Προς το περιεχόμενο

Εμπνευση


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To δικό μου βιβλίο αυτοβελτίωσης υπόσχεται αποτελέσματα (ή τα λεφτά σας πίσω) σε 28 μέρες αντί για 30 του Spy, αλλά έχω την λεπτότητα να μην το διαφημίζω μέσω του Νοiz.  ::) ;D ;D ;D ;D :P

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο γι αυτό που γράφεις ότι πρέπει κάποιος να ακούσει πολύ μουσική και με τονισμένο το "πολύ" , για να γράψει καλή μουσική, θα σε απογοητεύσω. Μιας και θεωρώ τον εαυτό μου απο αυτους που δεν ακούνε πολυ μουσική, γιατι απλά είναι κάτι που δεν με συναρπάζει. Προτιμώ να δημιουργώ, σίγουρα όμως θα συμφωνήσω ότι στην μουσική μου πλέκονται πολλά και διάφορα ερεθίσματα , αν και περισσότερο μή μουσικά παρά μουσικά. 

 

Συγνώμη, και χωρίς καμία πρόθεση να ακουστώ ερριστικός or anything, μόλις θεώρησες δεδομένο ότι όλοι θεωρούμε ότι γράφεις καλή μουσική, και άρα ότι αυτό σε συνδυασμό με τη σχετική αποχή σου από τη διαδικασία της ακρόασης μας δίνει ένα αντιπαράδειγμα για αυτό που συζητάμε.  ;D ;D ;D ;D

 

Ps. δε θυμάμαι να έχω προσωπικά ακούσει τίποτα δικό σου, οπότε προφανώς δεν εννοώ κάτι κακό για τη μουσική σου, απλώς το θεώρησες λίγο δεδομένο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ

 

"Βρες τη χαμένη σου έμπνευση σε 30 ημέρες" 3rd edition (book/cd)

 

του Spy

 

Είστε σε δημιουργικό τέλμα; Νιώθετε ατάλαντοι; Η αυτοπεποίθησή σας έχει πιάσει πάτο; Δώστε ένα τέλος. Υπάρχει σίγουρη μέθοδος για να ξαναβρείτε την έμπνευσή σας σε 30 ημέρες.

 

Πολλοί λένε "Είναι δυνατόν; Άλλοι δουλεύουν συνέχεια και άλλοι γεννιούνται με ταλέντο. Εγώ πώς θα τα καταφέρω;" Ε λοιπόν, είναι δυνατόν. Υπάρχει κρυφός δίαυλος ανάμεσα στο υποσυνείδητο (στο οποίο γεννιέται η έμπνευση) και στο συνειδητό (το οποίο την αντιλαμβάνεται και επεξεργάζεται). Όλοι οι άνθρωποι έχουν αυτό το δίαυλο, απλά οι περισσότεροι δεν τον έχουν ενεργοποιήσει. Το βιβλίο αυτό θα σας δείξει πώς να τον ανοίξετε. Σε 30 μόνο ημέρες.

 

 

Κριτικές της προηγούμενης έκδοσης:

 

"Είχα χάσει την εμπνευσή μου και δεν μπορούσα να σκηνοθετήσω. Τα πάντα φάνταζαν τετριμμένα, ανόητες επαναλήψεις του παρελθόντος. Μέχρι που το βιβλίο του Spy μου έδειξε το σωστό δρόμο. Είναι απλό, πιστέψτε με."

 

Martin S., Film Director

 

"Στην αρχή όλα έδειχναν ότι θα γινόμαστε μία μπάντα σαν όλες τις άλλες. Τα τραγούδια μας ήταν βαρετά, ο ήχος συνηθισμένος. Μέχρι που ένας φίλος μας σύστησε το βιβλίο του Spy. Μετά όλα πήραν το δρόμο τους και φτάσαμε εκεί που φτάσαμε."

 

Thom Y., Singer/Songwriter

 

 

;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το θεμα το εχουμε λιγο ξ.ε.....ξε.....ξυρισει, βαζω ενα τραγουδι του φιλου Νικου που αναφερει αρκετα καλα,την ορολογια της λεξεως εμπνευση. ;D ;D ;D

 

http://www.youtube.com/watch?v=alS-8NTUlOo

 

 

Υ.Γ Χαραλαμπε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση. :) :)

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φτάνει να αναρωτηθεί κανείς:

 

Το αριστούργημα για ποστ του spy, είναι προϊόν εμπευσης, ή το κάνει συχνά; Είναι μέρος του χαρακτήρα του, και της καθημερινής εξάσκησης σε διάφορα φόρα, ή συνεύει σήμερον;

 

ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ? Εξακολουθεί να είναι ένα αριστουργηματικο ποστ!

 

Και για όσους ενδιαφέρονται να και το λινκ για να αγοράσει κανείς το βιβλίο: www.BuySpybookanddonate50%tonoiz.com

 

Γα**σε τα.... ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπνέω κάποιον σημαίνει πνέω (φυσώ) κάτι μέσα του.

Τον γεμίζω με κάτι αέρινο (μη υλικό)

 

Αυτό το κάτι που μπαίνει μέσα του, δημιουργεί κίνηση

σε σχέση με την αντίληψη και την συνείδησή του,

και έτσι δημιουργείται μέσα του κάτι που ζητάει τρόπο να βγει προς τα έξω.

Να εξωτερικευθεί και να επικοινωνήσει.

Αυτή η διαδικασία κατ’ εμέ είναι η πολυπόθητη έμπνευση,

την οποία πιστεύω ότι ΝΑΙ μπορούμε να την προκαλέσουμε. 

http://www.ekfrastes.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=643

 

Από εκεί και πέρα όποιος έχει γνώσεις την αξιοποιεί.

Διότι η έμπνευση (στην προκειμένη περίπτωση η έμπνευση στην μουσική)

είναι κάτι λίγο και μικρό, σαν μια σπίθα.

Αν έχεις γνώσεις, τότε ξέρεις τι να την κάνεις,

αν δεν έχεις γνώσεις σε λίγα λεπτά θα σου σβήσει.

 

Σε μία συμφωνία 1 ώρας, η έμπνευση δεν είναι ούτε 10 δευτερόλεπτα.

Το υπόλοιπο είναι υπολογισμοί και δουλειά + δουλειά + δουλειά. 

 

 

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο... Κανένα πτυχίο δεν κρύβει πίσω του καμιά αυθεντία. Χρησιμοποίησα μια στερεότυπη έκφραση χαριτολογώντας.

 

Χαίρομαι που συμφωνείς απόλυτα σε αυτό το σημείο γιατί είναι και το πιο σημαντικό απο όλα όσα έγραψα. Καλό είναι να αρχίσουμε να απομυθοποιούμε τον όρο "επιστήμονας" γατί με λύπη μου ανακαλύπτω ότι έχει αποκτήσει πια θρησκευτικό χαρακτήρα...

 

Μικρό το κακό αν διαφωνούμε στα υπόλοιπα....

 

Δεν είπα πουθενά ότι οι τεχνικές που αναφέρεις δεν χρησιμοποιούνται. Το ότι κάποιοι τις ενσωματώνουν στις πρακτικές τους όμως σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι επιστημονικά αποδεδειγμένες και ορθές;

 

Όχι δεν χρειάζεται να το πιστέψω, το γνωρίζω γιατί τις έχω δοκιμάσει ο ίδιος.  

 

 

Οι έννοιες της αυθυποβολής και του διαλογισμού, έτσι όπως τις ερμηνεύεις, δεν έχουν θέση στην επιστήμη της ψυχολογίας, καθ'ότι είναι αναπόδεικτες και ελλιπώς μελετημένες.

 

Και σύμφωνα με την ερμηνεία κάποιων άλλων οι επιστήμες της νομικής και της ψυχολογία , δηλαδή οι γνωστές κοινωνικές επιστήμες ... δεν είναι επιστήμες....

 

Ο καθένας έχει την επιλογή να κάνει την δική του ερμηνεία και να λέει οτι η γή είναι επίπεδη. Στο τέλος σημασία έχει αν κάτι είναι χρήσιμο ή όχι , και αυτό αποδεικνείεται στην πράξη.

 

Αναπόδεικτες δεν είναι καθόσον , το να αποδειχθούν είναι τρομερά εύκολο .Είναι κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου.  Και όχι μόνο υπάρχουν αρκετές έρευνες επι του ζητήματος αλλά ακόμα και τομείς σε νοσοκομεία της Αμερικής που αναζητούν πρακτικές εφαρμογές και τις εφαρμόζουν σε θεραπείες.  Ένα απλούστατο παράδειγμα είναι το πλέον καθιερωμένο σε πάρα πολλά νοσοκομεία "placebo effect" ως τρόπος θεραπειάς σε ορισμένες περιπτώσεις.

 

Tο ότι δεν έχουν εξηγηθεί πλήρως είναι αυτονόητο, άλλο πράγμα η εξήγηση και άλλο η αποδείξη . Μην μπλέκουμε το ένα με το άλλο. Το ότι είναι άβυσσος ο μηχανισμός του εγκεφάλου , εξίσου αυτονόητο. Αλλά δεν είμαστε και τελείως άσχετοι ως τον τρόπο της λειτουργία του.

 

Το ότι η έρευνα σε αυτές τις τεχνικές  δεν είναι όση θα ήθελε ο μέσος επιστήμονας, για αυτό φταιει... ο μέσος επιστήμονας.... Γιατί  , θεωρεί ότι απλούστατα είναι κάτι το αστείο και τίποτα άλλο από ένα παραμύθι γιατί όντως αυτές οι τεχνικές γεννήθηκαν μέσα απο τις τάξεις τους αποκρυφισμού , της θρησκεία κτλ κτλ. Και οι επιστήμονες που ασχολούνται με αυτές δεν αντιμετωπίζονται με τον καλύτερο τρόπο απο την "επιστημονική" κοινότητα.

 

Ένα πράγμα που έμαθε η ζωή όμως πολυ νωρίς είναι ότι οι άνθρωποι που δεν θέλουν να μάθουν, δεν θα μάθουν ποτε ακόμα και αν φέρεις την απόδειξη σε απόσταση αναπνοής.  

 

Δεν με απογοητεύεις, αλλά ούτε και αλλάζεις την άποψή μου. Άποψή σου, είναι και απολυτως σεβαστή αλλά δεν μπορω να φανταστώ μια κατάσταση στην οποία κάποιος αγαπάει τη μουσική σε σημείο που την κάνει τρόπο έκφρασης, και παράλληλα να μην τον συναρπάζει

 

Υπάρχουν πολλά πράγματα σε αυτόν τον κόσμο που δεν μπορούμε να φανταστούμε και απλώς γίνονται.

 

Οπως πχ . εγώ δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον ότι θα σεβαστεί την γνώμη μου ενώ πιστεύει ότι είμαι εντελώς λάθος.

 

Δεν με συναρπάζει να ακούω μουσική σε καμμία περίπτωση όσο με συναρπάζει να την δημιουργώ. Όυτε θεωρώ σε καμμία περίπτωση απαραίτητο το ένα για να υπάρξει το άλλο. Μερικές φορές μπορεί να περάσουν και μήνες χωρίς να ακούσω τίποτα , ούτε καν ραδιόφωνο. Και από όσο γνωρίζω δεν είμαι ο μόνος.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου