Προς το περιεχόμενο

Boss NS-2 & noisy pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τα μελη,

Οι μαγνητες της κιθαρας μου σε συνεργασια με τα πεταλακια (Vox wah, boss overdrive, acoustic simulator, analοg delay) δημιουργουν εναν σχετικο θοριβο. Τα πεταλακια δεν φταινε σε τιποτα, οι μαγνιτες ειναι το προβλημα. Σκεφτομαι να παρω το BOSS NS-2. Κοιταζα το manual που δινει στο site η boss και τις συνδεσμολογιες που προτεινει με τα send και receive οπως επισης διαβαζα σε κατι review οτι αδυνατιζει πολυ το σημα.

Ποια ειναι η γνωμη σας? Θα κανει δουλεια με τους μαγνητες ή ειναι καθαρα για θοριβους που προερχονται απο τα εφε?

Noizless μαγνητες δεν σκεφτομαι να βαλω ακομα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αν δεν υπερβάλεις με τη ρύθμιση δεν αδυνατίζει κανένα σήμα.Αλήθεια τι κιθάρα(και τι μαγνήτες)έχεις;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την fender stratocaster highway 1 (2006 upgrade). οι μαγνητες της ειναι αυτοι: 3 Hot Single-Coil Strat Pickups with Alnico 3 Magnets and Reverse Wound/Reverse Polarity Middle Pickup.

 

αυτό που θες είναι το hum debugger της electro harmonix

πολυ καλη μου φαινεται η προταση σου, εντυπωση μου κανει ομως το οτι συνδεεται πριν απο οτι πεταλια υπαρχουν. φανταζομαι οτι περναει το σημα απο την κιθαρα και το καθαριζει. μετα ομως? πως καθαριζει το σημα των πεταλιων αφου προηγειτα στη σειρα?

τωρα βεβαια αυτα τα λεω με την λογικη του ασχετου ε... :) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπανέρχομαι στο θρεντ γιατί δεν απάντησε κάποιος στον apo83...

 

πολυ καλη μου φαινεται η προταση σου, εντυπωση μου κανει ομως το οτι συνδεεται πριν απο οτι πεταλια υπαρχουν. φανταζομαι οτι περναει το σημα απο την κιθαρα και το καθαριζει. μετα ομως? πως καθαριζει το σημα των πεταλιων αφου προηγειτα στη σειρα?

τωρα βεβαια αυτα τα λεω με την λογικη του ασχετου ε... :) :P

 

Όχι, δεν είναι καθόλου άσχημη ερώτηση. Τελευταίο στο effects loop είναι η καλύτερη τοποθέτηση, και κάνει θαύματα, όχι μόνο σε single coils αλλά σε πάρα πολλές άλλες περιπτώσεις. Σε παραπέμπω σε αυτό το θρεντ που τα συζητούσαμε, και που όπως είχα υποσχεθεί θα ανεβάσω κάτι προς χάριν σύγκρισης...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158862.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τα πεταλακια δεν φταινε σε τιποτα, οι μαγνιτες ειναι το προβλημα...

 

...πολυ καλη μου φαινεται η προταση σου, εντυπωση μου κανει ομως το οτι συνδεεται πριν απο οτι πεταλια υπαρχουν. φανταζομαι οτι περναει το σημα απο την κιθαρα και το καθαριζει. μετα ομως? πως καθαριζει το σημα των πεταλιων αφου προηγειτα στη σειρα?

 

Στην αρχή λες ότι είσαι σίγουρος ότι ο θόρυβος οφείλεται στους μαγνήτες και όχι στα πεταλάκια. Μετά μπλέκεις και τα πετάλια. Τι ισχύει τελικά;

 

Ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση του bloody_sunday, θα περίμενα λόγω της απλής λογικής της επεξεργασίας ενός σήματος να είναι σαφώς πιο αποδοτικό να φιλτράρεις το hum πρωτού το σήμα υποστεί άλλη επεξεργασία. Αναμένω τα κλιπάκια εναγωνίως  :D

 

Εναλλακτική λύση στο θέμα του βζζζζζζζζζ ενός μονού μαγνήτη είναι το shielding, θα βρεις πάρα πολλά πάνω στο θέμα με ένα search.

 

Είμαι περίεργος να μάθω πάντως ο θόρυβος ακούγεται και όταν παίζεις; Μπορείς να ανεβάσεις ένα δείγμα να ξέρουμε για τι μιλάμε;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση του bloody_sunday, θα περίμενα λόγω της απλής λογικής της επεξεργασίας ενός σήματος να είναι σαφώς πιο αποδοτικό να φιλτράρεις το hum πρωτού το σήμα υποστεί άλλη επεξεργασία. Αναμένω τα κλιπάκια εναγωνίως  :D

 

+11  :)

 

 

Είμαι περίεργος να μάθω πάντως ο θόρυβος ακούγεται και όταν παίζεις; Μπορείς να ανεβάσεις ένα δείγμα να ξέρουμε για τι μιλάμε;

 

ελα ντε...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν τα εχω μπλεξει... λοιπον,

ο θορυβος υπαρχει οσο ειναι ενεργοποιημενο καποια απο τα πεταλια, πχ το super overdrive της boss.

ξερω ομως οτι αυτο συμβαινει επειδη υπαρχουν οι συγκεκριμενοι μαγνητες. με την αλλη μου κιθαρα, μια yamaha με κατι μαγνητες των 5€ (ισως και λιγοτερο) - Humbucking ομως- δεν υπαρχει τιποτα με τις ιδιες ρυθμισεις.

δεν ξερω ποσο περιπλοκο ακουγεται, αλλα απ οτι καταλαβαινω οι single coil μαγνητες φταινε.

 

συμπληρωνω τωρα που εχω δουλεψει περισσοτερο οτι ο βορυθος μειωνεται κατα πολυ στις 2ες θεσεις απο ταστιερα και χορδιερα οπου παιζουν οι μαγνητες παιζουν ανα ζευγαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως είπε κάποιος japonezos.

 

Oooooo... I see.

Guitar coils ... no standards ???

You have to modify depending your needs

:)

 

Βέβαια, η συνδεσμολογία εντός και εκτός κιθάρας πρέπει να είναι σωστή καθώς τα καλώδια αλλά και η τροφοδοσία στα πεταλάκια θέλουν αρκετή προσοχή.

 

Προσπάθησε να αλλάξεις την σειρά στα πετάλια.

 

Σημαντικό 1.

Κι επειδή όπως πάντα κάτι φταίει, κοίταξε τη σύνθετη αντίσταση εξόδου από τους μαγνήτες σου (δηλαδή στο βύσμα εξόδου της κιθάρας).

Ειδικά δε, όταν χρησιμοποιείς παραπάνω από ένα coil (mix coil). Εάν η αντίσταση δεν είναι στα πλαίσια που θέλει το πρώτο input (πρώτο πεταλάκι της σειράς), απλά οι μαγνήτες σου θα παίζουν ρόλο "τρανζιστοράκι".

 

Σημαντικό 2.

Πρόσεξε: α) την τροφοδοσία που πάει στα πεταλάκια πρέπει να είναι πεντακάθαρη {καθαρό DC και χωρίς spikes} και β) εάν έχει εσωτερική τροφοδοσία προενίσχυσης η κιθάρα που σου βγάζει θόρυβο ζζζ (βόμβο) απομόνωσε τις τροφοδοσίες. Όχι κοινές. Εκτός και εάν κάνεις πατέντα διαχωρισμού γείωσης Α - γείωσης Β και θετικό Α - θετικό Β.

 

Συμβουλή.

Τα πεταλάκια δουλεύουν και με μπαταρίες.

Για να αποκλείσεις την περίπτωση βόμβου από το ρεύμα, κάνε στην αρχή το τεστ με μπαταρίες (σε όλα τα πεταλάκια). Κανένα βύσμα από τροφοδοτικό να μην είναι σε πεταλάκι. Μπορεί να έχεις loop back από την γείωση του ενισχυτή. Ποτέ δεν ξέρεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε κάποιος japonezos.

 

Oooooo... I see.

Guitar coils ... no standards  ???

You have to modify depending your needs

:)

 

Βέβαια, η συνδεσμολογία εντός και εκτός κιθάρας πρέπει να είναι σωστή καθώς τα καλώδια αλλά και η τροφοδοσία στα πεταλάκια θέλουν αρκετή προσοχή.

 

Προσπάθησε να αλλάξεις την σειρά στα πετάλια.

 

Σημαντικό 1.

Κι επειδή όπως πάντα κάτι φταίει, κοίταξε τη σύνθετη αντίσταση εξόδου από τους μαγνήτες σου (δηλαδή στο βύσμα εξόδου της κιθάρας).

Ειδικά δε, όταν χρησιμοποιείς παραπάνω από ένα coil (mix coil). Εάν η αντίσταση δεν είναι στα πλαίσια που θέλει το πρώτο input (πρώτο πεταλάκι της σειράς), απλά οι μαγνήτες σου θα παίζουν ρόλο "τρανζιστοράκι".

 

Σημαντικό 2.

Πρόσεξε: α) την τροφοδοσία που πάει στα πεταλάκια πρέπει να είναι πεντακάθαρη {καθαρό DC και χωρίς spikes} και β) εάν έχει εσωτερική τροφοδοσία προενίσχυσης η κιθάρα που σου βγάζει θόρυβο ζζζ (βόμβο) απομόνωσε τις τροφοδοσίες. Όχι κοινές. Εκτός και εάν κάνεις πατέντα διαχωρισμού γείωσης Α - γείωσης Β και θετικό Α - θετικό Β.

 

Συμβουλή.

Τα πεταλάκια δουλεύουν και με μπαταρίες.

Για να αποκλείσεις την περίπτωση βόμβου από το ρεύμα, κάνε στην αρχή το τεστ με μπαταρίες (σε όλα τα πεταλάκια). Κανένα βύσμα από τροφοδοτικό να μην είναι σε πεταλάκι. Μπορεί να έχεις loop back από την γείωση του ενισχυτή. Ποτέ δεν ξέρεις.

 

 

χαχα...

μπερδευτικα!

 

με την σειρα παντως εχω πειραματιστει αρκετα, μικρες οι διαφορες και μπορω να πω οτι ετσι οπως τα εχω τωρα ειναι η καλητερη, συμφωνα παντα και με τις αναγκες μου.

οσο αναφορα στις μπαταριες δεν το συζητω, ασυμφωρο και σπαστικο. εχω 1spot.

 

τα υπολοιπα αδερφε δεν τα καταλαβαινω  :) :-\

 

νομιζω οτι πρεπει να αρχιζω να μαζευω ψηφους για το hum debugger... εως τωρα εχω εναν θετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου