Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

αξιζει μια ματια εμενα παντως με εντυπωσιασε....αν ειναι οντως ετσι αυτουσια και τα εφφε της m13  οντως αξιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

παντως γενικα εχω μεινει  ευχαριστημενος απο προιοντα που εχω παρει απ την line6...και εχω παρει αρκετα μεχρι σημερα...

 

podxt rack,podxt live,vettaii...σε ολα ημουν ευχαριστημενος εκτος απ τον βεττα...το καλυτερο ειναι να συνδιασεις τα εφφε της line6  με λαμπα...

 

παντως σαν ποιοτητα εφφε εμενα μου φανηκαν κορυφη...πολυ πιο ευχαριστημενος απο καποια πεταλακια της tc electronics που ειχα και πραγματικα δεν ξερω γιατι αλλα αυτη η εταιρια τζιτζικιζει στ αυτια μου...

 

θυμαμαι την podxt live οταν την πρωτοπηρα την εβαλα σε εναν marshall jcm900 στο καθαρο του καναλι...ειχα φαει γερο κολλημα με ηχους hendrix και srv αλλα και malmsteen...τελικα δεν καταλαβα πότε γιατι την εδωσα αφου χωρις πολυ ψαξιμο ειχα φτιαξει πολυ καλους ηχους για τα γουστα μου...φαντασου να την εψαχνα κι ολας...

 

οπως και να χει απ την μια θελω να κανω κι εγω την μαγικη κινηση (m13,tonelab,nova system) και μαλιστα εχοντας 4 ενισχυτες στην κατοχη μου θα με βολευε απιστευτα να εχω μια bank για τον καθενα απλα και ξεκουραστα ενω με τα πεταλια θα πρεπει να παιζω με τα κουμπακια μεχρι που θα βαρεθω το ξερω και θα παιζω καρφι-καρφι....

 

απ την αλλη ισως αυτο που δεν με αφηνει να κανω την κινηση ειναι το ασταματητο ψαξιμο καλυτερου ηχου και η χαρα αποκτησης ενος καινουριου προιοντος....δηλαδη πεταλομανια...ολο κατι βγαινει ολο κατι αλλο ανακαλυπτουμε ενω με το θεμα πεταλιερα δεν εχει επιστροφη...

 

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι αποφευγουμε οτι εχει σχεσεις και με προσομοιωσεις ενισχυτων και καμπινων..θα μπορουσαμε καλλιστα να μιλαμε για μια podxt live που εχει και το κατι παραπανω αφου εχει καμπινες και ενισχυτες...

 

στην τελικη τι μας ενδιαφερει?να εχουμε φυσικα οσο πιο πολλες επιλογες γινεται ετσι δεν ειναι? αρα οι προσωμοιωσεις των καμπινων και ενισχυτων σε μηχανηματα δεν χαλανε τον ηχο μας αλλα βοηθουν σαν παραπανω παραμετροι να φτιαξουμε και κατι ακομα καλυτερο αν το ψαξουμε...γιατι τις εχουν παρει καποιοι απο  κακο ματι δεν καταλαβαινω...στην ουσια σε εναν ενισχυτη σαν εφφε λειτουργουν και αυτα αφου αλλαζουν την χροια και το χρωμα του ηχου μας...αν τα παρουσιαζε το μηχανημα σαν πεταλακια θα μας αρεσαν αλλα οταν τα παρουσιαζει σαν προσομοιωσεις μας χαλαει..πραγματικα δεν το καταλαβαινω αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι προσομοιώσεις καμπινών μπορούν να σε βολέψουν αν ψάχνεις μια λύση για recording χωρίς καν τη χρήση ενισχυτή. Αν όμως έχεις ενισχυτή μετά την πεταλιέρα και κάτσεις να ασχοληθείς για να δεις το τι φασκέλωμα κάνουν στο τελικό αποτέλεσμα, πίστεψέ με, δεν θα θες να τις δεις ούτε ζωγραφιστές. Αν κάτσεις να το σκεφτείς κιόλας, είναι εντελώς οξύμωρο να έχεις προσομοίωση καμπίνας όταν... έχεις ήδη μια καμπίνα μπροστά σου.

 

Η M13 βέβαια, από ότι κατάλαβα, έχει τη φιλοσοφία της modular σύνδεσης πεταλιών και αφήνει απ'έξω όλες τις προσομοιώσεις καμπινών, μιας και είναι φτιαγμένη για να συνδεθεί απαραίτητα με ενισχυτή. Τώρα βεβαίως δεν αποκλείεται αν συνδεθεί και με κάποιο μηχανηματάκι/προγραμματάκι για cab simulation να δώσει και κάποιο καλό αποτέλεσμα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι προσομοιώσεις καμπινών μπορούν να σε βολέψουν αν ψάχνεις μια λύση για recording χωρίς καν ενισχυτή. Αν όμως έχεις ενισχυτή μετά την πεταλιέρα και κάτσεις να ασχοληθείς για να δεις το τι φασκέλωμα κάνουν στο τελικό αποτέλεσμα, πίστεψέ με, δεν θα θες να τις δεις ούτε ζωγραφιστές. Αν κάτσεις να το σκεφτείς κιόλας, είναι εντελώς οξύμωρο να έχεις προσομοίωση καμπίνας όταν... έχεις ήδη μια καμπίνα μπροστά σου.

 

Απλά για τα πρακτικά να αναφέρω ότι διαφωνώ με τη δαιμονοποίηση των cab simulations και των simulations γενικώς. Μπορούν κάλλιστα να προσφέρουν μέσα σ'ένα preset, πιθανώς όχι όπως θα πρόσφερε το εκάστοτε...real deal, αλλά καλώς υπάρχουν κατ'εμέ.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως έχεις ενισχυτή μετά την πεταλιέρα και κάτσεις να ασχοληθείς για να δεις το τι φασκέλωμα κάνουν στο τελικό αποτέλεσμα, πίστεψέ με, δεν θα θες να τις δεις ούτε ζωγραφιστές.

 

 

αν και το θεμα περι καλου κακου ηχου ειναι τελειως υποκειμενικο τελικα, παρολαυτα θα διαφωνησω μαζι σου μιας και εχουμε δει ακουσει πεταλιερες να παιζουν ιδια με πεταλια και οταν λεω ιδια δεν εννοω αν αρεσει η οχι αλλα οτι εχουν ιδιο ηχοχρωμα και οτι αλλο χαρακτηριζει εναν ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να συμβεί, όμως εγώ μιλούσα για τα cab sims κι όχι για τη χρήση τους ως εφφεδιέρες. Και επίσης, δεν επιθυμώ να δαιμονοποιήσω τα cab sims, απλά τα αντιπαθώ βαθύτατα (όταν τύχει να χρησιμοποιήσω πεταλιέρες με ενισχυτές). Aλλά ας μην τα αρχίσουμε πάλι παιδιά, το'χουμε εξαερώσει το θέμα (βλέπε Του Λου...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ νομιζα οτι ελεγες ως εφφεδιερες.  νο οφενσ! το γνωριζω οτι το θεμα εχει λιοσει και αλλα πολλα θεματα ..δυστυχως ουτε λιγη ιντριγκα για μας τους νεους!!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μεγάλο πρόβλημα με τις προσωμοιώσεις καμπινών και ενισχυτών (+μικροφώνων) είναι πως αυτές στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι "στατικές" και δεν δίνουν με τίποτα την αίσθηση και το feedback του πραγματικού. Πραγματικά δυναμικές προσωμοιώσεις είναι πολύ σπάνιες και, στην πραγματικότητα, μόνο για το πανάκριβο Axe-Fx έχω ακούσει ότι φτάνει ακριβώς στο real thing. Σύντομα θα το ακούσω/δοκιμάσω και από κοντά.

 

Συνέπεια των παραπάνω είναι ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τους "ενισχυτές" των πεταλιερών σαν μια ακόμα προενίσχυση/gain stage, πράγμα που έχει αναφέρει κατ'επανάληψη ο SF. Τις δε καμπίνες κλπ, τις μεταχειρίζονται επικουρικά για direct καταστάσεις περισσότερο.

 

Η προσωμοίωση εφφέ είναι πολύ ευκολότερη υπόθεση, τόσο τεχνικά όσο και λειτουργικά, και αυτό ακριβώς είναι που κάνει η Μ13. Σύντομα θα τη δοκιμάσω μέσα από ένα cab sim που έχω για να δω τι κάνει και direct, αλλά ο πρωταρχικός της στόχος είναι άλλος.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω.

 

οι "κωδικες" (γιατι μη ξεχναμε οτι μιλαμε για ψηφιακα... μηχανησματα) που εχουν γραφτει για τις προσομοιωσεις καμπινων λειτουργουν μια χαρα αν γραφεις direct αλλα αν συνδεσεις το μηχανησμα με τον ενισχυτη σου ο ηχος μουνταινει και "χαλαει" ,απο την αλλη γιατι να βαλεις μια προσομοιωση καθαρου ενισχυτη οταν ηδη παιζεις μεσα απο εναν μαματο λαμπατο ενισχυτη με τελειο καθαρο?οποτε η καλυτερη χρηση τους ειναι σαν εξτρα overdrive channels στον ενισχυτη & εκει με καλο προγραμματισμο διαπρεπουν (βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να πειραματιστεις χρησιμοποιωντας τα cabs & clean amps για περιεργους & "διαφορετικους" ηχους ;)) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως καλο ειναι να υπαρχουν και τα simulators και αμα θες τα χρησιμοποιεις..κακο δεν κανουν...τρελλο πηξιμο με τα πολυεφφε...

 

τουλαχιστον αφου παιρνει και εξτρα πεταλια αν την παρω θα χωσω και 2-3 αναλογικα που θελω...για τα delay,chorus, δεν με πολυενδιαφερει αλλα για τα overdrive θελω οπωσδηποτε analog...

 

τελικα το μονο προβλημα μου στην αγορα ειναι ο superfunk με την tonelab...με τοση επιμονη με εχει σχεδον πεισει...αν εβρισκα και την παλια tonelab θα το σκεφτομουν ακομα πιο σοβαρα...

 

παντως μου αρεσει και το pedal searching ακομα αν χανω πολλα λεφτα...

 

τελικως απο βιντεακι αυτο που με εχει πεισει περισσοτερο απ ολα ειναι το m13....ειναι το πιο πληρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου