Προς το περιεχόμενο

πατέντα ηχομόνωσης για ηχογράφηση φωνητικών;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Εν ολίγοις... ένα τέτοιο δωμάτιο θα ακούγεται ακουστικά νεκρό όταν θα μιλάς, αλλά θα βουίζει όταν θα υπάρχουν χαμηλώτερες συχνότητες από ένα όργανο με περισσότερα μπάσα.

'Ομως... για τις ανάγκες μιας ηχογράφησης με close-miking, μπορεί να πετύχει κανείς ικανοποιητικώτατα αποτελέσματα.

Λίγη προσοχή, γνώση τοποθέτησης μικροφώνων, και σχετικά χαμηλές εντάσεις μπορούν να κάνουν θαύματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό φίλε dienekes το έκανε ένα παιδί με κουβέρτες παντού και μοκέτα όπως λες και ήτανε χάλια. Υπήρχανε τύμπανα, μπάσο, synth, κιθάρα και φωνή όταν το άκουσα. Τόσο χάλια που νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα ήταν πιό ισορροπημένο χωρίς αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχεις τονίσει φίλε Κώστα ότι δεν έχεις αρκετό χώρο διαθέσιμο σου παραθέτω την δική μου λύση σαν ιδέα. Που όμως δεν απέχει πολύ από την πρόταση του dienekes.

 

Εικόνα(34).jpg

Αποτελείται από τρία φύλλα MDF ενωμένα με μεντεσέδες, και με ύψος 2 m. Στο πλάτος τα δύο πρώτα είναι το καθένα 55 cm, ενώ το τρίτο που έχει και το παραθυράκι είναι 70 cm. Εσωτερικά το έχω ντύσει με Ricofon. Eάν ασχοληθείς προς αυτή την κατεύθυνση σε συμβουλεύω το τρίτο φύλο να το κάνεις κοντά στο ένα μέτρο μιάς και αυτό καθορίζει το πλάτος της κατασκευής. Εγώ δεν υπολόγισα ότι ο χώρος εσωτερικά θα μειωνόταν σημαντικά με την προσθήκη του Ricofon. Από ότι βλέπεις είναι προσαρμοσμένο σε γωνία πού σημαίνει ότι θα ντύσεις με Ricofon και τους τοίχους εσωτερικά. Η σκεπή έχει μία τρύπα στη μέση για την σχετική μπλαφονιέρα και είναι στερεωμένη στους τοίχους με γωνίες και στριφώνια. Eδώ είναι από μπροστά.

Εικόνα(35).jpg

Εδώ πάλι από πλάγια με ανοιχτό το ένα φύλλο που εκτελεί χρέη πόρτας

Εικόνα(37).jpg.

Το εσωτερικό όπως φαίνεται από την πόρτα

 

Εικόνα(38).jpg.

Το εσωτερικό όπως φαίνεται από το παραθυράκι

 

Εικόνα(39).jpg.

Και τέλος απαραίτητη μια τρύπα κάτω δεξιά για το καλώδιο multi, την οποία συνήθως την καλύπτω με την αναπόφευκτη σαβούρα που έχει κάθε home studio που σέβεται τον εαυτό του :)

Εικόνα(40).jpg.

Για multi χρησημοποιώ αυτό, το οποίο το πήρα και πρόσφατα.

http://www.thomann.de/thoiw2_the_sssnake_mstudio_multicorekabel_prodinfo.html

Απλά συνέλαβα την ιδέα, πήγα σε φιλαράκι που είναι μαραγκός με τα σχέδια, και το έφτιαξα. Όλα μαζί μου κόστισαν γύρω στα 250 euro πριν δύο χρόνια συν το multi 59 euro τώρα, σύνολο 310 euro. Το βάρος βέβαια είναι ασήκωτο αλλά δεδομένου ότι εχω κάνει και μία μετακόμιση είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Απλά λές ότι έχεις μια ντουλάπα παραπάνω. Ελπίζω να σου έδωσα καμμιά ιδέα 8)

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες είναι δυστυχώς απο κινητό, :roll: ελπίζω να φαίνονται 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε studiom13,

 

Δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες αλλά από την περιγραφή καταλαβαίνω ότι δυστυχώς δε χωράει ...αυτό είναι το πρόβλημά μου.

Εάν είχα χώρο θα έκανα τα καλύτερα αλλά τώρα που?

Να βγάλω το καναπεδάκι?...θα κάθονται όρθιοι.

Να βγάλω την πολυθρόνα?....εκεί που είναι χωμένη δε χωράει τίποτα.

Να κλείσω την είσοδο?...πακέτο.

Να βγάλω τα μηχανήματα ή τα όργανα?...σαλάμι!

 

Όταν εγκατασταθώ στη μόνιμη βάση μου θα τα ξανασυζητήσουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O.K. Φίλε Κώστα, η αλήθεια είναι ότι κάτι έχω κάνει λάθος με το upload των φωτογραφιών και δεν μπορώ να το βρώ. Ίσως αν κάποιος φίλος modulator μπορεί να βοηθήσει :roll: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι φωτό είναι μια χαρά STUDIOM13.
Διορθώθηκαν από μόνες τους.em.icon.smile.png

Πάντως επειδή καταλαβαίνω φίλε kostas iatrelis τις ανάγκες σε χώρο, (καθώς ντουμπλάρει και σαν κρεββατοκάμαρα...) θα έλεγα ότι η μόνη και απλούστερη λύση, που βλέπω ότι δεν έχει αναφερθεί παραδόξως από κανέναν, είναι το Λ που σχηματίζει μία γωνία στο δωμάτιο.

Πολύ απλά καλύπτεις με 4 φύλλα Ricofon (2 στον ένα και 2 στον άλλο τοίχο) μία γωνία, σε ύψος σχεδόν από τη μέση κι απάνω, και τοποθετείς το μικρόφωνο στη μέση, ενώ τραγουδάς βλέπωντας τη γωνία.
Είναι το φτηνότερο και ελαφρύτερο vocal booth της αγοράς!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΧ!

Δεν έχω γωνία! (σε στρογγυλό δωμάτιο μένεις?)

 

ΑΛΛΑ ΜΟY ΕΔΩΣΕΣ ΙΔΕΑ>>>Το Λ που λες όπως το περιγράφεις αλλά αντί να είναι σε γωνία (σε δύο τοίχους) να είναι σε έναν και με το δεύτερο φύλλο να ανοίγει σαν παράθυρο και να σχηματίζει ορθή γωνία με τον τοίχο. Πως ακουγεται;

 

..κρεβατοκάμαρα ....με ισοπεδώνεις!

Προτιμώ να κοιμηθώ σε κοτέτσι παρά να κάνω στούντιο που κάποιος ροχαλίζει μέσα.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
ΑΧ!

..κραβατοκάμαρα ....με ισοπεδώνεις!

Προτιμώ να κοιμηθώ σε κοτέτσι παρά να κάνω στούντιο που κάποιος ροχαλίζει μέσα.

Thanks

 

:lol: :lol: :lol: Συγγνώμη... αλλά είχα την εντύπωση ότι επρόκειτο για ένα τυπικό bedroom studio... Τίποτα το κατακριτέο... έχει συμβεί σε όλους μας! :)

 

Πάντως ναι, μπορείς να κάνεις την "τεχνιτή" γωνία. Θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε συζήτηση...δική μου η συγνώμη σε όσους έχουν bedroom studio.

Δεν ήθελα να το κατακρίνω απλά είχα την ένσταση γιατί πληρώνω και προσπαθώ χρόνια γι'αυτό...άλλωστε το έκανα και εγώ παλιότερα.

 

H τεχνιτή γωνία φαίνεται να είναι η ιδανική λύση. Να είσαι καλά φίλε yameth γιατί και με το telebooth πάλι το αδιαχώρητο θα γίνονταν.

Ευτυχώς που με πρόλαβες γιατί είχα στο πρόγραμμα να αρχίσω από αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Γεια χαρά σε όλους.
Θα'θελα να ρωτήσω δύο πράγματα:

1) Θέλω να ηχογραφώ φωνή και κάποιο ακουστικό όργανο (πχ κιθάρα). Μάλλον θα καταφύγω κι εγώ στη λύση της "γωνίας", αντί να φτιάξω το "φορητό Π ή Λ". Δυστυχώς, η μοναδική γωνία διαθέσιμη είναι μια τρελλή οξεία... Μέχρι πρότινος έλεγα να τη "διορθώσω", δημιουργώντας δύο αμβλείες γωνίες, ούτως ώστε να μειωθούν τα όποια ακουστικά προβλήματα δημιουργούσε η οξεία. Τώρα όμως, υλοποιώντας την ιδέα που έριξε ο Yameth, σκέφτομαι πως με το ricofon στη γωνία, ίσως να μην είναι απαραίτητο να τη "φτιάξω", αφού δε θα υπάρχουν ανακλάσεις. Καλά τα λέω;

2) Πού μπορώ να βρω Ricofon; Αν μπορείτε, δώστε και μια ενδεικτική τιμή,διότι ενώ κάπου διάβασα ότι κοστίζει 5€/τετραγωνικό, σε ένα κατάστημα βρήκα κάτι παραπλήσιο (Technofon ή κάπως έτσι) που κόστιζε 15€/τετραγωνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου