Προς το περιεχόμενο

9άρες χορδές να μην σπάνε...


kotsos_007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν σετ χορδών (πχ. Vinci, Dean Markley, Rotosound) που σου δίνουν τζάμπα  μία extra μι καντίνι...

 

αυτο εχω να το δω καμια 20αρια χρονια να πω... 8), επερνες σετ και η E & B ηταν διπλες, τωρα..... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παίδες θένξ bend εννοούσα ;D ... Τώρα για σετάρισμα θα δώ τι μπορώ να κάνω... Αν και δεν το πάθαινα πάντα αυτό (μάλλον αποκουλάθηκα...)... Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα παιδιά περι λανθασμένης τεχνικής, ή μάλλον....βίαιου παιξίματος.

Τα πρώτα 1-2 χρόνια αγόραζα κάθε τόσο καινούριες χορδές γιατί έσπαγαν συχνά, ακόμα και η μι μπάσο/λα.

Όταν άρχισα να στρώνω κάπως την τεχνική μου μειώθηκαν και αυτά τα περιστατικά.

 

Ανθεκτικές χορδές θεωρώ τις American flyers. (έτσι όπως πάμε, όλοι θα πούμε και από μια διαφορετική μάρκα ως <<σκυλί>>)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως - για να πω κι εγω την γνωμη μου- απο οταν "εκοψα" τις 9αρες (δηλ το '99) ΔΕΝ μου ξαναεσπασε χορδη αλλο.

 

για μενα απο 10αρες και πανω "παιζει" το οργανο.

σε καποια δοση μαλιστα , χρησιμοποιουσα πειραματικα , μπασσα 10αρες και καντινια 11αρες. τωρα ομως με ενα σετακι ghs 10αρες , ειμαι μια χαρα. ετσι κι αλλιως τις αλλαζω καθε 4 μερες το πολυ.

 

:P

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος, αλλα δεν με πολυβολεύουν ρε γαμώτο... νομίζω οι 9αρες είναι οι ιδανικές για μένα και για το παίξιμο μου... δεν παίζω βίαια ρε παιδιά... Μήπως οι χορδές είναι ελλατωματικές? Μου σπάνε ώς συνήθως ανάμεσα σε καβαλάρη και κλειδιά... Τί στην ευχή...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου σπάνε ώς συνήθως ανάμεσα σε καβαλάρη και κλειδιά... Τί στην ευχή...?

 

και ο ιδιος μπορεις να καταλαβεις οτι απο τη στιγμη που σπανε σε σημειο που ΔΕΝ τις αγγιζει η πενα σου δεν φταινε βεβαια οι χορδες αλλα τελικα ουτε το παιξιμο σου αλλα το NUT το οποιο προφανως δεν ειναι καλα κομμενο και στο οποιο "γρατζωνονται" ;D οι χορδες με αποτελεσμα να φθιρονται καθε φορα που κανεις bend ή χρησιμοποιεις το τρεμολο,επισης μπορει και να τις περνας λαθος στα κλειδια.

 

Βγαλε μια φωτο του headstock της κιθαρας σου μπας και βγαλουμε ακρη.

 

Μήπως οι χορδές είναι ελλατωματικές?

 

ειδικα η D'Addario ειναι απο τις πλεον σταθερες σε ποιοτητα χορδες.

 

Δεν μας ειπες ΠΟΙΕΣ χορδες σου σπανε ακριβως ,ολες?(δηλ. σου σπαει και η μι μπασα?)

 

Αν σου σπανε τα καντινια επαναλαμβανω οτι ουδεμια διαφορα υπαρχειμεταξυ των ,σοβαρων,brands χορδων (ετσι κι αλλοιως τις περισσοτερες χορδες η D'Addario & η GHS τις φτιαχνουν ανεξαρτητα απο το τι γραφει το πακετο) 

 

Οι μονες χορδες που εχω συναντησει στα ...800 χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα ;D να εχουν  σταθερα σοβαρο κατασκευαστικο προβλημα ειναι οι DR ,καμμια αλλη μαρκα δεν μπορω να πω οτι μου εχει δημιουργησει προβλημα.   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι (κατα τη γνώμη μου) καθαρά θέμα set up (nut included).Εγώ έχω τις δικές μου πάτνα τζιτζί καλοσεταρισμένες και δεν έχω σπάσει ΠΟΤΕ χορδή, ούτε 9ρες ούτε 10ρες.Και αν δεις πως παίζω θα τρομάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσίμπησα 10άρες... άντε να δούμε, ειδάλλως να εμβαθύνουμε...

 

αρχηγε αμα εχει προβλημα στο setup και με τις 10αρες θα στο κανει απλα λιιιγο αργοτερα λογω παχους

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου