Προς το περιεχόμενο

Online shop για βιολι, τσελο κλπ


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fleamail, σ' ευχαριστώ για το ινφο.

Κάτι τέτοιο ψάχνω (βάσει τιμής).

Είμαι παντελώς άσχετος από κοντραμπάσα, είναι καλό το ότι είναι από ebony;

 

Ebony είναι η ταστιέρα του και ναι είναι must, τα φθηνότερα είναι ebonized ένα συνθετικό υποκατάστατο και τα ποιο φθηνά είναι με rosewood.

 

Τι είδους σετάρισμα μπορούν να σου κάνουν; (και δεν μπορούμε εμείς; )

 

Και τέλος, υπάρχουν κοντραμπάσα με τόσο χάλια κατασκευή, που δεν κουρδίζονται;  ;D ::)

 

Μόλις το παραγγέλνεις σου στέλνουν mail και σε ρωτάνε αν το θελεις για jazz, κλασσική, ροκαμπίλια ή αν είσαι αρχάριος για να σου σετάρουν το ύψος των χορδών ανάλογα. Αν πχ το θέλεις για rockabilly πρέπει να είναι πολύ ψηλά γιατί πέφτει ξύλο! ;D

 

Και τέλος, υπάρχουν κοντραμπάσα με τόσο χάλια κατασκευή, που δεν κουρδίζονται;  ;D ::)

 

Ναι όλα τα κινέζικα έχουν τόσο χάλια καβαλάρη, κλειδιά και μερικές φορές κατασκευαστικά προβλήματα που δε κουρδίζονται. Βέβαια αυτό διορθώνεται αλλά έχει τόσο κόστος που στην τελική δε συμφέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

fleamail, σε ευχαριστώ και πάλι.

 

Να υποθέσω ότι καλό είναι να αποφεύγω τα κοντραμπάσα για τα οποία διαβάζω "laminated";  ::)

Ή αυτό δεν παίζει ρόλο, αν πχ αναφέρεται μόνο για τις πλευρές του;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι καλό είναι να αποφεύγω τα κοντραμπάσα για τα οποία διαβάζω "laminated";  ::)

Ή αυτό δεν παίζει ρόλο, αν πχ αναφέρεται μόνο για τις πλευρές του;

 

Μακριά!!! Εκτός και (που δε το νομίζω ;D) αν το θέλεις για slap και rockabilly!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά!!! Εκτός και (που δε το νομίζω ;D) αν το θέλεις για slap και rockabilly!

 

OK.

Αναρωτιέμαι, πάντως, γιατί ακριβότερα κοντραμπάσα (στο ίδιο κατάστημα) είναι laminated... (τουλάχιστον side ή/και back)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα γενικά ένα φθηνό και καλό κοντραμπάσο είναι της τάξης των 3.000-4000 ευρώ!! :o ;D

 

Από εκεί και πέρα κάθε εταιρία έχει τα ακριβά της και τα φθηνά της που συνήθως είναι laminate! Τα thomann κατα κανόνα είναι κινέζικα εκτός από αυτά που λέει made in europe. Tα king doublebass που έχει είναι made in usa και είναι φημισμένα μπάσα για rockabilly κυρίως για τα custom paintjobs τους, αυτή η εταιρία έχει και "φθηνές σειρές" laminated, στα 1500-2000 που είναι made in asia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι κατατοπιστικότατος. Σ' ευχαριστώ πολύ.  :)

 

υγ. ωραίο αυτό που μου πρότεινες, αλλά δεν βρίσκεις το φινίρισμά του λίγο μάπα;...  ;D Δεν το βγάζανε σε κάτι τέτοιο; (ουάου)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ρε γμτ είναι λίγο κλασσικούρα ξενέρωτο αλλά τι να κάνεις!! Δε μπορείς να τα έχεις όλα! Εγώ θα προτιμούσα κάτι τέτοιο εμφανισιακά:

 

651334_800.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου