Προς το περιεχόμενο

Fender vintage 57 ή musicman silhouette?


tzelkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ...Μιλάω για απόλυτες μετρήσεις αλλιώς δεν έχεις αποτελέσματα. Το πρωί ακους αλλιώς,αλλιώς το μεσημέρι, αλλιώς το απογευμα και αυτό είναι φυσικό όπως σε όλες τις αισθήσεις (όπως η όραση, όπως η γεύση). Ο ήχος σου εξαρτάται από το δωμάτιο (είναι μονωμένο ή όχι), έχει ξύλο ή μοκέτα, από τον ενισχυτή σου, από τους μαγνήτες σου (και αυτό είναι η πραγματικότητα)...και ελάχιστα από το ξύλο της κιθάρας σου και το εάν είναι maple ή rosewood το μπράτσο. Ξέρω ότι σε στεναχωρώ, αλλά δεν πιστεύω τον eric johnson...θα πίστευα το πανεπιστήμιο (ας πούμε) της Ουψάλα εάν μου παρουσίαζε ένα πιστοποιημένο αποτέλεσμα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δε με στενοχωρεις dont worry ;D ουτε εγω πιστευω τον eric johnson ;D ;Dτεσπα , ειναι μια ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΑ συζητηση καικαλυτερα να μη την κανουμε τωρα και ξεσκιζουμε το thread :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΘΗΜΑ: ΤΙΜΗ & ΗΧΟΣ ΚΙΘΑΡΑΣ 2

--------------------------------------------

 

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

 

ΤΕΛΙΚΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

 

 

marathon: 10

stratocasterakias: 9.5

trigga: 8.5*

 

 

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

 

Superfunk

 

*λόγω διατύπωσης και λόγω υπονοιών για αντιγραφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D

 

Το μάθημα αυτό όμως είναι σαν την έκθεση ιδεών.

Ο βαθμός εξαρτάται κατά πολύ απο το ποιός είναι ο βαθμολογητής... :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεει τετοια πραματα αυτος ο ερίκος ο εκ της διονύσου?Ατατα ανακατευτηκα ρε παιδια, τι δηλωσεις ειναι αυτες που γινονται.Υπάρχει ο ανθρωπας ή εχει ξεφύγει.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ...Μιλάω για απόλυτες μετρήσεις αλλιώς δεν έχεις αποτελέσματα. Το πρωί ακους αλλιώς,αλλιώς το μεσημέρι, αλλιώς το απογευμα και αυτό είναι φυσικό όπως σε όλες τις αισθήσεις (όπως η όραση, όπως η γεύση). Ο ήχος σου εξαρτάται από το δωμάτιο (είναι μονωμένο ή όχι), έχει ξύλο ή μοκέτα, από τον ενισχυτή σου, από τους μαγνήτες σου (και αυτό είναι η πραγματικότητα)...και ελάχιστα από το ξύλο της κιθάρας σου και το εάν είναι maple ή rosewood το μπράτσο. Ξέρω ότι σε στεναχωρώ, αλλά δεν πιστεύω τον eric johnson...θα πίστευα το πανεπιστήμιο (ας πούμε) της Ουψάλα εάν μου παρουσίαζε ένα πιστοποιημένο αποτέλεσμα

 

+1

 

Τα μιλησαμε κ απο κοντα εξάλου.Την Ουψάλα δεν την εμπιστεύομαι τόσο οσο της Μασατσούτσετς.Είναι πιο εγκυρο πανεμιστήμι.

 

ΜΑΘΗΜΑ: ΤΙΜΗ & ΗΧΟΣ ΚΙΘΑΡΑΣ 2

--------------------------------------------

 

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

 

ΤΕΛΙΚΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

 

 

marathon: 10

stratocasterakias: 9.5

trigga: 8.5*

 

 

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

 

Superfunk

 

*λόγω διατύπωσης και λόγω υπονοιών για αντιγραφή

 

Δεν αντεγραψα ρε σουβλάκι ναπούμ.Η διατύπωση τι έχει, μαρέσει να την λέω που και που μ'αυτα που διαβάζω.

Ωπ κατσε τελειωνει ο σκληρος τώρα που κανω αντιγραφή κ τον ακούω με άλλη χροια περιμενε να το σιάξω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθάρα δεν την πρότεινα κάνοντας search στο ebay. Την έχω κι' εγώ και την πλήρωσα 300 ευρώ παραπάνω από τα 2000 χιλιάρικα που τη δίνει αυτό το γερμανικό shop (κι' εγώ από Γερμανία την πήρα).

Όταν την αγόρασα (Aπρίλιο), ο Στόλλας την είχε αρχική τιμή 3800 ευρώ και στο Αμέρικα η πιο φθηνή τιμή που είχα βρει ήταν 3500 δολλάρια. Η Fender στον κατάλογό της την είχε 5000 δολλάρια, τώρα πλέον δεν υπάρχει καθώς είναι limited edition (200 κομμάτια) και το στοκ έχει φύγει όλο από την ίδια. Άρα η τιμή της, με βάση το πώς η Fender κοστολογεί τα προιόντα, της είναι πραγματικά ευκαιριάρα.

 

Δεν θα μπω στην κουβέντα γιατί να δώσεις και γιατί να μην δώσεις 2000 ευρώ για μια fender και γιατί να μην τη φτιάξεις κομμάτι κομμάτι από warmoth ή να μην πας στο δάσος και κόψεις τα ξύλα μοναχός σου.

Αυτό που ξέρω είναι ότι η κιθάρα είναι εξαιρετικά καλοφτιαγμένη, με κλασσικό fender ήχο αλλά και με δικιά της προσωπικότητα (οι CS66 μαγνήτες που φοράει δεν πουλιούνται ξεχωριστά από τη Fender) και ένας τουλάχιστον άνθρωπος που είναι πολύ πιο έμπειρος από εμένα και έτυχε να παίξει μαζί της μου είπε επί λέξη ότι είναι η καλύτερη strat που έχει πιάσει στα χέρια του τα τελευταία χρόνια (μιλάω για τον silot).

 

Φίλε tzelko, αν βρίσκεσαι Αθήνα μπορούμε όποτε θες να τη δεις και να την ακούσεις κι' εσύ.

 

Το ξέρω ότι είμαι αρχάριος, το ξέρω ότι υπάρχουν κιθαρίστες που παίζουν είκοσι φορές καλύτερα από εμένα και έχουν κιθάρα που κοστίζει ούτε τα μισά λεφτά, τα ξέρω όλα αυτά. Ξέρω όμως επίσης ότι τα έφερε έτσι η π##άνα η ζωή (και έβαλα κι' εγώ το χεράκι μου αρκετά) έτσι ώστε να μπορώ να επιτρέψω στον εαυτό μου τέτοιου είδους πολυτέλειες στα 32 μου χρόνια (στα 25 μου ούτε harley benton δεν θα μπορούσα να αγοράσω). 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω είναι ότι η κιθάρα είναι εξαιρετικά καλοφτιαγμένη, με κλασσικό fender ήχο αλλά και με δικιά της προσωπικότητα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Γαμώτο, λέει αλήθεια...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου