Προς το περιεχόμενο

Σόλο κιθάρας ...κολλάει παντού;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Συμφωνώ με τον @dimsonic ότι κάνει την παρουσίαση όσο πιο αχωνευτα γίνεται, αλλά αν το παραβλέψουμε αυτό, λέει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα στο βίντεο. Και να πω την αμαρτία μου, μου άρεσε το σόλο που κάνει ακόμα και για pop τραγούδι. Κάποιες φορές η κιθάρα έχει και αυτή να πει την ιστορία της. 

Συμφωνείτε εσείς; Σας κολλάει το σόλο στη μουσική του σήμερα;

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομμάτι χωρίς σολο είναι μουσακάς χωρίς κιμά 😄

 

 

Είναι πολλά κομμάτια, γεμάτα με μελωδίες, ριφ, έντονο Ρυθμό, φωνητικά κλπ. Κάποια, στη μορφή που είναι, πιστεύω ότι δεν χωρούν σόλο.

Εξαρτάται και από το είδος/ύφος του κομματιού.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου είναι ότι, το να εξαναγαστείς ντε και καλά να βάλεις σόλο (ή το οτιδήποτε) σε ένα κομμάτι, δεν είναι η καλύτερη ιδέα. Κάθε συνθετικό μέρος/τμήμα του κομματιού πρέπει να έχει λόγο ύπαρξης. Κάποια χρειάζονται σόλο, κάποια όχι. Κάποια χρειάζονται bridge, interlude, εισαγωγή, ενώ κάποια άλλα όχι.

 

Σίγουρα κάποια είδη, λόγω της γενικευμένης συνθετικής μορφής τους, είναι λιγότερο ή περισσότερο ανοιχτά για solo. Αλλά όχι και όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπός είναι να παίζει το σόλο και να γουστάρεις, και να λες τι κάνει το άτομο και τα έσπασε ο κιθαρίστας, και να πίνεις τα διάφορα στην υγειά του καθώς αυτός τα χώνει και χτυπιέται και τελειώνοντας σπάει την κιθάρα στο πάτωμα και της βάζει φωτιά.

 

 Στο φλωροκομματο που έβαλε σόλο ο μουσιας πάλι, είναι τόσο ξενερωτη η φάση, τόσο φλωρικη, που καλύτερα να εβαζε φωτιά στην κιθάρα πριν παίξει.

  • Χαχα 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manosx είπε

Στο φλωροκομματο που έβαλε σόλο ο μουσιας πάλι, είναι τόσο ξενερωτη η φάση, τόσο φλωρικη, που καλύτερα να εβαζε φωτιά στην κιθάρα πριν παίξει.

Ναι αλλά με αυτό το σόλο δεν έκανε 1% πιο αρσενικό ένα κομμάτι που διαφορετικά θα άκουγες μόνο περνώντας έξω από ένα μπαράκι και θα επιτάχυνες σκεπτόμενος "τι χαζά ακούνε εδώ οι άνθρωποι";

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή κουοταρίστηκα, έχω να πω το εξής.

Ο,τιδήποτε στη μουσική μετά από 6 ακούσματα, άντε 10 σου αρέσει. Αυτό ισχύει ακόμα και για τον συγκεκριμένο.

Είναι δική μου άποψη, την έχω καρατσεκάρει, έχω αγαπήσει αχώνευτα πράγματα μετά από 10 ακούσματα.

Αν προσθέσεις και λίγη δική σου προσπάθεια θα σου αρέσει ακόμα παραπάνω.

Επίσης το τι είναι χαζό για τον χ μπορεί πάντα να είναι εξαιρετικό για τον ψ και αντιστρόφως.

Τέλος δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε όλοι σε όλα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου αρεσε.

Επαιξε για να παιξει.
Τα arpeggios δεν κολλαγανε πουθενα,

Το παρακανε με τα slides

Οι αρμονικες ειχαν ενδιαφερον μονο

Εγω το σολο θα πεταγα εξω απο τη μιξη.

Θα τον ειχα στο στουντιο μεχρι την αλλη μερα να δοκιμαζει, μεχρι να παιξει κατι μουσικο.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2022 στις 8:05 ΜΜ, dimsonic είπε

Ο,τιδήποτε στη μουσική μετά από 6 ακούσματα, άντε 10 σου αρέσει.

 

Μπα....

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου