Προς το περιεχόμενο

Περασμενες μου αγαπες ον δε ελεκτρικ γκιταρ! (video)


Infernalgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μάλλον θα σε στεναχωρήσω  :-[.

Πολλές νότες λάθος (και έβαλες κάποιες που δεν υπάρχουν και δεν έπαιξες κάποιες που υπάρχουν) και αρκετές "πράσινες".

Επίσης το ότι προσπάθησες να το παίξεις λίγο πιο γρήγορα σίγουρα δεν σε κολάκεψε. Κανονικά λόγω μονών και πιο χαλαρών χορδών της κιθάρας (πολύ μεγαλύτερη ευκολία από τις διπλές και σφιχτές σε κούρδισμα χορδές του μπουζουκιού) αλλά και λόγω το ότι το έπαιξες από άλλο τόνο (στο μπουζούκι από τον "κανονικό" τόνο, το σόλο παίζετε στις πιο ψηλές νότες του οργάνου) θα έπρεπε να το παίξεις όχι +5 αλλά +50  ;D.

Ξεκίνα να το μελετάς σε πιο αργές ταχύτητες, βρες μια παρτιτούρα με την αυθεντική εκτέλεση και αν έχεις χρόνο φτιάξε και μια συνοδία της προκοπής.

Έχεις δυνατότητες.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι τα παραπάνω είναι καλοπροαίρετες παρατηρήσεις και όχι προσπάθεια μείωσης της αξίας σου.

Φιλικά.

Παναγιώτης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(Όχι και τόσο) offtopic: Γιατί όταν κάποιος ανεβάζει ένα jazzy/funky κλιπ όλα είναι καλά και ωραία (ακόμα και αν η τεχνική της πένας είναι για κλάματα, οι μισές νότες πράσινες και το timing "χαλαρό") ενώ όταν κάποιος ανεβάζει κάτι που έχει να κάνει με shred/γρήγορο παίξιμο δέχεται αυστηρά "εποικοδομητικά" σχόλια αν του φύγει μία νότα σε ένα εξάηχο; Beats me.

 

ΥΓ. Μια χαρά ήταν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Όχι και τόσο) offtopic: Γιατί όταν κάποιος ανεβάζει ένα jazzy/funky κλιπ όλα είναι καλά και ωραία (ακόμα και αν η τεχνική της πένας είναι για κλάματα, οι μισές νότες πράσινες και το timing "χαλαρό") ενώ όταν κάποιος ανεβάζει κάτι που έχει να κάνει με shred/γρήγορο παίξιμο δέχεται αυστηρά "εποικοδομητικά" σχόλια αν του φύγει μία νότα σε ένα εξάηχο; Beats me.

 

ΥΓ. Μια χαρά ήταν. :)

 

Αν αναφέρεσαι στο δικό μου σχόλιο, απλά να πω ότι και τα jazzy/funky κλιπς το ίδιο μου φαίνονται.

Όσο για το κλιπ του φίλου, είναι μακριά από αυτό που λες. Δεν του έχει φύγει μόνο μια νότα στο εξάηχο. Είναι πολλά τα λάθη. Επίσης δεν έχει να κάνει με το αν είναι γρήγορο το παίξιμο (που δεν είναι).

Τώρα αν θες να του πεις ότι σου άρεσε ή ότι δεν έχει κάνει πολλά λάθη είναι αδιαμφισβήτητο δικαίωμά σου (όπως και εμένα είναι δικαίωμά μου να εκφράσω τη γνώμη η οποία πιστεύω ότι αν τη δει ως καλοπροαίρετη συμβουλή, μόνο καλό θα του κάνει).

Φιλικά.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μάλλον θα σε στεναχωρήσω  :-[.

Πολλές νότες λάθος (και έβαλες κάποιες που δεν υπάρχουν και δεν έπαιξες κάποιες που υπάρχουν) και αρκετές "πράσινες".

Επίσης το ότι προσπάθησες να το παίξεις λίγο πιο γρήγορα σίγουρα δεν σε κολάκεψε. Κανονικά λόγω μονών και πιο χαλαρών χορδών της κιθάρας (πολύ μεγαλύτερη ευκολία από τις διπλές και σφιχτές σε κούρδισμα χορδές του μπουζουκιού) αλλά και λόγω το ότι το έπαιξες από άλλο τόνο (στο μπουζούκι από τον "κανονικό" τόνο, το σόλο παίζετε στις πιο ψηλές νότες του οργάνου) θα έπρεπε να το παίξεις όχι +5 αλλά +50  ;D.

Ξεκίνα να το μελετάς σε πιο αργές ταχύτητες, βρες μια παρτιτούρα με την αυθεντική εκτέλεση και αν έχεις χρόνο φτιάξε και μια συνοδία της προκοπής.

Έχεις δυνατότητες.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι τα παραπάνω είναι καλοπροαίρετες παρατηρήσεις και όχι προσπάθεια μείωσης της αξίας σου.

Φιλικά.

Παναγιώτης.

 

Ευχαριστώ για τα εποικοδομητικά σχόλια, θα προσπαθήσω να λάβω κάποια υπ όψιν.

 

Καποιες σκεψεις μου :

 

Ναι φυσικά και έβαλα δικές μου νότες μιας και πολλά σημεία τεμπέλιασα να τα μάθω ακριβώς (big deal), δεν ξέρω ποιος είναι ο "κανονικός" τόνος στο μπουζούκι, τι πάει να πει "κανονικός" εκεί με βόλεψε εκεί το έπαιξα, γιατί αυτό είναι θέμα?

 

To αυθεντικό κομμάτι είναι στα 100bpm, όπου κι αν το παίζει το μπουζούκι(δεν είναι διαγωνισμός, αν και θα βρεις άτομα, μεταξύ αυτών και μένα που θα σου πούνε πως ένα καλό μπουζούκι είναι πολύ πιο εύκολο στο picking από μια κιθάρα, πόσο μάλλον με παραμόρφωση που μεγεθύνει την παραμικρή ατέλεια x100!)

 

το κομμάτι είναι 100bpm, το σόλο στο τέλος είναι 32α που σημαίνει 200(αν μετρήσεις 16α) στο original, και 105@32th /210@16th στην δική μου περίπτωση.

 

Αυτό το σόλο στο τέλος άλλωστε είναι και το μόνο γρήγορο σημείο του κομματιού, και δε νομίζω πως πάσχει από τεχνική. φυσικά και υπάρχουν κάνα 2 νότες οff, και σίγουρα αν καθόμουν να το μελετήσω και για 2η μέρα το κομμάτι ίσως να μην έκανα τα λάθη, αλλά πίστεψε με αυτό δεν θα σήμαινε ότι θα είχα καλύτερη τεχνική, λάθη πάντα θα κάνω! (έτσι για να μην μας ματιαξουν)

 

Δεν με στεναχώρησες αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τον υπολογιστή μου που έχει χάσει την αυτοεκτιμιση του και συνεχώς μου λέει "είδες τι μου είπε? Ούτε ένα midi δεν μπορώ να παίξω της προκοπής!"   

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι τα παραπάνω είναι καλοπροαίρετες παρατηρήσεις και όχι προσπάθεια μείωσης της κριτικής σου.

Φιλικά.

Στελιος.

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στο δικό μου σχόλιο, απλά να πω ότι και τα jazzy/funky κλιπς το ίδιο μου φαίνονται.

Το σχόλιο μου ήταν εντελώς γενικό και δεν αναφερόταν σε σένα. Άποψή μου είναι ότι η εποικοδομητική κριτική είναι αυτή που λέει και κάτι για το "δάσος" πριν εξετάσει τα "δέντρα" ένα-ένα. Και το τελευταίο συμβαίνει συχνά σε διάφορα κλιπ.

 

Επίσης δεν έχει να κάνει με το αν είναι γρήγορο το παίξιμο (που δεν είναι).

Και εσύ στα 260 bpm; Κι εγώ εκεί είμαι. REGARDS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spy, Infernalgr

Το 'πιασα το υποονούμενο ;) και δεν συνεχίζω (παρότι η γνώμη μου παραμένει η ίδια).

Καλή συνέχεια  :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός φίλε!!! 8) Ωραία και η κίνηση του Gus G. να παίξει live κάτι τέτοιο!!

 

Θα μας πεις 2 λόγια για τον ήχο σου? Τι ενισχυτή χρησιμοποίησες? Thx..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός φίλε!!! 8) Ωραία και η κίνηση του Gus G. να παίξει live κάτι τέτοιο!!

 

Θα μας πεις 2 λόγια για τον ήχο σου? Τι ενισχυτή χρησιμοποίησες? Thx..

 

Τιποτα φοβερο και τρομερο, ειναι η κιθαρα που βλεπεις (ibanez pgm301) καρφι σ' ενα Yamaha dg-80 solid state amp, ουτε delay ουτε reverb :) απλα το ambience του δωματιου.

 

Εχω και ενα Laney Half stack λαμπατο, αλλα ειναι στο στουντιακι που προβαρουμε.

 

Αυτο ειναι κανονικα το rig μου, αλλα και το yamahaki μια χαρα με βολευει.

laney tt50h

laney tt 4x12 celection v30's

boss dd-6

ebs multicomp

thd hotplate

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου