Προς το περιεχόμενο

Fender vintage 57 ή musicman silhouette?


tzelkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το pickguard απ τη μια πλευρά πεταγόταν και δεν καθόταν καλά

 

Αυτό μπορείς να το θεωρήσεις κατασκευαστική ατέλεια αλλά στις περισσότερες στρατ νομίζω αποτελεί "παράδοση". Θα'χεις δει που μερικοί χώνουν έξτρα πένες εκεί μιας κατά κόρον πετάγεται στα αριστερά του neck pickup, ένα απλό warping του πλαστικού είναι που οφείλεται στον τρόπο που το βιδώνεις περισσότερο παρά σε κάτι άλλο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό μπορείς να το θεωρήσεις κατασκευαστική ατέλεια αλλά στις περισσότερες στρατ νομίζω αποτελεί "παράδοση". Θα'χεις δει που μερικοί χώνουν έξτρα πένες εκεί μιας κατά κόρον πετάγεται στα αριστερά του neck pickup, ένα απλό warping του πλαστικού είναι που οφείλεται στον τρόπο που το βιδώνεις περισσότερο παρά σε κάτι άλλο.

 

Eίναι η κλασσική ασθένεια των one-ply-pickguard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι η κλασσική ασθένεια των one-ply-pickguard.

 

Και η μεξικάνα μου στρατ με 3-ply έτσι ήρθε απ'το εργοστάσιο αλλά την έφερα στα ίσα τις όταν άλλαξα μαγνήτες και μετά ξενέρωσα το είχα συνηθίσει  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο longshadow (και με βρίσκει 100% σύμφωνο). Επίσης λέω ότι και 2 Ej να πάρεις από τη διπλάνή γραμμή παραγωγής δεν θα είναι ίδιες (το ίδιο λέει και το άρθρο), μπορεί η μία να σου αρέσει και η άλλη όχι αλλά πάλι 2000 θα πληρώσεις. Έχω την εντύπωση ότι καταπίνουμε την κάμηλον με τα κουρδισμένα ξύλα...πάρε μια κιθάρα και παίξε, εάν σου αρέσει το μπράτσο της, ο ήχος της, το χρώμα της (μην ξεχνάτε το ψυχολογικό κομμάτι της όλης ιστορίας), το σετάρισμά της αυτή είναι...μόλις αρχίσεις να την πειράζεις θα είναι μια άλλη.

Εάν δεν σου αρέσει...πολύ απλά πάρε μια άλλη.

 

Φίλε Μαραθώνα, εδώ είναι η τιμή (ή μέρος της) που πληρώνεις στην Fender & κάθε Fender. Να είσαι λοιπόν σίγουρος ότι αν πάρεις 2 και 3 και 100 EJ από την γραμμή παραγωγής, 99,999% το ίδιο ακούγονται..... (και θα μείνω έκπληκτος όποιος μου πεί ότι άκουσε το 0,001 της διαφοράς) εγώ διάλεξα την δική μου ανάμεσα από 3... βασικά και οι 3 το ίδιο ακριβώς έπαιζαν... το χρώμα τελικά με έκανε να επιλέξω αφού το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Πραγματικά το ίδιο... ούτε πιό "άδεια" ούτε πιό "γεμάτη" ήταν καμία από τις 3... το σετάπ ίσως να διέφερε ολίγον τι  ::) ::) ;D, όμως ο χαρακτήρας ήταν ένας.

 

Το γεγονός και μόνο ότι αν πάρεις εσύ τα υλικά και την φτιάξεις δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις το ίδιο (δεν μιλάω για καλύτερο ή χειρότερο αποτέλεσμα) αλλά για το ίδιο αποτέλεσμα που παίρνεις όταν ανοίγεις μια σφραγισμένη από την Fender EJ (καί άλλα μοντέλα Αμερικάνικα επίσης).

 

Όταν μιλάμε για τόσα χρήματα κιθάρα, έχεις την εντύπωση ότι υπάρχουν καλές και κακές?? ;)

 

Το άρθρο ορθώς λέγει, αλλά μια εταιρεία σαν την Fender, δεν είναι μπακάλικο (πλέον) να βάζει ό,τι νά ναι. Και κρατάει σταθερή ποιότητα στα προιόντα της (σαν το kerrygold ένα πράμα ;D)

 

Μιάς και αναφέραμε την Fender (έχω καμιά 16ριά διάφορες) να ξέρεις ότι ειδικά μετά το 1988, κάθε μα κάθε σειρά μοντέλων που παρουσίαζε είχε συγκεκριμμένη ποιότητα και στάνταρ. Και προφανώς συγκεκριμμένο χαρακτήρα. H strd strat έτσι ακούγεται από τότε, η deluxe το ίδιο, το ίδιο και οι tele..

 

Δεν αναφέρομαι σε φτηνότερα Μεξικάνικα μοντέλα, όπου εκεί υπάρχουν αυξομοιώσεις πράγματι ακουστικά, αλλά και εκεί τείνει να ισορροπήσει πλήρως η κατάσταση.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνω λίιιιιιιιιιιιιιιιγο κακούλης;

 

Άντε ας γίνω λιγάκι, για να πειράξω τον φίλο μου τον Τακούλη....(Sorry taq, δεν άντεχα να μη το βάλω...):

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4590.msg56983#msg56983

3.gif

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά όχι, ίσα ίσα πού χάρη στον Ηλία, επιβεβαιώνομαι σε όσα πίστευα και εξακολουθώ να πιστεύω.

 

Και ακριβώς είμαι μέσα στο θέμα λέγοντας ότι πρόκειται για καθαρά vintage προσανατολισμό κιθάρα (αντιγραφή της 57 είναι με πιό μοντέρνα χαρακτηριστικά)

άρα αυτό που θέλει ο φίλος μας από την 57 το παίρνει και από την EJ.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ ως τότε, πάντα διάλεγα της Fender μου με κριτήριο, την ακουστική τους (resonance), το παίξιμό τους, και κυρίως την έξοδο από τους μαγνήτες, (έχω αλλάξει έναν περίδρομο μαγνήτες σε αρκετές) μιάς και έπαιζα (και εξακολουθώ άλλωστε να παίζω) Hard rock, heavy metal (τουλάχιστον με την μπάντα), οπότε ναι μεν με ενθουσίαζε ένα τέτοιο όργανο, το έβλεπα όμως περιττό από την άλλη για την χρηστικότητα στο hard - rock παίξιμό μου. Πουθενά όμως δεν την έθαψα, ώς κιθάρα. Μάλιστα μιλώ και για κιθάρα που έπαιξα για λίγο και δεν είχα στην κατοχή μου. Καλοκατασκευασμένη την λέω, και τους μαγνήτες φυσικά αδύναμους σε σχέση με τους Duncan Που προτιμούσα (και προτιμώ), αλλά πρόσεχε! Παρακάτω στο δεύτερό μου πόστ λέω ότι είχαν "χρώμα" και με το παραπάνω....

 

Όμως αυτό δεν με εμπόδισε αργότερα να "κτυπήσω" μία στρατ αμέρικαν vintagia 70ς και μια custom shop 60s και μια EJ και μιά tele 67. To ότι δεν παίζω blues/ blues rock με την μπάντα μου, δεν σημαίνει ότι δεν παίζω σπίτι μου και δε γουστάρω να μελετάω πράγματα που μιά στράτ με 2 ή 3 διπλούς απλά δεν συμπεριφέρεται όπως θέλω εγώ.

 

Εν πάσει περιπτώσει δεν κατάλαβα ούτε που έγινες κακός, ούτε τι θέλεις να πείς.

 

Διάβασε και λίγο παρακάτω τι έγραφα για το overall, (άσχετα όντως αν δεν πολυπήγαινα τις vintagoκαταστάσεις τότε)

 

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν πάσει περιπτώσει δεν κατάλαβα ούτε που έγινες κακός, ούτε τι θέλεις να πείς.

 

Ήθελα να σε πειράξω γιατί στα 2 posts σου φαίνεται να λες τη μια φορά ότι δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο οι E.J. και στο άλλο να τις εκθειάζεις :)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά.. καμία σχέση, είναι λογικό όταν ασχοληθείς με μία κιθάρα σε ένα demo σε ένα κατάστημα όχι παραπάνω από 4-8 λεπτά, να μην έχεις ολόκληρη την εικόνα. Την εικόνα την αποκτάς όταν την πάρεις σπίτι σου.

 

Βέβαια η εποχή που την "είδα", σαφώς μια τέτοια αγορά δεν ήταν στα άμεσα σχεδιά μου, οπότε ούτως η άλλως την γνώμη μου πάλι έλεγα τότε όπως την πίστευα.

 

Πάντως πουθενά δεν την υποβαθμίζω. Ίσα ίσα που και λίγο που είχα ασχοληθεί με την EJ τότε, την βρήκα μιά χαρα καρακλασσική στρατ, όξω από τα τότε παιξιματά μου.

 

Σαφώς όμως υπήρχαν άλλες στρατοκάστερ που με ενδιέφεραν περισσότερο, ή καλύτερα για την ακρίβεια του λόγου, πιό πολύ με τρέλαινε η μετατροπή μιας fat strat USA από στόκ μαγνήτες σε Pearly gates plus @ bridge & lil 59 @ neck, με 3θέσιο διακόπτη και απενεργοποιημένο τον μεσαίο (και τώρα βέβαια μου αρέσει) παρά οι 3 κλασσικοί μαγνήτες της EJ.

 

Όμως πάρ αυτα σε στράτ αυτή την στιγμή από strd - deluxe - & vintage (παραγωγής) με τρείς μονούς μαγνήτες πάντα πραγματικά είναι ίσως μακράν η καλύτερα κατασκευασμένη.

 

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου