Προς το περιεχόμενο

Τόσες πολλές Telecaster-ποια να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίμενε λίγο καιρό, διπλασίασε τα φράγκα και πάρε έναν Kalamazoo, ή κανα Champ απο το gbase.com ή απο ebay.

 

Αφού το G.A.S το 'χεις στο αίμα σου ακόμη και για τις βίδες του pickguard, γιατί το παλεύεις ? !!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα ρε με παρακολουθεις;;

προχθες βραδυ εχασα στο τελευταιο δευτερολεπτο σε δημοπρασια εναν Kalamazoo και ημουν ετοιμος να σπασω το pc του μαγαζιου..και πουληθηκε τελικα 122$ ρε γαμωτο.τρελλαθηκα..

ηρθα σπιτι και μπηκα λιγο ιντερνετ για να ξεσκασω,γιατι με τα μωρα που κυκλοφορουν εδω στο νησι τετοια εποχη εχω αρρωστησει

Υ.Γ.sorry και παλι yameth για το κλασσικο ..off topic αλλα καταλαβαινεις..λιγο οι ζεστες λιγο τα μωρακια στους δρομους δεν υπαρχει ιδιαιτερος ελεγχος γενικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεστρεψα (δυστυχώς :cry: ) απο τας παραλιας :lol: & ευθυς αμεσως απαντω :lol:

Λοιπον εχουμε και λεμε

οντως υπαρχουν παρα πολλα μοντελα Tele & αυτο που τελικα θα επιλέξεις εξαρταται απο το προσωπικο σου γουστο.

αν δεν εχεις παιξει με καποια απο τα μοντελλα που ανεφεραν οι συντροφοι θα σου αναλύσω τα καλα & τα κακα :wink:

 

1.American std.

συνηθως εχουν καλή κατασκευη (δηλ. tight neck pockets,καλοβαλμενα ταστα & hardware).Δυστυχως καποια μεγαλοφυϊα στη Fender αποφασισε να αφαιρεσει το κλασσικο base plate απο τον πισω μαγνητη οποτε ειναι ουσιαστικα αχρηστος (πραγμα που φτιαχνεται βεβαια αλλαζοντας τον με εναν Fender 52 ri που κανει περιπου 50 ευρω :wink: ) δεν εχει την κλασσικη "τριαρα" γεφυρα που εχουν τα vintage μοντελλα αλλα κατα τη γνωμη μου δεν τρεχει & τιποτα μια και πολλοι διασημοι κιθαριστες αντικατεστησαν την vintage γεφυρα με την γεφυρα τυπου am std (η οποια προσφερει & τελειο intonation..)

 

2.Αmerican vintage 52 & 62 reissue

εδω το quality control παιζει περισσοτερο & καποιες ειναι καλα φτιαγμενες ,καποιες οχι και τοσο (ομολογω οτι προσφατα εχουν βελτιωθει)

Καποιες 52 ειναι πολυ βαριες προτιμησε καποια ελαφρια.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονεκτημα τα vintage ταστα τα οποια κανουν το παιξιμο με βαρυτερες απο 9αρες χορδες μαρτυριο & το Bending προβληματικο,πρεπει επισης να συνηθισεις το vintage radius.

Ο ηχος & οι μαγνητες τους ειναι ο κλασσικος & βεβαια ειναι κούκλες

 

3.Μεξικανικες (classic & std)

εδω στην κυριολεξια γινεται χαμος,μπορει να πετυχεις την χειροτερη αλλα και την καλύτερη tele αναλογα με το αν το μεσημερι ο μεξικανος ηπιε μια ή 2 Coronas :lol:

και εδω χρειαζεται αλλαγη ο κατω μαγνητης ενω τα μοντελλα classic εχουν και αυτα τα φρικτα vintage ταστα & το vintage radius

 

4.Ηighway

Ισως η καλυτερη λύση μια & συνδιαζει την vintage αισθητικη & το μοντερνο playability.Ωραια jumbo ταστα & 9αρι radius.Και εδω πρεπει να αλλαχθει ο κατω μαγνητης.Το φινιρισμα ειναι απλα ενα λεπτο στρωμα ουρθανης το οποιο σιγουρα θα ξεφτισει σε λιγο καιρο αλλα πολλοι προτιμουν τις παλιωμενες Tele.

Αν & δεν εχει τα παχυ μπρατσο της 52 ή της 50'ς ri προσωπικα αυτη θα αγοραζα & θα αλλαζα μαγνητες :wink:

 

Βεβαια το καλυτερο απο ολα ειναι τα φτιαξεις μια απο Warmoth ,ALL PARTS ,η USA CUSTOM η να παρεις μια ROCKINGER (που ειναι & η πλεον συμφερουσα λυση :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες και να σου πω την αλήθεια περίμενα τη γνώμη σου διότι φαντάζομαι έχεις ασχοληθεί πολύ με το θέμα.

 

Κάτι τελευταίο, ο Fender 52 ri είναι το μοντέλο του μαγνήτη??Θα χρειαστεί να αλλάξω και τον μπροστά μαγνήτη?

Τhanx again

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικιά μου εμπειρία απο Tele είναι μικρή.Έπαιξα μια Highway για 2 λεπτά :(

Παρόλα αυτά μου φάνηκε ιδιαίτερα ευκολόπαιχτη

 

Υ.Γ.sorry και παλι yameth για το κλασσικο ..off topic αλλα καταλαβαινεις..λιγο οι ζεστες λιγο τα μωρακια στους δρομους δεν υπαρχει ιδιαιτερος ελεγχος γενικα..

 

Α ρε Κέρκυρα :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα sorry..Και που μπορώ να βρώ αυτούς τους μαγνήτες ή τα base plates??

 

Στα www.warmoth.com , www.allparts.com και στο www.thomann.de. Βασικά σε οποιοδήποτε κατάστημα,αλλά τα παραπανω συστήνονται (όχι πως δεν υπάρχουν κι άλλα)

 

 

Superfunk,μια squier affinity είναι ικανή να δώσει μια ιδέα για το "τι εστί βερίκοκο" (ή μάλλον tele) ;Με αλλαγμένα ηλεκτρονικά και μαγνήτες,εννοείται...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά & μπορεί :wink:

 

Κάτι τελευταίο, ο Fender 52 ri είναι το μοντέλο του μαγνήτη??Θα χρειαστεί να αλλάξω και τον μπροστά μαγνήτη?

Τhanx again

 

δεν χρειάζεται να αλλάξεις τους μπροστινούς μαγνήτες :wink:

ναι το μοντελλο του μαγνήτη ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω τι μπράτσο φοράνε οι μεξικάνικες tele. Θεωρείται U ή C shape; Tι radius έχουν;

 

 

Δοκίμασα μια tele προχθές και....αααχ! Αυτό το σκάσιμο! :wink:

Μου άρεσε που το μπτάτσο ήταν "παχύ και στενό", τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε μετά από αυτό της sheraton που θα το χαρακτήριζα "φαρδύ και μετρίως παχύ/λεπτό"... Μου άρεσε πολύ το μπράτσο γιατί μου επέτρεπε να φτάνω παντού άνετα, χωρίς να χρειάζεται αν αλλάζω το πιάσιμο. (σχεδόν μόνιμα το "αγκάλιαζα" με τον αντίχειρα). Ωραίο και το maple, Πολύ "γρήγορο"...

 

 

Η squier custom με τους p90 έχει λεπτό μπράτσο, απ' ότι έχω καταλάβει, σωστά;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου