Προς το περιεχόμενο

Εμπνευση


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετο αλλά για το placebo μιας και αναφέρθηκε πριν και για να μην τα πετάμε στον αέρα:

Χρησιμοποιείται κατά κόρον εναντίων υποτιθέμενων ασθενειών. Τι εννοώ; Όταν κάποιος νομίζει ότι πάσχει από ημικρανείες, καρκίνους, αδιαθεσίες και άλλα τέτοια, ενώ στην πραγματικότητα τα φαντάζεται, τότε και μόνο τότε γίνεται χρήση του, ώστε να πάει στην ευχή όποιου πιστεύει και να ηρεμήσει και αυτός και τα νεύρα όσων τον εξέταζαν. Στην αντίθετη περίπτωση που χρησιμοποιηθεί σε κανονική ασθένεια, τότε ο γιατρός άνετα καταλλήγει φυλακή, όπως σωστά είπε και ο stargaizer

 

Πάντως για άλλη μια φορά παρατηρώ ότι όλα αυτά τα μπερδεμένα και άκαιρα πετάγονται από άτομα που δεν έχουν και πολύ σχέση με τα συγκεκριμένα θέματα. Ή εμάς μας κάνουν απίστευτες πλύσεις εγκεφάλου στα πανεπιστήμιά μας ή μάλλον κάποιοι θα πρέπει να προσέχουν λίγο τι διαβάζουν  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα πω την αποψη μου σαν να νοιαζοταν κανεις :

 

πιστευω οτι υπαρχει εμπνευση και οτι δεν αποτελει προϊόν εργασίας,τουλάχιστον οχι με την καταναγκαστική της έννοια.

Ξεχωρίζω για λογους επικοινωνίας : θεωρώ τη μουσική μελέτη ,μορφή εργασίας ενώ την ακρόαση μουσικής "ευχαριστη διαδικασία".Κάποιος που εξισώνει την ακρόαση με μορφή εργασίας και την καταχωρεί ανάμεσα στα πραγματα που "οφείλει" να κάνει ενας μουσικός στο πλαίσιο της εκούσιας πνευματικής του καλλιεργειας,φοβάμαι οτι εχει ψιλοχάσει την ιδιοτητα του ακροατή.Από την άλλη,γνωρίζουμε μαλλον όλοι, οτι η μουσική μελέτη δεν εχει καμμία σχεση με την εμπνευση,για να δεχομουν οτι η εμπνευση συνδεεται με τη δουλειά.

 

Συνεχίζω ,γιατί εχω καιρό να γραψω ;D :

 

Ως πνευματική διεργασία-και μόνο-η εννοια της μουσικής συνθεσης (μιας και μιλάμε για εμπνευση) εχει να κανει με την εκθεση του "καλλιτεχνη" στο ωραίο/το μέσα του/το έξω του/κλπ*.Λογικα σκεπτόμενος,λεω οτι μια τετοια διαδικασία δεν μπορεί να γίνει συνειδητά,γιατί τότε δεν θα ήταν ειλικρινής.

 

Επίλογος:

 

Καλώ την εμπνευση ενα τυχαίο χρονικά συμβάν σχετιζόμενο με τις πρότερες εμπειρίες του εμπνεομένου (βίωμα/bend οχι) και πιστεύω οτι η ανθρωπιστική παιδεία αποτελέι πανάκεια.

 

 

 

-------------

* βαλτε ό,τι νομίζετε ή ό,τι νομίζουν οι καλλιτεχνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........γνωρίζουμε μαλλον όλοι, οτι η μουσική μελέτη δεν εχει καμμία σχεση με την εμπνευση,για να δεχομουν οτι η εμπνευση συνδεεται με τη δουλειά.

 

+100000000000

 

Με απλα Ελληνικα και με ουσια. :)

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Περαιτέρω ερωτήματα:

 

1. Όσον μεγαλώνει ο άνθρωπος, χαζεύει... Ο εκφιλισμός του εγκεφάλου αν θες, οι ασθένειες, εντάξει, αλλα και άνθρωποι που είναι καθ'όλα εντάξει, γράφουν π@π@ριές. Δε μπορεις να συγκρίνεις το Σαββόπουλο των '70 με το Σαββόπουλο του 2008, το ίδιο και για το 95% του καλιτεχνικού πληθυσμού πιστεύω!

 

Άρα; Τι λείπει όταν μεγαλώνει ο άνθρωπος; Ιδέες; Εμπνευσή; Κάτι άλλο;

 

2. Μου φαίνεται ότι ενα "καλό" κομμάτι, η ένα καλό καλιτέχνιμα, γενικά, έχει να κάνει με την όρεξη που έχει ο καλιτέχνης. Ναι, θα βγει κάτι με το στανιό, άλλα οι μεγάλες πιθανότητες είναι ότι δεν θα είναι αριστουργημα.

 

Μπορεί αν μην υπάρχει το "θεϊκό" έναυσμα, εν ήδη ταλέντου ή έμπνευσης, αλλά μπορεί κάλιστα να υπάρχει τρελή όρεξη για δουλειά, οπότε και να λειτουργήσει καλύτερα ο εγκεφαλός κλ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για άλλη μια φορά παρατηρώ ότι όλα αυτά τα μπερδεμένα και άκαιρα πετάγονται από άτομα που δεν έχουν και πολύ σχέση με τα συγκεκριμένα θέματα. Ή εμάς μας κάνουν απίστευτες πλύσεις εγκεφάλου στα πανεπιστήμιά μας ή μάλλον κάποιοι θα πρέπει να προσέχουν λίγο τι διαβάζουν  ;)

Η αληθεια ειναι παντως οτι και στα πανεπιστημια δε λενε παντα την αληθεια, εξαρταται παντα απο το συμφερον και το σκοπο που εξυπηρετει ο καθενας. Το οτι στο ειπε το πανεπιστημιο δε σημαινει οτι ειναι και 100% αληθες γιατι στο ονομα του ακαδημαισμου εχουν γινει και πολλα "εγκληματα" (βλ. ιατρικη)

sorry, offtopic αλλα θα εσκαγα αν δεν το ελεγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και ναι -κυρίες και κύριοι- o rockfeller κάνει τη δήλωση της βραδυάς, με την οποία κερδίζει ένα κεφάλι γραβιέρα Κρήτης και μια vintage πίτα γύρο με διπλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι -κυρίες και κύριοι- o rockfeller κάνει τη δήλωση της βραδυάς, με την οποία κερδίζει ένα κεφάλι γραβιέρα Κρήτης και μια vintage πίτα γύρο με διπλή.

Μιλάμε για μανουρογραβιέρα deluxe ή το standard μοντέλο απλής γραβιέρας; Αν είναι, να πω κι εγώ κανένα πετυχημένο μπας και σκάσει κεφαλάκι με UPS. 8)

 

Υ.Γ. Το ξέρω, τρελό off-topic και sorry γι' αυτό. Αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χαράλαμπε, δεν είναι καιρός να σπλιτάρεις το thread;  :D :P

 

Ας δούμε πως θα πάει λίγο ακόμα. :)

Αφιερώνω στη συζήτηση το avatar μου στο κανονικό του μέγεθος.

Η μισή εικόνα είναι μια αστρονομική φωτογραφία της σελήνης. Η άλλη μισή είμαι προσομοιωμένη - όπως παρουσιάζεται μέσα από τα ατελή οπτικά στοιχεία του ανθρώπινου οφθαλμού. Δεξιά η αντικειμενική παρατήρηση, η μέτρηση, η ποσοτικοποίηση. Αριστερά η εντύπωση, η άποψη, η ατελής πληροφορία που πρέπει να αξιοποιήσουμε για να φανταστούμε το δεξιό τμήμα.  (Ναι βρε σεις... αυτό το πράμα έχω για avatar  ;D ;D )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι -κυρίες και κύριοι- o rockfeller κάνει τη δήλωση της βραδυάς, με την οποία κερδίζει ένα κεφάλι γραβιέρα Κρήτης και μια vintage πίτα γύρο με διπλή.

Σ' ευχαριστω που με επανεφερες στην ταξη φιλε μου. Ειλικρινα ζηλευω την εξυπναδα που εμπνευστηκε ενα τετοιο σχολιο σαν το δικο σου. Πρεπει να μπει σαν παραδειγμα εμπνευσμενης στιγμης. (τετοια λες βρε μουλικο στα κοριτσακια και πεφτουνε με τη μια ε? ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου