Προς το περιεχόμενο

Jam (video) by mehiko


mehiko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oταν προκειται για σολο δεν παιζει σπουδαιο ρολο ο χρονος,μαλιστα πολλες φορες οταν εισαι εκτος χρονου τα πραγματα παιρνουν μεγαλυτερο ενδιαφερον,βλεπε τον γιγαντα Brian May.

 

Φυσικά και παίζει τεράστιο ρόλο η σωστή αίσθηση του χρόνου είτε παίζεις ένα απλό riff  είτε ένα δύσκολο σόλο. Κακοπαιγμένα σόλο εκτός χρόνου αγχώνουν και κουράζουν τον ακροατή ο οποίος καταλαβαίνει ότι "κάτι δεν πάει καλά". Όσο για τον May, οτιδήποτε εάν δεν το κάνεις συνειδητά (ακόμα και τα "λάθη"), τότε πλέον είσαι έρμαιο της τύχης για το αν θα ακουστείς ή όχι καλά (και τις περισσότερες φορές θα ακούγεται απλά χάλια). Πρέπει πρώτα να γνωρίσεις και να εμπεδώσεις κάτι και μετά να μπεις στη διαδικασία να πειραματιστείς, παραστρατώντας από την πεπατημένη. Και νομίζω ότι ο May άμα θέλει μπορεί να παίξει πολύ εντός χρόνου, σε αντίθεση με πολλούς από μας.

 

Τέλος, μη ξεχνάς πως τα πιο διάσημα θέματα σε όλη την ιστορία της μουσικής έγιναν διάσημα λόγω του ρυθμικού (και μελωδικού) ενδιαφέροντός τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ακουστώ κακός, αλλά το perfect pitch του playloud, όσο και αν τον σέβομαι [και το χω δηλώσει], για την προσφορά του στην ελληνική σκηνή δεν το έχω ακούσει [perfect pitch για μένα = holy grail, απλά δεν υπάρχει].  Δεν παίρνω απλά την θέση του κολλητού μου εδώ πέρα, σε ανύποπτο χρόνο είχα δει αυτό το απόσπασμα, που εσάς σε φαίνεται βελτιωμένο και του χα πει 'you re on to something". Εννοώ διαφορετικότητα. Κακά τα ψέμματα, σύμφωνα με τις συμβάσεις [κλίμακες, κανόνες κτλ] ακόμα και στα καλύτερα μας, δεν ακουγόμαστε διαφορετκοί.

Για να μην χαϊδεύω αυτιά, αρκετά από τα σηκώματα είναι εκτός, ή έχουν το φάλτσο της "'άποψης"... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λέει και ο θυμόσοφος λαός. Στο shreding o κωστής δεν ξεφεύγει από την πεπατημένη για αυτό σας ακούγεται καλά, στα αλλα σας ξενίζει. Κι αυτό από μόνο του είναι καλό. Anyway μάλλον δεν θα πρέπε να το ποστάρω καν αυτό, γιατί είναι as if a brother making a post, απλά έτσι το νιωσα, έτσι το έκανα. So άμα δεν σας αρέσουν αυτά που είπα don't mind me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο shreding o κωστής δεν ξεφεύγει από την πεπατημένη για αυτό σας ακούγεται καλά, στα αλλα σας ξενίζει. Κι αυτό από μόνο του είναι καλό.

 

Χωρίς να αναφέρομαι στον mehiko, δεν υπάρχουν μόνο τα δύο αυτά ενδεχόμενα, δηλαδή ή να ακολουθείς την πεπατημένη και να ακούγεσαι καλά ή να παίζεις πρωτότυπα και να μην ακούγεσαι καλά. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην παίζεις καλά και να μην ακούγεσαι λοιπόν σε καμία από τις δύο περιπτώσεις. Ξαναλέω ότι δεν αναφέρομαι στο φίλο μας απλά σχολιάζω το επιχείρημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε αυτό, αν και είναι σπάνιο γιατί οι συμβάσεις είναι γνωστές σε όλους όσους παίζουν - οι υπόλοιποι δεν με αφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και παίζει τεράστιο ρόλο η σωστή αίσθηση του χρόνου είτε παίζεις ένα απλό riff  είτε ένα δύσκολο σόλο. Κακοπαιγμένα σόλο εκτός χρόνου αγχώνουν και κουράζουν τον ακροατή ο οποίος καταλαβαίνει ότι "κάτι δεν πάει καλά". Όσο για τον May, οτιδήποτε εάν δεν το κάνεις συνειδητά (ακόμα και τα "λάθη"), τότε πλέον είσαι έρμαιο της τύχης για το αν θα ακουστείς ή όχι καλά (και τις περισσότερες φορές θα ακούγεται απλά χάλια). Πρέπει πρώτα να γνωρίσεις και να εμπεδώσεις κάτι και μετά να μπεις στη διαδικασία να πειραματιστείς, παραστρατώντας από την πεπατημένη. Και νομίζω ότι ο May άμα θέλει μπορεί να παίξει πολύ εντός χρόνου, σε αντίθεση με πολλούς από μας.

 

Τέλος, μη ξεχνάς πως τα πιο διάσημα θέματα σε όλη την ιστορία της μουσικής έγιναν διάσημα λόγω του ρυθμικού (και μελωδικού) ενδιαφέροντός τους.

Σεβαστη η αποψη σου,αλλα σε οτι εχει να κανει με shredding ο χρονος δεν παιζει τοσο σπουδαιο ρολο.Το βλεπω καθημερινα φιλε μου,σε προβες,σε jamaρισματα.Δεν ειπα ποτε οτι δεν χρειαζεται να τον "εχεις" τον χρονο,παραπανω πιστευω σου εξηγησα

Anyway.

 

Αλλο θεμα/Perfect pitch με την αυτη καθεαυτη εννοια σιγουρα δεν υπαρχει,το θεμα ειναι να ακουγεται καλα στο αυτι,εκει αλλωστε φιλτραρονται οι ηχοι. Perfect pitch σε εισαγωγικα ας πουμε :)

 

Αντε καλημερα.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο shreding o κωστής δεν ξεφεύγει από την πεπατημένη για αυτό σας ακούγεται καλά, στα αλλα σας ξενίζει. Κι αυτό από μόνο του είναι καλό.

Δεν νομιζω να ξενισε κανεναν το παιξιμο του mehico (αργο,γρηγορο) μια χαρα ηταν.

Απλα λεμε κανα δυο πραγματακια,ετσι να'χουμε να λεμε! :)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστη η αποψη σου,αλλα σε οτι εχει να κανει με shredding ο χρονος δεν παιζει τοσο σπουδαιο ρολο.Το βλεπω καθημερινα φιλε μου,σε προβες,σε jamaρισματα.Δεν ειπα ποτε οτι δεν χρειαζεται να τον "εχεις" τον χρονο,παραπανω πιστευω σου εξηγησα

 

Τελειώνω εδώ την κουβέντα αλλά από πότε σε συζήτηση με θέμα το shredding αναφέρεται ως παράδειγμα ο Brian May ???

Εννοώ ότι εγώ κατάλαβα ότι μιλούσαμε γενικά για μουσική, όπως το έθεσε αρχικά ο playloud. Διαφωνώ με την άποψή σου αλλά οκ, τουλάχιστον έγινε συζήτηση. Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστη η αποψη σου,αλλα σε οτι εχει να κανει με shredding ο χρονος δεν παιζει τοσο σπουδαιο ρολο.Το βλεπω καθημερινα φιλε μου,σε προβες,σε jamaρισματα.Δεν ειπα ποτε οτι δεν χρειαζεται να τον "εχεις" τον χρονο,παραπανω πιστευω σου εξηγησα

Εγω θα διαφωνησω μαζι σου σχετικα με τον χρονο

Ειναι βασικοτατο ναι ακομα και στο shred

οσοι παιζουν εκτος χρονου και το κανουν συνειδητα παραμενουν στον χρονο και γνωριζουν καθε στιγμη που βρισκονται

οσοι παιζουν εκτος χρονου χωρις να το συνειδητοποιουν απλα ελπιζουν καποια στιγμη να συμπεσουν με την ''backing'' band.

Τα παραπανω ισχυουν και περα απο το shred

 

Προβες και τζαμαρισματα δεν ειναι κ το πλεον αντιπροσωπευτικο δειγμα για να βγαλεις σωστα συμπερασματα

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου επιτρεψετε να εχω την αποψη μου περι χρονου.

 

Ο B.May μπορει να παιξει πανω κατω δεξια αριστερα πολυ πολυ γρηγορα φιλε μου πενταπλετα.Ισως να μην εχεις ακουσει αρκετα Queen.

 

Ok με προβες κ τζαμ δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα ???

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok με προβες κ τζαμ δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα ???

ασφαλως και οχι

 

 

ειναι σαν να λες οτι οι επαγγελματιες ποδοσφαιριστες δεν εχουν φυσικη κατασταση επειδη στα 5*5 που παιζω εγω στα 5 πρωτα λεπτα κλαταρουν ολοι  :-\

 

Υ.Γ sorry για το off topic

 

on-topic

το ακουσα με τα ηχειακια του laptop

καλο μου ακουστηκε

θα του δωσω μια 2η ακροαση οταν βρεθω σε ''κανονικο'' υπολογιστη

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου