Προς το περιεχόμενο

test μεταξυ 2 strat..;-)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σαν κερδισμενους εβαλα αυτους που ψηφησαν την κιθαρα που αρεσε και σε μενα...την πρωτη δηλαδη..χεχε

 

..κερδισμενοι

---------------

1)Giorgos

2)fenderiarhs

3)dienekes

4)gangster(οπως τα ειπες σε εβαλα και με τους δυο για να μην παραπονιεσαι)

5)Dragoneti3

 

 

...χαμενοι

-----------

1)decadence

2)boody

3)elavd

4)gangster

5)metalash

6)yameth

7)Wow!

 

 

το πρωτο εχει περισσοτερο ..feeling γιατι η κιθαρα ειχε τρομερο μανικι και μπορουσα να παιξω.η πρωτη κιθαρα ειναι η fender artist model stevie ray vaughan signature,η οποια ανηκει στον fenderiarhs και την μερα που μου την εδωσε επαθα πλακα.εχει απιστευτο μανικι και γενικα ηχο για blues και στην ηχογραφηση αδικειται πολυ επειδη κατα την γνωμη μου αυτη η κιθαρα και γενικα οι strat κιθαρες δεν πρεπει να παιζονται με 9αρες ειδικα αν θες να βγαλεις παχυ και μπλουζαδικο ηχο.αυτη η κιθαρα ειδικα στα καθαρα ακουγεται ασχημα και λεπτη και αυτο ειναι λογω τον 9αρων χορδων.μου εκαναν εντυπωση οι texas special οχι στα καθαρα αλλα με το overdrive.

 

στην αλλη δυσκολευομουν γιατι το μανικι ειναι μην πω σαν τι...ηταν οι squier μου που κανει 300ευρω αλλα της ειχα βαλει στις θεσεις neck και middle 2 texas hot antiquity seymour duncan οι οποιοι επισης αδικουνται οπως και η κιθαρα γενικα με το απαισιο παλιο και φτηνιαρικο floyd rose που εχει το οποιο εχει σκουριασει κιολας και οπως καταλαβαινεται εμποδιζει σε πολυ μεγαλο βαθμο την κιθαρα να ακουστει οπως θα επρεπε και γενικα σαν καλη strat.αλλα οτι και να της κανω οταν το μανικι ειναι τοσο χαλια ρε γαμωτο..με χαλαει

 

Μου εκανε εντυπωση που ειπατε πολλοι την squier γιατι πιστευω οτι ακομα και με τις 9αρες ακουγεται πολυ πιο ποιοτικη και..μουσικη κιθαρα η srv..

 

giorgos οντως ακουγεται πολυ flat η squier οπως πολυ σωστα ειπες

 

decadence,elavd θα διαφωνησω οτι η squier είχε πιο "γλυκό" και "ελαφρύ" ήχο,τουλαχιστον για τα αυτια τα δικα μου..αλλα περι ορεξεως..χεχε

 

fenderiarhs αν δεν εβρισκες ποια ειναι να εισαι σιγουρος οτι δεν θα στην επεστρεφα γιατι με τι μουτρα θα την αντικριζες μετα..

 

dienekes οτι και να πω..επεσες μεσα 100% με αυτα που ειπες.δηλαδη:

Μου άρεσε ο ήχος στο track #1 πολύ περισσότερο. Πολύ λιγώτερο hot οι μαγνήτες και "αναπνέουν" περισσότερο.Στη track #2 πέρα του μεγαλύτερου compression μου δίνεται η εντύπωση ότι η κιθάρα είναι "όλο μαγνήτες", ότι δηλαδή δεν υπάρχει ο "ακουστικός" τόνος που έχουμε συνηθίσει να συσχετίζουμε με μια "καλή" strat.λες και σου ειχα πει με τι παιζω...χαχαχα

 

gangster εισαι και με τις δυο μεριες ετσι οπως τα εγραψες..χαχα

 

boody οντως η srv η πρωτη ειχε χαμηλο gain , και βγαζει.. μια χορδιλα λογω 9αρων..

 

metalash επεσες εξω για τα γουστα μου ρε φιλε.σε περιμενω για τσιτσιμπυρα ρεεεεεεε

 

gto234 sorry που δεν σε περιμενα φιλαρακι..

 

yameth μεσα επεσες

 

Dragoneti μεσα και εσυ..

ξεχασα καποιον..;;;

 

 

βασικα κατεληξα για αλλη μια φορα οτι αυτο παιρνεις στις custom και γενικα ακριβες κιθαρες.την ποιοτητα του μανικιου και το ποσο σε βολευουν να παιξεις,που ειναι και το πιο σημαντικο.για μενα οι srv απο αποψη Playability,μανικιου κτλ..ηταν η καλυτερη fender που εχω παιξει.αν και μαλλον θα αλλαζα τους μαγνητες και τα κλειδια της αν την ειχα...

 

με βαση τις τιμες στην αντιπροσωπεια στον στολλα η srv κανει περιπου 2100ευρω και η squier 300...οι texas hot οσο και η squier δηλαδη 300ευροπουλακιων...

 

ακουω σχολια... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

gangster εισαι και με τις δυο μεριες ετσι οπως τα εγραψες..χαχα

 

για Blues και μόνο μου άρεσε περισσότερο η 1.Αλλά αν έπαιζες και κάτι άλλο εκτός από blues' date='νομίζω πως θα θα προτιμούσα την 2.

 

Πάντως δυσκολεύτηκα πολύ να καταλήξω....[/quote']

 

 

Σωστά έπραξες! :D :D

 

Όπως έγραψα και πιο πριν το πιο σημαντικό για μένα είναι η κιθάρα να σου "κάθεται" καλά,γιατί τελικά αυτό βοηθάει να παίζεις καλύτερα και να διασκεδάζεςις περισσότερο (αυτό δεν είναι το νόημα; )

 

Από κει και πέρα,να πω την μαύρη αλήθεια,εγώ δεν ΑΚΟΥΣΑ διαφορά στον ήχο αξίας 1800 ευρώ (αν μπορεί να μετρηθεί κάτι τέτοιο) .Νομίζω πως η squier με το boss μια χαρά θα ακουγόταν-στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον....

Τη διαφορά όμως δε την ΕΝΙΩΣΑ (πως θα μπορούσα άλλωστε; ) οπότε μπορεί και ν'αξίζει να τα σκάσει κανείς χοντρά για να πάρει κάτι που του αρέσει τόσο πολύ...

 

Καλό βόλι με τις τουρίστριες! :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε χε, Τακούλη χαίρομαι που... έπεσα μέσα :P αν και με προβλημάτισες σε κάτι, για το οποίο πιο κάτω.

 

Παρενθετικά να σου πω να μην τρελλαίνεσαι με το "απαίσιο" Floyd, η κιθαρίτσα μου που έχω στο avatar έχει Floyd και ακούγεται μια χαρά "ακουστικά", όπως γράφω. Σε πρώτη φάση, κάντο το ρημάδι κομμάτια, καθάρισέ το καλά και ξανατοποθέτησέ το. Μπορεί να δεις μεγάλη βελτίωση. :wink: Προφανώς παίζουν όλα ρόλο μεταξύ των οποίων και οι αποστάσεις των μαγνητών από τις χορδές. Μήπως είναι πολύ ψηλά στη Squier?

 

Εννοείται ότι η SRV θα ακουγόταν πολύ καλύτερα, όσο για τα locking tremolo, όταν έρθεις με το καλό Αθήνα (πότε?), πάμε μια βόλτα μέχρι τον Τρίμη να δοκιμάσουμε καμιά από εκείνες τις Ibanez που προκαλούν... εκσπερματώσεις, αυτές ντε με τα σατανικά edge pro. :lol:

 

Ο προβληματισμός μου τώρα. Έλεγα προσεχώς να αποκτήσω πάλι μετά από χρόνια μια Fender κιθάρα (όταν λέμε Fender εννοούμε original, έτσι; ).

 

Υπάρχει πιθανώς η δυνατότητα να φέρω μία από Αμερική.

 

Εδώ σε θέλω τώρα. Έλεγα για μια American Deluxe Ash, λόγω της ευελιξίας στον ήχο και της πολύ προσεγμένης κατασκευής, όπως λένε. Αλλά τώρα με προβληματίζεις. Και σκέφτομαι και μια (πολύ ακριβότερη) Eric Johnson Signature.

 

Και ας μην έχει locking κλειδιά και λοιπές ευκολίες. Αν υπάρχει τέτοια διαφορά στο feeling και η κιθάρα είναι στημένη να "ακούει", ας πούμε, σε μικρομετρικές ρυθμίσεις των ποτενσιομέτρων, ή, ακόμα περισσότερο, στην πένα, τότε είναι εκ'των πραγμάτων μια κιθάρα που θα ακούγεται καλά ότι και να της βάλεις, πετάλια, ενισχυτές, πάντοτε αστέρι θα είναι. :?

 

Τάκη σε μισώ! :evil: :P :P

 

Λοιπόν, μετά τη Suhr μια SRV στο πρόγραμμα? 8) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενω τηλ απο τον κουρμπη για το ποτε θα κατεβω...

 

οσο για την squier θα της βαλω μια standard γεφυρα απο την προηγουμενη american stratocaster που ειχα και μου εχει μεινει, για να πειραματιστω και να δω ποσο επηρρεαζει τον ηχο το floyd rose οσο αναφορα εναν ηχο ..strat..

 

για την κιθαρα που θα παραγγειλεις το καλυτερο βεβαια θα ηταν να την δοκιμαζες πρωτα αλλα αν παιξεις με μια ακριβως ιδια εδω ελλαδα πιστευω πανω κατω ιδιες θα ειναι σε σχεση με την ιδια που θα παραγγελνες

για την Eric Johnson Signature εχω ακουσει τα καλυτερα.βεβαια με τους μαγνητες που θα εχει λογικα θα εχει τον ηχο του eric και δεν ξερω κατα ποσο τον θελεις εσυ αυτον τον ηχο..φυσικα αλλαζεις και τους μαγνητες

ασε μην με ψεινεις για srv κιθαρα γιατι ειμαι ικανος για ολα..

 

παντως εγω καταληγω σε αυτο που ειπα οτι δηλαδη η squier ακουγεται πολυ flat και απροσωπη και αυτο θα υπαρχει και θα ακουγεται οτι μαγνητες και να της βαλεις λογω γενικης ποιοτητας κατασκευης

 

δεν ξερω τι να πω τα custom οργανα ειναι πραγματικα πιο προσεγμενα και αυτο το καταλαβαινεις κατευθειαν στο μανικι πανω απο ολα τα αλλα.αλλοι μπορει να μην καταλαβαινουν και να μην νιωθουν αυτην την διαφορα.βεβαια στην μιξη ολα αυτα ισως χανονται αλλα πραγματικα live στην συγκεκριμενη περιπτωση η squier δεν ξερει που να κρυφτει απο την ντροπη..χεχε

 

ενας φιλος μου πηρε την malmsteen την signature και πραγματικα επαθα και παλι πλακα,αλλα και ουλιτιδα μαζι.ειδα παλι οτι για αλλα μια φορα μια signature Κιθαρα φαινεται ακομα και με..το ματι αλλα και την νιωθεις οτι ειναι πιο προσεγμενη και..ας το πω λιγο βλαχικα ..παιζει καλυτερα

 

λοιπον την κανω για σημερα γιατι εχω φορεσει ηδη την στολη του..νιντζα και οι τουριστριες με περιμενουν για πολλα ..σηκωματα..εεε εννοω bend...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ηθικό δίδαγμα:

Στη πρώτη λοιπόν ηχογράφηση ακούμε μια Stratocaster.

Στη δεύτερη ακούμε ακριβούς replacement μαγνήτες αλλά... και

floyd rose... 'Ολος αυτός ο μεταλλικός όγκος έχεις την εντύπωση ότι δεν

περνάει στον ήχο; Αν το αφαιρέσεις να είσαι σίγουρος ότι θα ακουστεί

πολύ κοντά (ακουστικά) στην SRV.

Το playability φυσικά θα το έχει η κιθάρα με το καλύτερο σεταπ. Και επίσης

λάβε υπ'όψη ότι το χέρι τοποθετείται καλύτερα σε μια "απλή" γέφυρα απ' ότι στη

floyd rose (που ύπταται) που επίσης παίζει ρόλο στο playability και τον ήχο.

Τώρα... blues και floyd rose δεν πάει φίλε μου...

Μέχρι να παραλάβεις τη Suhr θα σού'λεγα να στήσεις την Squier καταλλήλως, (για blues και όχι για shredding) και ίσως τότε αλλάξεις γνώμη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

decadence' date='elavd θα διαφωνησω οτι η squier είχε πιο "γλυκό" και "ελαφρύ" ήχο,τουλαχιστον για τα αυτια τα δικα μου..αλλα περι ορεξεως..χεχε[/quote']

Χάσαμε δυστυχώς στο quiz, αλλά εγώ εξακολουθώ να ακούω πιο γλυκειά την Squier...:D Γούστα είναι αυτά...

 

ηταν η καλυτερη fender που εχω παιξει.αν και μαλλον θα αλλαζα τους μαγνητες και τα κλειδια της αν την ειχα...

Εγώ πώς είχα την εντύπωση πως είχες μια SRV?????? :roll: :roll: :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd ειχα μια american stratocaster που εμοιαζε με την srv αλλα&απο την στιγμη που επαιξα με&την suhr&στον κουρπη(ιδια με αυτην που παραγγειλα),και μου αρεσε, πολυ περισσοτερο,δεν&αντεχε η τσεπη μου δυο strat και ετσι εγινε κατι σαν ανταλλαγη και εδωσα και καποια επιπλεον λεφτα..&

yameth,το ξερω οτι το floyd rose καταστρεφει τον ηχο μιας κανονικης&strat.και&εχω ηδη προγραμματισει να&βαλω γεφυρα&strat αυτες τις μερες στην squier.αλλα θα διαφωνησω οτι Blues και floyd rose δεν παει.για ακου λιγο το ομωνυμο του satriani τα tracks s.m.f.,down down κτλ...και οχι μονο αυτα&και θα δεις οτι παει..και στα λεω εγω που ειμαι φανατικος vintagακιας και fenderακιας αλλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολαem.icon.wink.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις γυρισα απο Αθηνα.......α και περασα και απο το φιλαρακι σου τον Κουρμπη (πηρα και κατι λαμπες για να κλεισει καλα ο ιουλιος....)....να στο πω να παθεις εμφραγμα???????Θα αργησει λεει η suhr..........αρχες Σεπτεμβρη μου ειπε...........Παρεπιπτοντως ωραιο το τελευταιο clip.......

 

 

..........να θυμηθω να σου φερω αυριο το υπογλωσσιο?????????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου