Προς το περιεχόμενο

Fender vintage 57 ή musicman silhouette?


tzelkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η EJ είναι πολύ καλοφτιαγμένο όργανο αλλά δεν μπορώ τις signature κιθάρες.δεν ξέρω αλλά δεν μ αρέσει να έχω την κιθάρα του τάδε.διαφορετικά θα είχα πάρει απο καιρό την musicman του lukather που την θεωρώ κορυφαία κι ας έχει EMG μαγνήτες.η διαφορά όντως δεν είναι μεγάλη όμως και τα 2 όργανα (fender 57 & MM silhouette) τα έχω βρεί στα 1000 ευρώ την κάθε μια,οπότε υπάρχει μια διαφορά.Η strat που έχω τώρα είναι ενα μπασταρδεμα απο σωμα και κλειδια της classic player του 50',fender hot noiseless μαγνητες και vintage 57 neck.επειδή έπαθα πλάκα με το μανίκι αυτο σκέφτηκα να δώσω αυτη που έχω και πάρω την κιθάρα ως έχει,όπως βγαίνει δηλαδή.δεν ξέρω αυτό τη διαφορά θα έχει αφού το μανίκι θα είναι το ίδιο,(όχι τόσο στους μαγνήτες αλλά στο γενικότερο playability).μπορεί να μην αξίζει και τον κόπο.τώρα η διαφορά στην musicman θα είναι μεγάλη.είναι άλλη κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάθε κιθάρα από κάποιον είναι σχεδιασμένη, ε μερικές έχουν και ένα όνομα μαζί για διάφορους λόγους.

 

Απ'τη στιγμή που το όργανο μαμεί κανονικά και είναι πολύ διακριτική η υπογραφή συν το ότι η μια στρατ απ'την άλλη δεν έχουν δα και την φοβερή διαφορά οπτικά προτείνω με όλο το σέβας που αρμόζει σε τέτοιες λεπτές και προσωπικές αποφάσεις να...ξεκολλήσεις άμεσα και να πας για EJ  ;D ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας ακούει αυτό που του μεταφέρουν τα δικά του αυτιά...

Τι να συζητήσουμε πάνω σε αυτό το θέμα..?

Καλό είναι ο καθένας μας να εξακολουθήσει να ακούει με τ'αυτιά του και όχι με τα αυτιά του διπλανού του.

 

Ακούστε όσες περισσότερες κιθάρες μπορείτε και βγάλτε ο καθένας τη δική του άποψη για το θέμα...

Εγώ απλά γνωστοποίησα την δική μου.  ;)

 

 

φίλε tzelkos sorry για τον εκτροχιασμό του θέματος...

Η EJ strat πάντως είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη strat στα λεφτά της...

 

Δεν θα πρέπει να σε πειράζει το γεγονός οτι είναι signature..(κι εγω signature strat έχω by the way..)..

Απλά πήγαινε κάπου να την βρεις και να την παίξεις για να δείς αν σου κάνει ή όχι... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το Guitar Player, Φεβρουάριος του 2008:

 

Sonic Essentials

 

A LOT OF INK IS GIVEN TO TWEAKING TONES by swapping pickups, mixing and matching pedals, and dialing in the right amp, but enlightened tone freaks understand the core of your guitar sound begins with its most fundamental component: wood. Different wood types have different resonant properties, and these "tonewoods"--as they are called by guitar makers are critical in setting a base for any electric guitar's voice. A guitars sound begins with the transference of vibrations from the strings into the wood of the body and neck (via coupling elements such as bridge saddles, nut, and frets). The frequency spectrum that results from this acoustic interaction yields the sonic palette that will be amplified and modified by whatever pickups, effects, and other audio processors reside in the signal chain.

 

 

 

The body and neck both contribute to the sound, and these components can be of single-or multi-wood construction. Also, woods of the same species cut from different trees (or grown in different regions) will sound slightly different, and have different weights, different densities, and so on. So the sonic variables exist not only between woods, but, in subtler degrees, between different guitars made from the "same" wood--which is part of the magic in searching for your dream guitar amid ten of the same model hanging on the guitar store wall.

 

 

Όλο το άρθρο εδώ: http://www.accessmylibrary.com/coms2/summary_0286-33685893_ITM 

 

(θα χρειαστεί να κάνετε ένα απλό registration. ζητώ κι' εγώ συγνώμμη για το offtopic...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας ακούει αυτό που του μεταφέρουν τα δικά του αυτιά...

Τι να συζητήσουμε πάνω σε αυτό το θέμα..?

Καλό είναι ο καθένας μας να εξακολουθήσει να ακούει με τ'αυτιά του και όχι με τα αυτιά του διπλανού του.

 

Ακούστε όσες περισσότερες κιθάρες μπορείτε και βγάλτε ο καθένας τη δική του άποψη για το θέμα...

Εγώ απλά γνωστοποίησα την δική μου.  ;)

 

+2112

o καθενας ειχε μια δικη του αποψη που την εχει σχηματισει μεσο εμπειριων. Δυστηχος κανεις δεν μπορει να αποδιξει σε καποιον αλλον οτι ακουει λαθος!

 

παντως κ εγω πιστευω οτι καλο να "ξεκολησεις" περι signature γιατι αμα ενα οργανο παιζει καλα ολα τα αλλα ειναι περιτα(περα απο την εμφανιση... :P )

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο longshadow (και με βρίσκει 100% σύμφωνο). Επίσης λέω ότι και 2 Ej να πάρεις από τη διπλάνή γραμμή παραγωγής δεν θα είναι ίδιες (το ίδιο λέει και το άρθρο), μπορεί η μία να σου αρέσει και η άλλη όχι αλλά πάλι 2000 θα πληρώσεις. Έχω την εντύπωση ότι καταπίνουμε την κάμηλον με τα κουρδισμένα ξύλα...πάρε μια κιθάρα και παίξε, εάν σου αρέσει το μπράτσο της, ο ήχος της, το χρώμα της (μην ξεχνάτε το ψυχολογικό κομμάτι της όλης ιστορίας), το σετάρισμά της αυτή είναι...μόλις αρχίσεις να την πειράζεις θα είναι μια άλλη.

Εάν δεν σου αρέσει...πολύ απλά πάρε μια άλλη.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως κανεις δεν μπορει να αποδιξει σε καποιον αλλον οτι ακουει λαθος!

Εδώ δεν έχεις δίκαιο. Όπως σας είπα με το τεστ Ishihara μπορούμε ν αποδείξουμε τι χρώματα βλέπει κανείς (γιατί προφανώς όλοι δεν βλέπουμε ακριβώς ίδια). Για τον ήχο δεν είμαι ειδικός αλλά με βάλατε στα αίματα και θα το ψάξω. Και ας μην ξεχνάμε..."Understanding how humans hear is a complex subject involving the fields of physiology, psychology and acoustics"

http://www.glenbrook.k12.il.us/gbssci/phys/Class/sound/u11l2d.html

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν έχεις δίκαιο.

 

 

ποινικο? χαχαχα

 

εγω παντως πιστευω οτι χρειαζετε ενα καλο συνολο (ξυλων, μαγνητων, hardwear, κατασκευης κ σεταρισματος)

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ αυτό πιστεύω.όταν μου ήρθε η classic player ήταν ένα μάτσο χάλια.το pickguard απ τη μια πλευρά πεταγόταν και δεν καθόταν καλά,μερικά ταστα ήταν "τραυματισμένα" και στα σηκώματα μου έσπαγαν τα νεύρα και γενικά δεν ήταν προσεγμένη.μπορεί να φταίει ο φόρτος εργασίας γιατί τότε γινόταν χαμός με αυτές αλλά αυτό  εμένα δεν μ ενδιαφέρει.αν και το μανικι της θεωρείται καλό καμία σχέση με το αμερικάνικο vintage του 57.όλα παίζουν ρόλο και συνήθως στα ακριβά μοντέλα τέτοιες προχειρότητες δεν βλέπεις.ιδίως στις musicman

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας ακούει αυτό που του μεταφέρουν τα δικά του αυτιά...

Τι να συζητήσουμε πάνω σε αυτό το θέμα..?

Καλό είναι ο καθένας μας να εξακολουθήσει να ακούει με τ'αυτιά του και όχι με τα αυτιά του διπλανού του.

 

Ακούστε όσες περισσότερες κιθάρες μπορείτε και βγάλτε ο καθένας τη δική του άποψη για το θέμα...

Εγώ απλά γνωστοποίησα την δική μου.  ;)

+1, αλλά το μόνο που σου πρότεινα ήταν να γνωστοποιήσεις και τη δική σου εμπειρία λίγο πιο λεπτομερώς, για λόγους "δημοκρατικής" κάλυψης του θέματος. Την "άλλη άποψη" έχουμε κουραστεί να τη διαβάζουμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου