Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση ηλεκτρονικής μουσικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Αν ήσουν πιο κατατοπιστικός και τουλάχιστον διάβαζες τους κανόνες και αυτά που γράφω, δεν θα ρώταγες έτσι.

'Ομως σου απαντώ, ενώ περιμένω να γράψεις σε άπταιστα ελληνικά σε απάντηση.

 

Δεν γνωρίζω τη δουλειά αυτών που αναφέρεσαι. Παράπεμψε με.

Παράλληλα έχω δυστυχώς μεγάλη πείρα από άτομα που ζητούν βοήθεια γιατί έχουν βρεθεί με μουσικά εργαλεία (πειρατικά φυσικά) και παίζουν loop-after-loop beats, χωρίς να μπορούν να διακρίνουν ότι λείπει η μελωδική εξέλιξη στις συνθέσεις τους, και αναρωτιούνται γιατί κάτι δεν πάει καλά... Τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά.

 

Η μουσική αποτελείται από 2 στοιχεία.

Ρυθμό και Μελωδία.

Δεν μπορείς να έχεις το ένα χωρίς το άλλο. Είναι ημιτελές.

Ηλεκτρονική μουσική δεν σημαίνει 2/4.

Υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με την "ηλεκτρονική μουσική" που δεν είναι αναγκαστικά dance...

Ο όρος προυπήρχε του Fruity loops και του MarkII.

Και αναφέρεται σε Λόγια μουσική.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ Yameth πως ξέρω ελάχιστα από θεωρία μουσικής αλλά κάποιος Ροδουσάκης κάποτε μου είχε πει πως η μουσική αποτελείται από το ρυθμό, τη μελωδία και την αρμονία! (Για να μην ξεχνιόμαστε:))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη για τα greeklish,ξεχάστηκα.

 

ο dj krush,o shadow,o herbaliser όπως και τα παλιά των chemical brothers είναι breaks.νομίζω πως σε αυτού του είδους τα κομμάτια το beat παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.αξίζει να ακούσεις δείγμα της δουλειάς τους.Το song2 του krush είναιχαρακτηριστικό δείγμα αυτού που έχω στο μυαλό μου.

 

συμφωνώ ότι η μουσική αποτελείται απο τα δύο αυτά στοιχεία.

ηλεκτρονική μουσική σαφώς και δεν είναι μόνο dance.είναι downtempo,breaks,big beat(4/4)και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Ομολογώ Yameth πως ξέρω ελάχιστα από θεωρία μουσικής αλλά κάποιος Ροδουσάκης κάποτε μου είχε πει πως η μουσική αποτελείται από το ρυθμό' date=' τη μελωδία και την αρμονία! (Για να μην ξεχνιόμαστε:))[/quote']

 

Αρμονία είναι ο κλάδος της μουσικής τέχνης που μελετά και προτείνει λύσεις για την οργάνωση της ταυτόχρονης ήχησης πολλών οργανικών ή/και ανθρωπίνων φωνών (μελωδιών δηλαδή) ταυτόχρονα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

H μου άποψη είναι ότι η ηλεκτρονική μουσική διαφέρει μόνο στο γεγονός ότι το κύριο μέρος της δεν αποτελεί αποτέλεσμα ηχογράφησης και χρησιμοποιεί ηλεκτρονικούς ήχους που παράγονται από synths, χωρίς αυτό να αποκλείει τη χρήση samples ή την ηχογράφηση οργάνων, ήχων και φωνητικών.

 

Αυτό που μας κάνει να χαρακτηρίζουμε κάτι ώς ηλεκτρονική μουσική είναι συνήθως ότι το rhythm section και κάποιες μελωδίες παίζονται από synths, χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτο.

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει κανένας μελωδικός, αρμονικός, ενορχηστρωτικός και συνθετικός περιορισμός σε σύγκριση με την υπόλοιπη μουσική.

 

Η απλότητα στις αρμονίες και την ενορχήστρωση καθώς και τα συνεχόμενα loops δεν είναι στοιχεία απαραίτητα για να χαρακτηρίσουν ένα είδος μουσικής ως ηλ/νική.

Οι περιορισμοί τίθενται από το κοινό και την αγορά που θέλει να προσεγγίσει κάποιος με τη μουσική του.

 

Αυτη είναι η άποψή μου αλλά υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα και επιχειρήματα που τη στηρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο φίλος μας θέλει να γράψει χορευτική μουσική. Την λέει "ηλεκτρονική" διότι όντως εδώ και κάμποσα χρόνια η χρήση τεχνητών πηγών ήχου έχει κατακλύσει αυτό το χώρο. Δεν είναι όμως ηλεκτρονική μουσική με την πραγματική έννοια του όρου. Για αυτό που θέλει υπάρχει πολύ software, πολύ υπεραπλούστευση και πολύ παραμέληση βασικών μουσικών εννοιών (όπως η αρμονία κλπ). Για το άλλο: την πραγματική ηλεκτρονική μουσική, δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις.

 

Εγώ του εύχομαι το εξής: η σχέση του με την ηλεκτρονική χορευτική μουσική να αποτελέσει το εφαλτήριο για να ανακαλύψει την ηλεκτρονική μουσική. Θα δει ότι αξίζει τον κόπο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όρος προυπήρχε του Fruity loops και του MarkII.

Και αναφέρεται σε Λόγια μουσική.

 

Προϋπήρχε....... ναι!!!!!!

 

 

 

Περίπου........

 

45 - 50 χρόνια.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου