Προς το περιεχόμενο

Τί γνώμη έχετε για την πειρατεία στην μουσική..??


free n mad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H "κακία" "σατανική" βιομηχανία ανέδειξε τεράστια ονόματα της μουσικής. Το Internet απο την άλλη και η ελεύθερη διακίνηση , αναδεινύει επι το πλείστον μετριότητες.

 

Ναι, τα τεραστια ονοματα της μουσικης μια βιομηχανια τα ανεδειξε, οχι η μουσικη τους..  ::)

Τωρα αμα παιρνεις για παραδειγμα την Madonna, οκ παω πασο..Ο καθε αταλαντος χρειαζεται 100% μια βιομηχανια.Οι υπολοιποι σιγουρα λιγοτερο.  ;)

 

Και οσο για τις μετριοτητες του Internet..Υπαρχουν και απειροι μετριοι δισκοι..Η διαφορα σχετικα με το "επι το πλείστον" ειναι στο οτι ο αλλος εχει την Ελευθερια να κυκλοφορησει!Ετσι τα ποσοστα ανεβαινουν..Τα μετρια μενουν, τα καλα προχωρανε (και γινονται δισκοι  :P ).  ;)

 

Ας μην ειμαστε απολυτοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πω και γω 2 λόγια.

 

Όποιος είναι να πάρει δίσκο, θα τον πάρει και οποιος δεν παίρνει, δεν θα τον πάρει. Απλά τα πράγματα. Είτε υπάρχει η πειρατεία είτε όχι, κάποιος που αγαπάει αυτό που λέγεται μουσική, θα το αγκαλιάσει.Όποιος από την άλλη, δεν είχε ποτέ την πρόθεση αυτή, δεν θα αλλάξει τίποτα με την ύπαρξη της "πειρατείας". Και πριν θα έλεγε στον φίλο του "γράψε μου μια κασσέτα με αυτά τα κομμάτια" ή θα τα γραψε από το ραδιοφωνο ή ή ή. Η πειρατεία μέσω ιντερνετ (είτε τα αντιγραμμένα cd) το έκανε απλά πιο εύκολο.

 

Εκεί που πονάνε οι περισσότερες εταιρίες είναι στα μοδάτα είδη. Οι πωλήσεις της j-lo πέφτουν γιατί η πλειοψηφία θέλει να ακούσει 2 κομμάτια και τέλος, οπότε δεν έχει την διάθεση να τα σκάσει ΧΟΝΤΡΑ για να ακούσει 2 κομμάτια.(μην πουμε για το πρώτο nickelback πχ που όλος ο δίσκος ήταν ΨΟΦΙΟΣ πέρα από ένα(1) κομμάτι).Έτσι και αλλιώς ούτε πριν τα έσκαγε ιδιαίτερα, αλλά έβρισκε διάφορους τρόπους για να τα αποκτήσει.

Ένας ανθρωπος που ακούει πιο σοβαρά μουσική(και δεν εννοω ότι οποιος ακουει j-lo δεν ακουει σοβαρά μουσική), θα θέλει το μέσο.

 

Όπως και να χει, οι δίσκοι που αξίζουν κάνουν τις πωλήσεις που έπρεπε να κάνουν. Οι υπόλοιποι μένουν εκεί που θα "επρεπε" να είναι.

 

Tώρα τα περι καθωσπρεπισμού και κλεψιές και ιστορίες, τα αφήνω ασχολίαστα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρισκω σωστο για την j-lo και τους δισκους που αξιζουν.

 

Θελω να επισημανω κατι ομως: το "κατεβασμα" απο το ιντερνετ δεν υφισταταται σαν πειρατεια (εφ οσον εννοεις αυτο βεβαιως)!

Πειρατεια θα ηταν να το κατεβασω καλα καλα, να το γραψω σ ενα cd μετα και να το ΠΟΥΛΗΣΩ σε καποιον που δεν το θελει αυθεντικο για τον α, β λογο..

 

Οταν "κατεβαζεις", μπορει μεν να χανει καποια λεφτα η εταιρεια (και ο καλλιτεχνης που προφανως δεν αγαπαω την μουσικη του για να μην αγοραζω το αυθεντικο αλλα τον μισω αρκετα για να τον ακουω καθε μερα στο mp3 μου εστω και μ αυτον τον τροπο) αλλα δεν κερδιζει καποιος εις βαρος τους τα λεφτα του δισκου.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν "κατεβαζεις", μπορει μεν να χανει καποια λεφτα η εταιρεια (και ο καλλιτεχνης που προφανως δεν αγαπαω την μουσικη του για να μην αγοραζω το αυθεντικο αλλα τον μισω αρκετα για να τον ακουω καθε μερα στο mp3 μου εστω και μ αυτον τον τροπο) αλλα δεν κερδιζει καποιος εις βαρος τους τα λεφτα του δισκου.  ;)

 

Μία καλή αγωγή είναι η εξής:

Κάθεσαι απέναντι από τον σκληρό σου δίσκο και αρχίζεις και του φωνάζεις "Σε μισώ, σε μισώ καταραμένε, γι' αυτό σε ακούω όλη μέρα... αααα... δε θα τη πατήσω εγώ να πληρώσω για όλα αυτά τα παλιοτράγουδα που περιέχεις... είμαι λέφτερος εγώ... τη κατάρα μου να' χεις.. ".

 

Κάπου εδώ (με λίγη τύχη) μπορεί να εμφανιστεί και ο ψυχίατρος από την απέναντι πολυκατοικία....

 

Υ.Γ. ανοίγω παρεμφερές thread.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν παραδεχομαστε το αυτονοητο και προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα.

 

 

Αντι δηλ. να πουμε

 

"ειμαι ενας  κακομοιρης κουτοπονηρος που επειδη δεν "μπορει" αλλα και δεν θελει να πληρωσει για να αγορασει την πνευματικη εργασια ενος ανθρωπου την "κατεβαζω" (σε αισχρη ηχητικη ποιοτητα) και τα λεφτα που εξοικονομω τα κανω φραπε και γοπες"

 

λεμε

 

"ειμαι ενας Ρομπεν των Δασων που διαμοιραζω τον πολιτισμο δωρεαν στις μαζες"...

 

 

Λιγη ΝΤΡΟΠΗ δεν εβλαψε ποτε κανεναν... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και πρώτα από όλα τις δισκογραφικές ;)

 

Δεν αντέχεις ε;

 

Τι ξέρεις εσύ για τις δισκογραφικές ωρέ bluesbraker; Έχεις μπει ποτέ σε καμία, έστω σαν κούριερ; Ξέρεις κανέναν που να εργάζεται σε τέτοια; Μήπως είσαι εσύ ο ίδιος στέλεχος σε δισκογραφική; Μήπως έχεις και στοιχεία ότι είναι ανέντιμες και ότι "κλέβουν" χρήματα από τον κόσμο;

 

Τα mp3 που "πειρατεύεις" (υποθέτω ότι το κάνεις αφού είσαι υπέρμαχος αυτής της άποψης), που τα βρήκες; Η αδερφή σου παίζει σε αυτά; Μήπως παίζουν μουσικοί, σε δίσκους που έχουν χρηματοδοτηθεί και κυκλοφορήσει από δισκογραφικές συμφωνόντας με αυτές; Ξέρεις εσύ κανέναν που να δίνει τη μουσική του δωρεάν σε mp3; Αν ξέρεις γιατί δεν μας το λες να τον ακούσουμε και εμείς;

 

Μήπως έχεις καμία δήλωση οποιουδήποτε μουσικού θαυμάζεις (και να τον ξέρει και κάποιος εκτός από τη μάνα του) ο οποίος να έχει δηλώσει ότι είναι ΥΠΕΡ της πειρατείας;

 

Μα δεν ντρέπεστε επιτέλους;

 

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δισκογραφικες κανουν μια μπιζνα ..... καλως η κακως τα ΙΔΙΑ ακριβως (οσον αφορα τα περιθωρια κερδους) κανουν ΟΛΕΣ οι επιχειρησεις στον πλανητη (ειτε εμπορευονται μουσικη,ειτε...μαγιονεζα)

 

Δεν σε ειδα ομως να μπαινεις στο Carefour & να κλεβεις τις Helman Light... ;D

 

Απλα μου κανει εντυπωση πως κανεναν δεν πειραζαν οι δισκογραφικες πριν την ελευεση του cd & του internet & τωρα ειναι οι "κακοι" της υποθεσης... ;D ;D

 

Δυστυχως ελαχιστοι απο τους "πρεσβευτες" της πειρατειας γνωριζουν οτι ολοκληρα ΕΙΔΗ & ολοκληρες ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ στη μουσικη βασιστηκαν στις ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΕΣ εταιριες (MOTOWN,CHESS,STAX,ISLAND,UA κτλ)

 

Αυτη την παρωχημενη ψευτοαριστεριστικη & κομπλεξικη ταση να απαξιωνουμε οποιονδηποτε επενδυει (και ΡΙΣΚΑΡΕΙ) τα λεφτα του σε μια επιχειρηση και τελικα ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ μονο στην Ελλαδα την εχω δει...

 

Αν δεν σου αρεσουν οι...εταιριες ΦΤΙΑΞΕ και εσυ μια αφου εισαι μαγκας...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ντρέπεστε επιτέλους;

 

Αυτό θα σε ρώταγα και εσένα!είσαι και modulator....δε σου απάνταω γιατί δεν αξίζεις απάντηση...άσε που θα πέσει το επίπεδο και το κάρμα μου >:(

 

Υ.Γ παρακάλώ να μάθω πολύ γιατί πήρα -1 κάρμα??δε νομίζω να παραβίασα κάποιον από τους κανόνες του forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ παρακάλώ να μάθω πολύ γιατί πήρα -1 κάρμα??δε νομίζω να παραβίασα κάποιον από τους κανόνες του forum

 

To κάρμα δεν αποδίδεται (ή αφαιρείται) επειδή κάποιος παραβιάζει κανόνες του φόρουμ. Η επανηλλειμένη παραβίαση των κανόνων σημαίνει διαγραφή, όχι μείωση του κάρμα.

 

Το κάρμα είναι ένας δείκτης για το κατά πόσον πρέπει να σε παίρνουμε σοβαρά, κατά πόσο συμβάλλεις στη διατήρηση ενός επιπέδου και ποιότητας για τις πληροφορίες που παρέχονται - είναι ένας δείκτης της φήμης σου στο φόρουμ.

 

Ο ανεύθυνος υπαινιγμός για "εταιρείες που πρέπει να ντρέπονται", είναι απαράδεκτος διότι:

α) δημιουργεί ακόμη περισσότερες "δικαιολογίες" στο μυαλό όσων έχουν ξεσκιστεί στα πειρατικά mp3, σκοτώνοντας τις δισκογραφικές εταιρείες (και καλά), αλλά ουσιαστικά σκοτώνοντας την αλήθεια γύρω από τον ρόλο των ΣΩΣΤΩΝ δισκογραφικών εταιρειών, οι οποίες είναι συνυπεύθυνες για όλη τη καλή μουσική που έχω ακούσει σε ΟΛΗ τη ζωή μου.

β) παραπλανεί όσον αφορά τα όρια ηθικής ευθύνης σε αυτό το έγκλημα.

γ) έρχεται σε αντίθεση με τη γενικότερη στάση που έχει το noiz απέναντι στην πειρατεία και την οποία ανεύθυνοι σαν εσένα προσπαθούν μονίμως να θολώσουν.

 

Το πιο γελοίο είναι ότι όλα αυτά γίνονται χωρίς επιχειρήματα, χωρίς στοιχεία, από ανθρώπους χωρίς όνομα και ταυτότητα και (για να είμαι ειλικρινής) έχω αηδιάσει. Αν πιστεύετε ότι τα πνευματικά δικαιώματα δεν χρήζουν της μέγιστης δυνατόν προστασίας δεν έχετε θέση σε ένα φόρουμ σαν αυτό. Μπορείτε να το πιστεύετε (είναι δικαίωμα καθενός να είναι αστοιχείωτος) αλλά ΔΕΝ μπορείτε να το λέτε και να το διαφημίζετε.

 

Το φόρουμ θα έπρεπε να αυτοπυρποληθεί που έχει άτομα με τέτοιες απόψεις - εγώ προσωπικά έχω δει άνθρωπο να τρώει χαστούκι σε συνέδριο άλλου καλλιτεχνικού κλάδου όταν τόλμησε να κάνει έναν υπαινιγμό σαν αυτό που έκανες.

 

Θεώρησε τη μείωση κάρμα σαν το προσωπικό μου δικτυακό χαστούκι προς τις απόψεις σου, και σου ανακοινώνω ότι σύντομα θα έχεις άλλο ένα μείον.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου