Προς το περιεχόμενο

Απο κιθαρίστας --> D.J. Πως?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..ναι εχει ασθενες σημα αλλα δεν ειναι κ φοβερο προβλημα,ακομα και ο θορυβος που κανει δεν ειναι ενοχλητικος.

 

..δε γνωρίζω για κατι τέτοιο,πάντως αυτό που λες το κάνεις και με το αμπλετον.δεν ξερω αν τα σετ ειναι πολυωρα βεβαια,αν ειναι δε μπορεις να το αξιοποιησεις,εκτος εαν είχες οτι κομματι παιζεις στημενο και ετοιμο για το αμπλετον.

 

γιατι δεν παιζεις με δυο σιντι(που ουτως η αλλως εχουν ολα τα μαγαζια) και λουπες σε τριτο καναλι απο πισι?

 

οταν λες λουπες γιατι ηχους μιλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά χαρά,

 

αρχίζοντας από πικάπ οι επιλογές πλέον είναι πολλές (πάντα για direct drive μιλάμε και όχι σαν του πατέρα μου με ιμάντα  ;D), από τη μία έχεις τα Technics ΜΚΙΙ που όντος είναι σκυλιά και διάφορες άλλες λύσεις.

Εγώ προσωπικά έχω MKII και έχω δοκιμάσει stanton, vestax και numark, τα δύο τελευταία για αρκετό καιρό αντικατέστησαν το MKII και έπαιζα αρκετά. Αν ενδιαφέρεσαι για μίξεις προτείνω MKII αν και ακριβό (χωρίς κανένα λόγο ???) για scratch προτείνω vestax ή numark λόγο παραπάνω χαρακτηριστικών (ultra pitch, ίσιο βραχίωνα, ρύθμιση start/stop) για εγκυκλοπαιδικούς λόγους παραθέτω ένα λινκ για να δεις το εύρος των δυνατοτήτων

ο εν λόγο κύριος  παίζει με το Vestax PDX3000 που παίρνει και MIDI controller για να ρυθμίζεις τις στροφές και να αλλάζεις "νότες" στους ήχους σου.

(το vestaxακι είναι στη shopping list μου) ;D

 

Από κεφαλή/βελόνα πάλι 2 δρόμοι, για scratch ανεπιφύλακτα shure M447, απλά εδώ και χρόνια κορυφή, δεν πηδάει εύκολα και έχει μεγάλο out... φυσικά η ποιότητα ήχου της δεν και η καλύτερη απλά τη θυσιάζεις λόγο σταθερότητας.

Στην περίπτωση που θες να μιξάρεις και οι επιλογές είναι πολλές από stanton ως ortofon ανάλογα με το budget σου. Προσωπικά γουστάρω τις ortofon concorde.

 

Στο θέμα mixer πάλι τα ίδια, scratch ή mix; Άπειρες επιλογές και στους δύο τομείς.

Για mix αν και δεν είναι η ασχολία μου έχω παίξει με Pioneer DJ M 500 και έχει πάρα πολλά καλούδια! effects κλπ

Για scratch έχω ένα Vestax PMC-05 Pro III και τώρα παίζω με ένα Mackie d.2.

Έχε υπόψιν ότι ένας scratch mixer έχει πολλά features που δεν λέει να τα πληρώσεις αν δεν είναι ο σκοπός σου αυτός και το ίδιο ισχύει για τους club mixers.

 

Με cds γενικά δεν έχω ασχοληθεί και δεν εκφέρω γνώμη.

 

Όσο αφορά της software λύσεις, κατά τη γνώμη μου μόνο με controller κάνεις δουλειά γιατί με το mouse είναι απλά ταλαιπωρία. Τα τελευταία χρόνια πολλές εταιρίες έχουν κυκλοφορήσει τα λεγόμενα DVS συστήματα που σου επιτρέπουν μέσο μιας κάρτας ήχου και ειδικών βινυλίων/cd να ελέγχεις mp3, wav κλπ (πάντα με τη χρήση ενός laptop). Είμαι κάτοχος του mixvibes και έχω παίξει αρκετά και με το Torq της M-Audio. Κορυφαία λύση το Rane Serato και το Tractor, ειδικά σε επίπεδο scratching.

 

Αυτά τα λίγα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστουμε illest !

 

djobiwan σχετικα με τις loopes , θελω να εχω απλα καποια πατερνς με drums και μπασογραμες ωστε να τα κολαω αναμεσα σε παρομοια κομματια και σε εμπορικα τραγουδια τα οποια δεν ειναι χορευτικα , να τα μεταμορφωνω σε ψευτοχορευτικα. επισης σε καθε εποχη υπαρχουν καποια κομματια που ειναι hit Και ταιριαζουν πανω απο ενα πληθς αλλων κομματιων , θα ηθελα να εχω ενα player αφιερωμενο σε τετοιες δουλειες γιατι δε προλαβαινω να κανω με 2 players μια συντομη σφηνα (αν και με τα αποθηκευμενα que προλαβαινουμε σχεδον τα παντα) , θελω ομως να το κανω πιο αυθορμητα και οχι προσχεδιασμενα . Θα μου πεις οτι ολα αυτα που θελω γινονται με το loop player ολων το προγραμματων , αλλα θελω την μεγιστη ελευθερια και ανεξαρτησια αν γινεται που νομιζω οτι μονο ενας extra player  μου παρεχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα αλλα δεν ξερω κατι σε σοφτ.μπορεις στο vdj να βαλεις λουπες αλλα δε θυμαμαι εαν συγχρονιζονται.

 

κατι σε χαρντ?

 

http://www.thomann.de/gr/roland_sp404.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να διαμορφώσω κάπως την ερώτηση... με ενα 200άρι... τί μπορω να πάρω να μάθω κ να την παλέψω να γουστάρω??? κ εκτός αυτού σκρατσακια μπορείς να κάνεισ κ με cd's????? κ όλες τις μίξεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τι να σου πω,με τοσα,το μονο που μπορω να σκεφτω (και να σου μεινει κι ολας)ειναι ενα κοντρολερ.

 

 

..παντως αν τα κανεις 3 τα κατοσταρικα απο θωμα παιρνεις ενα τρικαναλο μεικτη της BEHRINGER (τον DX626) και ενα 

2πλο σιντι της numark.

βεβαια αν για τον οποιοδηποτε λογο δε θες διπλο σιντι,υπαρχει η επιλογη των δυο μονων,η stanton εχει ενα μοντελο με κατω απο 100 ευρω.ειχα μια τετοια,ολα καλα απλα μου πεθανε σε μια μεταφορα μετα απο 4χρονια.

 

..αν τελικα επιλεξεις να παρεις κοντρολερ,μη δωσεις τα λιγοτερα που μπορεις,παρε κατι καλυτερο απο το hercules.με λιγα παραπανω παιρνεις ενα κοντρολερ το οποιο παιζει και timecoded vinyls.Αν στο μελλον αποφασισεις να παρεις και πικαπ ας πουμε τα πετας επανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω ρε επιστήμη... κιθάρα πιο εύκολα έμαθα... δλδ με 300 πες... (ωχ θεε μου...) τι παίρνω για να είμαι κομπλέ???? στείλε λίνκς, για να μαθαίνω τι είναι κ το καθένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον ευχαριστώ... 2ον αυτά είναι κοντρολερς μαζί με cd??? κ τι περίπου κάνω με αυτά??? μάλλον το άθλημα δεν με θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 πρώτα links είναι cdιέρες με μίκτη - all in one κατάσταση, τα συνδέεις σε ενισχυτή και ηχεία και παίζεις. Τα υπόλοιπα είναι controllers για χρήση με πρόγραμμα dj στο pc.

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου