Προς το περιεχόμενο

Περασμενες μου αγαπες ον δε ελεκτρικ γκιταρ! (video)


Infernalgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα μου αρεσε!

+2112 στον SPY

 

ΥΓ. τo +2112 ειναι δικια μου ατακα κ απαγορευετε να την χρησιμοποιει αλλος!

χαχαχαχαχαχα :P

 

RUSH RULEZ

 

Έχω την εντύπωση ότι την χρησιμοποιήσαμε και οι 2 σε ταυτόχρονη χρονική περίοδο, χωρις να ξερουμε βεβαια ο ένας για τον άλλο...

Για αυτό και την χρησιμοποιώ. ;) :D :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Που σημαίνει ότι το pickin' σε μια μαλακή χορδή είναι πολύ πιο εύκολο απ' ό,τι σε δύο και μάλιστα σκληρότερες,όπως αυτές τού μπουζουκιού.Σε μένα τουλάχιστον έτσι συμβαίνει.

Στην ακουστική,στην ηλεκτρική και την κλασσική μού είναι πολύ πιο εύκολο να παίξω αυτό το σόλο,απ' όσο στο μπουζούκι.Και αυτό,διότι το μπουζούκι θέλει "κοπάνημα" ενώ στην κιθάρα το δεξί χέρι παίζει σαφώς ελαφρύτερα,πράγμα που σημαίνει λιγώτερη προσπάθεια.

 

Όσο για το distortion,πιστεύω κι εγώ πως πιο πολύ καλύπτει τα λάθη,παρά τα αναδεικνύει.Μιάς και έπαιζες μπουζούκι,δοκίμασε να παίξεις το σόλο μ' αυτό να δούμε τι θα βγει.

Και,οπως πολύ σωστά παρατήρησε ένας φίλος παραπάνω,έχει μεγάλη σημασία και η τονικότητα.Όταν το μήκος τής χορδής μικραίνει,δυσκολεύει το πράγμα...έτσι δεν είναι;

Θεωρώ δηλαδή πως,στο Λα ματζόρε-που είναι γραμμένο το κομμάτι-υπάρχει πιο πολύ ζόρι από το Ρε(αν θυμάμαι καλά)που το έπαιξες εσύ.

 

Προσπάθησε επίσης να το παίξεις ακριβώς όπως είναι γραμμένο και όχι με ηθελημένα ή άθελα λάθη.Μόλις το κάνεις αυτό,τότε άλλαξέ του την ανάσταση,διασκεύασέ το...αυτοσχεδίασε.

Μερικές μόνο λάθος νότες σ' ένα κλασσικό πια σόλο όπως αυτό,δείχνουν τεμπελιά...ωχαδερφισμό κι όχι αγάπη γι' αυτό που κάνεις.

Δεν σε κατηγορώ,έχω περάσει από κει,συνεχίζω ενίοτε να περνάω και το γνωρίζω(όπως πιστεύω κι οι περισσότεροι από δω μέσα).

Νά'σαι καλά και συνέχισε την προσπάθεια!!! :)

 

Να'σαι καλά κι εσύ φίλε, κρατώ μερικά απ αυτά που είπες. Εχεις πολλα δικια σ αυτα που λες! Δεν διαφωνω, οτι θα ηταν πιο ωραιο αν ηταν ολοσωστο ενοειται! Λεμε με την μπαντα να το παιξουμε live το κομματι, παλι στο ιδιο στυλ με κιθαρα, σαφως διασκευασμενο και σαφως νοτα προς νοτα (ελπιζω). Οπωτε συντομα ισως θα εχω την ευκαιρια να postarw μια δευτερη version, τωρα που πηρα τοσες αποψεις και ιδεες, σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερη απ οτι θα ηταν χωρις την βοηθεια σας. Ευχαριστω πολυ.

Απ την αλλη ξερω πως ποτε τιποτα δεν αρεσε σε ολους, μετα παιζει και το θεμα "γουστο" του καθενος.

 

Ακολουθει χιουμορ :

Θα προσπαθήσω να είμαι πιο πιστικός για την αγάπη που έχω γι αυτό που κάνω, παρ όλα αυτά.. αυτο που κάνω δεν είναι να παίζω Χιώτη, αλλα θα δοκιμάσω να το παίξω πιο ψηλά τονικά, θα βάλω 13αρες χορδές και ψηλό action, επίσης θα παίζω πίσω απ την πλάτη μου, ενώ θα έχω 2-3 φίλους δίπλα μου να σπανέ πιάτα (για ατμόσφαιρα). Επίσης θα κάνω ότι περνάει απ το χέρι μου για να κάνω την ζωή μου δύσκολη, έτσι για να αποδείξω την άξια και την αγαπη μου γι αυτο που κανω.  :D

 

"the more you suffer, the more it shows you really care! right?"

 

Σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου, ελπίζω να μην παρεξηγείς το χιούμορ μου.

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλα κι εσυ φιλε, κρατω μερικα απ αυτα που ειπες. Θα προσπαθησω να ειμαι πιο πιστικος για την αγαπη που εχω γι αυτο που κανω, παρ ολα αυτα.. αυτο που κανω δεν ειναι να παιζω Χιοτη. Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα χωρις να κατσω να σκασω και πολυ, ειμαι της αποψης πως αυτο που αγαπας πρεπει να ειναι και διασκεδαστικο.

 

Θα δοκιμασω να το παιξω πιο ψηλα τονικα, θα βαλω 13αρες χορδες και ψηλο action, επισης θα παιζω πισω απ την πλατη μου, ενω θα εχω 2-3 φιλους διπλα μου να σπανε πιατα (για ατμοσφαιρα). Επισης θα κανω οτι περναει απ το χερι μου για να κανω την ζωη μου δυσκολη, ετσι για να αποδειξω την αξια μου  ;D

 

"the more you suffer, the more it shows you really care! right?"

 

Σ ευχαριστω για τον χρονο σου, ελπιζω να μην παρεξηγεις το χιουμορ μου.

Ούτε κι εγώ είμαι τής άποψης ότι πρέπει να κάθεσαι να παίζεις Χιώτη,Page,Malmsteen και τέτοια πράγματα.Είναι στάδια που τα περνάμε όλοι.

Πιστεύω ότι αν δεν αντιγράψουμε,δεν θα μπορέσουμε να δημιουργήσουμε.

 

Το κομμάτι το άκουσες στο περίπου και το έπαιξες στο περίπου.Αυτή είναι η δική μου ένσταση.Αν εσένα σε ικανοποιεί,δεν τίθεται θέμα.

Όσο για το διασκεδαστικό τού θέματος,θα συμφωνήσω μεν αλλά είμαι τής άποψης ότι προηγείται το "σπάσιμο νεύρων από τη συνεχή εξάσκηση."

:D

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D :D :D :D :D :D

MΠΡΑΒΟ!

Αν και εχεις καποια ημιτονια λαθος,

(ισως το ξερεις σωστα και φταιει που σε κοιταει ετσι o φακος,χεχε!)

εχεις ομως ομορφη "εκφραση" πραγμα ζητουμενο και σπανιο...

και οταν παιζεις κατι "αλλου",ειναι αυτοματως διασκευη,

οποτε παλι μια χαρα εισαι! ;D

 

Ειναι το κομματι που αρχισα μπουζουκι (και το "πολλες φορες")

πριν κανα-δυο χρονια στη δουλεια,αλλα μεχρι σημερα "χανω" λιγο,

αφου δεν παιζω οσο συχνα χρειαζεται...

 

Το'χα στο μυαλο μου μια μερα,και το ψιλο "εβγαλα" οπως το θυμομουν,(την εισαγωγη)

οταν ομως το'παιξα στο Γιαννη το Μωραιτη,

εκεινος μου ειπε:

 

"Οχι ετσι ρε,...2 μιτονια λαθος εισαι,και 2 ταστα παραπερα ειν'το κομματι...." 8)

-Δααααασκαλεεεεεε! :D

Γνωστος "Χιωτακιας" ο ΜαεστροΓιαννης..!

 

Μετα,εψαξα και το σολο,

ομως για να μη ζαλισω το Μωραιτη,

προτιμησα το ετοιμο και συνεχες απο τον e-φιλο Riala !

(και απ'οσο ξερω ειναι σωστο)

 

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε,αμα βρω την ευκαιρια

να "προπονηθω" λιγο,θα το παιξουμε (ταυτοχρονα) κιθαρα-μπασσο! ;D

(εσυ κιθαρα,ξηγημενα.. 8) )

Πως λες, πενατο δαχτυλατο η χαστουκατο? ;D ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου