Προς το περιεχόμενο

Mac OS σε PC


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

OK

 

Τότε, σου προτείνω το εξής: γράψε μας μία λίστα με ΟΛΟ το hardware που γνωρίζεις προσωπικά ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί από κάποιον ώστε μετά να μπορεί να στήσει το OSX86 χωρίς προβλήματα (από motherboard μέχρι κάρτα ήχου).

 

Ίσως βοηθήσει κάποιους.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω στήσει 2 μηχανήματα σύμφωνα με το γνωστό http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.2 (για leopard).

 

To ένα ήταν AMD athlon 4400+ με 939 μητρική της MSI.

(Δεν προτείνεται γιατί θέλει διάφορα tweak)

 

To άλλο με intel 775 ...

Για καινούρια συστήματα

 

Core duo/quad 65 ή 45nm

 

Μητρικές με intel chipset (p35)

Αν έχουν firewire κατα προτίμηση texas Instruments. (Gibabyte ή asus μητρικές κατα προτίμηση).

 

Κάρτες γραφικών δοκιμασμένες μόνο nvidia απο εμένα, 6800 και 8400 GS

 

DVDR Sata (samsung,lg,pioneer,nec from me) OXI IDE

 

Motu ultralite

Fireface 400 με τους κλασικούς drivers για osx

 

ποντίκια / πληκτρολ/webcam κλ. περιφερειακά της Logitech

 

Edit : ξέχασα το σημαντικότερο : Kalyway και iatkos release... σύντομα και leo4all v3

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται μηχάνημα για να κάνει κάτι τέτοιο. Υπάρχουν χακαρισμένες εκδόσεις του τιγρη και του πανθηρα που τις εγκαθιστάς σε PC. Το πρόβλημα είναι η έλλειψη drivers των συσκευών.

 

 

Μην ξεχνάμε όμως ότι οι ΜΑΚ δεν είναι μόνο το OSX αλλά και η αρχιτεκτονική που είναι κατασκευασμένα, κάτι που τα πισια δεν πρόκειται να το φτάσουν ποτέ.

σωστος ,ποτε ,τελειως αλλη κατασκευη ,προγραματισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλά τι λέτε ρε παιδιά πια άλλη αρχιτεκτονική?

μιλάμε για buses, intel επεξεργαστές και μνήμες

ocz και kingstone ότι έχουν και τα pc

 

άσε που ο προγραμματισμός έχει να κάνει με το ΛΣ

 

βαρέθηκα να βλέπω συζητήσεις χωρίς καμιά ουσία

 

και όπως είπα και νωρίτερα ο καθένας αγοράζει ότι

τον βοηθάει στη δουλειά του

 

ένα άλλο θέμα που δεν έθιξε κανείς είναι το τι τρέχει

ο καθένας πάνω στο μηχανάκι του

αν πάρει κάποιος mac και βάλει πάνω το σπασμένο

DAW ή VST(i) χαίρω πολύ χαιρόπουλος πάλι δεν θα

πάρει το 100% αυτού που έχει

 

η άποψη μου είναι να μένει ο καθένας με το μηχάνημα

που έχει (εφόσον σηκώνει τα προγράμματα του) και

να αγοράσει DAW, instruments και plugins με τα λεφτά

της αλλαγής κονσόλας και τότε θα δει μεγάλη βελτίωση

 

οι macαδες να παραμείνουν macαδες και οι pcαδες pcαδες

αμαν πια με τις μόδες του τύπου "mac έχει και ο τάδε και

κάνει δουλειά - protools δουλεύει ο τάδε και κάνει παπάδες")

 

ΥΓ μάλλον κρίση μ έπιασε  ;D ;D ;D ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλά τι λέτε ρε παιδιά πια άλλη αρχιτεκτονική?

μιλάμε για buses, intel επεξεργαστές και μνήμες

ocz και kingstone ότι έχουν και τα pc

 

άσε που ο προγραμματισμός έχει να κάνει με το ΛΣ

 

βαρέθηκα να βλέπω συζητήσεις χωρίς καμιά ουσία

 

και όπως είπα και νωρίτερα ο καθένας αγοράζει ότι

τον βοηθάει στη δουλειά του

 

ένα άλλο θέμα που δεν έθιξε κανείς είναι το τι τρέχει

ο καθένας πάνω στο μηχανάκι του

αν πάρει κάποιος mac και βάλει πάνω το σπασμένο

DAW ή VST(i) χαίρω πολύ χαιρόπουλος πάλι δεν θα

πάρει το 100% αυτού που έχει

 

η άποψη μου είναι να μένει ο καθένας με το μηχάνημα

που έχει (εφόσον σηκώνει τα προγράμματα του) και

να αγοράσει DAW, instruments και plugins με τα λεφτά

της αλλαγής κονσόλας και τότε θα δει μεγάλη βελτίωση

 

οι macαδες να παραμείνουν macαδες και οι pcαδες pcαδες

αμαν πια με τις μόδες του τύπου "mac έχει και ο τάδε και

κάνει δουλειά - protools δουλεύει ο τάδε και κάνει παπάδες")

 

ΥΓ μάλλον κρίση μ έπιασε  ;D ;D ;D ;D

 

Dikio exeis vre aderfe, alla min ta pairneis sto kranio! Upotithetai oti to thread exei skopo na enimerwsei tous xristes, gia tous anapofasistous.

 

Sorry gia ta greenglish, alla eimai se asus eee kai exei xandros linux kai dn mporw na vrw me tpt ellinika (an kapoios mporei na voithisei as pei mia kouventa - egw th araiwsw ta posts mou pantws)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στήσει 2 μηχανήματα σύμφωνα με το γνωστό http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.2 (για leopard).

 

To ένα ήταν AMD athlon 4400+ με 939 μητρική της MSI.

(Δεν προτείνεται γιατί θέλει διάφορα tweak)

 

To άλλο με intel 775 ...

Για καινούρια συστήματα

 

Core duo/quad 65 ή 45nm

 

Μητρικές με intel chipset (p35)

Αν έχουν firewire κατα προτίμηση texas Instruments. (Gibabyte ή asus μητρικές κατα προτίμηση).

 

Κάρτες γραφικών δοκιμασμένες μόνο nvidia απο εμένα, 6800 και 8400 GS

 

DVDR Sata (samsung,lg,pioneer,nec from me) OXI IDE

 

Motu ultralite

Fireface 400 με τους κλασικούς drivers για osx

 

ποντίκια / πληκτρολ/webcam κλ. περιφερειακά της Logitech

 

Edit : ξέχασα το σημαντικότερο : Kalyway και iatkos release... σύντομα και leo4all v3

 

 

 

 

αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες  αν τα καταλαβαίνω σωστά όπως τα λές.

 

Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση και θα είμαστε ευγνώμονες για κάθε άλλη ενημέρωση.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω ένα καινούριο τετραπύρινο στο τέλος της επομένης εβδομάδας.

Εκεί πάνω θα δοκιμάσω μια 3η διανομή osx86, την leo4all v3.

 

Άν όλα πάνε καλά όπως έχω υπολογίσει θα postάρω όλο το hardware και σχετικά links για το leo4all release (αν μου το επιτρέψουν οι διαχειριστές).

 

Αν δεν πάει καλά με το leo4all θα πάει σίγουρα με το kalyway καθώς είναι τεσταρισμένο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δεν σε κατηγορώ για τίποτα...κουβέντα κάνουμε. Απλά και ο Καποδίστριας έκανε ένα κλασικό κόλπο marketing. Δεν θέλω να μιλήσουμε για marketing, το συγκεκριμένο θέμα όμως εκεί παραπέμπει...

...και για να πω την τελική μου άποψη γι αυτό το threat, το ότι υπάρχουν Pc που προσπαθούν και τρέχουν το Leopard, θέλουμε δεν θέλουμε αυξάνουν μακροπρόθεσμα τις πωλήσεις της Apple...γιατί εξοικιώνουν τους χρήστες με το περιβάλλον Mac και σε συνάρτηση με τις τιμές των υπολογιστών που κατεβαίνουν τα κάνουν προσιτά στο ευρύ κοινό. Άντε Wow! και στo δικό σου Μac...

 

Το κατά πόσο σταθερά τρέχει ένα whitebox το Leopard έχει να κάνει κατά γενική ομολογία κυρίως με 2 πράγματα:

1) Πόσο κοντά είναι το Hardware του PC με το Hardware της Apple (chipset, gfx card, netwerk adapter, etc...)

2) Πώς έγινε η εγκατάσταση του Leopard στο συγκεκριμένο WhiteB0x PC. (hacked kernelVanilla Kernel, EFI Strings/Injectors, etc.). Προσωπική μου άποψη μακρία από Kalyway/iAtkos/iDeneb/JaS/Leo4All και ότι άλλο φρούτο προκύψει στο μέλλον. Δεν θα αναφέρω τους λόγους εδώ, οποιοσδήποτε διαφωνεί υπάρχει και το Π.Μ.

 

To point μου είναι ότι μετά απο 2-3 χρόνια έρευνας μερικών εφευρετικών/χαρισματικών ανθρώπων, κάποιος με μια καλή επιλογή off-the-shelf PC Components και μια πολύ προσεκτική εγκατάσταση Leopard, μπορεί να απολαύσει την μοναδικότητα του OSX. Χωρίς να χάσει σε αξιοπιστία και επιδόσεις και μάλιστα στο 1/3 της τιμής που θα κόστιζε το Original Apple Hardware. Οπότε γιατί να αγοράσει κανείς MacPro/Macbook Pro πέραν των νομικών ζητημάτων που προκύπτουν από την παραβίαση της άδειας χρήσης του OSX ? (Δεν μιλάω για studio και γνωστούς παραγωγούς).

 

Πόσο καιρό ακόμα θα παραμένει το OSX κλειστό; (Μήπως όταν κανείς πλέον δεν θα αγοράζει το HARDWARE της; )

 

Μέχρι στιγμής ό,τι ανέφερε σε άρθρο του ο Χ.Β. στο περιοδικό RAM το 2005 επαληθέυθηκε. Lefkanti...πόσα ξέρεις.

 

Σχετικά με το EFIX: "it's too g00d 2 b true". Αλλά υπάρχει hard evidence ότι με λίγα σχετικά χρήματα, λίγο background στο hardware και στο *nix και όρεξη για έρευνα/πειραματισμό, να έχει κανείς Apple experience χωρίς να έχει πληρώσει cent στην Apple. We only want the OS.

 

Hail www.osx86project.org... ls8 ltl

 

ΥΓ. Σε 2 ώρες πιάνω βάρδια οπότε συγχωρείστε με για τα links που υποστηρίζουν τα παραπάνω και δυστυχώς δεν αναφέρονται. Ενδεικτικά: http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=77165

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατά πόσο σταθερά τρέχει ένα whitebox το Leopard έχει να κάνει κατά γενική ομολογία κυρίως με 2 πράγματα:

1) Πόσο κοντά είναι το Hardware του PC με το Hardware της Apple (chipset, gfx card, netwerk adapter, etc...)

2) Πώς έγινε η εγκατάσταση του Leopard στο συγκεκριμένο WhiteB0x PC. (hacked kernelVanilla Kernel, EFI Strings/Injectors, etc.). Προσωπική μου άποψη μακρία από Kalyway/iAtkos/iDeneb/JaS/Leo4All και ότι άλλο φρούτο προκύψει στο μέλλον. Δεν θα αναφέρω τους λόγους εδώ, οποιοσδήποτε διαφωνεί υπάρχει και το Π.Μ.

 

To point μου είναι ότι μετά απο 2-3 χρόνια έρευνας μερικών εφευρετικών/χαρισματικών ανθρώπων, κάποιος με μια καλή επιλογή off-the-shelf PC Components και μια πολύ προσεκτική εγκατάσταση Leopard, μπορεί να απολαύσει την μοναδικότητα του OSX. Χωρίς να χάσει σε αξιοπιστία και επιδόσεις και μάλιστα στο 1/3 της τιμής που θα κόστιζε το Original Apple Hardware. Οπότε γιατί να αγοράσει κανείς MacPro/Macbook Pro πέραν των νομικών ζητημάτων που προκύπτουν από την παραβίαση της άδειας χρήσης του OSX ? (Δεν μιλάω για studio και γνωστούς παραγωγούς).

 

Πόσο καιρό ακόμα θα παραμένει το OSX κλειστό; (Μήπως όταν κανείς πλέον δεν θα αγοράζει το HARDWARE της; )

 

Μέχρι στιγμής ό,τι ανέφερε σε άρθρο του ο Χ.Β. στο περιοδικό RAM το 2005 επαληθέυθηκε. Lefkanti...πόσα ξέρεις.

 

Σχετικά με το EFIX: "it's too g00d 2 b true". Αλλά υπάρχει hard evidence ότι με λίγα σχετικά χρήματα, λίγο background στο hardware και στο *nix και όρεξη για έρευνα/πειραματισμό, να έχει κανείς Apple experience χωρίς να έχει πληρώσει cent στην Apple. We only want the OS.

 

Hail www.osx86project.org... ls8 ltl

 

ΥΓ. Σε 2 ώρες πιάνω βάρδια οπότε συγχωρείστε με για τα links που υποστηρίζουν τα παραπάνω και δυστυχώς δεν αναφέρονται. Ενδεικτικά: http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=77165

 

Δυστηχώς στο θέμα iMAC , τον οποίο και έχω δεν υπάρχει πιo φτηνή λύση απο την πλευρά των PC που να προσφέρει τα ίδια ή και περισσότερο, άσε που η επιθετική πρακτική της apple να μειώνει την τιμή του iMAC δραματικά (πήρα τον πιο φτηνό imac ένα χρόνο πριν στα 1270 τώρα έχει κατρακυλήσει ο πίο φτηνός καινούργιος στα 1050 ευρώ) δεν αφήνει μεγάλο περιθώριο στις εταιρείς pc να την πλησιάζουν  , συν το γεγονός οτι η εγκατάσταση αν και εφόσον μπορεί να γίνει απαιτεί πολύ ψάξιμο και πιθανό πονοκέφαλο , σύν ότι ακόμα δεν έχω πιστεί ότι το pc hardware είναι της ίδιας ποιότητας με το apple hardware . Αλλά φυσικά ότι μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει το OSX σε ένα pc είναι πολυ καλό που μπορεί να γίνει , απλώς είναι μια λύση που δεν θα πρότεινα παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις , θα πρότεινα καλύτερα την εγκατάσταση UBUNTU που είναι ένα λειτουργικό που δοκίμασα και πραγματικά αγάπησα πολύ. Δυστηχώς το PC OSX μου θυμίζει περισσότερο φράνκεσταιν ;D 8)

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε κιλον γιατί όλο λες ότι κατρακύλησε η τιμή των μήλων και άλλα τέτοια. Με τα 1270€ εγώ έστησα τετραπύρηνο, με 4 γιγα ραμ και 760€ σύνολο σκληρό και dual layer αντιγραφικό καλύτερο και καλύτερη κάρτα γραφικών και έβαλα άλλα 150€ και πήρα 21" οθόνη. Κσι στα 1000€

στείνεις σύστημα κορυφαίου διπύρνου.

Με αυτά τα λ7 ποια είναι τα χαρακτηριστικά του imac?

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου