Προς το περιεχόμενο

Τί γνώμη έχετε για την πειρατεία στην μουσική..??


free n mad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν ζει απο τα cd ο καλλιτεχνης..Τα cd ειναι ενα μεσο προωθησης της μουσικης του!

Αμα ηταν ετσι, ποσα λεφτα αραγε χασανε οι Radiohead που κυκλοφορησαν μεσω internet τον τελευταιο δισκο τους??  ::)

 

Βεβαια για οποιον εχουν συλλεκτικη αξια(πχ εγω σαν Strokes-maniac) τα παιρνει ουτως η αλλως!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Έχει χιλιοσυζητηθεί, έχουμε χιλιοσκοτωθεί, οπότε τέλος

 

Ακριβώς.  :)

 

Και για την ακρίβεια... δεν έχουμε "χιλιοσκοτωθεί" απλά έχουμε εξηγήσει 137 φορές τους λόγους για τους οποίους η άποψη της free n mad δεν είναι παρά μια επιδερμική δικαιολογία. 

Οπότε... όντως, τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι λιγο offtopic αλλα μου φαινεται οτι η μουσικη βιομηχανια ηδη εχει αρχισει να παιρνει τα μετρα της για την αντιμετοπιση της πειρατιας. Πλεον εχει ξεκινισει η μοδα καποιοι δισκοι να κυκλοφορουν σε usb flash memory sticks υπο την μορφη mp3. Επειδη κανενας φορεας ας πουμε δεν ειναι ικανος να παρακολουθισει τα mp3 απο τους τιτλους του και τα id tags τους αν ειναι πειρατικα (λογο πχ του οτι δεν θεωρειται οτι παραβιαζω κανενα πνευματικο δικαιωμα εαν ονομασω ενα αρχειο ηχου μου Master of puppets). Αυτο τους οδηγησε στο συμπερασμα οτι πρεπει να ελεγχουν το περιεχομενο του αρχειου ηχου που εχει στην κατοχη ο καθενας μας με ενα τροπο ωστε να γινεται αμεσα και ταχυτατα.

 

 

Η moving picture experts group (aka Mpeg) προχωρισε στην δημιουργια του mpeg-7 το οποιο δεν εχει να κανει καμια σχεση με το mpeg3 (aka mp3) η τα υπολοιπα προτοκολα mpeg 1-2-4 κλπ. Αυτο το προτοκολο ειναι ενα προτοκολο ταξινομισεις των multimedia αρχειων. Στην πραγματικοτητα ειναι ενα νευρωνικο συστημα το οποιο διαβαζει ενα βιντεο η εναν ηχο και αυτοματα συλεγει καποια στοιχεια για αυτο τα οποια τα ονομαζει tags.

 

Με αλλα λογια πχ εαν ειστε ποδοσφαιροφιλοι ολυμπιακοι (λεω γω τωρα, δεν ασχολουμαι με ποδοσφαιρο :P) και εχετε βιντεο με αγωνες διαφορων ομαδων, θα μπορειτε να πειτε στο mpeg 7 οτι θελετε να δειτε ολους τους αγωνες του ολυμπιακου και να σας τους βρει ακομα και αν δεν εχετε βαλει καποια ονομασια στα αρχεια σας...

 

Η ειναι εφικτο να τραγουδισετε ενα κομματι στο mpeg 7 μεσω ενως απλου μικροφωνου ενα τραγουδι το οποιο το ακουσατε σε ενα club και σας αρεσε αλλα δεν γνωριζετε πως το λενε και να σας βρει τον τιτλο του, ποιος το εγραψε κλπ.

 

Αυτο δυστυχως μπορει να χρησημοποιηθει και σαν μεσω ελεγχου του τι ακουμε και τι εχουμε στην κατοχη μας... ειτε βιντεο ειτε μουσικη...

 

Το mpeg 7 μπορει να αποστελει τα Tags που δημιουργει απο αυτα που ακουμε σε μια ετερια σαν το ΙΕΜΑ και μετα να μας το χρεωνουν μονο και μονο επειδη το ακουσαμε.

 

Οσο κουλο και αν σας φαινεται, ο κωδικας ειναι free, κυκλοφορει ηδη, και δουλευει... δλδ αν καποιος ειναι προγραματιστης μπορει να κατεβασει το κωδικα, να τον κανει compile, να φτιαξει ενα user interface και να το δουλεψει. Εγω παραλιγο να το παρω για πτυχιακη αλλα το αφησα... Το μονο κακο ειναι οτι τα νευρωνικα συστηματα λειτουργουν λιγακι σαν τον εγκεφαλο (εξου και το ονομα) πραγμα που σημαινει οτι χρειαζονται εκπαιδευση...

 

Οποτε τα πραγματα σκουρενουν λιγακι για την πειρατεια...

 

Ηδη το youtube χρησημοποιει ενα παρομοιο μεσο, το ανακαλυψα the hard way... επιχειρησα να ανεβασω ενα κομματι απο ενα ηλιθιο επισοδιο της ζηνα οπου η γαβριελα μιλαει ελληνικα...

 

anyway, αν θελετε εδω ειναι η ολη ιστορια... δειτε το

 

http://www.chiariglione.org/mpeg/standards/mpeg-7/mpeg-7.htm

 

υ.γ. Το μονο που μπορει να μας σωσει απο την εφαρμογη του με αυτο τον τροπο ισως ειναι νομοθεσιες περι απορρητο προσωπικων δεδομενων. Παρολα αυτα ειναι πολυ ενδιαφερον...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ζήτημα είναι ότι από τις πωλήσεις ξεχωρίζουν οι εταιρείες πιο όνομα τραβάει και το προωθούν σε περισσότερες συναυλίες κτλ. Το δεύτερο που αφορά τις δισκογραφικές είναι ότι την τωρινή κατάσταση ο κόσμος ακούει , διαχωρίζει και κρίνει χωρίς να αγοράσει , οπότε το μέτριο ή κακό <<προιόν>> μένει απούλητο και εκεί χάνουν. Το ίδιο ισχύει με τα εμπορικότερα είδη μουσικής όπου συνήθως το κοινό δεν ενδιαφέρεται για όλο τον δίσκο αλλά μόνο για το χιτάκι και αντί να αγοράζει ένα cd ή έστω ένα cd single το κατεβάζει ή το αγοράζει από τα itunes όπότε χάνουν ακόμα περισσότερο.  ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία έχει ήδη σκοτώσει τον μύθο της μουσικής. Γιατί να αγοράσεις κάτι που μπορείς να αποκτήσεις δωρεάν και χωρίς να σηκωθείς καν απο την καρέλκα του σπιτιού σου ή να δώσεις τα στοιχεία της πιστωτικής σου κάρτας ?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dreampanos +1

 

οι μόνες παρατηρήσεις:

το mpeg3 (aka mp3)

.

.

.

 

σε μια ετερια σαν το ΙΕΜΑ και μετα να μας το χρεωνουν μονο και μονο επειδη το ακουσαμε.

 

 

MPEG-1 Audio Layer 3 < διορθώνω

 

το ΙΕΜΑ??? το Ιδρυμα Ερευνών Μουσικής και Ακουστικής; Τι λογο έχουν αυτοί να μας χρεώνουν;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δανειστω ενα παραδειγμα απο τους Linuxαδες.

 

Υποτιθεται οτι μια μαμα πρεπει να συμβουλευει το παιδι της αν εχει ενα σαντουιτς να το μοιραζεται με τα αλλα παιδακια, να δινει το ποδηλατακι του, την ομπρελα του, τα ρουχα που δεν θελει και στους αλλους, να τους μαθαινει αυτα που ξερει, να μοιραζεται. Ο Χριστουλης λεει να δινουμε τον ενα χιτωνα, να μοιραζομαστε κλπ. Μεχρι τωρα η πραξη του να μοιραστεις γνωσεις και υλικα αγαθα (που κατεχεις νομιμα και δεν τα παιρνεις απο αλλους) με αλλους ηταν το σωστο πραγμα.

 

Στην εποχη μας, το να μοιραστω και να αναπαραγω σε πολλα αντιτυπα ενα μουσικο κομματι που εχω πληρωσει για να εχω, εχει επιτευχθει μεσω νομων και γιγαντιας καμπανιας να ονομαζεται πειρατεια και να διωκομαι και να κατηγορουμαι οτι με τα χερια μου σκοτωνω την μουσικη κλπ.

 

Το δικαιωμα χρησης και η μη επιβολη απαγορευσης διακινησης και μοιρασμου στα νομιμως αποκτηθεντα υλικα και πνευματικα αγαθα και γνωσεις που κατεχει ενας ανθρωπος ειναι πρωταρχικης σημασιας για την προοδο της κοινωνιας μας.

 

Ειναι σαν να απαγορευεις σε μενα που αγορασα μια ντοματα να παρω τα σπορακια της και να καλλιεργησω δικες μου με μηδενικο επιπλεον κοστος κτησης για τα αντιτυπα-ντοματες γιατι ετσι εχεις εσυ διαφυγοντα κερδη ως ο αυτοδιορισμενος αποκλειστικος αγροτης της υφηλιου (που τωρα με τα μεταλαγμενα εχει και αυτο αρχισει να γινεται). Σα να μου απαγορευεις να μαθαινω στους αλλους την τεχνη του τσαγκαρη η την προσθεση η το να σφυριζω το Γερακινα αφου νομιμως (πληρωνοντας εκπαιδευτη η μονος μου η τελος παντων χωρις να κλεψω) τα διδαχθω και μπορω να την αναπαραγω απειρες φορες με μηδενικο κοστος και μηδενικα εσοδα για σενα.

 

Αν δηλαδη καποιος ειναι σε μια δουλεια που ο μονος τροπος εσοδων της ειναι να μην την κανει κανεις αλλος ακομα και αν την μαθει/μπορει, τοτε η δουλεια αυτη ειναι λαθος, δεν ειναι με λιγα λογια οι αλλοι κακοι, παρανομοι και πειρατες. Ειδικα αν δεν μιλαμε για καποια τεραστια επενδυση τυπου ερευνα για Φαρμακα (που η ιδια η κοινωνια δεχεται να χασει τα κυριαρχα δικαιωματα της πανω στην γνωση και διακινηση και να εκχωρησει την αποκλειστικη εκμεταλλευση της γνωσης στον δημιουργο για καποιο διαστημα, ωστε να κανει αποσβεση εξοδων). Εδω μιλαμε για το οτι καποιοι θεωρουν δικαιο να σε βαλουν φυλακη επειδη τραγουδας το Brother Louie Louie Louie των Modern Talking παρουσια τριτων χωρις εγγραφη αδεια των δημιουργων διπλα απο ενα λακο με αρνια το Πασχα ...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οποτε τα πραγματα σκουρενουν λιγακι για την πειρατεια...

 

 

 

εγω παντως δε καταλαβα γιατι με το mpeg7 (το οποιο δεν το ηξερα , και σε ευχαριστουμε για την πληροφορηση) σκουραινουν τα πραματα για την πειρατεια? δηλαδη δε θα βγει mpeg to mp3 , to wav , to anything  converter επειδη κρυβει καποια "ειδικη" τεχνολογια μεσα του?

 

αγαπητε μας evris , αν και μας εχεις καθηλωσει με αρκετα ενδιαφεροντα ποστς σου τελευταια(προσωπικα ειμαι φαν σου) να κανω μια ενσταση για αυτο εδω. Ενω απο πλευρας "λογοτεχνικου " ενδιαφεροντος εισαι οκ , πολυ ωραιο αυτο που λες ,  μερικα  παραδειγματα σου ειναι ακυρα , οπως αυτο με την ντοματα και υποβαθμιζουν την αξια της σκεψης σου.

Για να το συσχετισω και με αλλο θεμα που συζητειται σε αλλο thread τις τελευταιες ωρες , ενω ενα αντιπαραδειγμα αρκει να κανει μια θεωρια να καταρευσει , η παραβολη παραδειγματων για αποδειξη μιας θεωριας δεν  αποτελει  μεθοδο αποδειξης, καθως θα επρεπε να αναφερεις απειρα παραδειγματα) :)

Ωραια η ιδεα παντως και ο παραλληλισμος με καποια παραδειγματα (χριστουλης χιτωνας σφυριγμα brother louie) αλλα ειναι λιγο παραπλανητικα , δε νομιζεις? :)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dreampanos +1

 

οι μόνες παρατηρήσεις:

MPEG-1 Audio Layer 3 < διορθώνω

 

το ΙΕΜΑ??? το Ιδρυμα Ερευνών Μουσικής και Ακουστικής; Τι λογο έχουν αυτοί να μας χρεώνουν;

 

Ξερεις τι, λακαμιες λεω... αλλος φορεας ειναι... οχι ΙΕΜΑ... δεν θυμαμαι πως λεγεται αυτος που πληρωνεις για τα δικαιωματα... τον μπερδεψα γιατι συνηθως υπαρχουν θεσεις πρακτικης για την σχολη μου και στα 2... και σωστος, το mp3 ειναι το mpeg 1 layer-3.

 

εγω παντως δε καταλαβα γιατι με το mpeg7 (το οποιο δεν το ηξερα , και σε ευχαριστουμε για την πληροφορηση) σκουραινουν τα πραματα για την πειρατεια? δηλαδη δε θα βγει mpeg to mp3 , to wav , to anything  converter επειδη κρυβει καποια "ειδικη" τεχνολογια μεσα του?

 

 

Κατ αρχην το mpeg7 δεν ειναι προτοκολο συμπιεσης οπως τα mpeg 1 layer-3 (aka mp3 ;)) mpeg2 η mpeg4. To mpeg7 ειναι προτοκολο διαχειρησης-περιγραφης πληροφοριας πολυμεσων (audio-video).

 

Απλα μεχρι τωρα για την ταυτοποιηση 2 αρχειων ηχου για παραδειγμα επρεπε να συγκριθει η πληροφορια που περιειχαν μεσα τους. Με αλλα λογια την ιδια την μουσικη... αυτο οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολο διοτι αν για παραδειγμα εγω ειμαι η εταιρια που σε ελεγχω και εσυ ο κακος ο πειρατης, τοτε εγω για να σε ελεγξω πρεπει να κατεβασω ολα σου τα mp3 για να τα συγκρινω πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να κανω ενα τεραστιο download πολλων GB. Το mpeg7 μπορει και κωδικοποιει καποια στοιχεια απο το υλικο. Καποια απο αυτα ειναι το tempo, θεμελιος και πολλα hitech αλλα ψαγμενα. Ε αυτα ονομαζονται tags. Η πληροφορια που περιεχει το καθε tag ειναι παρα πολυ μικρη σε σχεση με το αρχειο ηχου που μελεταμε. Με αλλα λογια, μια περιεγραφη που θα δημιουργισει απο ενα αρχειο ηχου το mpeg7 θα ειναι της ταξεως μερικων kbyte. Δλδ για 1 GB mp3 3-4 ΜΒ ειναι αρκετα για να περιγραψει ολοκληρο αυτο το 1GB!

 

Αρα με το που θα παιζεις ενα mp3 σε καποιο μοστρατζιδικο προγραμμα που θα φτιαξουνε στυλ winamp η iTunes κλπ εφοσον εισαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ ταυτοχρονα θα μπορει να στελνει το προγραμμα σε καποια εταιρια τα tags του mpeg7 και αυτη να σε ελεγχει εαν ακους κατι πειρατικα...

 

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου