Προς το περιεχόμενο

πατέντα ηχομόνωσης για ηχογράφηση φωνητικών;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟK GUYS!

 

Θα φτιάξω 'Λ' όπως είπε ο dienekes και με τις οδηγίες του dither.

Mε novopan όμως γιατί έχει άλλη αισθητική και γιατί, ομολογουμένως, είμαι Πύρος Δήμας!!

 

Dither Αθήνα μένω αλλά σε πολύ ήσυχη περιοχή... και με γείτονες fans του αθλήματος....ευτυχώς 12 χρόνια τώρα μου λένε ότι όταν δε με ακούνε τους λείπει η μουσική...αυτό θα πει τύχη!...και έχω και κάτι ωράρια....

 

Φίλε nitako πολύ καλό αυτό με τη ντουλάπα και το είχα διαβάσει και στο noiz κάποια στιγμή αλλά είναι γεμάτη με κουτιά, manuals και βιβλία που χρειάζομαι.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας μιλήσουμε λίγο για ξύλα ...

Μήπως μπερδεύεις το νοβοπάν με το MDF ? Γιατί το νοβοπάν (αν δεν έχει καπλαμά ή μελαμίνη) είναι χάλια οπτικά και ξεφλουδίζει κιόλας στις άκρες. Επίσης αν είσαι ψηλός και η κατασκευή φτάσει τα 2+ μέτρα το "Λ" δεν θα είναι σταθερό και θα λυγίζουν τα δύο φύλα. ( για να μην λυγίζουν με νοβοπάν θα χρειαστείς σκελετό από δοκαράκι για να το κρατάει ίσιο)

Το κόντρα πλακέ θαλάσσης οπτικά είναι σαφώς καλύτερο από το σκέτο νοβοπάν.

Υπάρχει και το MDF που είναι ακόμα πιο ωραίο όταν βαφτεί γιατί είναι λείο. Επίσης σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι έχει μεγαλύτερη μάζα (άρα καλύτερος διαχωρισμός) αλλά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΒΑΡΥ για μια τέτοια κατασκευή , εκεί πρέπει να είσαι ο Hulk Hogan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dither,

 

Ας αφήσουμε το βάρος είμαι hulk. Ότι έχει καλύτερο αποτέλεσμα θα κάνω.

Καλά με κατάλαβες.

Είμαι αδιάβαστος στο θέμα και προφανώς τα μπερδεύω.

Από αυτά που είπες νόμιζα ότι το novopan είναι αυτό στη φωτογραφία και γι'αυτό το ανέφερα.

 

Ξέρεις μήπως τι είναι αυτό ή βλέπω την επένδυση του και ψαρώνω άδικα;

Το mdf ακούγεται καλό. Το έχω χρησιμοποιήσει σε άλλες κατασκευές του 'στούντιο΄.

Θα βγει minimum 2 μέτρα...όχι ακριβώς αυτό που είχα κατα νου...

 

Επίσης, χωρίς να θέλω να σε κουράζω, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις γιατί το tele-booth είναι λάθος; (για να ξέρω που έσφαλα, όχι γιατί επιμένω)

 

Ευχαριστώ,

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.auralex.com/category_max-wall/category_max-wall.asp

 

Ριξε και μια ματια εκει, και να μην αγορασεις κατι τετοιο λογο τιμης, βοηθαει στο να ξερεις πανω κατω τι θες να στησεις.

 

Εγω πιστευω παντος οτι και με 2 freeport θα εισαι οκ, και ειναι και Portable

http://www.primacoustic.com/freeport.htm

 

Ωραια η ακουστικη στο vocal booth, αλλα αμα στησεις κατι πολυ πολυ μικρο που να θυμιζει κλειστοφοβικο κουτακι, ουτε να αναπνευσεις δυνατα για να βγαλεις φωνη δεν θα μπορεις χεχε :> Το εχω δοκιμασει με ricofon lol και ειδα πιο πολυ αντιδρασεις απο αλλους.

 

Happy shopping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με κατάλαβες.

Είμαι αδιάβαστος στο θέμα και προφανώς τα μπερδεύω.

Από αυτά που είπες νόμιζα ότι το novopan είναι αυτό στη φωτογραφία και γι'αυτό το ανέφερα.

Αυτό που βλέπεις στη φωτό είναι ένα ξύλο (μάλλον 19 mm) επενδυμένο με μοκέτα και ηχοαπορροφητικό υλικό. Το ξύλο θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε … MDF , Νοβοπάν ή Κοντραπλακέ θαλάσσης.

 

Η μάζα και κατεπέκταση το βάρος θα είχε ουσία αν έφτιαχνες ένα κλειστό κουτί απολύτως ηχομονωμένο. Εφόσον φτιάχνεις ένα “Λ” (gobo) η μάζα δεν έχει τόση σημασία. ¶ρα το μόνο όφελος που θα έχεις θα είναι αυτό της γυμναστικής όταν θα το κουβαλάς… Μην τρελαίνεσαι τόσο με τα ξύλα γιατί δεν πρόκειται να πετύχεις κανενός είδους ηχομόνωση. Μιλάμε για ηχοαπορρόφηση και διαχωρισμό της τάξεως των μερικών dB για τέτοιου είδους κατασκευές τύπου Gobo. Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία για τη κατασκευή “Λ” είναι η ηχοαπορροφητική επιφάνεια που θα κολλήσεις πάνω στο ξύλο σου. Εγώ θα επιμείνω και θα σου προτείνω κοντραπλάκέ θαλάσσης είναι τσουχτερό στη τιμή του , αλλά είναι φοβερό υλικό για τη δουλειά που θες. Εφόσον δεν ξέρεις από ξύλα , σε ενημερώνω ότι το κοντραπλακέ θαλάσσης δεν είναι το τυπικό λεπτό φυλλαράκι κοντραπλακέ που μπορεί να έχεις δει σε διάφορα ξυλουργεία … Είναι σάντουιτς πολλών φύλων κολλημένων και μπορεί να έχει πάχος όσο και το MDF ή το Νοβοπάν. Είναι πολύ ανθεκτικό , δεν λυγίζει , και επειδή είναι σάντουιτς έχει καλές ακουστικές ιδιότητες παρόλο που δεν έχει υψηλή μάζα.

Σχετικά με τα προαναφερθέντα ξύλα …

Το νοβοπάν είναι το φτηνότερο αλλά δεν το συνιστώ γιατί σκεβρώνει , ξεφλουδίζει , λυγίζει ,δεν είναι λείο και είναι και βαρύ.

Το MDF έχει τις καλύτερες ακουστικές ιδιότητες γιατί έχει τη μεγαλύτερη πυκνότητα. ¶ρα είναι και πολύ βαρύ. Χρησιμοποιείται πολύ στη κατασκευή ηχείων. Σε διαμέτρημα 19 mm δεν λυγίζει εύκολα αλλά θέλεις γερανό για να το κουβαλάς. Δεν το συνιστώ για κατασκευή Gobo , μόνο για κατασκευή ηχομονωμένου κουτιού που ΔΕΝ θα μετακινείται.

 

Ότι υλικό και να διαλέξεις θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι αφού είναι “Λ” η πλάτη σου θα είναι σε κάποιο τοίχο και θα δέχεσαι ανακλάσεις από το τοίχο. Συνιστώ να τοποθετήσεις ηχοαπορροφητικό υλικό στο τοίχο στη θέση που θα κοιτάει το άνοιγμα του “Λ” για να μην έχεις προβλήματα ανακλάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ την παρέα....

 

Dither το έψαξα λίγο και βλέπω ότι έχεις δίκιο σε όλα....θα μουρμουρίζεις τώρα 'όχι που δε θα'χα'....

Θα πάω να τα κοιτάξω την Τρίτη και θα προσπαθήσω να κάνω ένα Δ (όχι Λ)γιατί τους τοίχους τους έχω 'πιασμένους' και, επιπλέον, δεν μπορώ να τους πειράξω.

Η κατασκευή θα πρέπει να στέκεται περίπου στο κέντρο του δωματίου.

Με βλέπω να ανοίγω τρύπα στο ταβάνι και να χτυπάω στον από πάνω για να μπω στο δωμάτιο....

 

Thanx Aztec, φαίνονται πολύ ωραίες και ελαφριές οι κατασκευές αλλά μάλλον ακριβές για αυτό που θέλω τώρα. Θα μου πεις, τις κρατάς και για πάντα αλλά έχω άλλα έξοδα τώρα. Θα τις ξαναδώ όμως εάν προκύψει ακριβό το εγχείρημα της ιδιοκατασκευής.

 

Κάτι τελευταίο..μήπως έχετε δει τις απόκριες που ντύνονται ντουζιέρα;

Μήπως με συμφέρει να κάνω κάτι τέτοιο, ένα θάλαμο με πανί και ηχοαπορροφητικό υλικό από μέσα;

Δεν αστειολογώ...παίζει σαν option;

 

Επανέρχομαι με εντυπώσεις από τη βόλτα στη αγορά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι τοίχοι σου δεν είναι τελείως "γυμνοί" , και έχουν διάφορα αντικείμενα όπως βιβλιοθήκες κλπ, τότε έχουν και αυτά ηχοαπορροφητικές ιδιότητες. Πριν φτιάξεις "Δ" δοκίμασε τη τύχη σου με το "Λ" τοποθετημένο κοντά σε κάποιο τοίχο γεμάτο πράγματα που δεν έχει υψηλές ανακλάσεις. Μπορεί έτσι να γλιτώσεις το Δ. Αν δεν πετύχει , πολύ εύκολα μετά προσθέτεις άλλο ένα φύλλο. Καθαρά για αισθητικούς λόγους μπορείς να ντύσεις τη κατασκευή σου με μοκέτα σαν της φωτογραφίας. Είναι πολύ φτηνή και τη κολλάς με βενζινόκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά χαρά...ζέστη!

 

Έκανα τη βόλτα στην αγορά και είδα τα ξύλα σε φυσικό μέγεθος(2x1).

Δεν χωράνε οι κατασκευές στο χώρο μου , ούτε καν το 'Γ'.

Όταν επέστρεψα ξαναμέτρησα το χώρο έχoντας την εικόνα στο μυαλό μου και είναι αδύνατον.

Επειδή όμως το πρόβλημα των ανακλάσεων με απασχολεί έντονα θα προσπαθήσω να κάνω το 'τηλεφωνικό' booth που είναι στη φωτογραφία, όσο το δυνατόν λιγότερο κλειστοφοβικό.

Θέλω να ελπίζω ότι θα κάνει τη δουλειά που θέλω, στο βαθμό του ανεκτού.

Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Λιγάκι" ανόητη ερώτηση

 

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε έναν χώρο, όπου όλοι οι τοίχοι είναι "ντυμμένοι" με βαριές κουρτίνες, πόσο κοντά στο ιδανικό του "dry" χώρου ηχογράφησης έχουμε; Εννοείται και μοκέτα στο πάτωμα, αλλά, φυσικά, για το ταβάνι λίγα μπορούμε να κάνουμε.

 

:oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θέλεις να γράψεις. Αν θέλεις να γράψεις κάποιο μουσικό όργανο ξέχνατο, είναι τελείως λάθος πεοσέγγιση. Οι συχνότητες από χαμηλομεσαίες έως χαμηλές θα περνάνε μέσα από τις κουρτίνες σαν να μην υπάρχουν. Γενικά οι κουρτίνες και οι μοκέτες στο πάτωμα είναι ο χειρότερος τρόπος μείωσης της αντήχησης γιατί απορροφούν μόνο υψηλές συχνότητες. Βασικός κατασκευαστικός νόμος για ένα σωστό δωμάτιο είναι η ισόποση ηχοαπορρόφηση σε όλες τις συχνότητες . Δεν είναι σωστό ένα δωμάτιο να έχει πχ 0.30 δευτερόλεπτα αντήχηση στα 8.000 Hz και 0.55 δευτερόλεπτα στα 250 Hz … Για φωνές … τεσπα το παραβλέπω (αλλά πάντως και σε αυτό διαφωνώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου