Προς το περιεχόμενο

Τόσες πολλές Telecaster-ποια να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι εχουν διαφορες,τουλαχιστον οταν τις ακους ζωντανα..

τωρα μη στεναχωριεσαι αν δεν μπορεις να τις διακρινεις μεσα σε μια ηχογραφηση :lol: οι περισσοτεροι κιθαριστες που ξερω την εχουν πατησει οταν τους ρωτω τι κιθαρα ειναι αυτη που ακουγεται σε καποιο track (εδω δεν μπορουν οι περισσοτεροι να διακρινουν τη Les Paul απο τη Strat,την τελε απο την στρατ θα ξεχωρισουνε?? :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν αυτό είναι το "λεπτό"' date=' το χοντρό πως είναι;

[/quote']

 

τουλαχιστον 2 φορες παχυτερο :!: :oops:

 

εμ.οι πραγματικες τελε ειναι "αντρικες" κιθαρες πως να το κανουμε!! :lol:

 

Με τρομάζεις! 8O 2 φορές παχύτερο;;;

 

Μήπως έχει και ραβδώσεις για μεγαλύτερη ευχαρίστηση;

 

 

 

Thanks gangster ;) :lol: :lol:

 

Με φόβισε όμως ο Superfunk με αυτό που λέει για τους μαγνήτες και ΚΥΡΙΩΣ για τα ΑΠΑΙΣΙΑ vintage τάστα...

 

Τα τάστα της μεξικάνικης που δοκίμασα ήταν μικροκαμωμένα. Βέβαια αν δεν παίξω και με jumbo δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι ΑΠΑΙΣΙΑ... :D

 

Εγώ σοκαρίστικα με το σκάσιμο και επίσης προσπαθούσα να τσεκάρω την αίσθηση του maple. Για περαιτέρω λεπτομέρεις δεν ξέρω καθώς ούτε πολύ ώρα έπαιξα, αλλά ούτε και με αξιόλογο ενισχυτή (line6 spider 15W)...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τάστα της μεξικάνικης που δοκίμασα ήταν μικροκαμωμένα. Βέβαια αν δεν παίξω και με jumbo δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι ΑΠΑΙΣΙΑ...

 

η μεξικανικη που επαιξες φοραει medium jumbos :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με τα Vintage ΕΙΝΑΙ απαίσια!!!

Πας να κάνεις bend και νομίζεις ότι έπιασες την κιθάρα του SRV με τις 13άρες χορδές και ας έχεις 9άρες πάνω...

Εγώ εμφανισιακά έχω ερωτευτεί αυτή αλλά μόλις διάβασα ότι έχει vintage τάστα...τη διέγραψα από το μυαλό μου... :cry:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τάστα της μεξικάνικης που δοκίμασα ήταν μικροκαμωμένα. Βέβαια αν δεν παίξω και με jumbo δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι ΑΠΑΙΣΙΑ...

 

η μεξικανικη που επαιξες φοραει medium jumbos :wink:

 

Τότε η δική μου κιθάρα έχει king size τάστα. Ή, απλούστερα, δεν είμαι σε θέση να καταλάβω αν αυτό που νιώθω στο χέρι είναι το σχήμα, το radius, οι χορδές, το ξύλο ή τα τάστα... :oops:

 

Όπως και να 'χει, μου άρεσε!

 

Σας είπα ότι είχε φοβερό σκάσιμο;;; :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου έκανα Χριστουγεννιάτικο δωράκι! μόλις γύρισα από ψώνια :lol: :lol:

Πήρα την πρώτη Τέλε μου γιεεεεεεςςςςςς!

λοιπόν τσέκαρα δύο σανμπερστ με μειπλ ταστιέρα ένα μεξικάνικο και το highway one σε Peavy Classic 30

Εντυπώσεις:

 

Το Μεξικάνικο που έπισα στα χέρια μου τρεις φορές άθλιο, δηλαδή τρισάθλιο!! V shape neck, vintage τάστα (απαράδεκτα κι όλας)μαγνήτες μπουκωμένοι (σέρνεται γρίπη :lol: :lol: ) 8 κιλά βερνίκι να μην ακούγεται το ash body, επιλογέας (ταχυτήτων?) μαγνητών χάλια! σαν ψέυτικος και άκομψος στη χρήση. Από ήχο μόνο στη θέση neck μπορώ να πω ότι ήταν ψιλοαποδεκτός... επίσης το μπράτσο "κόλαγε" στο χέρι. Τα bendings ήθελαν ΔΥΝΑΜΗ και έσβηναν στον τόνο περίπου. Η πρόσβαση στα τελευταία τάστα γινόταν μόνο αν είχες ...... ΜΕΣΟΝ :lol: :lol: :lol:

 

Πάμε στο "εργαλείο" τώρα η μια με την άλλη ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ!

C shape neck, όμορφο feel στο χέρι (δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ που το finish είναι λεπτό) ο ήχος του ξύλου πιστεύω χρωματίζε όμορφα χωρίς τους τόννους πολυουρεθάνης του μεξικάνικου! Το ξύλο ήτονε Alder και οι μαγνήτες φαντάζομαι οι τύπου vintage που δίνει στοκ η Fender. Το σκάσιμο εκπληκτικό, η πρόσβαση χαμηλά στην ταστιέρα πανεύκολη, σου έδινε την εντύπωση ακριβότερης κιθάρας, οι μαγνήτες είχαν την γυαλάδα και το στύλ που μου αρέσει. Βέβαια δεν είχα την ευκαιρία να παίξω και με μια αμερικάνικη στανταρντ, για να διαπιστώσω και κάποιες άλλες διαφορές στους μαγνήτες ή στο ηχητικό αποτέλεσμα, αλλά σε σχέση με το μεξικάνικο μου φάνηκε ότι απήχε πασαράγγες!!! και μάλιστα για τα χρήματα που διέθετα γύρω στα 700-750 ευρά (ξέρω το γνωστό δυκτιακό μαγαζί) αλλά δις ταιμ νεβερ μαιντ, διότι την ήθελα εδώ και τώρα :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη!& αν σου "εκατσε" χαλαλι τα 100 ευρα παραπανω!Τωρα το μονο που χρειαζεσαι ειναι εναν πραγματικο bridge μαγνητη,γρηγορα λοιπον να αγορασεις εναν Fender vintage ri 52 ΜΕ BASE PLATE !

 

Και εμενα απο ολη τη σειρα της Fender η ΗIGHWAY μου αρεσει ,οι μεξικανικες std ειναι ΠΟΛΥ βαριες για τα γουστα μου (τωρα βεβαια μη νομιζεις οτι η πολυουρεθανη παιζει και κανα ιδιαιτερο ρολο στον ηχο ,μητρελλαθουμε κι ολας :lol: ,πληροφοριακα ΟΛΕΣ οι Fender OΛΩΝ των εποχων,με εξαιρεση τις πρωτες 200 τελε του 50,ειχαν κατω απο το νιτρο φινιρισμα τους ΤΟΝΟΥΣ πλαστικου sealer πολυ χειροτερου ηχητικα :lol: ,απο την πολυουρεθανη..)

 

αν και μαλλον η μεξικανικη τελε που επαιξες υπεφερε απο αθλιο σετ-απ (η απλα επεσες σε μαπα οργανο...) ποιο μοντελο ηταν το vintage 50?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν ρώτησα καν... ήταν τόσο χάλια που και να παίξω δεν μπόρεσα πάνω από 10-12 λεπτά, δεν ήξερα τι του έφταιγε, γενικά σε μεξικάνικα στρατοκάστερ μου έχουν κάτσει δύο απίστευτα κομμάτια & δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά πολλά από τα αντίστοιχα αμερικανικά (από τα Γιαπωνέζικα ως γνωστόν ζηλεύουν ΟΛΑ :lol: ) Η συγκεκριμμένη τέλε (μεξικάνικη) όμως φαίνεται να είχε "μαζευτεί" για να παίζει αν μη τι άλλο από κάποιον πωλητή δεν εξηγείται αλλιώς....(το μπράτσο ήταν ευθύ και οι αποστάσεις των χορδών - ταστιέρας αρκετά αποδεκτές, και προφανώς ρυθμισμένες). Εκεί που "εχανε" σαφώς, ήταν στον ήχο (αλήθεια γιατί τόσο μαυρο χάλι ?) από τα άθλια pickups που φόραγε. Πάντως σε σχέση με την Highway 1 άντε γεια. Το highway 1 ανταποκρίθηκε τελείως διαφορετικά και "κόλησα" κατευθείαν, εν το μεταξύ επειδή πολλές φορές η κιθάρα είναι και λαχείο, πιστεύω η συγκεκριμμένη ήταν από τα καλύτερα λαχεία που μου έχουν κάτσει. :wink:

:lol: Επειδή superfunk τέρμα τα φράγκα προς στιγμή αλλαγές σε μαγνήτες ...προσεχώς..... :wink:

 

αχχχ άντε να πάει 5 η ώρα να την καρφώσω στο Voxακι πίσω στο τεχνικό τμήμα να παίξουμε και λιγάκι :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν το μεταξύ επειδή πολλές φορές η κιθάρα είναι και λαχείο, πιστεύω η συγκεκριμμένη ήταν από τα καλύτερα λαχεία που μου έχουν κάτσει.

 

αυτη ειναι μια απο τις μεγαλυτερες αληθειες φιλε μου,λαχειο κανονικο ειναι & τελικα πολλες φορες κανεις δεν μπορει να εξηγησει γιατι η serial nr 45678 μαμαει & η serial nr 45679 απο την ιδια ακριβως σειρα ειναι μαπα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου