Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση ηλεκτρονικής μουσικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

 

Έχει πάρει φιλολογική πορεία η συζήτηση και δεν θέλω να τη διαιωνίζω αλλά από την άλλη μεριά είναι πολλοί οι άνθρωποι που ξεκινάνε την ενασχόλησή τους με τη μουσική παρεξηγώντας το σκοπό που εξυπηρετεί η τεχνολογία στη μουσική.

Την ίδια αντίληψη με τον φίλο για την ηλεκτρονική μουσική είχα και εγώ πριν από 5 χρόνια παρά το γεγονός ότι 1)πήγαινα πολλά χρόνια σε ωδεία (και συνέχιζα να πηγαίνω), 2) είχα πολλα ηλεκτρονικά ακούσματα και 3) είχα κάποια επαφή με μουσικά προγράμματα και synths/workstations....και είμαι σίγουρος ότι και πολλοί άλλοι πίστευαν κάτι αντίστοιχο.

 

Υπάρχουνε κάποιες λανθασμένες αντιλήψεις κυρίως όσων δεν ασχολούνται με τη μουσική (και σίγουρα όχι με την ηλεκτρονική μουσική) που μας παρασύρουν.

 

Είναι άπειρα τα παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι κανένας δεν μπορεί να κάνει μία μουσική δουλειά με νόημα, απήχηση και αντοχή στο χρόνο αν δεν ξέρει μουσική ή αν δεν μάθει στην πορεία όσο τυχερός ή/και εμπνευσμένος να είναι. Αυτό ισχύει για όλα τα είδη μουσικής και εάν κάποιος το ψάξει θα δει ότι κανένας δεν είναι τυχαίος.

Με έτοιμες λούπες, επαναλαμβανόμενα patterns και δύο τρεις ιδέες το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος έιναι να περάσει ευχάριστα την ώρα του. Γρήγορα όμως θα στερέψει και θα βαρεθεί ή αν δε βαρεθεί ο ίδιος θα βαρεθούνε αυτοί που ακούνε το αποτέλεσμα.

 

Επειδή ακούμε πολλές φορές ότι ο ένας ή ο άλλος γνωστός ή καταξιωμένος είναι 'αυτοδίδακτος' ή ακόμη και ότι δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με κάποιο όργανο ή θεωρητικά με τη μουσική αυτό δεν σημαίνει ότι για να γίνει αυτό που έγινε δεν μελέτησε ή δε διάβασε ή δε δούλεψε πολύ στην πορεία....και το ακόμη πιό σίγουρο είναι ότι δε βασίστηκε σε λούπες που βρήκε μέσα σε προγράμματα.

 

Επιπλέον, για να φτάσει κάποιος στο 'τελικό προίόν' (κάτι που σίγουρα όλοι ονειρεύονται ξεκινώντας με ένα πρόγραμμα και ελάχιστες γνώσεις) χρειάζεται (εκτός από εξοπλισμό) πολλά χρόνια δουλειά, πολλές τεχνικές γνώσεις και φυσικά εμπειρία.

Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να αποθαρρυνθεί κάποιος εφόσον είναι τόσο δύσκολο. Το μόνο που λένε τα παραπάνω είναι ότι τα προγράμματα δε φτιάχνουνε μουσική μόνα τους και ότι χρειάζεται δουλειά και επιμονή.

 

Πάντως, με αφορμή την αναφορά του φίλου Wow! στη χορευτική ηλεκτρονική μουσική, θέλω να πιστεύω ότι σε όλα τα είδη μουσικής βρίσκεις καλά και αδιάφορα πράγματα...και πέραν τούτου είναι θέμα γούστου. (φίλε eye δεν λέω ότι είπες το αντίθετο αλλά την υποβίβασες λίγο και νομίζω άδικα...το ίδιο θα έλεγα για κάθε είδος μουσικής).

Όλοι βέβαια παρασυρόμαστε λόγω κάποιων κακών παραδειγμάτων ή της μόδας και της πολιτικής του καταιγισμού που σίγουρα σπάει νεύρα με αποτέλεσμα πολλές φορές η κριτική σε κάποια είδη μουσικής να είναι αυστηρότερη.

Με την ίδια λογική όμως θα μπορούσε κάποιος να πει ότι ένα μεγάλο ποσοτό των πλέον επιτυχημένων ροκ/ποπ ή άλλων σχημάτων θα προτιμούσε να μην τα είχε ακούσει ποτέ....και εγώ σίγουρα δεν θα ήμουν αυτός που θα διαφωνούσε μαζί του.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υποτιμώ κανένα είδος μουσικής - άθελά μου έδωσα αυτή την εντύπωση. Απλά, ήθελα να δώσω έμφαση στις διαφορές ανάμεσα στο μουσικό προϊόν που προκύπτει από την επιδερμική χρήση του Fruity Loops ή του Acid, και στην μεγάλη παράδοση της ηλεκτρονικής μουσικής της οποίας ήμουν πάντοτε φίλος και θαυμαστής. Εννοείται ότι το σχόλιο μου δεν απευθύνεται σε έμπειρους και ψαγμένους όπως εσύ Κώστα, αλλά μάλλον σε νεώτερους που τώρα κάνουν τα πρώτα τους βήματα. Όπως και να το κάνουμε, είναι σα να μπεις σε ένα thread επειδή στον τίτλο του γράφει "Προοδευτικό Ροκ" και μέσα να δεις ότι μιλάνε για τον τελευταίο δίσκο του Δάντη: είναι ένα μικρό σοκ. Ο Δάντης έχει τη θέση του, το προοδευτικό ροκ τη δική του, η ηλεκτρονική τη δική της , οι λούπες τη δική τους. Καλό είναι να μην βάζουμε όλα τα τυριά στο ίδιο τάπερ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μην βάζουμε όλα τα τυριά στο ίδιο τάπερ.

 

Ορθό.

 

Γεννάται όμως το ερώτημα.......

 

Ποιά είναι τα τυριά......;

 

 

 

Γιατί.....

 

ανάλογα την .......

 

γλώσσα και την γευσιγνωστική εμπειρία.........

 

 

 

υπάρχουν και περισσότερα τυριά............

 

 

 

και αν υπάρχει σύνεση........

 

αυτή η ομάδα έχει και ένα όριο στα ήδη υπάρχοντα μέλη της..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Granule, μην με παρεξηγήσεις, αλλά δεν καταλαβαίνω τι γράφεις ρε μπαγάσα. Σε παρακαλώ, γράψε πιο απλά, με νορμάλ ελληνικές προτάσεις και χωρίς τις τελίτσες. Έτσι όπως γράφεις, είναι σα να διαβάζουμε κακομεταφρασμένο κινέζικο ποίημα από τον Superfunk. :) :) :)

 

Υ.Γ.

 

Πορφυρά κυκλάμινα......

 

 

και μικρές μιμόζες.....

 

 

χίλιες παίρνουν πόζες....

 

 

σαν κρεμασμένες αναμνήσεις....

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostas iatrelis είπες

"Είναι άπειρα τα παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι κανένας δεν μπορεί να κάνει μία μουσική δουλειά με νόημα, απήχηση και αντοχή στο χρόνο αν δεν ξέρει μουσική ή αν δεν μάθει στην πορεία όσο τυχερός ή/και εμπνευσμένος να είναι. Αυτό ισχύει για όλα τα είδη μουσικής και εάν κάποιος το ψάξει θα δει ότι κανένας δεν είναι τυχαίος.

Με έτοιμες λούπες, επαναλαμβανόμενα patterns και δύο τρεις ιδέες το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος έιναι να περάσει ευχάριστα την ώρα του. Γρήγορα όμως θα στερέψει και θα βαρεθεί ή αν δε βαρεθεί ο ίδιος θα βαρεθούνε αυτοί που ακούνε το αποτέλεσμα"

 

Σίγουρα θαναι πιο εύκολο για κάποιον να κάνει μουσική εάν γνωρίζει θεωρία.Όμως υπάρχου άνθρωποι οι οποίοι χωρίς να γνωρίζουν μουσική έχουν αφήσει δουλειά με νόημα.Τουλάχιστον απο τον χώρο του χιπ χοπ που ασχολούμαι λίγο παραπάνω μπορώ να σου πώ πολλά παραδείγματα.

 

 

 

Wow! μίλησες για το αποτέλεσμα που προκύπτει απο την "επιδερμική χρήση " του acid και του fl.Δεν μπορώ να καταλάβω τι κακό έχει η χρήση των παραπάνω προγραμμάτων.Είναι εύχρηστα προγράμματα και νομίζω ότι είναι ένας καλός τρόπος να αρχίσεις να κάνεις μουσική στο pc,ειδικά τώρα που η 5η έκδοση του acid υποστηρίζει και vst plug ins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Wow! συμφωνώ, δεν ήθελα να σε πατρονάρω.... όπως λένε και οι Αμερικάνοι. 'Ψαγμένος'..τρομάρα να μου'ρθει...ευχαριστώ πάντως.

 

Το χιπ χοπ από τη φύση του βασίζεται στο στίχο και στον τρόπο παρουσίασης του και όχι στη μουσική. Θα θυμάσαι παλιότερα ότι αρκούσε μία μόνο λούπα και μερικά scratches που και αυτά προσθέθηκαν αργότερα...και άρχισε να εμπλουτίζεται με άλλα στοιχεία με τον καιρό.

Ένα επίσης σημαντικό στοιχείο του χιπ χοπ είναι ότι συχνά δανείζεται τα μουσικά μέρη του από την υπόλοιπη μουσική. Αυτή ήταν και η αρχική ιδέα στο χιπ χοπ.

Σήμερα που ακούμε ένα πιό γεμάτο αποτέλεσμα από το χιπ χοπ αυτό ωφείλεται στο γεγονός ότι κάποιο άνθρωποι κατάλαβαν τις ανάγκες τις ευρύτερης αγοράς και έκατσαν και δούλεψαν και διάβασαν...και πάλι οι περισσότεροι έχουν μία ομάδα ανθρώπων που τους βοηθάει να κάνουνε τις παραγωγές.

Βέβαια, οι φόρμες του χιπ χοπ είναι σαφώς πολύ απλές και είναι ένα είδος που δεν χρειάζεται ιδιαίτερες μουσικές γνώσεις.

Αν ακούσεις όμως από που ξεκίνησε αυτή η μορφή έκφρασης θα δεις ότι οι άνθρωποι αυτοί ήτανε καταπληκτικοί μουσικοί. Μιλάω για τους Sun Ra. Δεν υπάρχει καμία σχέση με αυτό που ακούμε σήμερα αλλά εάν ακούσεις θα κάνεις τη σύνδεση.

 

Δεν είναι η θεωρία που κάνει το μουσικό...δεν είπα αυτό...αλλά όταν δεν έχεις σχοληθεί ποτέ με κάποιο όργανο και δεν έχεις παίξει μουσική τα πράγματα είναι δυσκολότερα γιατί πάντα θα απορείς και θα προσπαθείς να μιμηθείς άλλους.

Εγώ δεν ακούω χιπ χοπ αλλά κάποια ονόματα που κανουνε μουσική hip hop oriented τα παρακολουθώ.

 

Κανένα πρόγραμμα δεν είναι κακό, για τη χρήση τους ο λόγος.

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα εχω κουραστει και θελω λιγακι την προσοχη σας αμα γινεται. Θα εξηγησω την αντηρηση μου στην ολη ιστορια που βλεπω εδω με ενα παραδειγμα που πιθανον ισχυει και για πολλους απο τους γνωστους σας.

 

Λοιπον, πριν 10 χρονια + ειχα ενα φιλο που επαιζε σε μια power metal μπαντα, η οποια ειχε και δισκογραφια, οι τυποι το μονο που καναν ηταν να μελετανε ολη μερα, και να κανουν train, στις φωνες τους, στον ηχο τους, στην μουσικη τους, τα παντα. Ολοι η μπαντα φιλοι μου ηταν αλλα θελω να εστιασω στον μπασσιστα τους.

 

Πριν 4 μηνες λοιπον τον πετυχα παλι σε ενα reunion φιλων, ελα μου λεει ολα καλα?, δεν θα το πιστευψεις μου λεει αλλα το γυρισα στην electronica και γραφω με REASON !. Θελω βοηθεια μου λεει, ειμαι ασχετος !

 

Ερωτηση λοιπον στον siteadmin σε συγκεκριμενους user.

 

Αμα το συγκεκριμενο ατομο(ο μπασσιστας), το οποιο ειναι ασχετο απο pc, δεν χερει να γραψει νοτα σε ενα sequencer, ερχοταν εδω, να ρωτησει τι του προτεινετε απο προγραμματα, loops, processing, οτιδηποτε, και ενω εχει κανει ενα καρο πραγματα(δισκογραφια πριν 10 χρονια,συναυλιες κτλ) του απανταγατε για αρμονια μουσικης, να ψαχτει παραπανω, του κανατε μαθηματα μουσικης θεωριας δημοτικου ενω εχει περασει απο τα μισα ωδεια της αθηνας.

 

Τι θα καταλαβαινε αυτο το ατομο για το forum, αμα θα χαναεγραφε κουβεντα εδω και τι θα ελεγε στους γνωστους του για το noiz.

 

Αρα λοιπον, πιστευω, κατα τη γνωμη μου παντα, δεν χρειαζεται να το πεζουμε λαγωνικα, νομιζοντας οτι καταλαβενουμε ακριβως τι γνωσεις/background(οπως ο φιλος μου ο μπασσιστας) εχει ο καθενας απο εμας(και να τον κραζουμε και απο πανω) επειδη χρησιμοποιησε ενα μουσικο ορο , ειδικα αμα δεν τον καταλαβενουμε !

 

Ενοειτε ο καθενας οπως θελει φερεται, απλως επρεπε να γραψω την διαφωνια μου. Ελπιζω να καταλαβατε ακριβως τι ενοω. (δεν παει προς whitenoise, Wow!, kostas iatrelis και διαφορους αλλους που απαντησαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν αναφέρεσαι σε όσους απάντησαν εδώ τότε έπρεπε να το γράψεις εκεί που αρμόζει.

Τουλάχιστον δώσε ένα link να δούμε που αναφέρεσαι ή γίνε πιό συκγεκριμένος γιατί αλλιώς κατηγορείς περίπου 1460 άτομα.

Αν κάποιος έκανε μία ερώτηση, όπως το θέτεις για το φίλο σου, και με λίγες λεπτομέριες ακόμη θα έπαιρνε σίγουρα απαντήσεις από το noiz.

 

Έτσι όπως τα λες πάντως καταλαβαίνω ότι αν δώσω λάθος απάντηση σε κάποιον ή αν πετάξω καμιά κοτσάνα (δεν εννοώ προσβλητική) θα υπάρξουνε κυρώσεις.

Αν δεν είναι αυτό που κατάλαβα τότε θα πρέπει στο noiz να απαντάει μόνο μία elite ανθρώπων η οποία μάλιστα συχνά θα πρέπει να διαβάζει τα άστρα για να καταλάβει ορισμένες ερωτήσεις.

Και στις δύο περιπτώσεις οι υπόλοιποι θα πρέπει να αποχωρήσουμε και να αναζητήσουμε πιό δημοκρατικά καθεστώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι παντα το παιρνετε προσωπικα το πραγμα...υπαρχουν ορισμενες αληθειες σχετικα με την μουσικη που δεν χορουν αμφισβητηση. πρωτον και κυριον η μουσικη σημερα (οπως την αντιλαμβανεται η μαζα) δεν ειναι τιποτα χωρις την εικονα. αυτο σημαινει οτι πολλα αγορακια "σεβονται" την kylie αλλα οχι την britney. Δευτερον ειναι οτι δεν ειναι ολη η μουσικη για ολες τις ωρες. Οπως ακριβως και στο σινεμα το καθε ειδος απευθηνεται σε αλλο κοινο και ειναι ολα δεκτα αναλογα με τη διαθεση. Δεν νομιζω οτι καποιος που γραφει μουσικη μπορει να πει κατι κακο για οποιοδηποτε αλλο ειδος μουσικης δια δυο λογους. πρωτον γιατι καταλαβαινει οτι διαφορετικα ειδη μουσικης μπορουν να γραφτουν απο το ιδιο ατομο (κι ας ντρεπονται να το πουν κι ας κανουν πλακα στο στουντιο με τα σκυλαδικα) και δευτερον γιατι καποιος που ασχοληται με τη μοθσικη για καποιο διαστημα συνειδηοποιει οτι το "ειδος" της μουσικης δεν καθοριζεται τοσο απο τον συνθετη οσο απο τον παραγωγο. μια αλλη αληθεια για τη μουσικη ειναι οτι τα παντα μα τα παντα εχουν νοημα in context. αυτο σημαινει οτι η warp records ας πουμε θεωρειται dance παρολο που ενα 90 τοις εκατο των παραγωγων της δεν εχουν καμια σχεση. ας μην παιζουμε με τις ταμπελες καλυτερα. Αυτη τη στιγμη τα παντα ειναι ηλεκτρνικη μουσικη. ολη η μουσικη βιομηχανια ειναι σαν να περναει απο ενα κονβερτορα ADDA. ροκ μπαντες ακουγονται πιο quantized απο techno και το autotune παει συνεφο. αποψη μου ειναι οτι σε 5-10 χρονια θα ακουμε κομματι με sample και η αντιδραση θα ειναι η ιδια που εχουμε τωρα οταν ακουμε 80'ς ταμπουρο με reverb στο θεο. την περασμενη δεκαετια το σαμπλινγ εγινε προσιτο σε ολους. Αυτο ειναι η λεγομενη "dance"σκηνη. οχι μουσικη απλα σκηνη η οπως θελει την λεει ο καθενας.μεσα απο αυτη δεκαδες "ασχετοι" εγιναν εκατομυριουχοι και πετυχημενοι παιζοντας με ενα pc. χωρις να εχουν ιδεα απο μουσικη θεωρια.....αν το παω οσο μακρια ωστε να πω την δικη μου αποψη θα πεσουν να με φανε μερικοι εδω αλλα η δικη μου αποπση ειναι οτι η γνωση σκοτωνει την εμπνευση. ποσο θα ηθελα να γυριζα σε εκεινα τα χρονια που επαιζα κομματια που "εμοιαζαν χαρακτιριστηκα" με τα ακουσματα μου. τοτε που ακουγα μονο ενα ειδος μουσικης και εβριζα ολα τα υπολοιπα. δυστιχως μετα ανακαλυψα κι εγω τους τρακερς και μετα το Acid 1 και ξεχασα τι θα πει ροκ. οχι σαν ηχος αλλα σαν προσπαθεια.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostas iatrelis, ημουνα σαφης που πηγαινε αυτο που εγραψα, ειπα site admin και συγκεκριμενους user(granule). για να ειμαι πιο σαφης,

 

quote yameth : Αλλα λέει ο Granule κι άλλα εννοεί ο νέος μας φίλος που θέλει να παίξει μουσική και πιθανόν να καταλήξει να παίζει επαναλαμβανόμενα beat χωρίς μελωδική εξέλιξη.

Η παγίδα των εύκολων και απλόχερα διανεμημένων εργαλείων...

 

Ακριβως το αντιθετο ενουσα με το post μου απο αυτα που καταλαβες, δηλαδη με λιγα λογια εβαλα στη θεση του post του darthhawk<->τον μπασσιστα, που εψαχνε για πληροφοριες.

 

Οσο για τα αστρα και το ποιος θα απανταει , παλι ακριβως το αντιθετο, ειπα δεν χρειαζεται να το πεζουμε λαγωνικα, σε καμια περιπτωση δεν ενουσα να φοβομαστε να κανουμε reply.

Ημουν συγκεκριμενος πιστευω, η διαφωνια μου ηταν στο οχι δημοκρατικο οπως λες φερσιμο... Βαλε τον εαυτο σου στην θεση του darthhawk, το 1ο σου post εδω, να ρωτησεις πχ για electronica και να σου βαλουν ταμπελα loopakia, να σου κανουν μαθηματα μουσικης χωρις να εχεις πει τιποτα παραπανω κτλ. Στην τελικη οταν εγω πρωτοπηρα το e-bass περσι, και ενω ημουν/ειμαι ασχετος σε αυτο το field , ενω γραφω 14 χρονια, αμα ρωταγα κατι εδω, και με αποπερναν ετσι ενω περιμενα καποια μικρη βοηθεια, ε δεν θα μου αρεσε...

 

Η αντιρηση μου ηταν πιο πολυ στην κατηγοροποιηση της μουσικης, το ειδος των χρηστων που γραφουν καποια μουσικη και πως την γραφουν.

 

Με ενοχλει απλουστατα που κραζουν κοσμο που εγραψε 3 σειρες . . . και μαζι με αυτον και οτι αντιπροσωπευει ο καθενας απο εμας που απλος προσπαθει να βοηθησει.

 

Το ειπε και ο whitenoise με παρομοιο τροπο και επειδη το ειδα σε 3-4 thread lately, να γινεται το ιδιο πραγμα, κατι που μου εβγαζε σαν νοημα "εγω πεζω κιθαρα εσυ ισε loopakias", "εγω χερω να γραφω μουσικη εσυ ουτε καν χερεις να ακουσεις μουσικη" ε sorry αλλα τα πηρα λιγακι που ειναι πολυ σπανιο :>

 

Αυτο ειπα και στο 1ο post στο thread, δεν ξεκινισαμε ολοι απο coding, microtuning, pm synthesis και τα λοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου