Προς το περιεχόμενο

Αγορα λαμπατου ενισχυτή


Darky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ακουσει απο τους καινουργιους hiwatt τον custom 100 και τον πολυ φτηνοτερο 50αρη που παρεθεσε ο NicolasAth. Ναι ο 50αρης δεν φτανει την σειρα custom και λογικο ειναι, με τετοια διαφορα τιμης. Παραμενει ομως παρα πολυ ωραιος ενισχυτης με πολυ ωραιο καθαρο (δεν ακουσα πολυ το βρωμικο του επειδη δοκιμαζα πεταλια εκεινη τη μερα). Εγω παντως τον προτεινω χαλαρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

bloody υπάρχει κι αυτος ο HIWATT HG50RC Hi-Gain 50 Combo που ειχε προτεινει ο SF σε αλλο φιλο. Ισως να ειναι μια καλη περιπτωση σε αυτά τα χρήματα ... αυτον ειχα κατα νου ...

 

http://www.dv247.com/invt/43578/

 

 

Έχεις δίκιο κι έκανα λάθος. Η high gain σειρά της HiWatt, αν και βεβαίως όχι καινούργια, αντιμετωπίζεται από πολλούς παραδοσιακούς (ανάμεσά τους κι εγώ) σαν μια κακή κίνηση-προσπάθεια της εταιρίας να συμβαδίσει με το gain-άτο πνεύμα των καιρών. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός (και η τιμή του για HiWatt είναι σκανδαλώδης), παρά μόνο ότι αν εγώ είχα τα λεφτά να πάρω καινούργιο Hiwatt, θα έπαιρνα υποχρεωτικά κάποιον από την σειρά Custom (με προτίμηση στους 50ρηδες).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο κι έκανα λάθος. Η high gain σειρά της HiWatt, αν και βεβαίως όχι καινούργια, αντιμετωπίζεται από πολλούς παραδοσιακούς (ανάμεσά τους κι εγώ) σαν μια κακή κίνηση της εταιρίας να συμβαδίσει με το gain-άτο πνεύμα των καιρών. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός, παρά μόνο ότι αν εγώ είχα τα λεφτά να πάρω καινούργιο Hiwatt, θα έπαιρνα υποχρεωτικά κάποιον από την σειρά Custom (με προτίμηση στους 50ρηδες).

 

Και τί σε πειράζει να έχεις το καθαρό κανάλι της Custom σειράς σε τιμή ευκαιρίας; (έτσι λένε τουλάχιστον εδώ...)

 

Μπορείς κάλλιστα να ελπίζεις ότι μέσα στην τιμή θα σου βγει κι ένα αξιόλογο γκαζοκάναλο.

 

 

 

Τεράστιο μείον βέβαια είναι ότι οι HG δε βγαίνουν σε λευκό. Ελάτε, κι εσείς συμφωνείτε. 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο μείον βέβαια είναι ότι οι HG δε βγαίνουν σε λευκό. Ελάτε, κι εσείς συμφωνείτε. 8)

 

συμφωνούμε!

 

αφού είναι ιεροσυλία αυτοί οι ενισχυτές , τουλάχιστον ας το δείχνει κι ολας ...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρω σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πάρα πολλοί ενισχυτές. Παιζουν Marshall, H&K, ENGL, Koch, Orange, Laney, Peavey. Εχεις πολύ ψάξιμο και τρέξιμο σε μαγαζιά να κάνεις για να αποφασίσεις.

Προσωπική προτίμιση είναι οι Koch και Laney.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τί σε πειράζει να έχεις το καθαρό κανάλι της Custom σειράς σε τιμή ευκαιρίας; (έτσι λένε τουλάχιστον εδώ...)

 

Ναι, το ξέρω, μόνο που το καθαρό και οι αποκρίσεις, αν και ωραίες, δεν πλησιάζουν αυτές των Custom (δεν θα είχε και μεγάλο νόημα αν έδιναν τα πάντα που έχει ένας Custom συν έξτρα κανάλι στην μισή και κάτω τιμή, έτσι δεν είναι; Θα ισοδυναμούσε με εμπορική αυτοκτονία...) Πάντως μην φανταστείτε ότι το gain του αποκεφαλίζει, είναι απλά ροκάδικο και όχι μεταλλάδικο (το "hi" παραπλανεί). Χαζέψτε (ή μάλλον, "βασανιστείτε" που έλεγε και ο Αντουάν... ;D): http://www.musicradar.com/gear/all/amplification/instrument-amps/guitar-combo-amps/hi-gain-50-combo-125780/review

 

Μέχρι 800 ευρώ δεν υπάρχει Koch... και σε Marshall και Orange υπάρχουν κόμπο μέχρι 800 μόνο γιατί το Ντι Βι έχει βαλθεί να μας τρελάνει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή επιλογή ο Koch επίσης και Egnater Rebel  και οι 2 εκπληκτικοί ενισχυτές !!   

 

Τον Rebel τον αγορασα προσφατα και πραγματι ειναι ενας υπεροχος all-around ενισχυτης με πεντακαθαρα καθαρα και απλετο gain,τον προτεινω ανεπιφυλακτα.Μειονεκτημα ισως ειναι το οτι εχει ενα μονο καναλι.Σ'αυτη την τιμη παντως (650ε) ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.

 

Επισης ενας συμφορουμιτης θυμαμαι που ειχε ποσταρει πως αναμενεται και νεος Rebel 30 combo,φανταζομαι θα ειναι επισης ενδιαφερων.

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοντα στο 800αρη υπολογιζω

 

πανω κατω,μπορει και 850,Koch εχει κοντα στα 800ε εκτος αν αλλαξε παλι,γουατδεφακ?

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου