Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύουν νόμοι στην Ελλάδα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μία ερώτηση αφού SF είσαι τόσο κοσμογυρισμένος και προφανώς άπο ότι κατάλαβα είχες την ευκαιρία να μείνεις εκτός συνόρων να δουλεψεις γιατί πολύ απλά δεν το έκανες?

 

Μα...το εκανα για αρκετα χρονια  ;) (και συνεχιζω εν μερει να το κανω),απλα οταν επεστρεψα απο ΗΠΑ πριν απο 20 χρονια τα πραγματα ηταν ΤΡΑΓΙΚΑ πιο καλα στην Ελλαδα απο οτι σημερα και δεν με πειραζε τοσο πολυ (γυρισα για πολυ σοβαρους οικογενειακους λογους) ,τωρα που ο κομπος εχει φτασει στο χτενι ειμαι υπ'ατμον ξανα....κι ας ειμαι γεροντας.. ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καμία σχέση με την δική μου εμπειρία , το Λονδινο είχε μαμάτη νυχτερινή ζωή και όλοι όταν ανεβήκαμε Αγγλία μας τα είχαν πρήξει να μην κάνουμε παρέα (στο foundation ) μόνο με έλληνες για να μην ξεχάσουμε τα αγγλικά μας και να γνωρίσουμε και άλλο κόσμο.

 

Δείγμα μόνο οι Ελληνικές Βραδιές που διοργανώναμε στις εστίες και ερχόντουσταν όλες οι εθνικότητες γιατί ήμασταν οι μόνοι που ξέραμε να διασκεδάσουμε , τους κερνάγαμε ούζο και τους μαθαίναμε ζεμπέκικο. Εννοείτε βέβαιο ότι αυτές οι ελληνικές βραδιές ήταν 100% παράνομες (αυστηροί κανονισμοί Πανεπιστημίου)  παρόλα αυτά κανείς ποτέ δεν μας έκανε παρατήρηση παρόλο όλη την φασαρία , γιατί ήταν πολύ αγαπητές και ανοιχτές για όλους. Ισα Ισα οι έλληνες ήταν τρομερά αγαπητοί στους ξένους και εννοείται ότι δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι.

 

Και εγώ προσωπικά ποτέ δεν απέφυγα γνωριμία ή φιλία με ξένο.

 

ΠΧ με εντυπωσίασε η καλοσύνη και η ηθικότητα των Μαλαισιανών αλλά και η κουλτούρα τους , ήταν η εθνικότητα που θα ήθελες να είναι δίπλα σου τις δύσκολες στιγμές. Φοβερά παιδία. Τρομερά νοικοκύρηδες δουλευταράδες , αξιόπιστοι.

 

Έχω ιστορίες να πω πολλές. Μια φορά ξύπνησα να πάω στον πάνω όροφο που ήταν η κουζίνα και τα πάντα ήταν θεοσκότεινα. ΝΑ θυμίσω έδω ότι η Αγγλία είναι μια πολυ ηλιόλουστη χώρα (2 μέρες ηλιοφάνεια μια μέρα συννεφιά) αντίθετα με τι νομίζει ο καθένας. Βρήκα τα παράθυρα κλειστά με κουτάκια μπύρας το κάδο να ξεχειλίζει από τα σκουπίδια και τον νιπτήρα γεμάτο νερό να μουλιάζουν τα πιάτα μέσα στην βρώμα. Ο άγγλος δίπλα μου να φεύγει το βράδυ για κλαμπινγκ και να αφήνει τέρμα το στερεοφωνικό , η αγγλίδα από πάνω να χοροπηδεί έτσι στα καλά καθούμενα. Χαος.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No offense KILON αλλα εσυ περιγραφεις μια ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ζωη που πανω κατω παντου καπως ετσι ειναι.... ;D

 

Εμεις μιλαμε για την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ζωη,την επιβιωση,την ποιοτητα ζωης και το "μελλον" που σου παρεχει μια χωρα καθως και τις προοπτικες της.

 

 

Ουτε και ετσι νομιζω θα κερδιζε.

 

τι λες ανθρωπε μου εδω μια μερα εβλεπα στην TV την ..Ντορα οταν ηταν δημαρχος που ελεγε οτι...τολμησε η ΙΔΙΑ να κανει παρατηρηση σε εναν λαλακα που ειχε κλεισει μια προσβαση αναπηρων με το τζιπ του και ο τυπος της ειπε "παρτο αν γουσταρεις και λεφτα εχω και αλλο τζιπ εχω!!"

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοντά 7ετής παραμονή μου εκεί (σπουδές και παράλληλη εργασία) στις μεγαλύτερες πόλεις Αγγλίας και Ουαλίας δεν αποδεικνύουν ότι έχω δίκιο εγώ και άδικο εσύ. Βέβαια μπορώ να περιγράψω άπειρα παραδείγματα που αντικειται σε αυτά που περιγράφεις αλλά δεν θα το κάνω.

 

Απλώς να τονίσω ότι σε όλες τις χώρες που έχω πάει έχω την νοοτροπία του "when in Rome......". Αρα και στη Βρετανία μετά τους πρώτους μήνες απέφυγα συνειδητά επιμελώς τα απογοητευτικά εληνοκυπριακά ghetto (τα τρια μεγαλύτερα μαζί με το κινέζικο)του άρε-πουσαι-Ελλαδάρα-με-τα-σουβλάκια-σου και-τα-μπουζούκια-σου και πήγα με τους βάρβαρους, μέθυσα, τζάμαρα, τσακώθηκα, είδα θέατρο και (πολύ και καλή) τηλεόραση, ατέλειωτες ώρες μελέτης στη βιβλιοθήκη, ερωτεύτηκα, έκανα τράκα, έκανα βόλτες στα Lake με τις μηχανές, είδα ατέλειωτα standup comedy, απίστευτες μικρές και απογοητευτικές μεγάλες μπάντες και γενικώτερα τους έμαθα και με έμαθαν. Δεν "αλλοτριώθηκα". Δεν μπορώ. Πάντα θυμάρι και Ελύτη θα μυρίζω. Αλλά όχι μόνο γιατί ήμουν νέος αλλά γιατί ΠΗΡΑ κάτι (αν όχι πολλά) από αυτούς, θα τους αγαπώ. Δεν είναι τέλειοι. Είναι άνθρωποι. Διαφορετικοί. Αλλού υπέροχοι, αλλού τραγικοί. Και δεν είναι απαραίτητο όπως είπα να έχω δίκιο.

 

Θέλεις το μέρος, θέλεις οι συγκεκριμένοι άνθρωποι, θέλεις ο χρόνος, οι προκαταλήψεις, οι προσλαμβάνουσες (τα παραπάνω αναφέρονται και ως "γυαλιά"), απέδωσέ το όπου θες.

 

Unforgattable.

 

Δεν σε βγάζω με τίποτα ψεύτη. Υπήρχε όπως είπα ένα σημαντικό ποσοστό 30% που γούσταρε πολυ την Αγγλία.

 

Και θα συμφωνήσου μαζί σου 100% στο θέμα το Αγγλοκυπρίων , δυστηχώς η εμεπιρία μου ήταν κάπως αρνητική μαζί τους. If you know what I mean.  ;)

 

Aν και είχα πολυ καλή φίλη Ελληνοκύπρια.

 

Superfunk τι νοοτροπία περιγράφω , η φοιτητική ζώη είναι μόνο το παράδειγμα. Έχω ένα σάκο ιστορίες να σου πώ.   

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις μιλαμε για την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ζωη,την επιβιωση,την ποιοτητα ζωης και το "μελλον" που σου παρεχει μια χωρα καθως και τις προοπτικες της.

 

Bingo !!

 

....κι ας ειμαι γεροντας.. ;D  

 

Οχι και γέρος (αν ήσουν με Καζάκο & Παπαμιχαήλ τότε είμασταν γείτονες -από το παρακείμενο δημόσιο- και "ασπονδοι φίλοι" - στη 2η και άρα συνομήλικοι.) Μόνο γέροι δεν είμαστε. Αλλά όπως και να το κάνεις αλλαγή χώρας τώρα (ειδικά αν συμπεριλαμβάνει και οικογένεια) είναι δύσκολο. Στο παραπέντε να το κάνω προπερσι αλλά δεν έβγαινε ο δείκτης ROI  ;)

Αλλά μακάρι να ρθουν όπως θες.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα...το εκανα για αρκετα χρονια  ;) (και συνεχιζω εν μερει να το κανω),απλα οταν επεστρεψα απο ΗΠΑ πριν απο 20 χρονια τα πραγματα ηταν ΤΡΑΓΙΚΑ πιο καλα στην Ελλαδα απο οτι σημερα και δεν με πειραζε τοσο πολυ (γυρισα για πολυ σοβαρους οικογενειακους λογους) ,τωρα που ο κομπος εχει φτασει στο χτενι ειμαι υπ'ατμον ξανα....κι ας ειμαι γεροντας.. ;D  

 

Μα καλά ρε SF πόσο χρονών είσαι??μήπως οι παλιές κιθάρες σε κάνουν και αισθάνεσαι γέρος?? :P-εγώ από τις φωτό στο myspace γύρω στα 40 σε κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα...το εκανα για αρκετα χρονια  ;) (και συνεχιζω εν μερει να το κανω),απλα οταν επεστρεψα απο ΗΠΑ πριν απο 20 χρονια τα πραγματα ηταν ΤΡΑΓΙΚΑ πιο καλα στην Ελλαδα απο οτι σημερα και δεν με πειραζε τοσο πολυ (γυρισα για πολυ σοβαρους οικογενειακους λογους) ,τωρα που ο κομπος εχει φτασει στο χτενι ειμαι υπ'ατμον ξανα....κι ας ειμαι γεροντας.. ;D  

 

sf, χωρις να εχω ΖΗΣΕΙ εξω με την εννοια της πολυετους μονιμης διαμονης, εχω επισκεφθει με βραχυχρονιες παραμονες αλλα συστηματικα και τακτικα πολλες Ευρωπαικες πολεις (μονο Ευρωπη). Το καλο με αυτο ειναι οτι δεν συγχεεις τις συμπεριφορες/χαρακτηριστικα των κατοικων με την κατασταση της πολης γιατι δεν μενεις αρκετα ωστε να τα μπλεξεις στο μυαλο σου (και να λες: ο Γερμανος εχει καθαρη πολη αλλα ειναι ψυχρος ανθρωπος, οποτε προτιμω Ελλαδα) και μετα να μην βγαζεις ακρη τι θες να πεις και τι επικαλεισαι.

 

Λοιπον, οσον αφορα τις πολεις ως υποδομες και μονο: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΩ ΠΙΟ ΒΡΩΜΙΚΗ, ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΗ, ΠΙΟ ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΗ, ΠΙΟ ΑΠΟΠΝΙΧΤΙΚΗ, ΠΙΟ ΑΦΙΛΟΞΕΝΗ ΣΕ ΥΠΟΔΟΜΕΣ, ΠΙΟ ΓΚΡΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΠΡΑΣΙΝΟΥ, ΠΙΟ ΠΡΟΧΕΙΡΗ, ΠΙΟ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΛΑΘΟΣ, ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ ΣΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ, ΠΙΟ ΑΣΤΑΘΗ ΣΕ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ (τι δουλευει, ποτε, απο ποτε, που ειναι, γιατι δε δουλευει, θα ερθει, δεν θα ερθει, περναει, δεν περναει), ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ ΣΕ ΕΠΙΒΟΛΗ ΝΟΜΩΝ, ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΟΤΑΜΙΑ, ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΓΙΑ ΠΕΖΟΥΣ, ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ, ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΓΕΦΥΡΕΣ, ΠΑΡΚΑΚΙΑ, ΠΛΑΤΙΕΣ, ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ, ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ, ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΩΡΕΑΝ WIFI, ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ, ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ, ΠΡΟΣΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΑΠΗΡΟΥΣ, ΠΙΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΣΕ ΔΟΜΗΣΗ, ΠΙΟ ΑΝΑΡΧΑ ΨΗΛΗ, ΠΙΟ ΧΥΜΑ ΣΤΟ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΕΡΑΜΙΔΙΑ Η ΤΑΡΑΤΣΕΣ, ΤΙ ΧΡΩΜΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ, ΤΙ ΤΖΑΜΙΑ, ΤΙ ΦΥΤΑ ΣΤΟΥΣ ΚΗΠΟΥΣ, ΤΙ ΤΑΜΠΕΛΕΣ, ΤΙ ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ κλπ. Εχουμε κυριολεκτικα αφησει πισω ολον τον ανταγωνισμο.

 

(Συμπεριλαμβανω και την Μασαλια που επαιξε δυνατα σε ολα τα παραπανω (!) αλλα σε σχεση με τον Πειραια ειναι ανακτορο ταξης και οργανωσης, συμπεριλαμβανω ομως και μερη οπως η Μπριζ -Μπρουγκε-, και Φλωρεντια, που πραγματικα δεν εχουν συγκριση με τιποτα δικο μας)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά ρε SF πόσο χρονών είσαι??μήπως οι παλιές κιθάρες σε κάνουν και αισθάνεσαι γέρος?? Tongue-εγώ από τις φωτό στο myspace γύρω στα 40 σε κάνω...

 

Σαραντατριο ;D ειμαι αλλα δυστυχως στο εξωτερικο οπου οι ..αντρες δεν ζουνε μεχρι τα 35 τους με τους γονεις τους ;D ;D ,αλλα ειναι ηδη διευθυντες εταιρειων στα 27 τους...τα 43 ειναι λιιιιγο γερικα.. ;D ;D (ενταξει η Ευρωπη ευτυχως ειναι λιγο πιο επιεικης σε αυτο απο τις ΗΠΑ)

 

Οχι και γέρος (αν ήσουν με Καζάκο & Παπαμιχαήλ τότε είμασταν γείτονες -από το παρακείμενο δημόσιο- και "ασπονδοι φίλοι" - στη 2η και άρα συνομήλικοι.) Μόνο γέροι δεν είμαστε.

 

2 χρονια μεγαλυτερος τους ημανε ;D  και φυσικα πλακα κανω,ο superfunk οπως και ο superman δεν γερναει ΠΟΤΕ! ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ήμασταν οι μόνοι που ξέραμε να διασκεδάσουμε , τους κερνάγαμε ούζο και τους μαθαίναμε ζεμπέκικο.

 

 

;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου