Προς το περιεχόμενο

RME FF 400 απορίες.


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω από ηλεκτρονικές συσκευές, αλλά μήπως "επιβαρύνεται" το μηχάνημα όταν είναι σε συνεχή λειτουργία/τροφοδοσία… Δεν ξέρω πραγματικά...

 

Πσίτττ!!!! μεταξύ μας ...... 8) Το επιβαρύνει ειδικά αν παραγεί μεγάλη θερμότητα. Αλλά και πάλι είναι θεωρητικό. Στην πράξη η πλειψηφία των χρηστών αγήνει τα παντα ανοιχτά συνέχεια χωρίς προβλήματα.

 

Θα το ψάξω και θα σου πώ αν γίνεται να της διακόψεις την τροφοδοσία χωρίς να τραβήξεις το καλώδιο firewire.

 

Μια λύση είναι να την απενργοποιείς απο τα Preferences ή να την χρησημοποιεις μόνο μεσα απο το Host (Cubase , Reason , Logic etc). Δηλαδή με λίγα λόγια θα επιλέγεις στα Preferences την στάνταρ κάρτα ήχου. Ετσι δεν θα χρησιμοποιείται η κάρτα και άρα θα καταναλώνει λιγότερο ρεύμα.

 

Kαι φυσικά μια άλλη λύση είναι να κάνεις αυτό που λέει ο eye Mε τον διακόπτη στο πισω μέρος.

 

kilon  ειλικρινά  πρέπει  να  έχεις  σοβαρό  πρόβλημα  Embarrassed, προσωπικό , ερωτικό , επαγγελματικό , υπαρξιακό , εύχομαι  ολόψυχα  να  το  λύσεις  σύντομα.

συμμετέχεις  σε  όλα  τα  thread  Huh?, έχεις  για  τα  πάντα  άποψη  Huh? δίχως  ποτέ  να  είσαι  κάτοχος  τους ( βλέπε  κάρτα - αναλογικούς  συνθετητές ) κι  δεν  εννοείς  να  καταλάβεις  από  τον  ψευτοεγωισμό  σου  το  παραμικρό  . το  χειρότερο , συνεχίζεις  μανιωδώς  να  ποστάρεις  ανοησίες  κι  ανυπόστατα  πράματα .

αν  είχες  πιάσει  ποτέ  στα  χέρια  σου  αυτή  την  κάρτα , κι  αυτό  το  διακόπτη , τότε  θα  αναθεωρούσες  περί  τεχνικού  προβλήματος  από  την  καθημερινή  χρήση .  Wink

εκτός  κι  αν  ήσουνα  παρών  στο  εργοστάσιο  παραγωγής  και  στις  δοκιμές  του  προιόντος

αλήθεια  γνωρίζεις  που  κατασκευάζεται  η  εν  λόγω  κάρτα ??

εμπρός , ξέρεις  τον  τρόπο ... google  it 

 

Είπαμε είμαι παντογνώστης, η κάρτα κατσκευάζεται στην Κίνα . Χωρις Google.  8)

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πσίτττ!!!! μεταξύ μας ...... 8) Το επιβαρύνει ειδικά αν παραγεί με μεγάλη θερμότητα. Αλλά και πάλι είναι θεωρητικό. Στην πράξη η πλειψηφία των χρηστών αγήνει τα παντα ανοιχτά συνέχεια χωρίς προβλήματα.

 

Θα το ψάξω και θα σου πώ αν γίνεται να της διακόψεις την τροφοδοσία χωρίς να τραβήξεις το καλώδιο firewire.

 

Μια λύση είναι να την απενργοποιείς απο τα Preferences ή να την χρησημοποιεις μόνο μεσα απο το Host (Cubase , Reason , Logic etc). Δηλαδή με λίγα λόγια θα επιλέγεις στα Preferences την στάνταρ κάρτα ήχου. Ετσι δεν θα χρησιμοποιείται η κάρτα και άρα θα καταναλώνει λιγότερο ρεύμα.

 

 

Ρε 'συ, μεθυσμένος είσαι; Ποτέ ποτό με άδειο στομάχι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρνάς τον διακόπτη στην εξωτερική τροφοδοσία ενώ ΔΕΝ παρέχεις εξωτερική τροφοδοσία

 

Αυτή είναι όντως μία ξεκάθαρη απάντηση, που πλάκα πλάκα είναι και αυτονόητη…(όταν δεν έχεις πρόβλημα να παίρνει ρεύμα η κάρτα από το pc).

 

Μια λύση είναι να την απενργοποιείς απο τα Preferences ή να την χρησημοποιεις μόνο μεσα απο το Host (Cubase , Reason , Logic etc). Δηλαδή με λίγα λόγια θα επιλέγεις στα Preferences την στάνταρ κάρτα ήχου. Ετσι δεν θα χρησιμοποιείται η κάρτα και άρα θα καταναλώνει λιγότερο ρεύμα.

 

Μπορείς να απενεργοποιήσεις την κάρτα μέσω του software της κάρτας?

Πάντως ήδη κάνω αυτό που λες, την χρησιμοποιώ μόνο μέσα από το cubase, (έχω της motherboard για όλα τα άλλα) αλλά δεν κλείνει και αυτή όταν κλείνω το πρόγραμμα… ωραίο θα ήταν αυτό…

 

 

Τώρα για το τυπικό της αντιπαράθεσης, αν είναι δηλαδή ένα απλό switch επιλογής τροφοδοσίας ή ένα κλασικό on/off, δεν χρειάζεται να πλακωνόμαστε κιόλας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να απενεργοποιήσεις την κάρτα μέσω του software της κάρτας?

Πάντως ήδη κάνω αυτό που λες, την χρησιμοποιώ μόνο μέσα από το cubase, (έχω της motherboard για όλα τα άλλα) αλλά δεν κλείνει και αυτή όταν κλείνω το πρόγραμμα… ωραίο θα ήταν αυτό…

 

 

αυτό που είπα δεν απενεργοποιεί εντελώς την κάρτα απλώς δεν την χρησιμοποιεί και άρα μόνο την κρατά ανοιχτή με ελάχιστη τροφοδοσίσ .Πρέπει να το ψάξω για να σου πω σίγουρα πως κλείνει εντελώς την τροφοδοσία μέσω software αν αυτό είναι δυνατόν να γίνει.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις συνέχεια το τροφοδοτικό προσασμοσμένο πάνω της.

 

 

Εξαρτάται.... Αν τη συνδέεις σε laptop με 4 pin firewire καλώδιο είναι πιθανό να έχεις πρόβλημα λόγω μικρής παροχής ρεύματος - με συνέπεια η κάρτα να δουλεύει προβληματικά η να μην δουλεύει καθόλου. Σε αυτή την περίπτωση επιβάλλεται να χρησιμοποιήσεις και την εξωτερική τροφοδοσία οπότε και ο διακόπτης ειναι always on και ποτέ off.

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται.... Αν τη συνδέεις σε laptop με 4 pin firewire καλώδιο είναι πιθανό να έχεις πρόβλημα λόγω μικρής παροχής ρεύματος - με συνέπεια η κάρτα να δουλεύει προβληματικά η να μην δουλεύει καθόλου. Σε αυτή την περίπτωση επιβάλλεται να χρησιμοποιήσεις και την εξωτερική τροφοδοσία οπότε και ο διακόπτης ειναι always on και ποτέ off.

 

Ώπα, νάτος.

Έχεις δίκιο φίλε, το λέει και στο manual μου φαίνεται... αν έχεις laptop αναγκαστικά χρειάζεσαι το τροφοδοτικό.

 

 

RME FF 400.... η κάρτα που δεν "κοιμάται" ΠοΤε.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, νάτος.

Έχεις δίκιο φίλε, το λέει και στο manual μου φαίνεται... αν έχεις laptop αναγκαστικά χρειάζεσαι το τροφοδοτικό.

 

 

RME FF 400.... η κάρτα που δεν "κοιμάται" ΠοΤε.........

 

ikon  γιατί  το  λες  αυτό ?

αν  υποθέσουμε  ότι  η  κάρτα  δεν  είναι  συνδεδεμένη  πουθενά ,  σε  κανένα  υπολογιστή , και  με  κανένα  fw  καλώδιο , "ανάβει" ?  μπορεί  κάποιος  χριστιανός  να  την  "ανάψει" ? να  την  θέσει  σε  λειτουργία  όπως  θα  έλεγαν  οι αρχαίοι ?

τροφοδοτείται  με  ρεύμα  η  κάρτα ? ανάβουν  τα  φωτάκια  της ?  (  kilon  στράτα  στρατούλα  γούτσου  γούτσου  ;D)

αν  η  απάντηση  είναι  ναι  ,  τότε  αυτό  πως  διάολο  γίνεται ?  κι  αφού  γίνεται , τότε  με  τον  ίδιο  τρόπο  μήπως  πρέπει

να  συμβαίνει  κι  το  αντίθετο , δηλαδή  να  "σβήνει"  επίσης  ? ( kilon  στράτα  στρατούλα  ;D )

ποτέ  να  μην  αφήνεις  κάρτα  και  monitor  ανοιχτά , υπάρχει  και  το  ρεύμα  ηρεμίας  ξέρεις , αλλά  για  αυτά  ας  μιλήσει  καλύτερα  κανένας  ειδικός  ....  εεεε  κανένας  kilon  ήθελα  να  πω  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ας σεναριολογήσω ξανά…

 

-Έστω ότι έχω ένα laptop.

 

-Έχω συνδέσει την συγκεκριμένη κάρτα…

 

-Αναγκαστικά έχω βάλει και το τροφοδοτικό της αφού σε αυτή την περίπτωση δεν παίρνει (και) ρεύμα από το firewire

 

-Γράφω το έπος στο cubase και αφού τελειώσω, θέλω να παίξω 24 ώρες call of Duty2 online στο καπάκι.

 

-Πώς θα κλείσω την κάρτα χωρίς να κλείσω το laptop?

(μπορείς να μου πεις, γύρνα τον διακόπτη στο bus (τροφοδοσία από firewire) και θα σβήσει μόνη της η κάρτα, αφού δεν μπορεί να πάρει σωστά ρεύμα από εκεί. Άρα κάνε μια μαλακία για να αναγκαστεί να σβήσει η κάρτα από δυσλειτουργία).

 

 

Αλλά, είναι λογική να κλείνει έτσι ένα πανάκριβο μηχάνημα?

ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ας σεναριολογήσω ξανά…

 

-Έστω ότι έχω ένα laptop.

 

-Έχω συνδέσει την συγκεκριμένη κάρτα…

 

-Αναγκαστικά έχω βάλει και το τροφοδοτικό της αφού σε αυτή την περίπτωση δεν παίρνει (και) ρεύμα από το firewire

 

-Γράφω το έπος στο cubase και αφού τελειώσω, θέλω να παίξω 24 ώρες call of Duty2 online στο καπάκι.

 

-Πώς θα κλείσω την κάρτα χωρίς να κλείσω το laptop?

(μπορείς να μου πεις, γύρνα τον διακόπτη στο bus (τροφοδοσία από firewire) και θα σβήσει μόνη της η κάρτα, αφού δεν μπορεί να πάρει σωστά ρεύμα από εκεί. Άρα κάνε μια μαλακία για να αναγκαστεί να σβήσει η κάρτα από δυσλειτουργία).

 

 

Αλλά, είναι λογική να κλείνει έτσι ένα πανάκριβο μηχάνημα?

ε;

 

Συμβουλή , πάρε ένα πολυμπριζο.Βάλε πάνω την καρτα ήχου εννοείται με εξωτερική τροφοδοσία και τα 2 σου μονιτορς. Προτίμησε το πολύμπριζο να είναι ασφαλείας και να έχει διακόπτη on/off. Κλείσε το πολύμπριζο όταν τελειώσεις με την δημιουργία μουσικής. Έτσι δουλεύω έγώ και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Problem Solved.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου