Προς το περιεχόμενο

Εγω ο Vangelis (συνέντευξη στο BHMagazino)


giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τωρα εσυ...γραφτηκες στο imageshack για να δεις τις pics. Περιεργο, γιατι καμια σχεση δεν εχουν οι pics μου με το imageshack ::)

Οι πρωτες 7 απο τις Pics ειναι απο το 2001. Mythodea Live, you know?? Το εγραψα απ'την αρχη. Οι υπολοιπες ειναι καπου μετα το 2007.

Τελος, βλεπω μετα λυπης μου οτι η ασχετοσυνη παει συννεφο ΚΑΙ εδω, σε ενα φορουμ που υποτιθεται γραφουν και διαβαζουν μουσικοι.

Αφου ρε παλικαρια Δεν το ξερετε το θεμα, γιατι απαντατε? Περιμενω καποιον με στoιχειωδεις γνωσεις γυρω απ'τον Vangeli.

 

Φιλικα παντα..... 8)

Φιλικά πάντα, γιατί μου φαίνεται ότι τα ζητάς λιγουλάκι...

 

Τώρα, για να μην μιλάμε για προσωπικά ζητήματα (που δε με πολυνοιάζει), ορίστε η δική μου γνώμη:

 

Υπάρχουν 1 πιθανότητα να κάνει τα πράγματα real time και αυτή είναι να χρησιμοποιεί κάποιο είδος arpeggiator μαζί με harmonizer, κλπ, κλπ (πως βγάζουν χορωδία με μία φωνή; Κάτι τέτοιο...). Υπάρχει η άλλη πιθανότητα να παίζει με κάποιο σύστημα (εξαιρετικά πιο απίστευτο βέβαια) σαν αυτά που έχουν... τα αρμόνια. Με αυτόματο accompaniament, κλπ, κλπ...

 

Βέβαια και στις δύο περιπτώσεις το αποτέλεσμα θα ήταν μάλλον σχετικά φτωχό και με περιορισμένο έλεγχο του αποτελέσματος, εκτός εάν μπαίνει στο σύστημα με δικά του preset που τέλος πάντων για στουντιακή δουλειά είναι μάλλον... περιττό;

 

Από κάποια κομμάτια που θυμάμαι από συλλογές και άλλα τέτοια, ομολογώ ότι αυτό που ακούγεται φαίνεται ότι ίσως κάποιος θα μπορούσε να το παίξει real time αλλά μόνο και μόνο επειδή είναι αρκετά απλό στην ενορχήστρωση του...

 

Το soundtrack για το 1492 πάντως είχε χορωδία και ορχήστρα... (και πιάνο και άλλα), άρα μάλλον εκεί δεν ισχύει αυτό που λες.

 

Και πάλι για να το πω πιο απλά: Έχω δίπλωμα πιάνου (και καλά πιανισταράς, που ο Βαγγέλης ΔΕΝ είναι). ΔΕ μπορώ να παίξω ταυτόχρονα τις γραμμές που ΕΓΩ θέλω ΚΑΙ των βιολιών ΚΑΙ των πνευστών ΚΑΙ των κρουστών. Και αν θες τσέκαρε τον Hans Zimmer που τέλος πάντων, μάλλον δεν είναι άσχετος ούτε από τη μουσική, ούτε από στουντιά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο Βαγγ παιζει πολυ με samples και arpegiators, εχεις ακουστα το Zyklus Midi Performance System Sequencer?? Αυτο επαιζε πολυ στο Direct και μετα, και αν θυμαμαι καλα το συστημα που εχει τωρα ειναι μια μετεξελιξη του Zyklus. Δεν θυμαμαι λεπτομερειες, γερναω....

Το ολο συστημα μου θυμηζει κατι απο τα σημερινα synths, Combinations με πολλους ηχους και ρυθμους και arpegiators και mega-samples και effects κλπ ταυτοχρονα, αλλα σε προχωρημενη μορφη, και πολλα χρονια πριν καν οι εταιριες synths παρουν χαμπαρι τι παιζεται....

Το συστημα ειναι μαλλον MIDI based, αν κοιταξεις τις Pics θα δεις 16 ασπρα "κουτακια", 16 pedals (συν 1 sustain), 16 knobs στο μεγαλο ασπρο "κουτι", πολυ to 16 παιζει και αυτο φωναζει MIDI-driven system.

Tα PCs που βλεπεις στις pics (και θα εβλεπες και στο video ΑΝ δεν το ειχαν κατεβασει αρον αρον απ το internet.... ) "τρεχει" το RADAR V.

 

(RADAR (Random Access Digital Audio Recorder) is a product line of professional digital multitrack recorders capable of recording and playing back twenty-four tracks of audio.)

 

Ο Βαγγ ηχογραφει σχεδον τα παντα που παιζει....

 

Ωραία.  :)

 

Μυστηριωδώς η κουβέντα για το Radar μέχρι στιγμής στο φόρουμ - όλα τα χρόνια που το παρακολουθώ - είναι σχεδόν μηδενική... είχα προσπαθήσει να το επισημάνω παλιότερα (μάταια) μέσω μιας συνέντευξης των Portishead που σχεδόν εντελώς απορριπτικοί προς τον "ψυχρό" ηχητικό χαρακτήρα των άλλων DAWs και digital recorders, του πλέκουν μεγάλα εγκώμια.

 

Ίσως να ενδιέφερε και αυτό:

 

http://www.musicradar.com/news/guitars/depeche-modes-live-setup-revealed-245774

 

:)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas,

 

 

Όλο αυτό είναι παιγμένο σε πραγματικό χρόνο.

 

Είναι αρκετά εύκολο να καταλάβει κανείς το πως (όχι βέβαια με 8 χέρια).

Μη ξαναγράψεις ότι δεν είναι πιανισταράς.

Είναι σα να λες ότι ο Λεονάρντο (ντα Βίντσι) δε ζωγράφιζε ωραίες πάπιες.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μη ξαναγράψεις ότι δεν είναι πιανισταράς.

Είναι σα να λες ότι ο Λεονάρντο (ντα Βίντσι) δε ζωγράφιζε ωραίες πάπιες.

Επέτρεψε που να έχω διαφορετική γνώμη για τον ορισμό του 'πιανισταρά'!

 

επίσης:

 

Εδώ μάλλον υπάρχει overdub, ή μήπως όχι;

 

Κι εδώ

βλέπω 3 στην σκηνή, που με κάνει να πιστεύω ότι δε μπορούσε να τα παίξει όλα μόνος του...

 

Και για να είμαι ξεκάθαρος: Φυσικά αν κάποιος παίξει σολο πιάνο (για παράδειγμα) μόνος του παίζει και τα έργα μπορεί να είναι εκπληκτικά (Beethoven sonatas, πχ). Επίσης το να παίξει κάποιος κάτι απλό μπορεί να είναι εκπληκτικό (Kabalevsky, Χατζιδάκις και ότι άλλο τέλος πάντων). Δεν ρίχνω κανέναν με αυτά που λέω. Ακούω καθαρά ότι υπάρχουν κάποια κρατημένα και κάποια πράγματα (2 κάθε φορά), όπως γινόταν παλιά στα mods, στο direct. στα δύο βίντεο που έβαλα εγώ... δε παίζει να τα έπαιξε μόνος του μια και έξω (σε real time) και να τελείωσε. Τουλάχιστον έτσι νομίζω, χωρίς να έχω παραπάνω δεδομένα παρά την εμπειρία μου στη μουσική. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε παίζει να τα έπαιξε μόνος του μια και έξω (σε real time) και να τελείωσε.

 

+1

 

Φυσικά και δεν υπάρχει ούτε 1 στο εκατομμύριο να τα έπαιξε όλα μπαμ κι έξω. Σίγουρα υπάρχουν overdubs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη τρελαινεστε... 8)

Και παρτε μια ιδεα του πως συνθετει και παιζει/ηχογραφει real time o μεγιστος αυτος πληκτρας. Θα μαθετε αρκετα. 8) ;D

 

Ολα τα κομματια ειναι παιγμενα live και ειναι καθαρος αυτοσχεδιασμος.

Τα Videos ειναι απο αρχες '80s ως μεσα '00s, τα εκανα ενα compi και τα ανεβασα στο YouTube 2 χρονια πριν.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν υπάρχει ούτε 1 στο εκατομμύριο να τα έπαιξε όλα μπαμ κι έξω. Σίγουρα υπάρχουν overdubs.

 

Αν αναφέρεσαι στο κομάτι που έβαλα εγώ, πάρτο αλλιώς.

 

Τα άλλα που έβαλε ο Νικόλας, είναι άσχετα (ήτοι δεν περιλαμβάνονται στη λογική του Direct, ούτε είπε κανείς κάτι για το πως φτιάχτηκαν).

 

Νικόλα, δεν παρέθεσες κανένα ορισμό.

Έκανες (πάνω από ένα) ημι-απαξιωτικό σχόλιο και απλώς σου θύμισα τη σχετική αξία της παρατήρησής σου, σε σχέση με την αξία του συνθέτη. Το ξέρω ότι εσείς του ωδείου μονίμως το κάνετε αυτό με το Βαγγέλη, αλλά εγώ δεν είμαι μαθήτρια και θα αντιμιλήσω..

 

:) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που παρέθεσες αναφέρομαι.

 

Όταν λέω "πάρτο αλλιώς" εννοώ ότι ΞΕΡΩ ότι είναι εκτελεσμένο σε πραγματικό χρόνο, όχι "μη μου τη λες εμένα" :) :) :)

 

Γιατί αμφιβάλλεις;

Τι από αυτά που άκούς δεν μπορεί να γίνει σε πραγματικό χρόνο;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου