Προς το περιεχόμενο

Τί γνώμη έχετε για την πειρατεία στην μουσική..??


free n mad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι δισκογραφικές εταιρίες δεν έχουν να ντρέπονται για τίποτα, σίγουρα όμως θα πρεπει να αναλογιστούν τις ευθύνες τους για την γιγάντωση της πειρατείας. Αναφέρομαι στις πολυεθνικές που μέσω της άκρατης και άκριτης προώθησης εκατοντάδων hits το χρόνο με σκοπό το βραχυπρόθεσμο κέρδος, ευτελίζουν το μουσικό προϊόν στη συνείδηση του ακροατηρίου σε ένα αναλώσιμο αγαθό διάρκειας μιας σεζόν το πολύ. Έτσι και ο χρήστης, θεωρεί απλό το να κατεβάσει το τελευταίο χιτάκι που παίζει ασταμάτητα το ραδιόφωνο και μετά από έξι μήνες να το κάνει delete από τον σκληρό.

 

Χωρίς να γνωρίζω κάποια στατιστικά, είμαι βέβαιος ότι οι ανεξάρτητες εταιρίες πλήττονται λιγότερο από την πειρατεία απ' ότι οι πολυεθνικές, καθώς επίσης και για το ότι οι μαύροι πουλάνε βασικά Βανδή και όχι Χατζιδάκη. Αίσθηση μου είναι ότι οι πραγματικοί μουσικόφιλοι συνεχίζουν να αγοράζουν την μουσική που θεωρούν ότι αξίζει να αγοράσουν, ενώ οι συστηματικοί πειρατές απλά κατεβάζουν τραγούδια για να παίζουν στο backround.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν πρόκειται να συζητήσω την θέση μου σχετικά με τα mp3, δισκογραφικές, ποιότητα mp3, ηχητική ποιότητα CD, πνευματικά δικαιώματα, ποιός καλιτέχνης και γιατί διανέμει δωρεάν τη μουσική του, ποιές και γιατί οι εταιρείες πωλούν πλέον τα άθλια mp3 στο ιντερνετ, τι σημαίνει ιδιοκτησία και αμφισβήτηση αυτής, Κέϊνς ή Μπακούνιν, καίτοι παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις τοποθετήσεις σας.

 

Θα σταθώ στην έντονη φραστική του Wow! σε συμφορουμίτη η οποία δεν γνωρίζω (και δεν με ενδιαφέρει να μάθω) γιατί εκφράσθηκε με τέτοια ένταση. Και θα το πω ευθαρσώς με πλήρη αδιαφορία για την επιλογή του eye σχετικά με την απονομή θετικών ή αρνητικών βαθμών κάρμα τους οποίους υποθέτω απονέμει κατά το δοκούν.

Ηταν απαράδεκτη.

Δεν θα εξετάσω αν συμφωνώ ή διαφωνώ ή αν σε έπνιγε το δίκιο αλλά να επιμείνω οτι οι φραστικές σου επιλογές, ειδικά υπό το βάρος της ιδιότητάς σου, φίλτατε eye ήταν, επιεικώς χαρακτηριζόμενες, ατυχείς.

Μία ομάδα (και δη ένα forum που περιστρέφεται γύρω από μορφή τέχνης) καθορίζεται δυναμικά από το γίγνεσθαι αυτής και όχι μονολιθικά από τις επιλογές/θέσεις/προτιμήσεις/πιστεύω των ενίοτε αυτόκλητων ποδηγετών της. Διαφορετικά παραπέμπουν σε διαφορετικές, προσωπικά σε μένα, απεχθείς νοοτροπίες.

Συγγνώμη για το σχεδόν off-topic αλλά θεώρησα ότι έπρεπε να εκφρασθώ.

Με όλη τη φιλική διάθεση πάντα.................

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειρατεία, ειδικά στην μουσική, είναι κάτι που ΟΛΟΙ λίγο-πολύ κάνουν, απλά κάποιοι το παραδέχονται και κάποιοι όχι.

 

Κύριοι mods και όσοι αντιμάχεστε την πειρατεία, αν κάνετε κλικ αυτήν την στιγμή στο ΈΝΑΡΞΗ->ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ και ψάξετε για *.mp3, πόσα αρχεία θα σας βγάλει ως αποτέλεσμα...;

Στα εκατοντάδες gigabytes των σκληρών σας, δεν υπάρχει ούτε ένα αρχείο που να παραβιάζει κάποιο πνευματικό δικαίωμα...; Λέξεις όπως torrent, soulseek, mininova, σας είναι άγνωστες..;

Όταν στο Youtube πέσετε καταλάθος σε ένα βίντεο-απόσπασμα DVD του αγαπημένου σας καλλιτέχνη, κλείνετε αμέσως το παράθυρο <<γιατί παραβιάζει τα πνευματικά δικαιώματα>>...;

 

Αυτά για να μην βγαίνουν κακοί όσοι απλά παραδέχονται κάποιες πράξεις τους και καλοί όσοι τις αντιμάχονται, ενώ κάνουν και οι ίδιοι το ίδιο ακριβώς <<σφάλμα>>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στο Youtube πέσετε καταλάθος σε ένα βίντεο-απόσπασμα DVD του αγαπημένου σας καλλιτέχνη, κλείνετε αμέσως το παράθυρο <<γιατί παραβιάζει τα πνευματικά δικαιώματα>>...;

 

Eπιτέλους κάποιος το είπε. Μην δούμε πόσα λινκ για βιντεάκια απο youtube υπαρχουν εδώ μέσα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί αλλα η σπανακόπιτα κλπ κλπ

 

Ελεος

 

Κλειδώστε το

 

Φιλε μου μην απαντας και μην διαβαζεις αμα σ ενοχλει τοοοοοσο πολυ που ξαναγινεται θεμα!

Γιατι τα δεδομενα αλλαζουν και εγω παλια που τα ξαναλεγατε δυστυχως δεν ημουν εδω για να συζητησω μαζι σας :-\

Επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως ετσι? ;)

 

Πειρατεία, ειδικά στην μουσική, είναι κάτι που ΟΛΟΙ λίγο-πολύ κάνουν, απλά κάποιοι το παραδέχονται και κάποιοι όχι.

 

Κύριοι mods και όσοι αντιμάχεστε την πειρατεία, αν κάνετε κλικ αυτήν την στιγμή στο ΈΝΑΡΞΗ->ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ και ψάξετε για *.mp3, πόσα αρχεία θα σας βγάλει ως αποτέλεσμα...;

Στα εκατοντάδες gigabytes των σκληρών σας, δεν υπάρχει ούτε ένα αρχείο που να παραβιάζει κάποιο πνευματικό δικαίωμα...; Λέξεις όπως torrent, soulseek, mininova, σας είναι άγνωστες..;

Όταν στο Youtube πέσετε καταλάθος σε ένα βίντεο-απόσπασμα DVD του αγαπημένου σας καλλιτέχνη, κλείνετε αμέσως το παράθυρο <<γιατί παραβιάζει τα πνευματικά δικαιώματα>>...;

 

Αυτά για να μην βγαίνουν κακοί όσοι απλά παραδέχονται κάποιες πράξεις τους και καλοί όσοι τις αντιμάχονται, ενώ κάνουν και οι ίδιοι το ίδιο ακριβώς <<σφάλμα>>.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιτέλους κάποιος το είπε. Μην δούμε πόσα λινκ για βιντεάκια απο youtube υπαρχουν εδώ μέσα.

 

Και ποιος είναι ο ΜΟΝΟΣ που έχει πει εδώ μέσα ότι το youtube είναι ένα όργιο παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων; (εγώ).

 

Ναί αλλα η σπανακόπιτα κλπ κλπ

Ελεος

Κλειδώστε το

 

Το θέμα ενδιαφέρει (και ορθώς ενδιαφέρει) πολλά μέλη. Γι' αυτό και εμφανίζεται (με διαφορετικές μουτσούνες) περίπου τρεις φορές το χρόνο.

 

Χωρίς να γνωρίζω κάποια στατιστικά, είμαι βέβαιος ότι οι ανεξάρτητες εταιρίες πλήττονται λιγότερο από την πειρατεία απ' ότι οι πολυεθνικές.

 

Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις στατιστικά. Δες πόσο περιορισμένη (ανύπαρκτη ήθελα να πω) είναι πλέον η παρουσία ανεξάρτητου δισκογραφημένου υλικού σε σχέση με τα μέσα της δεκαετίας του 90 ή νωρίτερα. Έχεις κατανοήσει πλήρως τον μηχανισμό αλλοτρίωσης που λειτουργεί, αλλά τον κοιτάζεις ανάποδα: τα χιτάκια έχουν επιβιώσει εξαιτίας της αλλοτρίωσης, όχι το αντίθετο.

 

Θα σταθώ στην έντονη φραστική του Wow! σε συμφορουμίτη η οποία δεν γνωρίζω (και δεν με ενδιαφέρει να μάθω) γιατί εκφράσθηκε με τέτοια ένταση.

 

Δεν έχεις την διοικητική αρμοδιότητα να ασκείς τέτοια κριτική, ειδικά εφ' όσον δεν διατυπώνεις τις απόψεις σου για το θέμα που συζητείται. Τι πάει να πει "θα σταθώ"; Να μη σταθείς καθόλου. Εδώ συζητιέται κάτι, πες τη γνώμη σου και εισέπραξε και εσύ αυτά που μέλλει να εισπράξεις και ΑΝ διατηρήσεις σε μήκος χρόνου την ψυχραιμία σου, τότε τα ξαναλέμε.

 

συγνώμη αλλά για ακόμα μία φορά βλέπετε το δέντρο και ΔΕΝ βλέπετε το δάσος.........................

 

Μη-αντιληπτό δημοσιογραφικό απόφθεγμα. Σε διαβεβαιώνω, ότι βλέπουμε το δένδρο, το δάσος, τα αρχικά που έχεις χαράξει στον κορμό του, τις γόπες που πέταξες από κάτω, το αεροπλάνο που περνάει από πάνω, το μικρό σκουλήκι που κατατρώγει τις ρίζες κλπ. Και όλα αυτά ενώ παίζουμε τάβλι.

 

εύγε Wow! για τα...'χαστούκια'!!!έχουν ακουστεί πολλές απόψεις κατα καιρούς μέσα στο noiz αλλά τελικά...αν δεν συμφωνείς με τους modulators,μέχρι και ξύλο θα φάμε αν μας βρούν στον δρόμο!!!

απαράδεκτο νομίζω....

 

Η ανωνυμία μας προστατεύει όλους από πιθανές τέτοιες επιπλοκές - όμως δεν κάνουμε όλοι μας καλή χρήση της. Εγώ (και άλλοι) θα λέγαμε ακριβώς τα ΙΔΙΑ και επωνύμως, μπροστά σε δικαστήρια, καλεσμένοι σε τηλεοπτικά δελτία ειδήσεων, σε δημοσκοπήσεις - ΠΑΝΤΟΥ. Εσύ θα το έκανες;

 

To Linux spirit εφαρμοσμενο στον χωρο της μουσικης

 

Το Linux Spirit (και το οποιοδήποτε "spirit") αφορά μόνο εκείνους που το εστερνίζονται, ποτέ εις βάρος εκείνων που δεν το ενστερνίζονται. Παραμένει στη διακριτική ευχέρεια καθενός να πει οτι "το κλάνω το Linux Spirit" και "προτιμώ το παλιό μοντέλο παραγωγής και διανομής καλλιτεχνικού υλικού". Μόνο το δικό ΣΟΥ υλικό μπορείς να κάνεις ότι θέλεις και ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ. Είναι αυτονόητο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.... και εγω παλια που τα ξαναλεγατε δυστυχως δεν ημουν εδω για να συζητησω μαζι σας  :-\

Επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως ετσι? ;)

...

 

Μα δεν συζητάμε. Συζήτηση το λες αυτό? Πέραν 2-3 ψύχραιμων σκέψεων (όπως π.χ. του 12AX7, του kosh νωρίτερα κλπ) απλά γράφονται παιδαριώδεις συλλογισμοί* με τους οποίους προσωπικά μου πονάνε τα μυαλλλλλά μου. Κάποιοι εκρήγνυνται κι όλας μπροστά στο μέγεθος του στρουθοκαμηλισμού.  

 

 

*Π.χ.:δεν βγάζουν λεφτά από τα CD- είναι απλά το μέσο προώθησης της μουσικής τους, άρα είναι ΟΚ να το μοιραζόμαστε τζάμπα όλοι μαζί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος είναι ο ΜΟΝΟΣ που έχει πει εδώ μέσα ότι το youtube είναι ένα όργιο παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων; (εγώ).

 

Δεν με απασχολεί αν το χει πει κάποιος ή όχι, αλλά το τι γίνεται τελικά. Μιλάμε για πειρατικά,έχουμε θαψει κόσμο και στο site γίνεται της μουρλής από αυτά με την μορφη video από το youtube. Δεν στέκουν αυτά τα 2.

 

Όπως επίσης δεν μπορω να καταλάβω πως κάποιος άνθρωπος(γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα) αναγνωρίζει την "κλεψιά", αλλά συγχρόνως ποστάρει τέτοια video. Αυτό είναι χτυπημα κάτω από την ζώνη, καθώς αναγνωρίζει την "κλεψιά", την κατακρίνει, αλλά παρολαυτά την κάνει. Παρανοια.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος είναι ο ΜΟΝΟΣ που έχει πει εδώ μέσα ότι το youtube είναι ένα όργιο παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων; (εγώ).

 

 

Και τι ακριβώς κάνεις για αυτό, σε προσωπικό επίπεδό, εκτός από το να το λες...;

Μετρίασες τις επισκεψεις σου στο εν λόγο site μήπως..?

Αυτό δεν σε καθιστά λιγότερο <<πειρατή>> από οποιονδήποτε άλλον κατεβάζει τα mp3 στο PC του.

Επισης έθεσα και κάποιες άλλες ερωτήσεις.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι προσωπική επίθεση αυτή, είναι πράγματα που ισχύουν για τον καθένα μας.

Εκεί που θέλω να σταθώ είναι πριν κατηγορήσουμε κάποιον ας αναρωτηθούμε τι κάνουμε και εμείς οι ίδιοι.

Με την ευρεία έννοια, ακόμα και το γνωστό τραγουδάκι Happy Birthday To You είναι παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων αν το τραγουδήσουμε σε κάποιο μέρος με αγνώστους (πχ σε μια καφετέρια)

 

ps με πρόλαβες φίλτατε animae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου