Προς το περιεχόμενο

Τόσες πολλές Telecaster-ποια να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά έχω κούσει κάμποσα μεξικάνικα στρατ και γι' αυτό χαίρομαι ιδιέταιρα που τα δικά μου μου έχουν "κάτσει" τι να πεις πάντως σήμερα έχασα πάσα ιδέα.... και ναι! ένα κομμάτι διαφορά, ένα serial και παίζει ρόλο τελικα....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Μεξικάνικο που έπισα στα χέρια μου τρεις φορές άθλιο' date=' δηλαδή τρισάθλιο!! V shape neck, vintage τάστα (απαράδεκτα κι όλας)μαγνήτες μπουκωμένοι (σέρνεται γρίπη :lol: :lol: ) 8 κιλά βερνίκι να μην ακούγεται το ash body, επιλογέας (ταχυτήτων?) μαγνητών χάλια! σαν ψέυτικος και άκομψος στη χρήση. Από ήχο μόνο στη θέση neck μπορώ να πω ότι ήταν ψιλοαποδεκτός... επίσης το μπράτσο "κόλαγε" στο χέρι. Τα bendings ήθελαν ΔΥΝΑΜΗ και έσβηναν στον τόνο περίπου. Η πρόσβαση στα τελευταία τάστα γινόταν μόνο αν είχες ...... ΜΕΣΟΝ :lol: :lol: :lol:

 

Πάμε στο "εργαλείο" τώρα η μια με την άλλη ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ!

C shape neck, όμορφο feel στο χέρι (δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ που το finish είναι λεπτό) ο ήχος του ξύλου πιστεύω χρωματίζε όμορφα χωρίς τους τόννους πολυουρεθάνης του μεξικάνικου! Το ξύλο ήτονε Alder και οι μαγνήτες φαντάζομαι οι τύπου vintage που δίνει στοκ η Fender.

 

μα γιατι τα λες ολα αυτα για τα ξυλα...αφου ως γνωστον κατα τον superfunk Τα ξυλα δεν παιζουν ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟ αλλα ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ και οι γεφυρα :lol: :lol: :lol:

μεγειες παντως.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

τι λετε ρε παιδια τωρα  και εγω τις ειχα για καλες τις μεξικανικες τελε  , εγω παντως με μια  tele made in china  squer ;D ;D  εχω παθει κοκομπλόκο ,πως ειναι δυνατων να ειναι τοοσο  αψογο το οργανο ??   ενταξει  καποια στιγμη θελω να αλλαξω ηλεκτρικα - μαγνητη και γεφυρα  αν γινεται αλλα δε ξερω αν αξιζει  150 ευρω την ειχα παρει απο θωμα  ::)

εγω θελω μια  baja vm

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xXaxaxaxaXaxxAXaxaA   σωστοοοοοοοοοοοοοοος!

να ζησεις ποστακι και χρονια πολλα μεγαλοοο να γινεις με ασπρα μαλλιαααααααααααααααα  ;D

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονεκτημα τα vintage  ταστα τα οποια κανουν το παιξιμο με βαρυτερες απο 9αρες χορδες μαρτυριο & το Bending προβληματικο,πρεπει επισης να συνηθισεις το vintage radius.

Εμένα που μου αρέσουν και τα vintage τάστα και το 7.25 radious είναι κάποιο είδος ανωμαλίας?

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vintage radius ειναι μια χαρα το προτιμω και εγω ,τα ταστα ομως δυστυχως ειναι μαυρα χαλια (εκτος κι αν παιζεις με πολυ ελαφριες χορδες που καπως παλευονται αλλα απο 10αρες και πανω δε λεει)  και χαλανε και τον ΗΧΟ της κιθαρας, δε μπορεις να φανταστεις ποσο ζωντανευει μια vintage tele μολις της φορεσεις ωραια jumbo ταστα,ευτυχως σιγα σιγα και η Φεντερ ξυπναει & προσφερει καποιες σειρες vintage με 6105 ταστα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εδω και μερικους μηνες εχω μια τελε japan 52 ri,προκειτε για ενα πολυ καλα ζυγισμενο ελαφρυ οργανο,με αψογο neck pocket (δεν χωραει ποδι κουνουπιου).Υπεροχο one piece maple μπρατσο χοντρο.πολυ χοντρο ομως,το πιο χοντρο μπρατσο fender που εχω πιασει,για μενα πολυ βολικο.

Αρκετα καλους στοκ μαγνητες (vintage fender usa)Γενικα δεν εχω αλλαξει τιποτα στο οργανο εκτος απο χορδες.Αυτο που με χαλαει ομως (σιγα μην ηταν ολα τελεια) ειναι τα ταστα,(παιζω με 10αρες και στη les paul 11αρες) δεν το συζητω να της βαλω 11αρες...ασηκωτες.Η κιθαρα μου κοστισε 500 ευρω απο ιαπωνια,το λοιπον σκεφτομαι να της αλλαξω ταστα και αφου θα μπω σ αυτη τη διαδικασια να της ριξω και ενα ξυρισμα στην ταστιερα να μεγαλωσει το radius σε 12"ολο αυτο θα μου κοστισει πανω κατω 200-250 ευρω.

Το διλλημα ειναι αξιζει η να παρω ενα καλο μπρατσο ετοιμο?

 

1.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ξυρισεις την ταστιερα θα θελει ξανα λουστραρισμα,κριμα ειναι,αλλαξε απλα ταστα αφου σου αρεσει τοσο πολυ το μπρατσο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ξυρισεις την ταστιερα θα θελει ξανα λουστραρισμα,κριμα ειναι,αλλαξε απλα ταστα αφου σου αρεσει τοσο πολυ το μπρατσο.

θες να πεις πως θα εχει  διχρωμια στο λουστρο?

Αυτο που βασικα θελω να πετυχω με την αυξηση του Radius ειναι το χαμηλο action,δεν μ ενοχλει κατι αλλο στο 7,5 radius.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου