Προς το περιεχόμενο

Fender vintage 57 ή musicman silhouette?


tzelkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή και σε αυτό το θέμα εκφράστηκαν απόψεις σύμφωνα με τις οποίες τα ξύλα παίζουν ασήμαντο ρόλο στον ήχο μιας κιθάρας, απλά θα ήθελα να διαχωρίσω τη θέση μου απο την πλειοψηφία??...του φόρουμ και να πω ότι πιστεύω ότι συμβαίνει μάλλον το αντίθετο...

 

Δεν επιθυμώ βέβαια να ανοίξω καμμία "διαμάχη" για το θέμα, ούτε καν να το συζητήσω δεν θα ήθελα απο την στιγμή που η θέση που έχω είναι παγειωμένη μέσα μου και δεν πρόκειται να αλλάξει...(και πως να αλλάξει όταν τα ίδια μου τα αυτιά μου την υπαγορεύουν)...όπως δεν πρόκειται μάλλον να αλλάξει κι αυτών που πιστεύουν το αντίθετο...

 

Απλά ήθελα να γνωστοποιήσω την εκ διαμέτρου αντίθετη θέση μου.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαζί σου ... μακριά σκιά...μερικά πράγματα, είναι όντως παγιωμένα βάση εμπειριών... και δεν εξηγούνται με τον γραπτό λόγο. Μου έχει κοστίσει αρκετά χρήματα αυτή η εμπειρία, αλλά μου έχει δώσει και την χαρά, να ακούω κάποια πράγματα.

 

Και για το θέμα μας... θα προτιμούσα την Fender 57 από την musicman, όχι γιατί η musicman δεν είναι καλή κιθάρα, απλά γιατί η συγκεκριμμένη stratocaster είναι το everybody must listen or have one!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίες και οι δύο αλλά πλησιάζεις επικίνδυνα στη οικονομική "ζώνη" της Eric Johnson. Με την EJ στα περίπου 300 ευρώ πάνω από την '57 η αγορά μιας 57 μου φαίνεται σαν "συμβιβασμός".  :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς συμβιβασμός το λιγότερο. Διότι η EJ προκειται για την περίπτωση μιάς 57 strat, προσαρμοσμένη σε πιό σύγχρονα πρότυπα παιξίματος, και ήχου. Οι μαγνήτες απλά εκπληκτικοί, 12άρι radius με midi jumbo frets, staggered tuners, εκπληκτική γέφυρα, και άν πάμε και στα ξύλα, 2 κομμάτια ash, και πανέμορφο και βολικό μανίκι. Όντως για 300 ευρώ είναι συμβιβασμός.... παίρνεις μια strat 57 όπως θα έπρεπε να ήταν!! Και φυσικά η ποιότητα κατασκευής αγγίζει το τέλειο....

 

από τις αγαπημένες μου... όταν ξεκινήσω να παίζω με την EJ σπανίως ξεκολάω.....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και σε αυτό το θέμα εκφράστηκαν απόψεις σύμφωνα με τις οποίες τα ξύλα παίζουν ασήμαντο ρόλο στον ήχο μιας κιθάρας, απλά θα ήθελα να διαχωρίσω τη θέση μου απο την πλειοψηφία??...του φόρουμ και να πω ότι πιστεύω ότι συμβαίνει μάλλον το αντίθετο...

 

Δεν επιθυμώ βέβαια να ανοίξω καμμία "διαμάχη" για το θέμα, ούτε καν να το συζητήσω δεν θα ήθελα απο την στιγμή που η θέση που έχω είναι παγειωμένη μέσα μου και δεν πρόκειται να αλλάξει...(και πως να αλλάξει όταν τα ίδια μου τα αυτιά μου την υπαγορεύουν)...όπως δεν πρόκειται μάλλον να αλλάξει κι αυτών που πιστεύουν το αντίθετο...

Δεν χρειάζεται να ανοίξεις καμία διαμάχη, αλλά καλό θα ήταν να το συζητούσες. Αν μη τι άλλο, θα βοηθούσε τους λιγότερο έμπειρους (π.χ. εμένα) να διαμορφώσουν μία σφαιρική άποψη πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να ανοίξεις καμία διαμάχη, αλλά καλό θα ήταν να το συζητούσες. Αν μη τι άλλο, θα βοηθούσε τους λιγότερο έμπειρους (π.χ. εμένα) να διαμορφώσουν μία σφαιρική άποψη πάνω στο θέμα.

Συμφωνώ με τον spy...και εμένα θα με ενδιέφερε πολύ...άνοιξε ένα καινούργιο θέμα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου