Προς το περιεχόμενο

Νέο Warmoth Neck... και σώμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Πολύ όμορφη πραγματικά και ιδιαίτερα το μπράτσο!  ;)

Τελικά πόσο σου κόστισε και πόσο καιρό ταξίδεψε;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά ταξίδεψε για 20 μέρες.

Μου κόστισε μαζί με Schaller locking κλειδιά και fender american standard tremolo και μεταφορικά: 630 Eυρώ + 172 (Τελωνεία, φόροι κλπ) = 802 Ευρώ

 

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη κιθάρα!

 

Πάντα ήθελα κι εγώ να κάνω κάτι παρόμοιο αλλά με φόβιζε το άγνωστο της παραγγελιάς μέσω internet. Έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο στο νου μου όσο αναφορά τα υλικά που θέλω να έχει μια κιθάρα, απλά ακόμα κι αν τα βρω, και ακόμα και αν δεν την πατήσω με κάνα site, και ακόμα κι αν έρθουν σε άριστη κατάσταση, υπάρχει πάντα ο φόβος ότι λόγο αγνοίας κάτι δεν θα κάνω καλά στην συναρμολόγηση κάτι δεν θα μπει σωστά οπότε θα η κιθάρα θα ακούγεται χάλια...

:-[

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ήθελα κι εγώ να κάνω κάτι παρόμοιο αλλά με φόβιζε το άγνωστο της παραγγελιάς μέσω internet. Έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο στο νου μου όσο αναφορά τα υλικά που θέλω να έχει μια κιθάρα, απλά ακόμα κι αν τα βρω, και ακόμα και αν δεν την πατήσω με κάνα site, και ακόμα κι αν έρθουν σε άριστη κατάσταση, υπάρχει πάντα ο φόβος ότι λόγο αγνοίας κάτι δεν θα κάνω καλά στην συναρμολόγηση κάτι δεν θα μπει σωστά οπότε θα η κιθάρα θα ακούγεται χάλια...

:-[

 

εδω που τα λεμε, καλυτερα να κλεισεις το Pc σου γιατι μπορει να σου ερθει κανενας ιος και να στα καταστρεψει ολα!

και οταν βγαινεις απο το σπιτι οχι τοιχο τοιχο μην ξεκολλησει κανα μπαλκονι και σε κανει πιτα...

αλλα και παλι αν μεινεις σπιτι μηπως γινει κανας σεισμος και πεσει βρε παιδι μου...

 

;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

πλακα σου κανω φυσικα...

 

αν παρεις απο Warmoth κατευθειαν και οχι απο τιποτα ebay "ευκαιρια" πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να βγαλεις μαπα οργανο... Το ιδιο και απο αλλους "καθωσπρεπει" customαδες...

 

μη φοβασαι. Και αν δεν πιστευεις στις ικανοτητες σου ως συναρμολογητη, δωσ'τα σε καποιον που ξερει...

it's not the end of the world....

 

;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν κατα τυχη εισαι στη θεσσαλονικη, μπορεις να πας σε εναν απο τους γνωστους μαστορες να σου κανουν δουλεια μια χαρα.

Ο Dr Fret ειναι πλεον και παλι στο κεντρο. Ειναι μαζι με τον Telegun στον ιδιο χωρο.

Υπαρχει ο Γιαπιτζογλου, ο Λαμπης και πολλοι αλλοι που θα σε βοηθησουν.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εχω χρησιμοποιησει  πολλες φορες μπρατσα Warmoth (οι δυο βασικες μου κιθαρες εχουν τα αγαπημενα μου boatneck & fatback).

 

το μπρατσο που πηρες εχει το μοντερνο trussrod το οποιο επειδη αυξανει το βαρος δινει ελαχιστο sustain & λιγα πριμα παραπανω (προσωπικα προτιμω τα απλα total vintage style της Warmoth και ας ειναι ακριβοτερα μια και εχουν 21 ταστα & 7αρι radius)  ,επισης μαλλον δεν θα χρειαστει να το ρυθμισεις ποτε σου ξανα (εχω ενα & εδω και 15 χρονια εχει μεινει ακινητο ;D τοσο σταθερα ειναι)

 

τα ss frets ειναι ωραια αλλα παρακαλα να ειναι καλα leveled (συνηθως ειναι οκ για λογικο action απο την Warmoth αλλα οχι για παρα πολυ χαμηλο)  γιατι αλλοιως θα σου κοστισει ο κουκος αηδονι (η περισσοτεροι μαστορες χρεωνουν και τα ΕΡΓΑΛΕΙΑ τους μια και καταστρεφονται οταν κανουν ταστοδουλειες σε ss frets)  

 

μια χαρα θα κατσει στην κιθαρα σου.

δηλαδη????(ενταξει ειμαι τελειως ασχετος σε αυτα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω χρησιμοποιησει  πολλες φορες μπρατσα Warmoth (οι δυο βασικες μου κιθαρες εχουν τα αγαπημενα μου boatneck & fatback).

 

το μπρατσο που πηρες εχει το μοντερνο trussrod το οποιο επειδη αυξανει το βαρος δινει ελαχιστο sustain & λιγα πριμα παραπανω (προσωπικα προτιμω τα απλα total vintage style της Warmoth και ας ειναι ακριβοτερα μια και εχουν 21 ταστα & 7αρι radius)  ,επισης μαλλον δεν θα χρειαστει να το ρυθμισεις ποτε σου ξανα (εχω ενα & εδω και 15 χρονια εχει μεινει ακινητο ;D τοσο σταθερα ειναι)

 

τα ss frets ειναι ωραια αλλα παρακαλα να ειναι καλα leveled (συνηθως ειναι οκ για λογικο action απο την Warmoth αλλα οχι για παρα πολυ χαμηλο)  γιατι αλλοιως θα σου κοστισει ο κουκος αηδονι (η περισσοτεροι μαστορες χρεωνουν και τα ΕΡΓΑΛΕΙΑ τους μια και καταστρεφονται οταν κανουν ταστοδουλειες σε ss frets)  

 

μια χαρα θα κατσει στην κιθαρα σου.

για την τελευταια παραγραφο λεω.... ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το τελευταίο μανίκι που πήρα απο warmoth ήταν με ss τάστα και είναι πολύ καλά leveled (εγώ βέβαια παίζω με κανονικό -και ίσως λίγο ψηλό- action αλλά θα μπορούσα να το έχω και πολύ χαμηλά.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

burliufo απλά εννοεί ότι αν την πας για τις κλασικές ταστοδουλειές  μιας καινούριας κιθάρας που απαιτούνται συνήθως για να σου έρθει στα μέτρα σου, τότε επειδή μιλάμε για ss τάστα (και άρα πολύ σκληρά) πολλοί μάστορες χρεώνουν και τα εργαλεία που τυχόν πάθουν ζημιά. Γιαυτό και τα ss είναι πιο ακριβά όσον αφορά τις όποιες επεμβάσεις τους (όπως το leveling πχ)

 

Απλά η warmoth συνήθως τα έχει σωστά φτιαγμένα ώστε να ικανοποιείται ο μέσος όρος των χρηστών.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου