπει να υπάρχουν κι αυτές, έτσι δεν είναι; ) αλλά οι διασκευές σας δεν μου άρεσαν καθόλου. Είναι στείρες επανεκτελέσεις, και χωρίς καμία ιδιαίτερη πινελιά για να δικαιολογήσουν την προσπάθεια. Κι αυτό που προσπαθούν να σας πουν είναι ότι στην ουσία δεν υπάρχει καν αντικείμενο στην ερώτηση "για πείτε μας γνώμη για τις διασκευές μας - καλά το πάμε;". Ωραία, κι αν σας πούμε ότι καλά το πάτε, ποια θα είναι η διαφορά; Aπολύτως καμία... Ενώ αν μας ρωτούσατε γνώμες για το δικό σας υλικό, θα μπορούσε να υπάρξει μια γόνιμη συζήτηση!  Smiley

 

Αυτά τα λέω επειδή εκτιμώ κι εγώ ότι είστε μουσικοί με δυνατότητες για πολύ καλύτερα πράγματα από σκέτες διασκευές "απλά για να περνάμε καλά".

 

 

 

 

 

Εγώ γιατί το ένα το βρίσκω πραγματική κριτική και το άλλο ένα άχρηστο (μάλλον, επιβαρυντικό για την οικονομία της συζήτησης) post?

 

[move]

επιτελους καποιος καταλαβε το βαθυτερο νοημα[/move]

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου