Προς το περιεχόμενο

Τί γνώμη έχετε για την πειρατεία στην μουσική..??


free n mad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1000

 

Επισης (και αυτο ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικο) δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η πειρατεια ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ & ΠΟΙΝΙΚΑ ΚΟΛΑΣΙΜΗ πραξη και ως εκ τουτου θα ηταν τραγικο να εχουμε "τραβηγματα"...(ο νοων νοειτω...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το κάρμα είναι ένας δείκτης για το κατά πόσον πρέπει να σε παίρνουμε σοβαρά, κατά πόσο συμβάλλεις στη διατήρηση ενός επιπέδου και ποιότητας για τις πληροφορίες που παρέχονται - είναι ένας δείκτης της φήμης σου στο φόρουμ.

 

Με ξέρεις προσωπικά για να λές αν είμαι σοβαρός η όχι??με είδες κάπου να υποβαθμίζω την ποιότητα της συζήτησης??όλες οι πληροφορίες που παρέχονται εδώ είναι τεκμηριωμένες??

 

Ο ανεύθυνος υπαινιγμός για "εταιρείες που πρέπει να ντρέπονται", είναι απαράδεκτος διότι:

α) δημιουργεί ακόμη περισσότερες "δικαιολογίες" στο μυαλό όσων έχουν ξεσκιστεί στα πειρατικά mp3, σκοτώνοντας τις δισκογραφικές εταιρείες (και καλά), αλλά ουσιαστικά σκοτώνοντας την αλήθεια γύρω από τον ρόλο των ΣΩΣΤΩΝ δισκογραφικών εταιρειών, οι οποίες είναι συνυπεύθυνες για όλη τη καλή μουσική που έχω ακούσει σε ΟΛΗ τη ζωή μου.

β) παραπλανεί όσον αφορά τα όρια ηθικής ευθύνης σε αυτό το έγκλημα.

γ) έρχεται σε αντίθεση με τη γενικότερη στάση που έχει το noiz απέναντι στην πειρατεία και την οποία ανεύθυνοι σαν εσένα προσπαθούν μονίμως να θολώσουν.

 

Οι δισκογραφικές εταιρίες είναι ο μεσάζων για την προώθηση του έργου ενός καλλιτέχνη(στην προκειμένη περίπτωση ένος δημιουργού,στιχουργού,ερμηνευτή,μουσικού)!θέλουν να αυξήσουν το κέρδος τους και να βγάλουν χρήματα,όπως και κάθε υγιής επιχείρηση!όλοι γνωρίζουμε ότι οι καλλιτέχνες παίρνουν ελάχιστο μερίδιο των εσόδων των πωλήσεων(ναι το ξέρω καθώς έχω συνομιλήσει με μουσικούς εντός των εταιριών,καθώς δεν τα έφερε η ζωή να δουλέψω ως courier σε μια από αυτές)!Δε λέω ότι η πειρατεία είναι καλή,απλά σίγουρα είναι ένα μέσο πίεσης για τη μείωση του κέρδους των εταιριών(καταναλωτές είμαστε και αυτό επιδιώκουμε)!εάν το cd έπεφτε από τα 20 Ε στα 10 δε νομίζω κανένας να σκεφτόταν τη λύση της πειρατείας!εμένα τουλάχιστον δε μου τρέχουν τα λεφτά από τις τσέπες,καθότι φοιτητής θέλω να ακούσω όσο περισσότερη μουσική μπορώ,αλλά και έξω θέλω να βγω και ποτά να πιω και βενζίνη να βάλω...!αυτή είναι προσωπική μου εκτίμηση και καλό είναι να ακούγονται και οι διαφορετικές γνώμες,αλλιώς θα καταλήξουμε να συμφωνούμε όλοι μαζί!

 

Το πιο γελοίο είναι ότι όλα αυτά γίνονται χωρίς επιχειρήματα, χωρίς στοιχεία, από ανθρώπους χωρίς όνομα και ταυτότητα και (για να είμαι ειλικρινής) έχω αηδιάσει. Αν πιστεύετε ότι τα πνευματικά δικαιώματα δεν χρήζουν της μέγιστης δυνατόν προστασίας δεν έχετε θέση σε ένα φόρουμ σαν αυτό. Μπορείτε να το πιστεύετε (είναι δικαίωμα καθενός να είναι αστοιχείωτος) αλλά ΔΕΝ μπορείτε να το λέτε και να το διαφημίζετε.

 

Άλλο πνευματικά δικαιώματα και άλλο κέρδος...οι εταιρίες δεν εξαγοράζουν τα πνευματικά δικαιώματα πολλών έργων??μόνες τους συμβάλλουν στην υποβάθμιση των πνευματικών δικαιωμάτων των καλλιτεχνών

 

Το φόρουμ θα έπρεπε να αυτοπυρποληθεί που έχει άτομα με τέτοιες απόψεις - εγώ προσωπικά έχω δει άνθρωπο να τρώει χαστούκι σε συνέδριο άλλου καλλιτεχνικού κλάδου όταν τόλμησε να κάνει έναν υπαινιγμό σαν αυτό που έκανες.

 

"μπορεί να μη συμφωνω με τη γνώμη σου,αλλά θα αγωνιστώ μέχρι θανάτου ώστε να μπορείς να την εκφράζεις ελεύθερα" Βολταίρος

 

Θεώρησε τη μείωση κάρμα σαν το προσωπικό μου δικτυακό χαστούκι προς τις απόψεις σου, και σου ανακοινώνω ότι σύντομα θα έχεις άλλο ένα μείον.

 

Από ότι βλέπω έχεις ήδη προδικάσει τη μοίρα μου...συγχαρητήρια

 

επίσης να σου θυμίσω τι έγραψα λίγες σελίδες πριν

 

Σωστό και αυτό

 

ΑΛΛΑ υπάρχει και η άλλη μεριά του νομίσματος:

 

ότι δηλαδή καλλιεργείται η εντύπωση ότι οι μουσικοί δεν πρέπει να πληρώνονται για το προιόν που παράγουν και αυτό είναι λάθος

 

Πάντως η αλήθεια είναι (πείτε με κακό) ότι δε μου καίγεται καρφί που κυκλοφορούν πειρατικά της Βανδη,της Βισση,του Καρβελλα,του Φοίβου,του Χατζηγιάννη!Είναι ένα ηχηρό μήνυμα στη "Μουσική Βιομηχανία" για ελλάτωση των κερδών τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν παραδεχομαστε το αυτονοητο και προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα.

 

 

Αντι δηλ. να πουμε

[1]  "ειμαι ενας  κακομοιρης κουτοπονηρος που επειδη δεν "μπορει" αλλα και δεν θελει να πληρωσει για να αγορασει την πνευματικη εργασια ενος ανθρωπου την "κατεβαζω" (σε αισχρη ηχητικη ποιοτητα) και τα λεφτα που εξοικονομω τα κανω φραπε και γοπες"

 

λεμε

 

[2] "ειμαι ενας Ρομπεν των Δασων που διαμοιραζω τον πολιτισμο δωρεαν στις μαζες"...

 

 

Λιγη ΝΤΡΟΠΗ δεν εβλαψε ποτε κανεναν... ::)

 

Εγω ομως συμφωνω και με το [1] και με το [2] και δεν ντρεπομαι καθολου... μαλιστα ειμαι και ψιλοπερηφανος :)

 

To Linux spirit εφαρμοσμενο στον χωρο της μουσικης, θα ελεγε να μην κλεψεις αλλα να αγνοησεις επιδεικτικα το εμπορικο προιον, να υποστεις τις οποιες απωλειες (δεν θα εχεις πια τον πολυδιαφημιζομενο και πολυπροβαλομενο καλλιτεχνη στο mp3 player σου) να μαθεις να φτιαχνεις δικες σου μουσικες με απειρη δικη σου προσπαθεια, να συμμετεχεις, να ιδρωσεις κλπ και μετα να το διαθετεις δωρεαν και ελευθερο προς τροποποιηση και επαναδιαθεση σε ολον τον ντουνια.Αν δε θελεις να εμπλακεις στην αναπτυξη και θελεις να παραμεινεις χρηστης/ακροατης και να μην πληρωσεις αλλα να συνεχιζεις να ακους νομιμα μουσικη, τοτε υπαρχουν απειρες μουσικες σε καθεστως Creative Commons (CC), Artistic License, free to use, download, (re)distribute, hear... να χρησιμοποιεις οσο μπορεις αυτες.

 

Οι επιλογες ειναι οι εξης: Η πληρωνεις του αλλουνου η φτιαχνεις το δικο σου.

 

Ισως να ακουγεται λιγο ουτοπικο στον μουσικο χωρο, αλλα στην Πληροφορικη ειναι αρκετα συνηθες πια...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν παραδεχομαστε το αυτονοητο και προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα.

 

 

Αντι δηλ. να πουμε

 

"ειμαι ενας  κακομοιρης κουτοπονηρος που επειδη δεν "μπορει" αλλα και δεν θελει να πληρωσει για να αγορασει την πνευματικη εργασια ενος ανθρωπου την "κατεβαζω" (σε αισχρη ηχητικη ποιοτητα) και τα λεφτα που εξοικονομω τα κανω φραπε και γοπες"

 

λεμε

 

"ειμαι ενας Ρομπεν των Δασων που διαμοιραζω τον πολιτισμο δωρεαν στις μαζες"...

 

Εξαρταται πως το βλεπει ο καθενας.. ;)

Αποψη σου, αποψη μου, αποψη καποιου αλλου, οι συζητησεις δεν ειναι για απολυτοσυνες οποτε το σταματω εδω  :)

 

Περιμενω την δικια σου τριτη επιλογη!  :-*

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί συζητάμε πράγματα που αν φύγουμε πίσω από το δάχτυλό μας είναι αυτονόητα;; Έλεος δηλαδή! Κ εγώ έχω κατεβάσει mp3 ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Αυτό όμως δεν κάνει την πράξη σωστή. Έλεος. Αν εγώ θέλω να φτιάχνω και να πουλάω κρεβάτια προς 2 εκατομμύρια ευρώ είναι δικαίωμά μου ή όχι; Η παρανοϊκή τιμή που ορίζω σε δικαιολογεί αν έρθεις και τα κλέψεις; Τι το ψάχνουμε παραπέρα; Μια εταιρία πληρώνει συνθέτες, μουσικούς, στιχουργούς, ενορχηστρωτές, παραγωγούς, ηχολήπτες, στούντιο, layout artists, promo, pr, κούριερ, αεροπορικά, delivery και ένα κάρο άλλα πράγματα και βγάζει ένα προϊόν το οποίο πουλάει έστω 15€. Συμφωνώ με την τιμή; Όχι => δεν το αγοράζω. Ναι => το αγοράζω. Τώρα έχω τη δυνατότητα να το κατεβάσω αν θέλω, και σχεδόν όλοι το κάνουμε πού και πού. Εγώ το κάνω καμιά φορά και το λέω ευθέως. Αλλά αυτό δεν κάνει την πράξη μου σωστή. Έλεος. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.

 

Επίσης:

 

1. Οι πωλήσεις δίσκων (σε οποιοδήποτε φορμάτ) έχουν μειωθεί ΠΟΛΥ, οπότε αφήστε την καραμέλα ότι "όσο πουλάγανε πουλάνε".

 

Πειρατεια θα ηταν να το κατεβασω καλα καλα, να το γραψω σ ενα cd μετα και να το ΠΟΥΛΗΣΩ σε καποιον που δεν το θελει αυθεντικο για τον α, β λογο..

 

Οταν "κατεβαζεις", μπορει μεν να χανει καποια λεφτα η εταιρεια (και ο καλλιτεχνης που προφανως δεν αγαπαω την μουσικη του για να μην αγοραζω το αυθεντικο αλλα τον μισω αρκετα για να τον ακουω καθε μερα στο mp3 μου εστω και μ αυτον τον τροπο) αλλα δεν κερδιζει καποιος εις βαρος τους τα λεφτα του δισκου.  ;)

2. Το κατά πόσον κάτι που κλέβουν από εμένα οδηγεί σε χρηματικό κέρδος για τον κλέφτη δε με απασχολεί. Δηλαδή άμα εσένα σου κλέψουν μια τυρόπιτα πόση διαφορά σου κάνει αν την έφαγαν, την πέταξαν ή την πούλησαν;

 

...και πρώτα από όλα τις δισκογραφικές ;)

Ωραία. Για τι ακριβώς πρέπει να ντρέπονται οι δισκογραφικές; Κ εγώ συμφωνώ ότι οι τιμές των cd είναι υπερβολικές, αλλά γιατί πρέπει να ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ;;;; Δηλαδή, έλεος, ας καταλαβαίνουμε τα λόγια που λέμε, μην πετάμε ό,τι κοτσάνα μας έρθει στο κεφάλι, οι λέξεις έχουν συγκεκριμένη σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Το κατά πόσον κάτι που κλέβουν από εμένα οδηγεί σε χρηματικό κέρδος για τον κλέφτη δε με απασχολεί. Δηλαδή άμα εσένα σου κλέψουν μια τυρόπιτα πόση διαφορά σου κάνει αν την έφαγαν, την πέταξαν ή την πούλησαν;

 

offtopic:

 

Μεγαλη!Τουλαχιστον αμα την κλεψει καποιος να την φαει κιολας, μην παει χαμενη!

Τωρα αμα την πεταξει.....Στον αερα, θα την βρει καποιος αεροπειρατης και θα χαρει το πλιατσικο του!

Αμα την πουλησει..Χμμ...Θα τον κυνηγησω μεχρι και την κολαση, οπως λεει και ο Ρεπουμπλικανος!  >:(

 

Βεβαια τα δεδομενα αλλαζουν αν απλα ειμαι κατοχος τυροπιτας η εχω δικο μου φουρνο.  ;D

 

Επισης αλλιως θα φερθω αμα εχω στην αποθηκη και αλλες τυροπιτες, ασχετως υπαρξης οποιουδηποτε φουρνου!

:-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αλλά το διάβασα και δεν μπορώ να μείνω αμέτοχος........

 

εύγε Wow! για τα...'χαστούκια'!!!έχουν ακουστεί πολλές απόψεις κατα καιρούς μέσα στο noiz αλλά τελικά...αν δεν συμφωνείς με τους modulators,μέχρι και ξύλο θα φάμε αν μας βρούν στον δρόμο!!!

απαράδεκτο νομίζω....

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπρός * Πίσω θα πούνε οι δισκογραφικές,,, LP γρήγορα......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic:

 

Με μια τυροπιτα παντως (εστω και μπουγατσα με τυρι) εγω συμφιλιωνομαι και με τον Χιτλερ  ;D

Γιαμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου