Προς το περιεχόμενο

Fender vintage 57 ή musicman silhouette?


tzelkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ναι ρε κάψε με!! και εγώ από τον Superfunk το έχω μάθει αυτό...

Κάποιος (εκτός από το playability ενός οργάνου) το βλέπει και σαν επένδυση, γι αυτό είναι και τα 2000. Kαι σίγουρα κάποια όργανα είναι σαν το κρασί, όσο παλιώνουν τόσο αυξάνουν αξία.

Αλλά μεταξύ μας πάρτε μια Fender (οποιαδήποτε Fender) ίσως την πιο ακριβή CustomShop, λύστε τη και απλώστε τα κομμάτια ...ένα σώμα, ένα μπράτσο , ένα πλαστικό καπάκι με ηλεκτρικά...όταν το ξαναδέσεις ξαναγίνεται CustomShop. Με λίγα λόγια η μαγκιά είναι και στο σετάρισμα...αυτό είναι το συναίσθημα που συμφωνούμε με τον Trigga...

H Gibson (εμένα προσωπικά) δεν μου δίνει το ίδιο συναίσθημα...

Παρ όλα αυτά, το consept fender μου φαίνεται μεγαλειώδες και μεγαλοφυές.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

trigga ,το οτι ειναι fender δε σημαινει οτι δε "κανει να δωσεις" 2 χιλλιαρικα.Αμα καποιου τον βολευει η stratocaster και θελει τη χαρακτηριστικη fenderιά στον ηχο του(οπως εγω ;D) οσα λεφτει γουσταρει θα δωσει.Τωρα , "καλυτερη" κιθαρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!.Ο καθενας οριζει ποια κιθαρα ειναι καλυτερη για αυτον.

 

 Υπαρχουν κιθαρες με τρομερη ποιοτητα,ΑΛΛΑ δεν ικανοποιουν ολους.Πρωτος για μενα παραγοντας ειναι Η ΑΝΕΣΗ ΣΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ και Ο ΗΧΟΣ.Θα προτιμουσες δηλαδη μια κιθαρα με ΑΠΙΑΣΤΗ ποιοτητα και ενα σωρω φρου-φρου και αρωματα αλλα με ΣΚΑΤΑ ηχο(στα δικα σου αυτια παντα)και χαλια για τα χερια σου playability?Η μια κιθαρα που να ειχε ΑΚΡΙΒΩΣ τον ηχο που θες και σε βολευει ΧΩΡΙΣ να κοιταζεις αν γραφει fender,gibson,rickenbacker,eko,τακης? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trigga ,το οτι ειναι fender δε σημαινει οτι δε "κανει να δωσεις" 2 χιλλιαρικα

Ο Trigga δεν λέει αυτό. Ο ήχος Fender προέρχεται από τους 3 μονούς. Πάρε ένα Rockinger ή Warmoth σώμα-μπράτσο και Customshop 54 ή CustomShopTexas Special μαγνήτες και έχεις κλασσικό ήχο Fender...και αυτό δεν κάνει 2000 αυτό λέει. Και το όργανο πετάει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μια κιθαρα που να ειχε ΑΚΡΙΒΩΣ τον ηχο που θες και σε βολευει ΧΩΡΙΣ να κοιταζεις αν γραφει fender,gibson,rickenbacker,eko,τακης? ;D

 

Αυτο ακριβως λεω ρε.Playability/sound το κλειδι στην οικονομια :P και ας λεει κ μαριγώ πανω χέστηκα.

Πάρε μια κάστομ δες τι ακριβως έχει πάνω απο υλικά κ φτιάξε μια ιδια μονο σου.Στα μισα λεφτα κ ίσως παραπάνω ποιοτητα.Αυτο λέω.Στην γίφτσον δεν έχει τετοια άνεση αλλα μπορεις με λιγοτερα λεφτα να παρεις αλλη μάρκα που ίσως θα ειναι κ καλύτερη απ την γιφτσον που σαρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ΣΚΑΤΑ ηχο(στα δικα σου αυτια παντα)

Τη σήμερον ημέρα δεν υπάρχει σκατά ήχος. Νομίζω ότι το έχω αποδείξει με ένα παλαιό κλιπάκι που είχα ανεβάσει με ένα κιτ HarleyBendon των 80 ευρώ που είχα φτιάξει από τον Thomann, κόντρα σε 2 lesPaul των 2500-3000 ευρώ. Ο ακροατής δεν καταλαβαίνει καμμία διαφορά ήχου νάναι καλά η σύγχρονη τεχνολογία

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε κ κανα καινουριο υλικό να δουμε τι θα γίνει

Δεν προλαβαίνω...να πάλι στο τέλος του μήνα πρέπει να ανέβω Λάρισα...ετοιμάσου για εντατικά Jeff Beck μέχρι να αλαξοπιστήσεις!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon,με εξομοιωσεις και ψηφιακουρα μπορεις και μια epiphone να την κανεις να ακουστει tele,μιλαμε για ΦΥΣΙΚΟ ηχο παντα σε ΚΑΘΑΡΟ καναλι(αντε λιγο overdrive ;))ΣΚΑΤΑ ηχο για καποιον μπορει να εχει η ibanez,για καποιον αλλον η rickenbacker,γουστα ειναι αυτα :)

 

 

trigga,ΙΣΩΣ,δεν ειναι απολυτα σιγουρο αυτο που λες βεβαιως βεβαιως ;) για παραδειγμα αν μου βαλεις μια customshop strat καρφι σε εναν twin reverb με flat ρυθμισεις και καπακι αλλαξεις σε warmoth με τα ιδια ακριβως υλικα ξυλων κλπ,προσωπικα θα ακουσω διαφορα.Αυτο βεβαια δεν ισχυει για ολους ;)

 

p.s μη γ@μαμε αλλο το thread του παιδιου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon,με εξομοιωσεις και ψηφιακουρα μπορεις και μια epiphone να την κανεις να ακουστει tele,μιλαμε για ΦΥΣΙΚΟ ηχο παντα σε ΚΑΘΑΡΟ καναλι(αντε λιγο overdrive ;))

Συγνώμη φίλε μου, αλλά δεν υπάρχει ΦΥΣΙΚΟΣ ήχος σε ένα ένα ηλεκτρικό (εξαρτώμενο από τον ενισχυτή του όργανο)

 

για παραδειγμα αν μου βαλεις μια customshop strat καρφι σε εναν twin reverb με flat ρυθμισεις και καπακι αλλαξεις σε warmoth με τα ιδια ακριβως υλικα ξυλων κλπ,προσωπικα θα ακουσω διαφορα.Αυτο βεβαια δεν ισχυει για ολους ;)

Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω λίγο. Εκτός εάν είσαι από τις εξαιρέσεις (όπως οι γευσιγνώστες που με δεμένα μάτια καταλαβαίνουν το κρασί, την περιοχή και το αμπέλι...) τότε πάσο. Αλλιώς θα πρέπει να μας υποδείξεις ένα πιστοποιημένο τεστ μετρήσεων ήχου (στο χρώμα έχουμε το αντιστοιχο τεστ Ishihara)...οι ανθρώπινες αισθήσεις δεν είναι κριτήριο (ειδικά με τόσες πολλές διαφορετικές παραμέτρους...χώρος, χρόνος, υλικά)....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εννοω φυσικο ηχο εννοω ηχος που να επηρεαζεται κατα ενα μεγαλο μερος απο το ξυλο του σωματος,του λαιμου και τους μαγνητες,απλα plug n play ;) χωρις πεταλια χωρις τιποτα

 

Σχετικα με το δευτερο,ισως σου φαινεται λιγο κουλο αλλα ναι , μπορς να ακουσω μια μικρη διαφορα.Δεν εχω βεβαια και το αυτι του eric johnson οπου ισχυριζεται οτι μπορει να καταλαβει διαφορα στον ηχο αναλογα με ΤΙ μπαταριες φορανε τα πεταλακια του ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου